E-sport a podatki - wyjaśnienia Ministerstwa Finansów

E-sport a podatki - wyjaśnienia Ministerstwa Finansów / Shutterstock
Ministerstwo Finansów udzieliło wyjaśnień odnośnie opodatkowania e-sportu w polskim prawie podatkowym w zakresie PIT, CIT i VAT. Zdaniem resortu finansów, z uwagi na różnorodność i specyfikę gier komputerowych turniej e-sportowy, w zależności od jego indywidualnych cech i czynników organizacyjnych, może mieć charakter albo konkursu albo zawodów sportowych, jednak rozstrzygnięcie tego zagadnienia pozostaje poza właściwością Ministerstwa Finansów.

Czym jest e-sport?

E-sport, czyli sport elektroniczny, to szybko rozwijająca się dziedzina rywalizacji osób (lub drużyn) w zakresie gier komputerowych. Rywalizacja ta toczy się przy użyciu komputerów lub konsol do gier na platformach streamingowych. Najpopularniejsze gry e-sportowe to: Counter-Strike, League of Legends, Call of Duty, Fortnite, Dota, Starcraft, FIFA, Overwatch .

Autopromocja

Organizowane są turnieje w poszczególnych grach, zarówno amatorskie jak i zawodowe z coraz większymi nagrodami. Rośnie szybko liczba osób zawodowo uprawiająca e-sport i osiągająca z tego tytułu dochody - także w Polsce. Osoby wygrywający nagrody pieniężne w zawodach e-sportowych mają wątpliwości czy i jak są opodatkowane.

E-sport i podatki (PIT, CIT, VAT) - wyjaśnienia Ministerstwa Finansów

Ministerstwo Finansów (29 kwietnia 2022 r., w odpowiedzi na pytania dziennikarza Dziennika Gazety Prawnej) udzieliło wyjaśnień w zakresie opodatkowania e-sportu.

Podatek dochodowy od osób fizycznych - PIT

Ministerstwo Finansów wskazało, że zgodnie z art. 30 ust. 1 pkt 2 ustawy o PIT od przychodów z tytułu wygranych w konkursach, grach i zakładach wzajemnych lub nagród związanych ze sprzedażą premiową, uzyskanych w państwie członkowskim Unii Europejskiej lub innym państwie należącym do Europejskiego Obszaru Gospodarczego pobiera się zryczałtowany podatek dochodowy w wysokości 10% wygranej lub nagrody.

Zatem jeżeli podatnik będący osobą fizyczną uzyska przychód z tytułu wygranej w konkursie w sposób indywidualny, niewynikający ze świadczenia usług na rzecz innego podmiotu (np. stosunku pracy lub umowy cywilnoprawnej), wygrana podlegać będzie opodatkowaniu 10% stawką zryczałtowanego podatku dochodowego.
Płatnikiem podatku PIT w tym przypadku (na gruncie prawa polskiego) jest organizator konkursu, który powinien obliczyć, pobrać i odprowadzić do właściwego urzędu skarbowego kwotę zryczałtowanego podatku od nagrody.

Ministerstwo Finansów zaznaczyło jednocześnie, że pojęcie „e-sport” nie zostało jak dotąd zdefiniowane na gruncie polskich przepisów prawnych. W przepisach polskiego prawa podatkowego nie istnieje również definicja konkursu ani turnieju. Dlatego nie jest możliwe jednoznaczne określenie, czy turniej cybersportowy ma charakter konkursu, o którym mowa w art. 30 ust. 1 pkt 2 ustawy PIT, czy też turnieju sportowego.

Podatek dochodowy od osób prawnych - CIT

Ministerstwo Finansów uważa, że zgodnie z ustawą o CIT z racji braku szczególnego sposobu opodatkowania przychodów z e-sportu, czy też z tytułu wygranych w e-turniejach, zastosowanie powinny znaleźć ogólne zasady opodatkowania wyrażone w ustawie o CIT.

Ustawa o CIT zawiera szczególne rozwiązania dotyczące działalności sportowej. Stosownie do art. 17 ust. 1 pkt 4 ustawy o CIT dochody podatników, z wyłączeniem podatników wymienionych w art. 17 ust. 1c tej ustawy, których celem statutowym jest działalność w zakresie kultury fizycznej i sportu, są wolne od podatku w części przeznaczonej na te cele. Zwolnienie to jednak nie ma zastosowania w przypadku spółek.

Dodatkowo, zgodnie z art. 17 MK OECD (2014), wygrane uzyskane w turniejach organizowanych na terytorium Polski mogą być opodatkowane w Polsce niezależnie od rezydencji podatkowej wygrywających. Ponadto Polska posiada również prawo opodatkowania dochodów (przychodów) swoich rezydentów podatkowych uzyskiwanych w turniejach organizowanych poza terytorium Polski. Jednakże w takim przypadku Polska, jako kraj rezydencji podatkowej podatnika, jest zobowiązana wyeliminować ewentualne podwójne opodatkowanie tych dochodów (przychodów) poprzez zastosowanie właściwej metody unikania podwójnego opodatkowania. Sposób realizacji ww. praw oraz zobowiązań określają przepisy polskich ustaw podatkowych.

