Policja nie dostanie zaświadczenia

Gminy na wniosek policji mogą udzielać informacji dotyczących podatników. Nie wydadzą jednak zaświadczenia.


Do gmin często zgłasza się policja o wydanie zaświadczeń w sprawach podatkowych zatrzymanych osób. Organ podatkowy, czyli wójt, burmistrz lub prezydent miasta, ma wątpliwości, czy istnieje podstawa do wydania takiego zaświadczenia. Przepisy Ordynacji podatkowej (t.j. Dz.U. z 2005 r. nr 8, poz. 60 z późn. zm.) zawierają zamknięty katalog osób uprawnionych do jego otrzymania.


Osoby uprawnione


Organ podatkowy może wydać zaświadczenie tylko na wniosek osoby uprawnionej. Do osób uprawnionych do otrzymania zaświadczenia w sprawach podatkowych poza podatnikiem należą: osoba, która uprawdopodobni, że może być spadkobiercą podatnika; nabywca majątku podatnika (za zgodą zbywającego); jednostka organizacyjna, która jest uprawniona do udzielania kredytów lub pożyczek (ale tylko za zgodą podatnika); a także kontrahent podatnika prowadzący działalność gospodarczą (ale tylko za zgodą podatnika).


O wydanie zaświadczenia może wystąpić również wspólnik spółki cywilnej, jawnej, partnerskiej oraz komplementariusz spółki komandytowej (za zgodą podatnika spółki); członek rodziny podatnika prowadzący z podatnikiem działalność gospodarczą (ale tylko za zgodą podatnika). Zaświadczenie otrzyma też małżonek podatnika, a także rozwiedziony małżonek. W tym ostatnim przypadku konieczna jest zgoda podatnika. Zgoda taka nie jest wymagana tylko wtedy, gdy z żądaniem wydania zaświadczenia występuje małżonek podatnika pozostający z nim we wspólności majątkowej.


Organ odmówi


Wśród osób uprawnionych do otrzymania zaświadczeń w sprawach podatkowych nie ma ani policji, ani prokuratora. Brak zatem podstaw prawnych do wydania zaświadczenia w sprawach podatkowych policji lub prokuratorowi. Zgodnie z procedurą przewidzianą w Ordynacji podatkowej organ podatkowy powinien wydać postanowienie o odmowie wydania zaświadczenia. Jedyny wyjątek stanowi sytuacja, gdy policja czy prokurator występują jako podatnik.


Udzielą informacji


Inaczej będzie, gdy policja czy prokurator występują o udzielenie informacji podatkowych dotyczących podatników. Wówczas organ podatkowy wydaje nie zaświadczenie, a zwykłą informację w zakresie podatku bądź udostępnia akta podatkowe. W takiej sytuacji zastosowanie ma art. 298 pkt 5 Ordynacji podatkowej. Stanowi on, iż akta podatkowe (w tym pisemne informacje) niezawierające wiadomości pochodzących z banków organy podatkowe udostępniają sądowi, prokuratorowi, a także upoważnionym pisemnie przez prokuratora funkcjonariuszom policji lub Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego w związku z toczącym się postępowaniem.


Ważne! Wniosek policji o udostępnienie informacji podatkowych powinien zawierać pisemne upoważnienie prokuratora dla funkcjonariusza policji występującego o informacje podatkowe oraz wskazanie toczącego się postępowania, którego sprawa dotyczy (podanie np. sygnatury sprawy). Bez tych danych informacja nie zostanie udzielona


Hanna Kmieciak

Księgowość
Zapomniałeś o złożeniu deklaracji PIT lub zapłaceniu podatku w terminie? Ratunkiem będzie czynny żal
02 maja 2024

Zapomniałeś o złożeniu deklaracji podatkowej PIT lub zapłaceniu podatku w terminie? Złóż czynny żal, dzięki temu możesz uniknąć kary. Aby czynny żal był skuteczny, musisz wypełnić obowiązki wobec naczelnika urzędu skarbowego lub urzędu celno-skarbowego, w szczególności złożyć zaległe deklaracje podatkowe lub zapłacić w całości należności publicznoprawne, wraz z odsetkami.

