Hiszpania wprowadziła podatek cyfrowy (taksę Google)

Hiszpania wprowadziła podatek cyfrowy (taksę Google) / Bloomberg
Podatek cyfrowy. W Hiszpanii od 2021 roku obowiązuje podatek od określonych usług cyfrowych nazywany powszechnie taksą Google. Opodatkowaniu w wysokości 3 proc. podlegają przychody z reklam internetowych, sprzedaży baz danych i usług pośrednictwa internetowego. Hiszpański urząd podatkowy zwrócił się do dużych firm, m.in. związanych z sektorem nowych technologii, o informacje na temat ich rozliczeń za usługi cyfrowe w ostatnich latach. Dane mają pomóc we wprowadzeniu w życie podatku cyfrowego.

Podatek cyfrowy w Hiszpanii od 2021 r.

Podatek cyfrowy, tj. podatek od określonych usług cyfrowych nazywany powszechnie taksą Google obowiązuje w Hiszpanii od 2021 roku. Opodatkowaniu podlegają przychody z reklam internetowych, sprzedaży baz danych i usług pośrednictwa internetowego. Podatek od tych przychodów wynosi 3 proc.

Autopromocja

Podatek nałożono na firmy, których globalne obroty z tej działalności przekraczają 750 mln euro, a przychody w samej Hiszpanii - 3 mln euro. Podlegające temu obowiązkowi przedsiębiorstwa muszą wpłacić pierwszą ratę podatku do końca lipca.

Podatek cyfrowy - hiszpański urząd podatkowy zbiera dane od firm

Od kilku dni urząd podatkowy zintensyfikował kampanię zbierania informacji na temat potencjalnych płatników nowego podatku - pisze dziennik "elEconomista". Przedsiębiorstwa otrzymują szczegółowe zapytania dotyczące świadczonych przez nie usług cyfrowych, a także związanych z nimi rozliczeniami finansowymi. Firmy mają 15 dni na udzielenie odpowiedzi.

Przywoływane przez gazetę źródła w administracji podatkowej przyznają, że w akcji chodzi o zgromadzenie wiedzy na temat zakresu stosowania nowego podatku.

Jak będzie pobierany podatek cyfrowy w Hiszpanii?

Zgodnie z przepisami to same firmy muszą obliczyć podstawę opodatkowania i należną do zapłacenia kwotę, a ministerstwo finansów będzie jedynie sprawdzało, czy podatek został prawidłowo wyliczony.

To, czy firma będzie podlegała podatkowi cyfrowemu wymaga szczegółowej analizy obejmującej prawne i operacyjne zagadnienia usług w sieci - powiedział dziennikowi Rufino de la Rosa z hiszpańskiego oddziału firmy doradczej EY. To zupełnie nowy podatek, dotyczy bardzo złożonych usług, wymaga określenie miejsca przebywania ich użytkowników - wyjaśnia.

Pytania kierowane są w ramach współpracy i mamy nadzieję, że firmy udzielą wszelkich informacji do których mają dostęp; nie sądzimy, by były one zainteresowane ukrywaniem danych - mówią "elEconomista" przedstawiciele administracji podatkowej.

Hiszpańskie ministerstwo finansów oszacowało, że w 2021 roku wpływy z podatku cyfrowego wyniosą 968 mln euro i jest to mniej niż pierwotnie przypuszczano.

Z Saragossy Grażyna Opińska
opi/ adj/ ap/

Księgowość
Podatek od pustostanów. Jest zapowiedź nowych przepisów dotyczących wykorzystania 2 mln pustostanów
07 wrz 2024

Pojawi się projekt ustawy dotyczący wykorzystania 2 mln pustostanów - zapowiedział lider Lewicy Włodzimierz Czarzasty. Lewica chce rozpoczęcia dyskusji z samorządami na temat wprowadzenia podatku od pustostanów. Podatek taki samorządy mogłyby wprowadzać na obszarach, gdzie występują największe trudności na rynku mieszkaniowym.

