Poznaliśmy Lidera Księgowości 2017

Krajowa Izba Doradców Podatkowych
Samorząd zawodowy doradców podatkowych
rozwiń więcej
Lider Księgowości 2017
Justyna Bartela z Dąbrowy Górniczej została Liderem Księgowości 2017. Konkurs odbył się już po raz szósty. O ten prestiżowy tytuł walczyło ponad 400 osób z całej Polski.

Drugie miejsce zajęła Dorota Kosacka, a na trzecim miejscu uplasował się Sławomir Heciak. W finale znalazło się 10 najlepszych kandydatów spośród ponad 400 osób, które przystąpiły do rywalizacji.

Autopromocja

W dniu 2 czerwca w Zachęcie Narodowej Galerii Sztuki w Warszawie odbyło się podczas uroczystej Gali Finałowej ogłoszenie laureatów i wręczenie nagród w konkursie.

Zdaniem prof. dr hab. Jadwigi Glumińskiej-Pawlic, przewodniczącej Krajowej Rady Doradców Podatkowych, partnera konkursu, łączy on kilka zawodów. „Doradców podatkowych z księgowymi i biegłymi rewidentami. W ten sposób chcemy pokazać, że te zawody powinny ze sobą współpracować, powinny się uzupełniać i łączyć” - powiedziała. Jak wyjaśniła, doradcy podatkowi, to prawnicy, ekonomiści i przedstawiciele innych zawodów, ale wszyscy mają ogromny szacunek dla księgowych. „Księgowi sporządzają sprawozdania finansowe, które pomagają spojrzeć na pewne procesy i decyzje gospodarcze określonych podmiotów i na ich podstawie wyciągnąć wnioski” - zaznaczyła. Jej zdaniem, wszystkie ewidencje księgowe są punktem wyjścia do dokonania oceny płynności finansowej, prawidłowości i rzetelności prowadzenia dokumentacji w firmie.

Według prof. Glumińskiej-Pawlic, zwycięzca konkursu powinien liczyć na awans u swojego pracodawcy. „Na pewno z wygraną wiąże się ogromna satysfakcja, że doceniona została wiedza zdobywana latami” - dodała.

Wiesława Moczydłowska, przewodnicząca jury, rzecznik Krajowej Rady Doradców Podatkowych, podkreśliła, że „księgowy to taka osoba, która rozwiąże twój problem, o którego istnieniu nie wiedziałeś, w sposób, którego często nie rozumiesz. To osoba naprawdę istotna w prowadzeniu biznesu. Księgowy to zawód przyszłości, ponieważ musi stosować nowe technologie” - zaznaczyła. Podkreśliła, że Konkurs służy promocji tego ważnego i odpowiedzialnego zawodu, a także integracji z innymi zawodami zajmującymi się podobną tematyką. Poinformowała, że finaliści prezentowali bardzo wysoki poziom wiedzy. Konkurs motywuje do jej pogłębiania, aktualizowania, co jest najistotniejsze dla tego zawodu - podsumowała. „Kto raz wkroczył na ścieżkę przygody z rachunkowością i podatkami, wie jak pasjonująca jest ta wiedza - oceniła Wiesława Moczydłowska. - Dlatego tak ważne jest uświadamianie społeczeństwa o roli i randze zarówno zawodu księgowego, jak i doradcy podatkowego czy biegłego rewidenta. Każdy z nich ma nieco inną rolę, ale każdy z nich tak naprawdę musi prezentować wysoką wiedzę nie tylko z zakresu rachunkowości i podatków” - stwierdziła. Przypomniała, że jest od lat związana z inicjatywami konkursowymi w tej dziedzinie, promującymi te dziedziny wiedzy.

Dr Władysław Fałowski, członek jury, reprezentant Zarządu Głównego Stowarzyszenia Księgowych w Polsce podkreślił, że obecnie księgowi muszą łączyć wiedzę z zakresu rachunkowości z wiedzą o podatkach, ale nie tylko. „Duże firmy pozwalają sobie na zatrudnianie doradców podatkowych i wiedza księgowego w tym zakresie nie jest wymagana. Małe firmy korzystają z doradców podatkowych doraźnie, kiedy sytuacja jest podbramkowa. W związku z tym jest oczekiwanie, by księgowy wiedział więcej. Często od księgowych oczekuje się, by zastąpił prawnika, ekonomistę, a nawet inżyniera, bo np. trzeba ustalić, ile lat określona maszyna będzie funkcjonowała” - wyjaśnił.

