REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak zmieni się rachunkowość? Jaka będzie rola księgowego w biznesie?

II Kongres Polskiej Rachunkowości /fot. Adam Kuchta
II Kongres Polskiej Rachunkowości /fot. Adam Kuchta

REKLAMA

REKLAMA

W konsekwencji zmian technologicznych zmienia się rola księgowego w biznesie. Funkcja księgowego będzie bardziej doradcza, bliższa procesom zarządzania a wymagane kompetencje będą wykraczały daleko poza to, co jeszcze niedawno uznawano za rdzeń zawodu, czyli skrupulatne rejestrowanie transakcji, rozliczenia podatkowe czy okresowe sporządzanie sprawozdań finansowych – powiedział Krzysztof Burnos, prezes Krajowej Rady Biegłych Rewidentów, podczas II Kongresu Polskiej Rachunkowości.

Autopromocja

II Kongres Polskiej Rachunkowości, zorganizowany pod hasłem „Rachunkowość – wizja przyszłości”, odbył się w dniach 5-6 czerwca 2017 r. w Warszawie w Teatrze Polskim. Wydarzenie zorganizowano dla uczczenia 110-lecia działalności organizacji księgowych na ziemiach polskich. Pierwszy taki kongres odbył się 10 lat temu, czyli w 100-lecie działalności organizacji księgowych na ziemiach polskich.

Otwierając II Kongres Polskiej Rachunkowości Franciszek Wala, prezes Stowarzyszenia Księgowych w Polsce, przypomniał, że „w dniu 9 czerwca mija 110 lat od dnia, w którym w 1907 r. nieliczne grono naszych poprzedników utworzyło Związek Buchalterów w Warszawie. W ostatnich dniach maja minęło dziesięć lat od pamiętnego, I Kongresu Polskiej Rachunkowości. Zwołując II Kongres, władzom naczelnym Stowarzyszenie Księgowych w Polsce przyświecała myśl, że troszcząc się dziś o rozwój polskiej rachunkowości i wysoki poziom kompetencji zawodowych księgowych, jesteśmy winni pamięć naszym poprzednikom, tym, którzy w czas zaborów założyli Związek Buchalterów, tym, którzy w okresie międzywojennym dążyli do zjednoczenia organizacji księgowych i w 1926 roku powołali Związek Księgowych w Polsce, którzy w latach II wojny światowej prowadzili działalność pod pozorem kursów handlowych, tym, którzy uczestniczyli w odradzaniu i odbudowie organizacji zawodowej w latach 1944-49 i którzy powołali dzisiejsze Stowarzyszenie Księgowych w Polsce, przed 60-ciu laty, w 1957 roku. Ten Kongres jest też hołdem dla dzieła naszych poprzedników. Ale pamiętając o przeszłości chcemy dobrze wypełniać nasze bieżące powinności zawodowe i społeczne oraz patrzeć w przyszłość, myśleć o niech konstruktywnie. I takie jest przesłanie Kongresu”.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Od I Kongresu minęło 10 lat, to okres właściwy, jak podkreślał Franciszek Wala, „do syntezy istotnych dokonań, wspólnej zbiorowej refleksji oraz podjęcia próby sformułowania wniosków, co do projekcji rozwoju rachunkowości jako nauki, w obszarze regulacji prawnych, a zwłaszcza praktyki, w tym sylwetki zawodowej księgowego. A troską Stowarzyszenia jest, aby nowoczesny księgowy wyróżniał się dużą wiedzą, umiejętnościami praktycznymi i etyką zawodową”.

„Badający rozwój gospodarki oraz rachunkowość podkreślają olbrzymie przemiany w zawodzie księgowego, jak przesuwa się funkcja rachunkowości z ewidencyjnej i kontrolnej na informacyjną. Jak na przestrzeni kilkudziesięciu lat nastąpił proces intelektualizacji zawodu księgowego, od rachmistrza do analityka i doradcy biznesowego. Równocześnie, wraz z rozwojem postępu technicznego i technologicznego nastąpił skok jakościowy w narzędziach pracy księgowego, od ręcznego zapisu w księgach i obliczeń wspomaganych liczydłem, które przetrwało wieki, przez okres urządzeń mechanicznych wspomagających prace ewidencyjne i czynności obliczeniowe, aż do elektroniki, pojawienia się komputerów, elektronicznej transmisji danych a równocześnie bazy danych oraz możliwości ich szybkiego przetwarzania. Te dynamiczne zmiany wywołują nowe potrzeby informacyjne, w tym wchodzenie w etap gospodarki opartej na wiedzy. Coraz większe jest zapotrzebowanie na ten szczególny produkt rachunkowości jakim jest informacja oparta na pomiarze wartości” – mówił Franciszek Wala.