Przedłużenie orzeczenia o niepełnosprawności 2024: 3 kluczowe przepisy [komunikat PFRON]. Co z dofinansowaniem do wynagrodzeń lub refundacją składek ZUS i KRUS?
06 wrz 2024

W komunikacie z 5 września 2024 r. Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych wyjaśnił, jak stosować w praktyce przepisy dot. przedłużania orzeczeń o stopniu niepełnosprawności - w kontekście dofinansowania do wynagrodzeń lub refundacji składek ZUS lub KRUS.

Interpretacje dotyczące podatku o nieruchomości nie są publikowane przez Dyrektora KIS. Dlaczego?
05 wrz 2024

Podatnicy potrzebują dostępu do interpretacji indywidualnych dotyczących podatku od nieruchomości. Niestety dziś nie ma jednolitej bazy interpretacji w tym zakresie. Można by wprowadzić te rozwiązanie przy okazji prac nad procedowanymi obecnie zmianami do ustawy o podatkach i opłatach lokalnych. 

Urzędnicy skarbowi kontrolują rachunki bankowe obywateli i firm. Ponad miarę. UODO do MF: przepisy niezgodne z Konstytucją i prawem unijnym
08 wrz 2024

Obowiązujące obecnie przepisy dają organom podatkowym niemal nieograniczony dostęp do rachunków bankowych oraz informacji kredytowych podatników. Otrzymaliśmy już kilka sygnałów od naszych Klientów, którzy zostali zapytani przez organy skarbowe o operacje na ich kontach bankowych, głównie dotyczące dużych przelewów, takich jak darowizny między ojcem a synem.

Podatek od nieruchomości zmieni się od 2025 r. Fotowoltaika, budowle, obiekty małej architektury, urządzenia budowlane. Ministerstwo Finansów zmienia projekt
06 wrz 2024

W dniu 3 września 2024 r. wieczorem Ministerstwo Finansów opublikowało na stronach Rządowego Centrum Legislacji nową wersję projektu przewidującego dużą nowelizację przepisów w zakresie podatku od nieruchomości. 

Wakacje składkowe od 1 listopada 2024 r. Kto skorzysta?
05 wrz 2024

Od 1 listopada 2024 r. będzie można skorzystać z wakacji składkowych. Zgodnie z nowymi przepisami przedsiębiorcy mogą raz w roku wybrać miesiąc, za który nie płacą za siebie składek na ubezpieczenia społeczne.

Reorganizacja służby celno skarbowej w trakcie sezonu urlopowego. Nowe zarządzenie MF
05 wrz 2024

Zmiany zachodzące w służbie celno – skarbowej, wprowadzone w sezonie urlopowym, mają poprawić skuteczność i wydajność pracy w walce z przestępczością celną i podatkową. Odejście od delegatur na rzecz nowo utworzonych pionów bez wątpienia ograniczy ilość zastępców naczelników urzędów celno skarbowych  oraz pozwoli na skuteczniejsze działanie podwładnych funkcjonariuszy.

Podatek od nieruchomości nie będzie hamulcowym dla OZE. Zmiany w projekcie ustawy o podatkach lokalnych
06 wrz 2024

Jest już nowa wersja projektu ustawy o podatkach lokalnych. Na zmianach najbardziej zyskuje branża OZE, której udało się wpisać do przepisów opodatkowanie elektrowni fotowoltaicznych i magazynów energii tylko od części budowlanych. Wraca więc powiązanie przepisów podatkowych z prawem budowlanym.

Składka zdrowotna 2025: co koniecznie trzeba zmienić w przepisach. Na pewno nie można płacić podatku od składki - a tak jest teraz
06 wrz 2024

Składka zdrowotna pobierana jako danina publiczna jest dla zobowiązanego wydatkiem a nie jego „dochodem”, dlatego też nie powinna być podstawą opodatkowania podatkiem dochodowym obciążającym te podmioty – pisze prof. dr hab. Witold Modzelewski. Wskazuje też kilka innych koniecznych zmian w tej składce.

Zmiany w CEIDG - wnioski o wpis do rejestru tylko on-line! Są też nowe uproszczenia dla przedsiębiorców
06 wrz 2024

Jest projekt zmian ustawy o zasadach funkcjonowania Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG). Będą nowe uproszczenia dla przedsiębiorców oraz całkowita elektronizacja procesu składania wniosków o wpis do CEIDG.

pokaż więcej
Proszę czekać...