Zdaniem Jolanty Gałuszki, członkini jury i skarbnika Krajowej Rady Biegłych Rewidentów w Warszawie, celem konkursu jest propagowanie zawodu księgowego. „Mamy nadzieję, że na drodze zawodowej tych osób jest to etap do tego, by zdobywać uprawnienia biegłego rewidenta, które są ukoronowaniem drogi zawodowej księgowego”- podkreśliła. Zaznaczyła, że większość finalistów tego konkursu to już są biegli rewidenci lub osoby będące w trakcie zdobywania takich uprawnień.

Dr Mariusz Cieśla, członek jury, skarbnik Krajowej Rady Doradców Podatkowych, powiedział, że konkurs pokazał bardzo dobre przygotowanie merytoryczne finalistów. „Widać było wysoki poziom zarówno wiedzy z dziedziny rachunkowości, jak i podatków” - ocenił.

„Dostrzegamy jako pracodawcy, że wiele firm może działać bez prawników. Ale nie jestem w stanie dostrzec firmy, która może funkcjonować bez księgowego. Nawet te najmniejsze firmy zawsze muszą korzystać z pomocy księgowych. Ten zawód jest bardzo istotny, to w pewnym sensie członek rodziny w firmie” - powiedział Robert Oliwa, członek jury, reprezentujący organizację Pracodawcy RP.

Finaliści pokonali kilkuset konkurentów, którzy rywalizowali o prestiżowy tytuł i nagrody w trzech etapach konkursowych. Na początku należało rozwiązać test sprawdzający wiedzę teoretyczną z zakresu rachunkowości, podatków oraz prawa pracy. W drugim etapie należało rozwiązać trzy zadania o zróżnicowanym stopniu trudności, a także ocenić sprawozdanie finansowe pod kątem zdarzeń, jakie mogły mieć miejsce w jednostce. W ostatnim etapie 10 finalistów odbyło indywidualne rozmowy z jury konkursu.

Sprawdź: INFORLEX SUPERPREMIUM

Zwyciężczyni konkursu, Justyna Bartela nie kryla wzruszenia. „Jeśli chodzi o moje przygotowywanie się, to jest to cała droga: otwarta ścieżka postępowania kwalifikacyjnego na biegłego rewidenta, prowadzenie szkoleń podatkowych i ciągła codzienna praca zawodowa” – mówiła.

Konkurs odbył się już po raz szósty. Jego patronami są Stowarzyszenie Księgowych w Polsce, Krajowa Izba Doradców Podatkowych, Krajowa Izba Biegłych Rewidentów oraz Pracodawcy Rzeczpospolitej Polskiej. Organizatorem konkursu jest Wydawnictwo Wolters Kluwer Polska S.A. Nagrodę główną dla zwycięzcy - roczne studia podyplomowe Prawo podatkowe ufundowała Uczelnia Łazarskiego w Warszawie. Finaliści otrzymali też wiele innych nagród.

Źródło: PAP/Krajowa Izba Doradców Podatkowych

Księgowość
Zapomniałeś o złożeniu deklaracji PIT lub zapłaceniu podatku w terminie? Ratunkiem będzie czynny żal
02 maja 2024

Zapomniałeś o złożeniu deklaracji podatkowej PIT lub zapłaceniu podatku w terminie? Złóż czynny żal, dzięki temu możesz uniknąć kary. Aby czynny żal był skuteczny, musisz wypełnić obowiązki wobec naczelnika urzędu skarbowego lub urzędu celno-skarbowego, w szczególności złożyć zaległe deklaracje podatkowe lub zapłacić w całości należności publicznoprawne, wraz z odsetkami.