„Rozwija się gospodarka i społeczeństwo, wraz z ich potrzebami rozwija się nauka i praktyka rachunkowości, jednakże w tym wielkim ustawicznym biegu spraw i życia, dynamice gospodarki, przeobrażeniach technicznych i technologicznych konieczny jest niekiedy moment refleksji, jakby zatrzymania się na chwilę, by rzeczywistość ogarnąć oceną, najlepiej zbiorową, dokonywaną z różnych punktów widzenia, wówczas bowiem można dostrzec więcej a na pewno dokładniej takie zjawiska, wobec których nie można być biernym. Na styku tego sprzężenia biznesu i rachunkowości rodzi się wiele pytań, jak będzie się rozwijać gospodarka globalna, która jest coraz bardziej złożona, jak będzie to oddziaływać na rachunkowość” - zaznaczył prezes SKwP.

Sekretarz stanu w Ministerstwie Finansów Wiesław Janczyk, w liście skierowanym z okazji jubileuszu, wskazał, że „ponad stuletnia historia działalność Stowarzyszenia Księgowych w Polsce pokazuje, że o przyszłość polskiej rachunkowości możemy być spokojni. Członkom Stowarzyszenia nie brakuje bowiem zaangażowania i pasji, by na tym fundamencie, który został wypracowany przez kilka pokoleń entuzjastów budować rachunkowość dopasowaną do potrzeb szerokiego kręgu interesariuszy”.

Sprawdź: INFORLEX SUPERPREMIUM


Krzysztof  Burnos, prezes Krajowej Rady Biegłych Rewidentów zauważył natomiast, że „w konsekwencji zmian technologicznych zmienia się rola księgowego w biznesie. Akcent w coraz większym stopniu przesuwa się z rejestrowania transakcji na ich projektowanie oraz analizę, opartą na nowych metodach, takich jak Data Science. Sprawozdawczość finansowa, czy też sprawozdawczość biznesowa zawiera zaś coraz więcej elementów pozafinansowych. Funkcja księgowego jest więc coraz bardziej doradcza, bliższa procesom zarządzania a wymagane kompetencje wykraczają daleko poza to, co jeszcze niedawno uznawano za rdzeń zawodu, czyli skrupulatne, dokładne rejestrowanie transakcji, rozliczenia podatkowe czy okresowe sporządzanie sprawozdań finansowych. Wszystko to stawia przed organizacjami zawodowymi, takimi jak Stowarzyszenie Księgowych w Polsce czy Krajowa Izba Biegłych Rewidentów, fundamentalne zadania przygotowania przedstawicieli profesji do nowych warunków. Przede wszystkim poprzez wpływanie na modele edukacji i sposób edukacji przyszłych kadr. To wymaga naturalnie myślenia z wyprzedzeniem, zrozumienia nowych pokoleń, zrozumienia wpływu nowych technologii oraz otwarcia na środowiska akademickie z dziedzin innych niż rachunkowość”.

„Jeszcze lepiej przygotowani księgowi to wyższa jakość systemów księgowych, to gwarancja odpowiedniej jakości procesów sprawozdawczych, a co za tym idzie także lepsze zarządzanie biznesem” – podkreślił Krzysztof  Burnos.

Kongres zgromadził liczne grono osób związanych z rachunkowością. Wśród uczestników byli przedstawiciele legislatorów, naukowcy, praktycy i wykładowcy. W skład komitetu honorowego Kongresu weszli: Krzysztof Burnos – prezes Krajowej Rady Biegłych Rewidentów, dr Bronisław Ciaś – członek honorowy Stowarzyszenia, dr Zdzisław Fedak – członek honorowy Stowarzyszenia, Wiesław Janczyk – sekretarz stanu w Ministerstwie Finansów, prof. Zbigniew Luty – przewodniczący Rady Naukowej Stowarzyszenia, prof. Elżbieta Mączyńska – prezes Polskiego Towarzystwa Ekonomicznego, Krzysztof Pietraszkiewicz – prezes Związku Banków Polskich, prof. Kazimierz Sawicki – członek honorowy Stowarzyszenia oraz Franciszek Wala – członek honorowy Stowarzyszenia.

Wśród zagranicznych gość Kongresu znaleźli się m.in.: Gary Kabureck – członek Rady Międzynarodowych Standardów  Rachunkowości (IASB), Gail McEvoy – członek Zarządu Międzynarodowej Federacji Księgowych (IFAC) z nominacji Instytutu Dyplomowanych Biegłych Księgowych Irlandii (CPA Ireland). Natomiast patronat honorowy nad wydarzeniem objęło Ministerstwo Finansów.

Przedmiot paneli dyskusyjnych II Kongresu obejmował cztery bloki tematyczne: I „Biznes w przyszłości”, II „Rachunkowość – profesja, prawo, nauka”, III „Rachunkowość w przyszłości”, IV „Rachunkowość i zarządzanie przedsiębiorstwem w praktyce”.

Tak przygotowany program II Kongresu stwarzał pole do dyskusji, wyrażania poglądów i ocen na temat dokonań i jednocześnie wybiegania w przyszłość wnioskami i propozycjami nowych rozwiązań w zakresie szeroko rozumianej rachunkowości, jej nauki i praktyki.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Opóźnienia w zapłacie w podatku dochodowym - skutki

Przedsiębiorcy mają wynikający z przepisów podatkowych obowiązek płacenia różnych podatków. W tym także podatków dochodowych: PIT – podatek dochodowy od osób fizycznych i CIT – podatek dochodowy od osób prawnych (w przypadku np. spółek z o.o. czy akcyjnych). Każde opóźnienie w zapłacie podatku – także podatku dochodowego grozi nie tylko obowiązkiem obliczenia od zaległości podatkowych odsetek ale także odpowiedzialnością karną skarbową. Zaległość podatkowa, to także może być problem pracowników, którzy nie zapłacili podatku dochodowego PIT wynikającego z rocznego zeznania podatkowego.

