Obowiązku stosowania KSeF można uniknąć. Jest kilka sposobów. Jednym jest uzyskanie statusu podatnika zagranicznego działającego w Polsce wyłącznie na podstawie rejestracji

Witold Modzelewski
Radca prawny i doradca podatkowy, prezes Instytutu Studiów Podatkowych, profesor Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego. Jeden z najwybitniejszych specjalistów w zakresie podatków i prawa podatkowego, autorytet w zakresie podatku od towarów i usług oraz podatku akcyzowego. W latach 1992-1996 był wiceministrem finansów odpowiedzialnym za przebudowę systemu polskiego prawa podatkowego. Prowadzi wykłady i seminaria na temat podatków i prawa podatkowego. Autor ponad tysiąca publikacji z zakresu prawa podatkowego i interpretacji podatku od towarów i usług opublikowanych w periodykach fachowych i prasie. Honorowy Przewodniczący Krajowej Izby Doradców Podatkowych.
rozwiń więcej
Instytut Studiów Podatkowych Modzelewski i Wspólnicy
Doradztwo podatkowe
rozwiń więcej
VAT, podatek od towarów i usług, KSeF - Krajowy System e-Faktur / Jak uniknąć obowiązkowego KSeF? Jest kilka sposobów. Np. wystarczy zarejestrować się jako podatnik zagraniczny działający w Polsce wyłącznie na podstawie rejestracji / Shutterstock

Obowiązkowy model Krajowego Systemu e-Faktur nie będzie obowiązywał zagraniczne firmy działające jako podatnicy VAT na polskim rynku wyłącznie na podstawie rejestracji. Profesor Witold Modzelewski pyta dlaczego wprowadza się taki przywilej dla zagranicznych konkurentów polskich firm. Wskazuje ponadto kilka innych legalnych sposobów uniknięcia obowiązkowego KSeF, wynikających z projektu nowych przepisów.

KSeF nie będzie obowiązywał zagranicznych konkurentów działających jako podatnicy VAT na polskim rynku

Podatnicy, którzy zadali sobie trud przeczytania kolejnego (ponoć ostatecznego) projektu nowelizacji ustawy o VAT, wprowadzającej obowiązek wystawiania faktur ustrukturyzowanych, są wręcz zaszokowani: dlaczego uprzywilejowuje się (jak zawsze) podmioty zagraniczne, które nie tylko będą mogły wystawiać faktury w tradycyjny sposób, lecz również będą mogły przejąć samofakturowanie od swoich kontrahentów w dotychczasowy sposób?

Wynika to wprost z tych przepisów, dając absolutną przewagę konkurencyjną podatnikom VAT, którzy nie będą mieli w Polsce siedziby ani stałego miejsca prowadzenia działalności, posiadającym u nas wyłącznie „podmiotowość rejestracyjną”. Już raz tak było: w latach 2011-2013 ta grupa podatników została objęta podmiotowo tzw. odwrotnym obciążeniem: faktycznie każdy towar dostarczony przez tych podatników mógł być oferowany po cenie bez VAT-u. Przepisy te tworzyły również nową ścieżkę do wyłudzeń zwrotu tego podatku; kwoty wypłacane tym podmiotom biły wówczas wszelkie rekordy.

Jak uniknąć KSeF? Trzeba stać się podatnikiem zagranicznym działającym w Polsce wyłącznie na podstawie rejestracji

Mamy tu też „powtórkę z rozrywki”: aby uniknąć niewyobrażalnych wręcz kosztów oraz utrudnień związanych z wdrożeniem a następnie stosowaniem faktur ustrukturyzowanych wystarczy zmienienie podmiotowości stając się podatnikiem zagranicznym, który w Polsce funkcjonuje wyłącznie na podstawie rejestracji. Dodatkową przewagą konkurencyjności tych podmiotów będzie możliwość zaproponowania swoim polskim dostawcom (usługodawcom) przejścia na samofakturowanie. Dzięki temu również oni nie będą musieli wydawać pieniędzy na wdrażanie faktur ustrukturyzowanych. Niektórzy podatnicy już nawet wymyślają „strategie handlowe”, które ich uwolnią od katastrofy fakturowej w 2026 r. Np. jako dostawcy będą mieli głównego odpowiedzialnego za fakturowanie dystrybutora, którym będzie podmiot działający wyłącznie na podstawie rejestracji: będzie on „samofakturował się” i następnie jako sprzedawca (usługodawca) będzie wystawiał faktury w dotychczasowej formie.