Sprzedałeś towar i organizujesz dostawę? Ale czy wiesz, jak wystawić fakturę i jaką stawkę VAT zastosować? Uważaj na pułapki w VAT.
02 maja 2024

Sprzedałeś towar i organizujesz dostawę? Ale czy wiesz, jak wystawić fakturę i jaką stawkę VAT zastosować? Gdy koszt transportu obciąża kupującego, po stronie sprzedawcy powstaje obowiązek udokumentowania transakcji i to jego obciążą konsekwencje błędu.

Posiadacze aut spalinowych mogą odetchnąć z ulgą. Podatku nie będzie, pojawią się dopłaty do elektryków
02 maja 2024

Nie będzie podatku od aut spalinowych, będzie za to system dopłat do zakupu elektryków. Takie rozwiązanie zostało zawarte w przyjętej przez rząd rewizji Krajowego Planu Odbudowy.

Od kiedy obowiązkowy KSeF? Projekt ustawy przyjęty przez rząd
30 kwi 2024

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy, który ma na celu przesunięcie obligatoryjnego KSeF na 1 lutego 2026 r. Jak informuje Ministerstwo Finansów, dalsze uproszczenia KSeF, w tym zapowiadane przez resort finansów etapowe wejście w życie KSeF będzie przedmiotem odrębnych prac legislacyjnych.

Zużycie energii elektrycznej z paneli fotowoltaicznych przez osoby prywatne a podatek akcyzowy [część 3]
06 maja 2024

Status podatnika akcyzy nie jest zależny od posiadania statusu przedsiębiorcy. Również osoby prywatne mogą być podatnikami akcyzy jeżeli wykonują czynności opodatkowane w tym zużycie energii elektrycznej (art. 9 ust. 1 pkt 4 ustawy o podatku akcyzowym).

Dostałeś rabat i wystawiłeś fakturę korygującą? To błąd. I może mieć poważne konsekwencje na gruncie VAT
30 kwi 2024

Dostałeś rabat i wystawiłeś fakturę korygującą? To błąd. W przypadku rabatu pośredniego kluczowe znaczenie ma okoliczność, że między podatnikiem przekazującym środki pieniężne a podmiotem będącym beneficjentem rabatu pośredniego nie miała miejsca żadna transakcja, którą można byłoby skorygować.

Automatyczna akceptacja PIT. Wgląd w deklaracje i korekta nie będą możliwe przez kilka dni
30 kwi 2024

Automatyczna akceptacja zeznań podatkowych PIT w usłudze Twój e-PIT nastąpi po 30 kwietnia i potrwa przez pierwsze dni maja. Podczas trwania tego procesu usługa nie będzie dostępna, a więc przez kilka dni nie będzie można sprawdzić złożonej już deklaracji PIT, ani złożyć korekty zeznania rocznego. Na czym dokładnie polega ten proces?

Windykacja na własną rękę – jakie są plusy i minusy po stronie przedsiębiorcy?
30 kwi 2024

Proces windykacji można przeprowadzić na kilka sposobów. Czy jednak warto prowadzić windykację w przedsiębiorstwie na własną rękę? Jakie są plusy i minusy takiego działania?

Odroczenie KSeF. Decyzja słuszna, choć budzi wątpliwości w kontekście interesu przedsiębiorców
30 kwi 2024

Decyzja o przesunięciu KSeF jest słuszna, natomiast tak długie odroczenie może budzić wątpliwości w kontekście interesu przedsiębiorców - zauważa ekspert podatkowy Adam Mariański. Zdaniem prawnika wielu przedsiębiorców jest już gotowych do wprowadzenia Krajowego Systemu e-Faktur.

To już ostatni dzwonek. Dzisiaj upływa termin na rozliczenie PIT
30 kwi 2024

We wtorek, 30 kwietnia, mija termin na rozliczenie PIT za rok 2023. Możliwe jest złożenie zeznania drogą elektroniczną lub papierową, które można dostarczyć do Urzędu Skarbowego lub wysłać pocztą.

pokaż więcej
Proszę czekać...