Ministerstwo Finansów zwraca uwagę, że nie wszystkie umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania, których stroną jest Polska, odzwierciedlają aktualną treść MK OECD. Wskazane jest zatem, aby w każdym przypadku podatnik dokonał analizy odpowiednich przepisów właściwej umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania.

Zdaniem resortu finansów, z uwagi na różnorodność i specyfikę gier komputerowych wydaje się, że turniej e-sportowy, w zależności od jego indywidualnych cech i czynników organizacyjnych, może mieć charakter albo konkursu albo zawodów sportowych, jednak rozstrzygnięcie tego zagadnienia pozostaje poza właściwością Ministerstwa Finansów.

VAT

Ministerstwo Finansów wskazuje, że przepisy ustawy o VAT zawierają regulacje dotyczące zwolnienia od tego podatku dla niektórych rodzajów aktywności fizycznej. Zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 32 ustawy o VAT (implementującym art. 132 ust. 1 lit. m dyrektywy VAT) zwolnione od podatku są usługi ściśle związane ze sportem lub wychowaniem fizycznym świadczone przez kluby sportowe, związki sportowe oraz związki stowarzyszeń i innych osób prawnych, których celem statutowym jest działalność na rzecz rozwoju i upowszechniania sportu, pod warunkiem że:

  1. są one konieczne do organizowania i uprawiania sportu lub organizowania wychowania fizycznego i uczestniczenia w nim,
  2. świadczący te usługi nie są nastawieni na osiąganie zysków,
  3. są one świadczone na rzecz osób uprawiających sport lub uczestniczących w wychowaniu fizycznym

- z wyłączeniem usług związanych z działalnością marketingową oraz reklamowo-promocyjną, wstępu na imprezy sportowe, usług odpłatnego prowadzenia statków przeznaczonych do uprawiania sportu i rekreacji, usług odpłatnego zakwaterowania związanych ze sportem lub wychowaniem fizycznym oraz usług wynajmu sprzętu sportowego i obiektów sportowych za odpłatnością.

Interpretując powyższą regulację należy mieć na względzie wyrok Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej w sprawie C-90/16 The English Bridge Union (dotyczący gry w brydża porównawczego), w którym TSUE stwierdził, że wymienione w dyrektywie VAT pojęcie „sport” ogranicza się jedynie do aktywności, które cechują się niepozbawionym znaczenia elementem fizycznym i nie obejmuje wszystkich aktywności mogących w ten, bądź inny sposób, wiązać się z tym pojęciem. Oznacza to, że ze zwolnienia od podatku VAT mogą korzystać czynności związane ze sportem, w których element fizyczny – zgodnie ze zwykłym znaczeniem słowa „sport” – ma istotny charakter.

Nie będą objęte zwolnieniem od podatku VAT czynności przybierające formę współzawodnictwa opartego na aktywności intelektualnej, również w przypadku występowania elementu aktywności fizycznej, ale w niewielkim zakresie.

Mając powyższe na względzie  Ministerstwo Finansów stwierdziło, że e-sport – będący w istocie formą rywalizacji pomiędzy pojedynczymi zawodnikami lub drużynami w grach komputerowych, nie podlega zwolnieniu od podatku VAT.

Opodatkowaniu podatkiem VAT podlegają czynności wymienione w art. 5 ustawy o VAT (m.in. odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług) wykonywane przez podatnika działającego dla tych czynności w takim właśnie charakterze, a więc wykonującego samodzielnie działalność gospodarczą, zdefiniowaną w art. 15 ust. 2 ustawy o VAT.
Czynności wykonywane w ramach działalności e-sportowej przez drużynę lub przez zawodnika na rzecz drużyny (niesprecyzowane w zapytaniu) będą zatem opodatkowane podatkiem VAT w przypadku spełnienia warunków do uznania ich za pozostające w zakresie opodatkowania tym podatkiem.

Ministerstwo Finansów zastrzegło jednak, że powyższe wyjaśnienia mają jedynie charakter ogólny. Każdy przypadek należy badać indywidualnie a podatnik zainteresowany interpretacją przepisów prawa podatkowego w jego sprawie powinien zwrócić się z odpowiednim wnioskiem do Krajowej Informacji Skarbowej.