Sprzedałeś towar i organizujesz dostawę? Ale czy wiesz, jak wystawić fakturę i jaką stawkę VAT zastosować? Uważaj na pułapki w VAT.
02 maja 2024

Sprzedałeś towar i organizujesz dostawę? Ale czy wiesz, jak wystawić fakturę i jaką stawkę VAT zastosować? Gdy koszt transportu obciąża kupującego, po stronie sprzedawcy powstaje obowiązek udokumentowania transakcji i to jego obciążą konsekwencje błędu.

Posiadacze aut spalinowych mogą odetchnąć z ulgą. Podatku nie będzie, pojawią się dopłaty do elektryków
02 maja 2024

Nie będzie podatku od aut spalinowych, będzie za to system dopłat do zakupu elektryków. Takie rozwiązanie zostało zawarte w przyjętej przez rząd rewizji Krajowego Planu Odbudowy.

Od kiedy obowiązkowy KSeF? Projekt ustawy przyjęty przez rząd
30 kwi 2024

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy, który ma na celu przesunięcie obligatoryjnego KSeF na 1 lutego 2026 r. Jak informuje Ministerstwo Finansów, dalsze uproszczenia KSeF, w tym zapowiadane przez resort finansów etapowe wejście w życie KSeF będzie przedmiotem odrębnych prac legislacyjnych.

Dostałeś rabat i wystawiłeś fakturę korygującą? To błąd. I może mieć poważne konsekwencje na gruncie VAT
30 kwi 2024

Dostałeś rabat i wystawiłeś fakturę korygującą? To błąd. W przypadku rabatu pośredniego kluczowe znaczenie ma okoliczność, że między podatnikiem przekazującym środki pieniężne a podmiotem będącym beneficjentem rabatu pośredniego nie miała miejsca żadna transakcja, którą można byłoby skorygować.

Automatyczna akceptacja PIT. Wgląd w deklaracje i korekta nie będą możliwe przez kilka dni
30 kwi 2024

Automatyczna akceptacja zeznań podatkowych PIT w usłudze Twój e-PIT nastąpi po 30 kwietnia i potrwa przez pierwsze dni maja. Podczas trwania tego procesu usługa nie będzie dostępna, a więc przez kilka dni nie będzie można sprawdzić złożonej już deklaracji PIT, ani złożyć korekty zeznania rocznego. Na czym dokładnie polega ten proces?

Windykacja na własną rękę – jakie są plusy i minusy po stronie przedsiębiorcy?
30 kwi 2024

Proces windykacji można przeprowadzić na kilka sposobów. Czy jednak warto prowadzić windykację w przedsiębiorstwie na własną rękę? Jakie są plusy i minusy takiego działania?

Odroczenie KSeF. Decyzja słuszna, choć budzi wątpliwości w kontekście interesu przedsiębiorców
30 kwi 2024

Decyzja o przesunięciu KSeF jest słuszna, natomiast tak długie odroczenie może budzić wątpliwości w kontekście interesu przedsiębiorców - zauważa ekspert podatkowy Adam Mariański. Zdaniem prawnika wielu przedsiębiorców jest już gotowych do wprowadzenia Krajowego Systemu e-Faktur.

To już ostatni dzwonek. Dzisiaj upływa termin na rozliczenie PIT
30 kwi 2024

We wtorek, 30 kwietnia, mija termin na rozliczenie PIT za rok 2023. Możliwe jest złożenie zeznania drogą elektroniczną lub papierową, które można dostarczyć do Urzędu Skarbowego lub wysłać pocztą.

Zarobki kierowców zawodowych w Polsce. Najczęściej przynajmniej 8 tys. zł brutto. Ale nie wszyscy tyle dostają. Od czego zależy pensja kierowcy?
29 kwi 2024

Ile zarabiają zawodowi kierowcy w Polsce? W 2023 roku w branży TSL nastąpiły istotne zmiany w ustalaniu wynagrodzeń dla kierowców. Wzrost płacy wraz z nowymi przepisami dotyczącymi delegowania pracowników, wpłynęły na rozliczanie płac, szczególnie kierowców działających za granicą. Te zmiany bezpośrednio wpłynęły na budżety firm transportowych, zmuszając je do uwzględnienia większych kosztów wynagrodzeń kierowców. Jednocześnie stanowią korzystną zmianę dla kierowców, poprawiając ich elastyczność finansową i warunki pracy.

pokaż więcej
Proszę czekać...