REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Większość podatników VAT może uniknąć w 2026 r. obowiązku wystawiania faktur ustrukturyzowanych w KSeF. Prof. Modzelewski wyjaśnia jak to możliwe

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Prof. Modzelewski: Większość podatników VAT może uniknąć w 2026 r. obowiązku wystawiania faktur ustrukturyzowanych w KSeF
Prof. Modzelewski: Większość podatników VAT może uniknąć w 2026 r. obowiązku wystawiania faktur ustrukturyzowanych w KSeF
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Zdaniem profesora Witolda Modzelewskiego, gdyby uchwalono projekt przepisów wprowadzających obowiązkowy KSeF w przedłożonym niedawno kształcie, to większość podatników VAT nie będzie musiała wystawiać faktur ustrukturyzowanych w 2026 r.

rozwiń >

Obowiązkowy KSeF - jaka będzie treść przepisów?

Podatnicy już zadają pytanie dotyczące przyszłości KSeFu w wersji obowiązkowej w związku z opublikowaniem kolejnej wersji „nowelizacji nowelizacji” przepisów, które mają wejść w życie w przyszłym roku. Autorzy tych przepisów chyba już dawno pogubili się w szczegółach legislacyjnych tej koncepcji. Przy czym można podejrzewać, że owej koncepcji tak naprawdę to nigdy nie było – powstaje ona „na bieżąco” w zależności od tego, kto pisał i dalej pisze kolejne wersje tych przepisów. Co prawda ich najnowsza wersja jest już cichym odwrotem od rygorów, które miały nas dopaść w połowie zeszłego roku. Gdyby uchwalono ten projekt w przedłożonym kształcie, większość podatników VAT nie będzie musiała wystawiać faktur ustrukturyzowanych w 2026 r. Dlaczego? Już wyjaśniam:

REKLAMA

Rachunek zamiast faktury

Podatnicy zwolnieni od podatku lub wykonujący czynności zwolnione prawdopodobnie zrezygnują z wystawiania faktur VAT na rzecz rachunków. Już pojawiają się zapowiedzi, że „nasza firma na żądanie klientów wystawiać będzie rachunki”. Poza tym istotna część czynności zwolnionych ma kasowy moment powstania obowiązku podatkowego, co zmniejsza w sposób oczywisty znaczenie faktur VAT jako dokumentu rozliczeniowo-ewidencyjnego; tam gdzie będzie to możliwe, wprowadzone będą pozafakturowe formy rozliczeń: aneksy do umów, noty obciążeniowe albo uznaniowe, dowody wewnętrzne.

Wystawianie faktur na kasie rejestrującej

Podatnicy VAT czynni będą wystawiać faktury VAT przy użyciu kas rejestrujących, co załatwi problem bieżącego dokumentowania sprzedaży w całym 2026 r. Problemem będą tylko faktury korygujące, o których twórcy tych przepisów notorycznie zapominają. Gdyby ktoś na poważnie potraktował projektowane przepisy, to podatnicy legalnie wystawiający faktury przy użyciu kas rejestrujących będą musieli równolegle uruchomić cały system wystawiania faktur ustrukturyzowanych dla faktur korygujących. Są na to dwa sposoby: dostawcy tych kas wprowadzą dodatkową pozafiskalną funkcję wystawiania faktur korygujących, które nie będą uwzględniane w ewidencji fiskalnej tych kas, albo ktoś poprawi te przepisy wprowadzając ogólną zasadę, że faktura korygująca może mieć taką samą formę co faktura korygowana; przecież w 2026 r. będą wystawiane faktury korygujące dotyczące faktur z np. 2020 r., które to faktury miały zupełnie inną treść oraz formę niż wzór faktury ustrukturyzowanej.

Jednofakturowcy w razie czego przejdą na zwolnienie

Podatnicy VAT czynni, którzy wystawiają niewiele faktur (tzw. jednofakturowcy – czyli głównie samozatrudnieni), których jest ponad milion, nie będą musieli wystawiać faktur ustrukturyzowanych, a w razie potrzeby przejdą na zwolnienie (czyli przejdą do grupy „rachunkowców”).

Bierny opór będzie tolerowany?

