e-Urząd Skarbowy w 2022 roku. Co można załatwić?

e-Urząd Skarbowy (e-US) w 2022 roku. Co można załatwić?
e-Urząd Skarbowy (e-US) to nowoczesny kanał komunikacji na linii urząd skarbowy – klient, dostępny na stronie podatki.gov.pl. Popularność serwisu stale rośnie. Od uruchomienia e-US 1 lutego 2021 r. zalogowano się do niego już ponad 60 mln razy. W serwisie udostępnione są różne usługi Krajowej Administracji Skarbowej (KAS) dzięki czemu wiele spraw podatkowych można załatwić bez konieczności wizyty w urzędzie skarbowym, na poczcie czy w banku. Co można załatwić w e-Urzędzie Skarbowym?

Usługi w e-Urzędzie Skarbowym

Twój e-PIT

W e-Urzędzie Skarbowym udostępniamy usługę Twój e-PIT, która jest jedną z najpopularniejszych e-usług polskiej administracji. KAS przygotowuje dla podatników indywidualne roczne zeznania podatkowe. Ale e-US to nie tylko rozliczenie roczne PIT. Użytkownikom serwisu udostępniamy płatności online, możliwość sprawdzenia swoich danych i stanu zwrotu podatku, a także wygodne kreatory umożliwiające przesłanie pisma do urzędu skarbowego w formie elektronicznej – dodaje zastępca szefa KAS Anna Chałupa.

Autopromocja

Twój e-PIT jest dostępny dla podatników, którzy składają zeznania podatkowe PIT-37, PIT-28, PIT-36 i PIT-38. Twój e-PIT umożliwia zaakceptowanie wstępnie wypełnionej przez KAS deklaracji PIT-37, PIT-28, PIT-36 lub PIT-38 na podstawie danych zgromadzonych przez KAS, lub jej korektę.

Informacje o zwrocie podatku (PIT i VAT)

W e-US można uzyskać m.in. informacje o zwrocie PIT i VAT. Z tej funkcjonalności skorzystano już ponad 1,7 mln razy.

Dzięki usłudze Zwroty podatków, bez konieczności wizyty w urzędzie skarbowym, można sprawdzić informacje o:

  • zwrotach z PIT i VAT z ostatnich 2 lat kalendarzowych
  • dacie zwrotu, zaliczeniu nadpłaty lub zwrotu na inne zobowiązania podatkowe lub przekazaniu jej do innego odbiorcy (co może mieć miejsce np. w przypadku zajęcia wierzytelności)
  • sposobie zwrotu i kwocie naliczonej opłaty pocztowej. Jeżeli zwrot nastąpił z naliczeniem oprocentowania, to prezentowana jest kwota odsetek wypłaconych podatnikowi.

Pisma ogólne do urzędu skarbowego

Od momentu uruchomienia e-Urzędu Skarbowego złożono w nim ponad 85 tys. pism ogólnych. Jest to usługa dostępna dla wszystkich obywateli – w tym przedsiębiorców i osób fizycznych. W ten sposób można wysyłać do urzędu skarbowego pisma w dowolnej sprawie.

Za pomocą serwisu można też przekazać do urzędu wyjaśnienie przeznaczenia wpłaty, wniosek o zaliczenie nadpłaty lub zwrotu podatku na poczet innych zobowiązań, tzw. czynny żal, a także zawiadomienie ZAW-NR o zapłacie należności na rachunek inny niż podany w wykazie podatników VAT. W e-US podatnicy złożyli czynny żal już ok. 48,6 tys. razy, a ZAW-NR ok. 18,9 tys. razy.

Pismo w sprawie wyjaśnienia przeznaczenia wpłaty

Usługa dot. pisma w sprawie wyjaśnienia przeznaczenia wpłaty jest przeznaczona dla wszystkich obywateli – w tym przedsiębiorców i osób fizycznych. W ten sposób za pomocą e-Urzędu Skarbowego można (w formie elektronicznej) złożyć wyjaśnienie i jednocześnie dyspozycję właściwego zaliczenia wpłaty, którą urząd zakwalifikował jako wpłatę do wyjaśnienia - bez konieczności osobistej wizyty w urzędzie skarbowym.

