Jak wybrać program do obsługi KSeF? Coraz mniej czasu na zmiany

ksef
Krajowy Systemu e-Faktur (KSeF) zostanie uruchomiony 1 stycznia 2024 r. i stanie się obowiązkowy dla wszystkich przedsiębiorców. Tymczasem wiele firm nawet nie zaczęło jeszcze prac nad przystosowaniem swoich systemów informatycznych do obsługi dokumentów ustrukturyzowanych w formacie KSeF.

KSeF  jest dostępny dla przedsiębiorców od 1 stycznia 2022 r.

Integracja z KSeF może być dla firm dobrą okazją do przyspieszenia cyfryzacji.

Autopromocja

System ERP lub system księgowy wspierający KSeF powinien zapewniać wymianę dokumentów z systemami wykorzystywanymi przez kontrahentów.

Krajowy System e-Faktur zacznie w naszym kraju działać jako rozwiązanie obowiązkowe za niewiele ponad rok. Wraz z jego uruchomieniem, przedsiębiorcy zostaną zobligowani do wystawiania faktur wyłącznie za pośrednictwem KSeF i tylko z wykorzystaniem jedynego, akceptowanego przez system formatu - tzw. faktury ustrukturyzowanej.

Jakie kary za brak KSeF?

W połowie 2024 r. fakturowanie poza KSeF zacznie być przez fiskusa karane. Wystawienie dokumentu księgowego w formie pliku PDF i przesłanie go mailem może firmę kosztować nawet 100 proc. kwoty podatku VAT. Jeśli przedsiębiorca w ogóle podatku na fakturze nie uwzględni, wówczas grozić mu będzie kara sięgająca 18,7 proc. należności.

Co zrobić, aby uniknąć podobnych problemów? Działanie KSeF poznać można już teraz, a jest to możliwe dzięki opcjonalnej wersji systemu, którą Ministerstwo Finansów udostępniło 1 stycznia 2022 r. Warto też wcześniej pomyśleć o tym, jak przystosować działające w firmie systemy informatyczne do obsługi nowego formatu faktur elektronicznych.

Jak wybrać program do KSeF?

Poszukując rozwiązania, które ułatwi integrację z KSeF, można upiec dwie pieczenie na jednym ogniu i wyposażyć firmę w oprogramowanie, które nie tylko ułatwi wystawianie oraz odbieranie faktur strukturyzowanych, lecz również cyfryzację wszystkich innych dokumentów oraz automatyzację obiegu i zatwierdzania dokumentów elektronicznych.  Bez względu na ich format i wykorzystywany protokół oraz to, czy są kierowane do klientów, partnerów biznesowych czy instytucji publicznych.

Małym i średnim przedsiębiorcom wystarczą  platformy, których funkcjonalność sprowadza się do obsługi e-faktur oraz zarządzania płatnościami. W przypadku dużych organizacji, które wystawiają każdego miesiąca ponad 1000 faktur, ważne jest, aby program radził sobie nie tylko z konwersją dokumentów księgowych, lecz także zamówień i potwierdzeń dostawy. Powinien również zapewniać zgodność z już wykorzystywanymi systemami ERP i narzędziami księgowymi.

KSeF jako okazja do modernizacji firmy

- Dostosowanie systemów informatycznych do współpracy z KSeF jest nie tylko obowiązkiem prawnym. Można je potraktować także, jako okazję do przyspieszenia cyfryzacji firmy i usprawnienia wielu procesów, takich jak chociażby opłacanie faktur - mówi Krzysztof Pulkiewicz, Country Manager Unifiedpost Group.

- W kontekście KSeF najważniejsze są oczywiście faktury i ich zgodność z systemem stworzonym przez Ministerstwo Finansów, ale dobrze mieć do dyspozycji aplikacje współpracują także z różnymi rozwiązaniami ERP oraz zgodne z przepisami rozliczeniowymi i podatkowymi w innych krajach. Ułatwi to prowadzenie interesów z partnerami zagranicznymi i będzie mieć szczególnie duże znaczenie, gdy rozwiązania analogiczne do KSeF staną się obowiązkowe we wszystkich państwach członkowskich UE. A pamiętajmy, że taki cel - strukturyzacja faktur wewnątrz wspólnoty - postawiła przed sobą Unia - dodaje Krzysztof Pulkiewicz.

Uruchomienie KSeF i związany z tym obowiązek dostosowania systemów księgowych może przyspieszyć cyfryzację nie tylko w firmach, lecz również w organach administracji publicznej. Jednolity standard faktury ustrukturyzowanej ułatwi działania fiskusa i zmniejszy liczbę prowadzonych przez skarbówkę kontroli. Wszystkie przesłane do KSeF dokumenty księgowe będą bowiem automatycznie archiwizowane w systemie przez okres 10 lat.