Źródło: Ministerstwo Finansów (mf.gov.pl)

Księgowość
Podatek od pustostanów. Jest zapowiedź nowych przepisów dotyczących wykorzystania 2 mln pustostanów
07 wrz 2024

Pojawi się projekt ustawy dotyczący wykorzystania 2 mln pustostanów - zapowiedział lider Lewicy Włodzimierz Czarzasty. Lewica chce rozpoczęcia dyskusji z samorządami na temat wprowadzenia podatku od pustostanów. Podatek taki samorządy mogłyby wprowadzać na obszarach, gdzie występują największe trudności na rynku mieszkaniowym.

Przedłużenie orzeczenia o niepełnosprawności 2024: 3 kluczowe przepisy [komunikat PFRON]. Co z dofinansowaniem do wynagrodzeń lub refundacją składek ZUS i KRUS?
06 wrz 2024

W komunikacie z 5 września 2024 r. Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych wyjaśnił, jak stosować w praktyce przepisy dot. przedłużania orzeczeń o stopniu niepełnosprawności - w kontekście dofinansowania do wynagrodzeń lub refundacji składek ZUS lub KRUS.

Interpretacje dotyczące podatku o nieruchomości nie są publikowane przez Dyrektora KIS. Dlaczego?
05 wrz 2024

Podatnicy potrzebują dostępu do interpretacji indywidualnych dotyczących podatku od nieruchomości. Niestety dziś nie ma jednolitej bazy interpretacji w tym zakresie. Można by wprowadzić te rozwiązanie przy okazji prac nad procedowanymi obecnie zmianami do ustawy o podatkach i opłatach lokalnych. 

Urzędnicy skarbowi kontrolują rachunki bankowe obywateli i firm. Ponad miarę. UODO do MF: przepisy niezgodne z Konstytucją i prawem unijnym
08 wrz 2024

Obowiązujące obecnie przepisy dają organom podatkowym niemal nieograniczony dostęp do rachunków bankowych oraz informacji kredytowych podatników. Otrzymaliśmy już kilka sygnałów od naszych Klientów, którzy zostali zapytani przez organy skarbowe o operacje na ich kontach bankowych, głównie dotyczące dużych przelewów, takich jak darowizny między ojcem a synem.

Podatek od nieruchomości zmieni się od 2025 r. Fotowoltaika, budowle, obiekty małej architektury, urządzenia budowlane. Ministerstwo Finansów zmienia projekt
06 wrz 2024

W dniu 3 września 2024 r. wieczorem Ministerstwo Finansów opublikowało na stronach Rządowego Centrum Legislacji nową wersję projektu przewidującego dużą nowelizację przepisów w zakresie podatku od nieruchomości. 

Wakacje składkowe od 1 listopada 2024 r. Kto skorzysta?
05 wrz 2024

Od 1 listopada 2024 r. będzie można skorzystać z wakacji składkowych. Zgodnie z nowymi przepisami przedsiębiorcy mogą raz w roku wybrać miesiąc, za który nie płacą za siebie składek na ubezpieczenia społeczne.

Reorganizacja służby celno skarbowej w trakcie sezonu urlopowego. Nowe zarządzenie MF
05 wrz 2024

Zmiany zachodzące w służbie celno – skarbowej, wprowadzone w sezonie urlopowym, mają poprawić skuteczność i wydajność pracy w walce z przestępczością celną i podatkową. Odejście od delegatur na rzecz nowo utworzonych pionów bez wątpienia ograniczy ilość zastępców naczelników urzędów celno skarbowych  oraz pozwoli na skuteczniejsze działanie podwładnych funkcjonariuszy.

Podatek od nieruchomości nie będzie hamulcowym dla OZE. Zmiany w projekcie ustawy o podatkach lokalnych
06 wrz 2024

Jest już nowa wersja projektu ustawy o podatkach lokalnych. Na zmianach najbardziej zyskuje branża OZE, której udało się wpisać do przepisów opodatkowanie elektrowni fotowoltaicznych i magazynów energii tylko od części budowlanych. Wraca więc powiązanie przepisów podatkowych z prawem budowlanym.

Składka zdrowotna 2025: co koniecznie trzeba zmienić w przepisach. Na pewno nie można płacić podatku od składki - a tak jest teraz
06 wrz 2024

Składka zdrowotna pobierana jako danina publiczna jest dla zobowiązanego wydatkiem a nie jego „dochodem”, dlatego też nie powinna być podstawą opodatkowania podatkiem dochodowym obciążającym te podmioty – pisze prof. dr hab. Witold Modzelewski. Wskazuje też kilka innych koniecznych zmian w tej składce.

Zmiany w CEIDG - wnioski o wpis do rejestru tylko on-line! Są też nowe uproszczenia dla przedsiębiorców
06 wrz 2024

Jest projekt zmian ustawy o zasadach funkcjonowania Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG). Będą nowe uproszczenia dla przedsiębiorców oraz całkowita elektronizacja procesu składania wniosków o wpis do CEIDG.

pokaż więcej
Proszę czekać...