Będą ulgi podatkowe na ogólnoeuropejski indywidualny produkt emerytalny (OIPE)

Będą ulgi podatkowe na ogólnoeuropejski indywidualny produkt emerytalny (OIPE)
Ministerstwo Finansów przygotowuje projekt ustawy o ogólnoeuropejskich indywidualnych produktach emerytalnych (OIPE) - wynika z wykazu prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów. Korzystanie z OIPE ma zapewnić obywatelom UE nowe możliwości oszczędzania na emeryturę. Ponadto przepisy mają określić m.in. limit wpłat na OIPE w roku podatkowym oraz ulgi podatkowe w związku z gromadzeniem środków na OIPE. Rada Ministrów ma przyjąć projekt tej ustawy w pierwszym kwartale 2021 r.

Czym jest OIPE?

Jak poinformowano na stronie KPRM, celem projektu ustawy o ogólnoeuropejskich indywidualnych produktach emerytalnych jest dokonanie zmian w polskim prawie w związku z wejściem w życie rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) z czerwca 2019 r. w sprawie ogólnoeuropejskiego indywidualnego produktu emerytalnego (OIPE).
"Wprowadzenie nowego ogólnoeuropejskiego indywidualnego produktu emerytalnego, którym jest OIPE (inaczej zwany PEPP), ma zapewnić obywatelom Unii Europejskiej nowe możliwości oszczędzania na emeryturę" - napisano tłumacząc przyczyny i potrzebę wprowadzenia planowanych w projekcie rozwiązań.
"Jego największą wartością będzie możliwość inwestowania transgranicznego, a także możliwość przenoszenia przy zmianie miejsca zamieszkania z jednego do innego państwa członkowskiego UE" - dodano.

Autopromocja

Wyjaśniono, że wymóg gromadzenia dodatkowych oszczędności wynika ze starzenia się społeczeństwa europejskiego wraz wydłużającą się średnią długością życia oraz spadkiem przyrostu naturalnego. Może to spowodować, że średnia wysokość emerytury państwowej będzie w dłuższej perspektywie spadać i stanowić coraz niższy odsetek średniego wynagrodzenia.

"Zwiększenie świadomości obywateli EU, że emerytura, którą otrzymają z państwowych systemów zabezpieczenia emerytalnego, będzie niewystarczająca do podtrzymania standardu życia z okresu aktywności zawodowej powoduje, że poszukują możliwości inwestycji długoterminowych na cel emerytalny" - napisano.

Problem zbyt niskiego odsetka osób odkładających dobrowolnie na przyszłą emeryturę dostrzegła Komisja Europejska.

"W związku z powyższym, aby likwidować bariery między rynkami krajowymi w zakresie gromadzenia oszczędności długoterminowych proponuje się nowy produkt emerytalny, którym jest OIPE (PEPP). Ma on służyć zwiększeniu konkurencji między podmiotami oferującymi programy emerytalne oraz zapewnieniu korzyści skali. Powinien on przynieść korzyści oszczędzającym, dając im dostęp do lepszych i tańszych produktów" - czytamy.

Jak wyjaśniono, wśród rozwiązań, które znajdą się w przyszłym projekcie znajdzie się m.in. regulacja zapewniająca Komisji Nadzoru Finansowego uprawnienia nadzorcze i dochodzeniowe oraz uprawnienia do stosowania sankcji administracyjnych i środków naprawczych związanych z wypełnianiem obowiązków związanych z dystrybucją OIPE.

KNF ma też otrzymać prawo do publikowania na stronie internetowej Urzędu KNF informacji o nakładanych zakazach lub ograniczeniach wprowadzenia do obrotu lub dystrybucji OIPE oraz o sankcjach w związku z naruszeniem przepisów.

Ulga podatkowa na OIPE

Przewidziano "wskazanie warunków dotyczących fazy akumulacji oraz warunków dotyczących fazy dekumulacji, w tym określenie limitu wpłat na OIPE w roku podatkowym; określenie ulg podatkowych w związku z gromadzeniem środków na OIPE; określenie możliwości przenoszenia środków zgromadzonych na OIPE".

Poza tym projekt określi zasady postępowania w przypadku likwidacji dostawcy OIPE, upadłości lub innej przyczyny likwidacji subkonta krajowego prowadzonego w Polsce przez dostawcę OIPE. Określone zostaną też zasady postępowania w przypadku dziedziczenia i podziału środków zgromadzonych na OIPE. Zmiany obejmą też przepisy właściwych ustaw uwzględniających implementację unijnego rozporządzenia do polskiego porządku prawnego.