Wniosek o zaliczenie nadpłaty lub zwrotu podatku na poczet innych zobowiązań

Usługa dot. wniosku o zaliczenie nadpłaty lub zwrotu podatku na poczet innych zobowiązań jest przeznaczona dla wszystkich obywateli – w tym przedsiębiorców i osób fizycznych. W ten sposób za pomocą e-Urzędu Skarbowego można w formie elektronicznej :

  • podjąć decyzję, co zrobić ze swoją nadpłatą lub zwrotem podatku;
  • wskazać rodzaj należności, na którą urząd zaliczy nadpłatę lub zwrot, zgodnie z dyspozycją.

Czynny żal

Usługa dot. zawiadomienia o popełnieniu czynu zabronionego (tzw. czynny żal) jest przeznaczona dla wszystkich obywateli, w tym przedsiębiorców i osób fizycznych. W ten sposób za pomocą e-Urzędu Skarbowego można złożyć do urzędu skarbowego w formie elektronicznej zawiadomienia o popełnieniu czynu zabronionego.

ZAW-NR

Usługa dot. zawiadomienia ZAW-NR w e-Urzędzie Skarbowym jest dostępna dla przedsiębiorców. W ten sposób za pomocą e-Urzędu Skarbowego można zgłosić do urzędu skarbowego w formie elektronicznej zapłatę należności na inny rachunek niż ten podany w Wykazie podatników VAT.

 ZAP-3 (aktualizacja danych podatnika w urzędzie skarbowym)

Usługa dot. zgłoszenia aktualizacyjnego osoby fizycznej będącej podatnikiem (ZAP-3) jest dostępna dla osób fizycznych, które spełniają łącznie następujące kryteria:

  • są objęte rejestrem PESEL
  • nie prowadzą działalności gospodarczej
  • nie są zarejestrowanym podatnikiem podatku od towarów i usług
  • nie są płatnikiem podatków
  • nie są płatnikiem składek na ubezpieczenia społeczne i ubezpieczenia zdrowotne

W ten sposób za pomocą e-Urzędu Skarbowego można złożyć do urzędu skarbowego w formie elektronicznej zgłoszenie aktualizacyjne ZAP-3, co umożliwia zaktualizowanie swoich danych w urzędzie skarbowym: adresu zamieszkania, danych kontaktowych (nr telefonu, adres e-mail, adres elektroniczny na ePUAP) i osobistego rachunku bankowego, na który będą trafiać zwroty podatków lub nadpłat.
Dane zaktualizowane przez złożenie zgłoszenia ZAP-3 są publikowane na koncie podatnika w e-Urzędzie Skarbowym.

Dotychczas z tego rozwiązania skorzystano ponad 112 tys. razy.

Wykaz mandatów karnych

e-Urząd Skarbowy umożliwia podgląd wykazu mandatów karnych – skorzystano z tego już 3,6 mln razy. Jest to usługa dostępna dla wszystkich obywateli.

Korzyści z usługi Mandaty:

  • ustalisz mandaty, jeśli zostały na Ciebie nałożone (na podstawie informacji, które posiada KAS)
  • znajdziesz tu mandaty karne kredytowane, w tym zapłacone terminalem, i mandaty zaoczne wraz z informacją o kwocie do zapłaty i ewentualnie prowadzonym postępowaniu egzekucyjnym
  • możesz opłacić mandat

Płatności online

Usługa Płatności online jest dostępna dla przedsiębiorcy i obywatela, który płaci należności wyłącznie za siebie.

Korzyści z usługi Płatności online:

  • automatyczne uzupełnianie wielu danych w przelewie
  • dostęp do historii płatności w e-Urzędzie Skarbowym i informacji o ich statusie
  • płatności podatkowe z mikrorachunku podatnika
  • płatności podatków majątkowych i karty podatkowej na mikrorachunki urzędów
  • pozostałych podatków i należności niepodatkowych na mikrorachunki urzędów

Usługa płatności przelewem zwykłym obejmuje płatność opłaty skarbowej na rachunek właściwego organu gminy za czynność lub sprawę załatwianą w urzędzie skarbowym.