Inne sposoby uniknięcia obowiązkowego KSeF

Są również inne, jeszcze nie do końca zbadane ścieżki uniknięcia nowych obowiązków wskazanych w tym projekcie. Wymienię te najważniejsze:
- w przypadku transakcji transgranicznych dostaw towarów i świadczenia usług fakturowanie będzie przeniesione na kontrahenta zagranicznego, a dotychczasowe faktury VAT wystawione przez sprzedawcę staną się fakturami handlowymi,
- wszystkie faktury podatkowe wystawiane obowiązkowo będą powierzone osobie trzeciej, która będzie je wystawiać jako pełnomocnik zagraniczny: on nie będzie podlegał jurysdykcji polskiej w zakresie wykonywania tej usługi i nie będzie z tego tytułu podatnikiem polskim (podatnik będzie tu zleceniodawcą),
- podatnicy wykonujący czynności zwolnione legalnie zaprzestaną wystawiania faktur dokumentując te czynności w inny sposób (np. rachunkami).

Oficjalny pomysł ucieczki od KSeF zbyt skomplikowany

Projektodawcy tej ustawy podsuwają oficjalny pomysł ucieczki od faktur ustrukturyzowanych w postaci tzw. trybu Offline24. To kiepska propozycja: rygory związane z tym trybem są tak skomplikowane, że szkoda na to czasu.

Użycie faktury ustrukturyzowanej poza KSeF

Na koniec pewna refleksja: w przepisach o tymże fakturowaniu pojawia się pojęcie „użycia faktury ustrukturyzowanej poza KSeF”, z czym wiążą się dodatkowe rygory i koszty. Wielu podatników wpada na pomysł, aby faktury VAT ograniczyć do KSeF a dla potrzeb handlowych („poza KSeF”) używać innych dokumentów niż faktury VAT. Będą to „faktury handlowe” lub noty obciążeniowe (uznaniowe), na których będzie jednoznacznie odnotowane, że „niniejszy dokument nie jest fakturą w rozumieniu ustawy o VAT”. To też dobry pomysł.

prof. dr hab. Witold Modzelewski

oprac. Paweł Huczko
rozwiń więcej
Księgowość
Podatek od prezentów komunijnych - kiedy trzeba zapłacić. Są 3 limity kwotowe
13 maja 2025

Mamy maj, a więc i sezon komunijny – czas uroczystości, rodzinnych spotkań i… (często bardzo drogich) prezentów. Ale czy wręczone dzieciom upominki mogą wiązać się z obowiązkiem podatkowym? Wyjaśniamy, kiedy komunijny prezent staje się darowizną, którą trzeba zgłosić fiskusowi.

Webinar: KSeF – na co warto przygotować firmę? + certyfikat gwarantowany
13 maja 2025

Ekspert wyjaśni, jak przygotować firmę na nadchodzący obowiązek korzystania z Krajowego Systemu e-Faktur i oraz na co zwrócić uwagę, aby proces przejścia na nowy system fakturowania przebiegł sprawnie i bez zbędnych trudności. Każdy z uczestników webinaru otrzyma certyfikat, dostęp do retransmisji oraz materiały dodatkowe.

Obowiązku stosowania KSeF można uniknąć. Jest kilka sposobów. Jednym jest uzyskanie statusu podatnika zagranicznego działającego w Polsce wyłącznie na podstawie rejestracji
13 maja 2025

Obowiązkowy model Krajowego Systemu e-Faktur nie będzie obowiązywał zagraniczne firmy działające jako podatnicy VAT na polskim rynku wyłącznie na podstawie rejestracji. Profesor Witold Modzelewski pyta dlaczego wprowadza się taki przywilej dla zagranicznych konkurentów polskich firm. Wskazuje ponadto kilka innych legalnych sposobów uniknięcia obowiązkowego KSeF, wynikających z projektu nowych przepisów.

Naliczanie odsetek za zwłokę a czas trwania kontroli podatkowej, celno-skarbowej lub postępowania podatkowego – zmiany w Ordynacji podatkowej jeszcze w 2025 r.
09 maja 2025

Ministerstwo Finansów przygotowało projekt nowelizacji Ordynacji podatkowej, która ma m.in. na celu zmobilizowanie organów podatkowych do zakończenia kontroli podatkowej i kontroli celno-skarbowej w terminie nie dłuższym niż 6 miesięcy od dnia jej wszczęcia. Jeżeli to się nie stanie, to nie będzie można podatnikowi naliczyć odsetek od zaległości podatkowych (odsetek za zwłokę) stwierdzonych w toku kontroli.