Podatnicy VAT czynni wystawiający faktury: ze stawką 0%, fakturowcy NP (na czynności niepodlegające opodatkowaniu ze względu na miejsce świadczenia) oraz faktury ze stawką dodatnią, na podmioty nieobliczające podatku naliczonego, będą fakturować „po staremu” licząc, że ich bierny opór będzie tolerowany przez władze ze względu na odroczenie stosowania kar za brak wystawiania faktur ustrukturyzowanych. „Stugębna” plotka głosi, że po wyborach (niezależnie od wyniku) nastąpi zasadnicza rekonstrukcja rządu, w której już nie będzie miejsca dla istotnej części obecnych ministrów i nie będzie kontynuacji planu wdrożenia pomysłu z fakturowaniem ustrukturyzowanym.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Wykorzystanie trybu OFFLINE 24

Pozostali podatnicy również będą dalej fakturować po staremu nieco tylko zmieniając treść formularza tak, aby był podobny do wzoru faktury ustrukturyzowanej stosując tzw. tryb OFFLINE 24. Przypomnę, że faktury wystawione w tym trybie powinny być wysłane po ich wystawieniu do KSeFu, ale do końca 2026 r. nie będzie za to kary, czyli można to zrobić później, nawet w przyszłym roku.

Czyli rok przyszły może być tylko wielkim zamieszaniem w praktyce fakturowej kilku milionów podmiotów gospodarczych.

Polecamy: KOMPLET PODATKI 2025

Dwie refleksje

Na koniec dwie refleksje. Pierwsza dotyczy przedsiębiorców: przed 1 lipca 2024 r. wielu z nich „wykosztowało się” na wdrożenie wystawiania faktur ustrukturyzowanych. Były to pieniądze wyrzucone w przysłowiowe błoto, bo przecież nawet autorzy tych przepisów nie wiedzieli co trzeba wdrażać. Przedsiębiorcy byli zapewniani, że nikt nie oddali w czasie tego obowiązku. Władze jednak przytomnie odroczyły tę katastrofę o ponad rok, do czego nie raz przekonywałem rządzących. Poniesione straty są ewidentne i raczej nie będą zapomniane. Wiarygodność wielu uczestników tej całej operacji spadła prawie do zera i raczej już nie będzie odbudowana.

Druga refleksja dotyczy władzy: w 2023 r. „pisowski rząd” przegrał wybory m.in. w wyniku zapowiedzi tej operacji (ustawa była uchwalona w dniu 16 czerwca 2023 r.). Istotna część wyborców liczyła, że nowy rząd wycofa się z tego pomysłu. Notowania obecnej władzy są bardzo niskie. Jeżeli sprawdzi się prognoza, że w przyszłym roku będą przedterminowe wybory, to upór przy sforsowaniu obowiązkowego wystawiania faktur ustrukturyzowanych będzie politycznym samobójstwem.

prof. dr hab. Witold Modzelewski

Zapisz się na newsletter
Chcesz uniknąć błędów? Być na czasie z najnowszymi zmianami w podatkach? Zapisz się na nasz newsletter i otrzymuj rzetelne informacje prosto na swoją skrzynkę.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
KSeF 2.0: firmy będą miały tylko 4 miesiące na testy. Co trzeba zrobić już teraz?

W czerwcu 2025 r. – zgodnie z harmonogramem – Ministerstwo Finansów udostępniło dokumentację interfejsu API KSeF 2.0. Jest to jednak materiał dla integratorów systemów i dostawców oprogramowania. Firmy wciąż czekają na udostępnienie środowiska testowego, które zaplanowano na koniec września. Konkretne testy będą więc mogły zacząć się dopiero w październiku. Tymczasem obowiązek korzystania z Krajowego Systemu e-Faktur dla części firm wchodzi już w lutym – oznacza to niewiele czasu na przygotowanie.

Projekt ustawy wdrażającej obowiązkowy KSeF po pierwszym czytaniu w Sejmie. Co się zmienia a co pozostaje bez zmian [komentarz eksperta]

W dniu 9 lipca 2025 r., Sejm przeprowadził pierwsze czytanie i skierował do prac w komisji finansów projekt ustawy zakładającej wdrożenie obowiązkowego Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF). Wszystkie kluby i koła poselskie zapowiedziały dalsze prace nad projektem. Prace legislacyjne wchodzą w końcową fazę. Z coraz większą pewnością możemy więc stwierdzić, że obowiązkowy KSeF będzie wdrażany w dwóch etapach - od 1 lutego 2026 i od 1 kwietnia 2026 r.