Ważne!
Lista dostępnych banków dla tych usług jest ograniczona do tych banków, które korzystają z Paybynet dla płatności przelewem podatkowym i dla płatności przelewem zwykłym, który służy w e-Urzędzie Skarbowym do zapłaty opłaty skarbowej

Można również realizować płatności online do organów podatkowych i zobaczyć historię wpłat.

Dostęp do aktów notarialnych

Klienci e-US mają też dostęp do informacji z dokumentów notarialnych, które ich dotyczą. Informacje z aktów notarialnych były wyświetlane przez strony tych aktów oraz notariuszy ponad 194 tys. razy.

Pełnomocnicy mogą sprawdzać listę swoich mocodawców i składać pisma w ich imieniu. Natomiast mocodawcy mogą przeglądać listy udzielonych pełnomocnictw ogólnych.

e-mikrofirma

Usługa e-mikrofirma jest przeznaczona dla przedsiębiorców. W ten sposób za pomocą e-Urzędu Skarbowego można wystawiać i zapisywać faktury krajowe, stworzyć ewidencję VAT oraz wygenerować pliki JPK_VAT i JPK_FA.

Mikrorachunek podatkowy

Usługa mikrorachunek podatkowy jest przeznaczona dla płatników i podatników podatku PIT, CIT, VAT. W ten sposób za pomocą e-Urzędu Skarbowego można wygenerować indywidualny rachunek podatkowy tzw. mikrorachunek podatkowy, dla płatności, które są realizowane przy jego użyciu. Korzystanie z tej usługi w e-Urzędzie Skarbowym jest jednorazową czynnością - po wygenerowaniu mikrorachunek podatkowy jest zapisywany w danych użytkownika. Zmiana identyfikatora podatkowego na NIP lub PESEL umożliwia ponowne wygenerowanie i zapisanie nowego mikrorachunku podatkowego w danych użytkownika w serwisie e-Urząd Skarbowy.

Twoje dane

W sekcji Twoje dane są prezentowane dane podatników, którymi dysponuje Krajowa Administracja Skarbowa, tj.:

  • imię i nazwisko
  • PESEL
  • NIP (jeżeli podatnik go posiada),
  • adres zamieszkania
  • dane kontaktowe (e-mail, telefon, adres elektroniczny)
  • osobisty rachunek bankowy.

Za pomocą e-Urzędu Skarbowego podatnik może więc zweryfikować poprawność i aktualność swoich danych, które posiada KAS.

Twoja działalność

W sekcji Twoja działalność są prezentowane dane podatnika związane z prowadzoną przez niego działalnością gospodarczą:

  • nazwa firmy
  • REGON
  • kod PKD przeważającej działalności.

Za pomocą e-Urzędu Skarbowego podatnik może więc zweryfikować poprawność i aktualność danych swojej działalności, które posiada KAS. Wspólnicy spółki osobowej mają dostęp do danych identyfikacyjnych spółki.

Rejestracja do e-TOLL

Za pomocą e-US można też zarejestrować się do systemu e-TOLL służącego do poboru opłat za przejazd po płatnych odcinkach dróg w Polsce zarządzanych przez GDDKiA.

Projekt e-Urząd Skarbowy jest współfinansowany z Funduszy Europejskich (Program Polska Cyfrowa). Wartość całkowita przedsięwzięcia to niemal 102 mln zł, w tym dofinansowanie UE ok. 86 mln zł, a budżet państwa ok. 15,6 mln zł.