Zarządzanie finansami i procesami finansowo-księgowymi w rosnącym przedsiębiorstwie
09 maja 2025

W dzisiejszej gospodarce efektywne zarządzanie finansami i procesami finansowymi stanowi kluczowy czynnik sukcesu dla rozwijających się przedsiębiorstw. Praktyka biznesowa pokazuje, że sam wzrost obrotów nie zawsze przekłada się na poprawę kondycji finansowej firmy. Nieumiejętnie zarządzany rozwój może prowadzić do paradoksalnej sytuacji, w której zwiększającym się przychodom towarzyszą spadająca rentowność i problemy z płynnością finansową.

Rozliczenie składki zdrowotnej w 2025 roku. Księgowa wyjaśnia jak to zrobić
08 maja 2025

Termin złożenia w ZUS deklaracji zawierającej rozliczenie wpłaconych składek zdrowotnych za 2024 rok upływa 20 maja 2025 r. Obowiązek ten dotyczy większości przedsiębiorców prowadzących pozarolniczą działalność gospodarczą. Jedynie ci rozliczający się na karcie podatkowej są z niego zwolnieni. W pozostałych przypadkach wysokość należnych składek wylicza się na podstawie przychodów bądź dochodów osiągniętych w poprzednim roku. Na co zwrócić uwagę przygotowując roczne rozliczenie składek? Wyjaśnia to Paulina Chwil, Księgowa Prowadząca oraz Ekspert ds. ZUS i Prawa Pracy w CashDirector S.A.

Trump 2.0. Rewolucja chorego rozsądku. Prof. Kołodko recenzuje politykę (nie tylko gospodarczą) obecnego prezydenta USA
08 maja 2025

W kwietniu 2025 r. nakładem Wydawnictwa Naukowego PWN ukazała się najnowsza książka prof. Grzegorza W. Kołodki zatytułowana „Trump 2.0. Rewolucja chorego rozsądku”. Grzegorz W. Kołodko, wybitny ekonomista i były wicepremier, w swoim bezkompromisowym stylu analizuje trumponomikę i trumpizm, populizm, nowy nacjonalizm, publiczne kłamstwa i brutalną grę interesów. Profesor poświęca szczególną uwagę kwestiom manipulacji opinią publiczną, polityce sojuszy, a także wpływowi wojny w Ukrainie na kształt geopolityki. Zastanawia się również, jakie zagrożenia dla NATO i Unii Europejskiej niesie ze sobą „America First” – i co to wszystko oznacza dla współczesnego świata.

Zmiany w rachunkowości w 2025 r. Sprawozdawczość ESG przesunięta o 2 lata
08 maja 2025

Minister Finansów przygotował 5 maja 2025 r. projekt nowelizacji ustawy wdrażającej dyrektywę CRSD do ustawy o rachunkowości, a także ustawy o biegłych rewidentach, firmach audytorskich oraz nadzorze publicznym oraz niektórych innych ustaw. Ta nowelizacja ma na celu wdrożenie unijnej dyrektywy 2025/794, przesuwającej wdrożenie obowiązku sprawozdawczości ESG o 2 lata.

Większość podatników VAT może uniknąć w 2026 r. obowiązku wystawiania faktur ustrukturyzowanych w KSeF. Prof. Modzelewski wyjaśnia jak to możliwe
09 maja 2025

Zdaniem profesora Witolda Modzelewskiego, gdyby uchwalono projekt przepisów wprowadzających obowiązkowy KSeF w przedłożonym niedawno kształcie, to większość podatników VAT nie będzie musiała wystawiać faktur ustrukturyzowanych w 2026 r.

Stopy procentowe NBP 2025: w maju obniżka o 0,5 pkt proc.
07 maja 2025

Rada Polityki Pieniężnej na posiedzeniu w dniach 6-7 maja 2025 r. postanowiła obniżyć wszystkie stopy procentowe NBP o 0,5 punktu procentowego. Stopa referencyjna wynosi od 8 maja 2025 r. 5,25 proc. - poinformował w komunikacie Narodowy Bank Polski. Decyzja RPP była zgodna z oczekiwaniami większości analityków finansowych i ekonomistów. Stopy NBP zmieniły się pierwszy raz od 3 października 2023 r.

pokaż więcej
Proszę czekać...