Podatek u źródła 2025: Objaśnienia podatkowe ministra finansów dot. statusu rzeczywistego właściciela. Praktyczne szanse i nieoczywiste zagrożenia

Po latach oczekiwań i licznych postulatach ze strony środowisk doradczych oraz biznesowych, Ministerstwo Finansów opublikowało długo zapowiadane objaśnienia dotyczące statusu rzeczywistego właściciela w kontekście podatku u źródła (WHT). Teraz nadszedł czas, by bardziej szczegółowo przyjrzeć się poszczególnym zagadnieniom. Dokument z 3 lipca 2025 r., opublikowany na stronie MF 9 lipca, ma na celu rozwianie wieloletnich wątpliwości dotyczących stosowania klauzuli „beneficial owner”. Choć sam fakt publikacji należy ocenić jako krok w stronę większej przejrzystości i przewidywalności, nie wszystkie zapisy spełniły oczekiwania.

Polski podatek cyfrowy jeszcze w tym roku? Rząd nie ogląda się na Brukselę

Choć Komisja Europejska wycofała się z planów nałożenia podatku cyfrowego, Polska idzie własną drogą. Minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski zapowiada, że projekt ustawy będzie gotowy do końca roku.

REKLAMA

KSeF 2026: koniec z papierowymi fakturami, zmiany w obiegu dokumentów i obsłudze procesu sprzedaży w firmie

W przyszłym roku w Polsce zostanie uruchomiony obowiązkowy system fakturowania za pomocą Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF). Obowiązek ten wejdzie w życie na początku 2026 roku i wynika z procedowanego w Parlamencie projektu ustawy o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług. Aktualny postęp prac legislacyjnych nad projektem, oznaczonym numerem druku 1407, można śledzić na stronach Sejmu.

Składki ZUS dla małych firm w 2025 roku - preferencje: ulga na start, mały ZUS plus i wakacje składkowe

Ulga na start, preferencyjne składki, czy „Mały ZUS plus”, a także wakacje składkowe – to propozycje wsparcia dla małych przedsiębiorców. Korzyści to możliwość opłacania niższych składek lub ich brak. Warto też zwrócić uwagę na konsekwencje z tym związane. ZUS tłumaczy kto i z jakich ulg może skorzystać oraz jakie są zagrożenia z tym związane.

Zwracasz pracownikom wydatki na taksówki – czy musisz pobrać zaliczkę na podatek PIT? Najnowsze wyjaśnienia fiskusa (taksówki w podróży służbowej i w czasie wyjścia służbowego)

Pracodawcy mają wątpliwości, czy w przypadku zwracania pracownikom wydatków na taksówki (kiedy to pracownicy wykonują obowiązki służbowe – zarówno w podróży służbowej jak i w czasie tzw. wyjścia służbowego), trzeba od tych kwot pobierać zaliczki na podatek dochodowy? Pod koniec czerwca 2025 r. wyjaśnił to dokładnie Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej. Kilka miesięcy wcześniej odpowiedzi na to pytanie udzielił Minister Finansów.

Minister Majewska chce uproszczenia ZUS dla firm – konkretne propozycje zmian już na stole

Minister Agnieszka Majewska zaproponowała szereg zmian w przepisach dotyczących ubezpieczeń społecznych, które mają ułatwić życie mikro, małym i średnim przedsiębiorcom. Wśród postulatów znalazły się m.in. podniesienie limitu Małego ZUS Plus, likwidacja składki rentowej dla emerytów-przedsiębiorców, uproszczenia przy wakacjach składkowych oraz ułatwienia dla łączących biznes z rodzicielstwem.

REKLAMA

Miliardy z KPO usprawniają kolejową infrastrukturę

Prawie 11,5 mld zł warte są inwestycje realizowane ze środków Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększenia Odporności (KPO) przez PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. Zarządzająca infrastrukturą kolejową spółka, która jest największym beneficjentem KPO, zawarła już ponad 120 umów z wykonawcami na kwotę 8 mld zł. Przeszło 160 prowadzonych zadań ma przyczynić się do zwiększenia prędkości pociągów, a także zwiększenia przepustowości tras oraz usprawnienia zarządzania ruchem kolejowym. Inwestycje poprawiają bezpieczeństwo ruchu i komfort obsługi podróżnych. Na stacjach i przystankach budowany jest nowoczesny system informacji pasażerskiej, a ich infrastruktura - dopasowywana do potrzeb osób o ograniczonej mobilności.

Darowizna od brata ponad limit 36 120 zł. Jakie warunki muszą zostać spełnione, aby nie stracić prawa do zwolnienia podatkowego?

Co robić gdy darowizna przekazana przez brata przekracza limit kwoty wolnej w wysokości 36 120 zł? Czy podlegała zwolnieniu od podatku od spadków i darowizn, pomimo że jest dokonywana z majątku wspólnego brata i jego małżonki? Jakie warunki muszą zostać spełnione, żeby nie stracić prawa do zwolnienia?

REKLAMA