Jak korzystać z e-Urzędu Skarbowego? Logowanie

e-Urząd Skarbowy dostępny jest na podatki.gov.pl. Serwis działa 24 godziny na dobę i można z niego korzystać na dowolnym urządzeniu podłączonym do Internetu. Do e-US logujemy się Profilem Zaufanym, e-Dowodem lub poprzez bankowość elektroniczną i aplikację mObywatel. Do samej usługi Twój e-PIT można logować się określonymi danymi podatkowymi. Dzięki personalizacji danych w e-Urzędzie Skarbowym zalogowany użytkownik ma dostęp do przeznaczonych dla niego informacji i usług.

Logowanie login.gov.pl

W ramach login.gov.pl masz możliwość logowania 3 metodami:

  • profilem zaufanym, 
  • bankowością elektroniczną oraz
  • e-dowodem.

Profil zaufany (login.gov.pl)

Aby zalogować się przez profil zaufany (login.gov.pl):

  • kliknij przycisk „e-Urząd Skarbowy” i wybierz kafel „Login.gov.pl”
  • na stronie login.gov.pl wybierz kafel „Profil Zaufany”
  • w oknie logowania (po lewej stronie ekranu) wpisz poprawnie Twoją nazwę użytkownika lub e-mail oraz hasło
  • na Twój telefon otrzymasz SMS z kodem autoryzującym
  • wpisz poprawny kod w oknie, które pojawi się na ekranie logowania
  • kliknij „Potwierdź”, aby zalogować się do e-Urzędu Skarbowego

Nie masz profilu zaufanego? Załóż go online

Bankowość elektroniczna (login.gov.pl)

Aby zalogować się przez bankowość elektroniczną:

  • kliknij przycisk „e-Urząd Skarbowy” i wybierz kafel „Login.gov.pl”
  • na stronie login.gov.pl kliknij kafel „Profil Zaufany”
  • w oknie logowania (po prawej stronie ekranu) wybierz kafel z logiem Twojego banku
  • w oknie logowania na stronie Twojego banku wpisz login i hasło, których używasz do logowania
  • dalej postępuj zgodnie ze wskazówkami wyświetlonymi na stronie Twojego banku, aby zalogować się do e-Urzędu Skarbowego

e-Dowód (login.gov.pl)

Aby zalogować się przez e-Dowód:

  • kliknij przycisk „e-Urząd Skarbowy” i wybierz kafel „Login.gov.pl”
  • na stronie login.gov.pl kliknij kafel „e-dowód”
  • wybierz, czym się zalogujesz:
    • smartfon z modułem NFC i aplikacją eDO App
      lub
    • komputer z podłączonym czytnikiem NFC

Jeśli wybierasz smartfon:

  • otwórz aplikację mobilną eDO App
  • zeskanuj kod QR lub przepisz numer pod kodem
  • kliknij POTWIERDZAM, jeśli wszystko się zgadza
  • wpisz 6-cyfrowy numer CAN
  • przyłóż e-dowód do telefonu
  • wpisz 4‑cyfrowy kodPIN1

Aplikacji eDO App możesz użyć również, gdy chcesz się zalogować do usługi elektronicznej na swoim telefonie.

Jeśli wybierasz komputer z podłączonym czytnikiem NFC:

  • na początku sprawdź, czy:
    • czytnik NFC jest podłączony do komputera
    • masz zainstalowane oprogramowanie e-dowodu
    • e-dowód jest na czytniku
    • w oprogramowaniu e-dowodu został wpisany numer CAN
  • kliknij przycisk Zaloguj się
  • w oknie z certyfikatem identyfikacji kliknij przycisk OK
  • w czytniku wpisz 4‑cyfrowy kod PIN 1

Aplikacja mObywatel

Aby zalogować się aplikacją mObywatel:

  • kliknij przycisk „e-Urząd Skarbowy” i wybierz kafel „mObywatel”
  • zaloguj się do aplikacji mObywatel
  • wybierz mObywatel (mTożsamość)
  • postępuj zgodnie z instrukcją skanowania kodu wyświetloną na ekranie
  • zeskanuj kod QR aplikacją mObywatel

Jeśli wybierasz smartfon:

  • na stronie gov.pl rozwiń menu
  • wybierz zaloguj się do e-urząd skarbowy
  • kliknij mObywatel - aplikacja do logowania
  • skopiuj kod QR
  • otwórz aplikację mObywatel
  • wybierz mObywatel (mTożsamość)
  • z dolnego menu wybierz ,,Przekaż” i następnie ,,Instytucji lub firmie ”
  • wklej ze schowka skopiowany kod, kliknij Gotowe, następnie Potwierdzam i Ok
  • nie zamykaj aplikacji mObywatel i wróć do okna z e-urzędem skarbowym

Aby się zalogować przez aplikację mObywatel, aktywuj ją za pomocą profilu zaufanego.

Dane autoryzujące

Będziesz mieć dostęp tylko do swoich danych i usługi Twój e-PIT. Pozostałe usługi e-Urzędu Skarbowego będą niedostępne.

Aby zalogować się danymi autoryzującymi:

  • kliknij przycisk „e-Urząd Skarbowy” wybierz kafel "Twoje dane podatkowe"
  • wpisz numer PESEL lub NIP i datę urodzenia
  • wpisz kwotę przychodu:
    • z rozliczenia za 2020 r. oraz
    • z jednej informacji od płatników za 2021 r. (np. z PIT-11 od Twojego pracodawcy),
  • i potwierdź kwotą nadpłaty/podatku do zapłaty z rozliczenia za 2020 r.
Księgowość
Luka VAT znowu wzrasta. Powrót do poziomu dwucyfrowego
28 kwi 2024

Nastąpił powrót luki VAT do poziomu dwucyfrowego. Minister finansów Andrzej Domański przekazał, że szacunki MF o luce VAT w 2023 r. mówią o 15,8 proc., wobec 7,3 proc. z roku 2022. "Potrzebujemy nowych narzędzi do tego, aby system uszczelniać" - powiedział minister.

Podatek od kryptowalut 2024. Jak rozliczyć?
26 kwi 2024

Kiedy należy zapłacić podatek, a kiedy kryptowaluty pozostają neutralne podatkowo? Co podlega opodatkowaniu? Jaki PIT trzeba złożyć?

KSeF dopiero od 2026 roku. Minister Finansów podał dwie daty wdrożenia dla dwóch grup podatników
26 kwi 2024

Na konferencji prasowej w dniu 26 kwietnia 2024 r. minister finansów Andrzej Domański podał dwie daty planowanego wdrożenia obowiązkowego modelu KSeF. Od 1 lutego 2026 r. obowiązkowy KSeF mają stosować przedsiębiorcy, których wartość sprzedaży w poprzednim roku podatkowym przekroczyła 200 mln zł. Natomiast od 1 kwietnia 2026 r. obowiązkowy KSeF mają stosować pozostali podatnicy VAT.

KSeF z dużym poślizgiem. Przedsiębiorcy i cała branża księgowa to odczują. Jak?
26 kwi 2024

Decyzja ministerstwa o przesunięciu KSeF o prawie 2 lata jest niekorzystna z punktu widzenia polskich firm. Znacznie opóźni rewolucję cyfrową i wzrost konkurencyjności krajowych przedsiębiorców. Wymagać będzie także poniesienia dodatkowych kosztów przez firmy, które już zainwestowały w odpowiednie technologie i przeszkolenie personelu. Wielu dostawców oprogramowania do fakturowania i prowadzenia księgowości może zostać zmuszonych do ponownej integracji systemów. Taką opinię wyraził Rafał Strzelecki, CEO CashDirector S.A.

Kto nie poniesie kary za brak złożenia PIT-a do 30 kwietnia?
26 kwi 2024

Ministerstwo Finansów informuje, że do 30 kwietnia 2024 r. podatnicy mogą zweryfikować i zmodyfikować lub zatwierdzić swoje rozliczenia w usłudze Twój e-PIT. Jeżeli podatnik nie złoży samodzielnie zeznania PIT-37 i PIT-38 za 2023 r., to z upływem 30 kwietnia zostanie ono automatycznie zaakceptowane przez system. Dzięki temu PIT będzie złożony w terminie nawet jeżeli podatnik nie podejmie żadnych działań. Ale dotyczy to tylko tych dwóch zeznań. Pozostałe PIT-y trzeba złożyć samodzielnie najpóźniej we wtorek 30 kwietnia 2024 r. Tego dnia urzędy skarbowe będą czynne do godz. 18:00.