Wysokość kosztów pracowniczych u seniorów w 2024 r.

Zasady rozliczania pracowniczych kosztów uzyskania przychodów w podatku dochodowym od osób fizycznych dotyczą wszystkich pracowników bez względu na ich wiek. Dlatego również pracujący seniorzy, którzy już osiągnęli wiek emerytalny – mimo zwolnienia podatkowego – mają takie same koszty jak inni pracownicy.

Przelewy w Boże Ciało. Jak pracują banki? Kiedy dojdzie przelew?

30 maja, czwartek jest dniem ustawowo wolnym od pracy. Czy system rozliczeniowy Elixir będzie wówczas dostępny? Kiedy najlepiej wysałć przelew, aby doszedł na czas? 

PIT 2024. Koszty uzyskania przychodów (pracownicze), zwykłe, podwyższone, autorskie - kwoty, limity, oświadczenia, praca zdalna

Jakie koszty mogą odliczać pracownicy w 2024 roku? Jakie są koszty zwykłe, a jakie podwyższone? Ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych (ustawa o PIT) nie daje prawa (co do zasady) pracownikom odliczać od przychodów uzyskanych z tytułu umowy o pracę faktycznie poniesionych kosztów. Pracownicy mają jedynie koszty zryczałtowane w zależności od liczby zawartych umów o pracę i tego, czy pracownik mieszka w miejscowości, której znajduje się zakład pracy, czy w innej miejscowości. Jednak w rozliczeniu rocznym pracownicy mogą uwzględnić faktyczne wydatki na dojazdy do pracy udokumentowane wyłącznie imiennymi biletami okresowymi.

Czy Polska powinna przyjąć euro? Znamienny sondaż. Stanowcze słowa ministra finansów

W opinii 49 proc. badanych Polska w ogóle nie powinna przyjmować euro. Tak wynika z sondażu CBOS dla Polskiej Agencji Prasowej przeprowadzonego w dniach 20 do 23 maja 2024 roku. Według 13 proc. ankietowanych Polska powinna przyjąć euro w ciągu kolejnych 3 lat, w ocenie 22 proc. - w ciągu kolejnych 10 lat, a według 10 proc. - jeszcze później.

Zwrot nadpłaty składki zdrowotnej w 2024 roku. Do kiedy wniosek? Niedopłata już z odsetkami

ZUS informuje, że 3 czerwca 2024 r. upływa termin, w którym można złożyć wniosek o zwrot nadpłaty składki zdrowotnej za 2023 r. Jeśli przedsiębiorca nie złoży wniosku w określonym  czasie, ZUS rozliczy nadpłatę na koncie płatnika do końca tego roku.

Podatek u źródła (WHT) w świetle nowych technologii

Podatek u źródła (WHT) może stanowić wyzwanie dla branży informatycznej, w kontekście stale rozwijającej się technologii. Z chęci świadczenia kompleksowych usług, przedsiębiorstwa nabywają różnego rodzaju oprogramowania, dostępy do platform, usługi w chmurze, serwery, urządzenia przemysłowe czy usługi niematerialne. Wykorzystanie najnowszej technologii jest niezbędne, aby oferowane usługi pozostały konkurencyjne na rynku. Często dostawcami takich produktów są zagraniczne spółki, co rodzi wątpliwości – czy nabycie tego rodzaju usług wiąże się z ryzykiem w podatku u źródła?

Obligacje skarbowe - czerwiec 2024 r. Zmiana oprocentowania obligacji oszczędnościowych (detalicznych)

Ministerstwo Finansów w komunikacie z 24 kwietnia 2024 r. poinformowało o oprocentowaniu i ofercie obligacji oszczędnościowych Skarbu Państwa nowych emisji, które będą sprzedawane w czerwcu 2024 roku. Oprocentowanie i marże tych obligacji uległy zmianie w porównaniu do oferowanych w maju br. Od 27 maja można nabywać nową emisję obligacji skarbowych w drodze zamiany.

Zwrot podatku z Austrii – ile, dla kogo, jak uzyskać (formalności)

Austria to zyskujący na popularności kierunek emigracji zarobkowej wśród Polaków. Jeśli podejmowane zatrudnienie jest legalne, z łatwością można ubiegać się o zwrot podatku z tego kraju. Wysokość zwrotu może być naprawdę spora, przy małym nakładzie wysiłku ze strony podatnika. 

Dłuższy okres ważności znaków akcyzy do końca 2024 r.

Aktualnie znajdują się w legalnej sprzedaży wyroby winiarskie oznaczone znakami akcyzy, których ważność została przedłużona do 31 grudnia 2024 r.

REKLAMA