Księgowość
Podatek od pustostanów. Jest zapowiedź nowych przepisów dotyczących wykorzystania 2 mln pustostanów
07 wrz 2024

Pojawi się projekt ustawy dotyczący wykorzystania 2 mln pustostanów - zapowiedział lider Lewicy Włodzimierz Czarzasty. Lewica chce rozpoczęcia dyskusji z samorządami na temat wprowadzenia podatku od pustostanów. Podatek taki samorządy mogłyby wprowadzać na obszarach, gdzie występują największe trudności na rynku mieszkaniowym.

Przedłużenie orzeczenia o niepełnosprawności 2024: 3 kluczowe przepisy [komunikat PFRON]. Co z dofinansowaniem do wynagrodzeń lub refundacją składek ZUS i KRUS?
06 wrz 2024

W komunikacie z 5 września 2024 r. Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych wyjaśnił, jak stosować w praktyce przepisy dot. przedłużania orzeczeń o stopniu niepełnosprawności - w kontekście dofinansowania do wynagrodzeń lub refundacji składek ZUS lub KRUS.

Interpretacje dotyczące podatku o nieruchomości nie są publikowane przez Dyrektora KIS. Dlaczego?
05 wrz 2024

Podatnicy potrzebują dostępu do interpretacji indywidualnych dotyczących podatku od nieruchomości. Niestety dziś nie ma jednolitej bazy interpretacji w tym zakresie. Można by wprowadzić te rozwiązanie przy okazji prac nad procedowanymi obecnie zmianami do ustawy o podatkach i opłatach lokalnych. 

Urzędnicy skarbowi kontrolują rachunki bankowe obywateli i firm. Ponad miarę. UODO do MF: przepisy niezgodne z Konstytucją i prawem unijnym
08 wrz 2024

Obowiązujące obecnie przepisy dają organom podatkowym niemal nieograniczony dostęp do rachunków bankowych oraz informacji kredytowych podatników. Otrzymaliśmy już kilka sygnałów od naszych Klientów, którzy zostali zapytani przez organy skarbowe o operacje na ich kontach bankowych, głównie dotyczące dużych przelewów, takich jak darowizny między ojcem a synem.

Podatek od nieruchomości zmieni się od 2025 r. Fotowoltaika, budowle, obiekty małej architektury, urządzenia budowlane. Ministerstwo Finansów zmienia projekt
06 wrz 2024

W dniu 3 września 2024 r. wieczorem Ministerstwo Finansów opublikowało na stronach Rządowego Centrum Legislacji nową wersję projektu przewidującego dużą nowelizację przepisów w zakresie podatku od nieruchomości. 

Wakacje składkowe od 1 listopada 2024 r. Kto skorzysta?
05 wrz 2024

Od 1 listopada 2024 r. będzie można skorzystać z wakacji składkowych. Zgodnie z nowymi przepisami przedsiębiorcy mogą raz w roku wybrać miesiąc, za który nie płacą za siebie składek na ubezpieczenia społeczne.

Reorganizacja służby celno skarbowej w trakcie sezonu urlopowego. Nowe zarządzenie MF
05 wrz 2024

Zmiany zachodzące w służbie celno – skarbowej, wprowadzone w sezonie urlopowym, mają poprawić skuteczność i wydajność pracy w walce z przestępczością celną i podatkową. Odejście od delegatur na rzecz nowo utworzonych pionów bez wątpienia ograniczy ilość zastępców naczelników urzędów celno skarbowych  oraz pozwoli na skuteczniejsze działanie podwładnych funkcjonariuszy.

Podatek od nieruchomości nie będzie hamulcowym dla OZE. Zmiany w projekcie ustawy o podatkach lokalnych
06 wrz 2024

Jest już nowa wersja projektu ustawy o podatkach lokalnych. Na zmianach najbardziej zyskuje branża OZE, której udało się wpisać do przepisów opodatkowanie elektrowni fotowoltaicznych i magazynów energii tylko od części budowlanych. Wraca więc powiązanie przepisów podatkowych z prawem budowlanym.

Składka zdrowotna 2025: co koniecznie trzeba zmienić w przepisach. Na pewno nie można płacić podatku od składki - a tak jest teraz
06 wrz 2024

Składka zdrowotna pobierana jako danina publiczna jest dla zobowiązanego wydatkiem a nie jego „dochodem”, dlatego też nie powinna być podstawą opodatkowania podatkiem dochodowym obciążającym te podmioty – pisze prof. dr hab. Witold Modzelewski. Wskazuje też kilka innych koniecznych zmian w tej składce.

Zmiany w CEIDG - wnioski o wpis do rejestru tylko on-line! Są też nowe uproszczenia dla przedsiębiorców
06 wrz 2024

Jest projekt zmian ustawy o zasadach funkcjonowania Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG). Będą nowe uproszczenia dla przedsiębiorców oraz całkowita elektronizacja procesu składania wniosków o wpis do CEIDG.

pokaż więcej
Proszę czekać...