Ekonomiczne „odkrycia” na temat WIBOR-u [polemika]
26 kwi 2024

Z uwagą zapoznaliśmy się z artykułem Pana K. Szymańskiego „Kwestionowanie kredytów opartych o WIBOR, jakie argumenty można podnieść przed sądem?”, opublikowanym 16 kwietnia 2024 r. na portalu Infor.pl. Autor, jako analityk rynków finansowych, dokonuje przełomowego „odkrycia” – stwierdza niereprezentatywność WIBOR-u oraz jego spekulacyjny charakter. Jest to jeden z całej serii artykułów ekonomistów (zarówno K. Szymańskiego, jak i innych), którzy działając ramię w ramię z kancelariami prawnymi starają się stworzyć iluzję, że działający od 30 lat wskaźnik referencyjny nie działa prawidłowo, a jego stosowanie w umowach to efekt zmowy banków, której celem jest osiągnięcie nieuzasadnionych zysków kosztem konsumentów. Do tego spisku, jak rozumiemy, dołączyli KNF, UOKiK i sądy, które to instytucje jednoznacznie potwierdzają prawidłowość WIBOR-u.

Przedsiębiorca uiści podatek tylko gdy klient mu zapłaci. Tak będzie działał kasowy PIT. Od kiedy? Pod jakimi warunkami?
26 kwi 2024

Resort finansów przygotował właśnie projekt nowelizacji ustawy o PIT oraz ustawy o ryczałcie ewidencjonowanym. Celem tej zmiany jest wprowadzenie od 2025 roku kasowej metody rozliczania podatku dochodowego, polegającej na tym, że przychód- podatkowy będzie powstawał w dacie zapłaty za fakturę. Z metody kasowej będą mogli korzystać przedsiębiorcy, którzy rozpoczynają działalność oraz ci, których przychody z działalności gospodarczej w roku poprzednim nie przekraczały 250 tys. euro.

KSeF - od kiedy? E-faktury obowiązkowe od 1 lutego 2026 r. dla przedsiębiorców, których wartość sprzedaży przekroczyła w 2025 r. 200 mln zł, a dla pozostałych przedsiębiorców od 1 kwietnia 2026 r.
28 kwi 2024

KSeF będzie obowiązkowy od 1 lutego 2026 r. dla przedsiębiorców, których wartość sprzedaży (wraz z kwotą podatku) przekroczyła w 2025 r. 200 mln zł, a dla pozostałych przedsiębiorców od 1 kwietnia 2026 r.

Panele fotowoltaiczne - obowiązek podatkowy w akcyzie [część 2]
26 kwi 2024

W katalogu czynności podlegających opodatkowaniu akcyzą znajduje się również przypadek konsumpcji. Chodzi tutaj o zużycie energii elektrycznej przez podmiot posiadający koncesję jak i przez podmiot, który koncesji nie posiada, ale zużywa wytworzoną przez siebie energię elektryczną.

KSeF dopiero od 2026 roku. Minister Finansów podał dwie daty wdrożenia dla dwóch grup podatników
26 kwi 2024

Na konferencji prasowej w dniu 26 kwietnia 2024 r. minister finansów Andrzej Domański podał dwie daty planowanego wdrożenia obowiązkowego modelu KSeF. Od 1 lutego 2026 r. obowiązkowy KSeF mają stosować przedsiębiorcy, których wartość sprzedaży w poprzednim roku podatkowym przekroczyła 200 mln zł. Natomiast od 1 kwietnia 2026 r. obowiązkowy KSeF mają stosować pozostali podatnicy VAT.

pokaż więcej
Proszę czekać...