Zgodnie z informacją KPRM, rząd ma przyjąć projekt w pierwszym kwartale 2021 r. (PAP)

Autor: Marcin Musiał

mmu/ pad/

Księgowość
Zapomniałeś o złożeniu deklaracji PIT lub zapłaceniu podatku w terminie? Ratunkiem będzie czynny żal
02 maja 2024

Zapomniałeś o złożeniu deklaracji podatkowej PIT lub zapłaceniu podatku w terminie? Złóż czynny żal, dzięki temu możesz uniknąć kary. Aby czynny żal był skuteczny, musisz wypełnić obowiązki wobec naczelnika urzędu skarbowego lub urzędu celno-skarbowego, w szczególności złożyć zaległe deklaracje podatkowe lub zapłacić w całości należności publicznoprawne, wraz z odsetkami.

Sprzedałeś towar i organizujesz dostawę? Ale czy wiesz, jak wystawić fakturę i jaką stawkę VAT zastosować? Uważaj na pułapki w VAT.
02 maja 2024

Sprzedałeś towar i organizujesz dostawę? Ale czy wiesz, jak wystawić fakturę i jaką stawkę VAT zastosować? Gdy koszt transportu obciąża kupującego, po stronie sprzedawcy powstaje obowiązek udokumentowania transakcji i to jego obciążą konsekwencje błędu.

Posiadacze aut spalinowych mogą odetchnąć z ulgą. Podatku nie będzie, pojawią się dopłaty do elektryków
02 maja 2024

Nie będzie podatku od aut spalinowych, będzie za to system dopłat do zakupu elektryków. Takie rozwiązanie zostało zawarte w przyjętej przez rząd rewizji Krajowego Planu Odbudowy.

Od kiedy obowiązkowy KSeF? Projekt ustawy przyjęty przez rząd
30 kwi 2024

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy, który ma na celu przesunięcie obligatoryjnego KSeF na 1 lutego 2026 r. Jak informuje Ministerstwo Finansów, dalsze uproszczenia KSeF, w tym zapowiadane przez resort finansów etapowe wejście w życie KSeF będzie przedmiotem odrębnych prac legislacyjnych.

Dostałeś rabat i wystawiłeś fakturę korygującą? To błąd. I może mieć poważne konsekwencje na gruncie VAT
30 kwi 2024

Dostałeś rabat i wystawiłeś fakturę korygującą? To błąd. W przypadku rabatu pośredniego kluczowe znaczenie ma okoliczność, że między podatnikiem przekazującym środki pieniężne a podmiotem będącym beneficjentem rabatu pośredniego nie miała miejsca żadna transakcja, którą można byłoby skorygować.

Automatyczna akceptacja PIT. Wgląd w deklaracje i korekta nie będą możliwe przez kilka dni
30 kwi 2024

Automatyczna akceptacja zeznań podatkowych PIT w usłudze Twój e-PIT nastąpi po 30 kwietnia i potrwa przez pierwsze dni maja. Podczas trwania tego procesu usługa nie będzie dostępna, a więc przez kilka dni nie będzie można sprawdzić złożonej już deklaracji PIT, ani złożyć korekty zeznania rocznego. Na czym dokładnie polega ten proces?

Windykacja na własną rękę – jakie są plusy i minusy po stronie przedsiębiorcy?
30 kwi 2024

Proces windykacji można przeprowadzić na kilka sposobów. Czy jednak warto prowadzić windykację w przedsiębiorstwie na własną rękę? Jakie są plusy i minusy takiego działania?

Odroczenie KSeF. Decyzja słuszna, choć budzi wątpliwości w kontekście interesu przedsiębiorców
30 kwi 2024

Decyzja o przesunięciu KSeF jest słuszna, natomiast tak długie odroczenie może budzić wątpliwości w kontekście interesu przedsiębiorców - zauważa ekspert podatkowy Adam Mariański. Zdaniem prawnika wielu przedsiębiorców jest już gotowych do wprowadzenia Krajowego Systemu e-Faktur.

To już ostatni dzwonek. Dzisiaj upływa termin na rozliczenie PIT
30 kwi 2024

We wtorek, 30 kwietnia, mija termin na rozliczenie PIT za rok 2023. Możliwe jest złożenie zeznania drogą elektroniczną lub papierową, które można dostarczyć do Urzędu Skarbowego lub wysłać pocztą.

Zarobki kierowców zawodowych w Polsce. Najczęściej przynajmniej 8 tys. zł brutto. Ale nie wszyscy tyle dostają. Od czego zależy pensja kierowcy?
29 kwi 2024

Ile zarabiają zawodowi kierowcy w Polsce? W 2023 roku w branży TSL nastąpiły istotne zmiany w ustalaniu wynagrodzeń dla kierowców. Wzrost płacy wraz z nowymi przepisami dotyczącymi delegowania pracowników, wpłynęły na rozliczanie płac, szczególnie kierowców działających za granicą. Te zmiany bezpośrednio wpłynęły na budżety firm transportowych, zmuszając je do uwzględnienia większych kosztów wynagrodzeń kierowców. Jednocześnie stanowią korzystną zmianę dla kierowców, poprawiając ich elastyczność finansową i warunki pracy.

pokaż więcej
Proszę czekać...