Doradca podatkowy – zawód przyszłości

Krajowa Izba Doradców Podatkowych
Samorząd zawodowy doradców podatkowych
rozwiń więcej
Doradca podatkowy – zawód przyszłości /shutterstock.com / www.shutterstock.com
Przed rokiem obchodziliśmy 20-lecie ustawy o doradztwie podatkowym (5 lipca 1996 r.) oraz 15-lecie powołania struktur samorządowych. Wspomniany zakres czasowy jest dość krótkim okresem żywotności, jak na zwód zaufania publicznego, jednakże charakteryzował się on harmonijnym rozwojem w zakresie profesjonalności i utrzymaniem najwyższych standardów merytorycznych jak i technicznych dotyczących tego zawodu.

Historia zawodu, pomimo że dość krótka, to jednak była wystarczająca bujna w naszej rzeczywistości życia społeczno-gospodarczego. Przeżyliśmy próbę deregulacji zawodu w ograniczonym zakresie (między innymi zlikwidowano usługowe prowadzenie ksiąg handlowych), jak i udaną próbę rozszerzenia kompetencji doradcy podatkowego (reprezentację podatnika przed sądami administracyjnymi). Po drodze, w swej historii, Krajowa Izba Doradców Podatkowych (KIDP) stała się członkiem założycielem Confédération Fiscale Européenne (CFE), z siedzibą w Brukseli, która jest europejską organizacją zrzeszającą narodowe organizacje i stowarzyszenia doradców podatkowych z większości państw europejskich. Obecnie obejmuje 33 narodowych organizacji doradców podatkowych z 24 państw Europy, grupujących łącznie ponad 180 tysięcy czynnych doradców podatkowych i ma wymierny wpływ na kształtowanie europejskiego prawa podatkowego.

Autopromocja

W chwili obecnej KIDP zrzesza około 8860 doradców podatkowych (przynależność jest obowiązkowa) oraz około 470 podmiotów uprawnionych do wykonywania czynności doradztwa podatkowego. Należy również pamiętać, że w myśl art. 81 pkt 1 ustawy o doradztwie podatkowym: „Kto, nie będąc uprawniony, posługuje się tytułem doradcy podatkowego lub zawodowo wykonuje czynności doradztwa podatkowego, o których mowa w art. 2 ust. 1 pkt 1 i 4, podlega grzywnie do 50 000 zł".

W myśl wspomnianej ustawy zawód doradcy podatkowego jest prawnie chroniony i polega na łączeniu w sobie elementy profesji prawnika, księgowego i doradcy finansowego. Jego praca polega na udzielaniu porad i opinii z zakresu szeroko rozumianego prawa podatkowego, stałej obsłudze podatkowej podmiotów gospodarczych i reprezentowaniu podatników w sporach z fiskusem. Warunkiem wykonywania zawodu doradcy podatkowego jest posiadanie wysokich kwalifikacji – wyższego wykształcenia, wiedzy specjalistycznej, a także bogatego doświadczenia z zakresu szeroko rozumianego prawa finansowego oraz innych dziedzin prawa. Poza szeroką wiedzą merytoryczną, doradca podatkowy musi mieć nieskazitelny charakter, a swoim postępowaniem dawać rękojmię prawidłowego wykonywania zawodu. Zawód doradcy charakteryzuje się pewnymi trwałymi wartościami, do których należą między innymi:

- posiada wysokie kwalifikacje potwierdzone zdanym egzaminem państwowym;

- jest członkiem KIDP która czuwa nad prawidłowym wykonywaniem zawodu;

- ma obowiązek ciągłego podnoszenia swoich kwalifikacji, co gwarantuje znajomość aktualnie obowiązującego prawa podatkowego;

- czynności doradztwa podatkowego obowiązkowo podlegają ubezpieczeniu OC,

- doradcę podatkowego obowiązuje tajemnica zawodowa (z której tylko Sąd może zwolnić);

- może występować jako pełnomocnik w postępowaniu podatkowym i kontrolnym przed organami skarbowymi, a także w postępowaniu administracyjnym przed NSA, wraz z możliwością wniesienia kasacji;

- może potwierdzać dokumenty za zgodność z oryginałem (co jest ewenementem na skalę europejską).

Doradcę podatkowego obowiązuje zachowanie tajemnicy zawodowej, także po zakończeniu obsługi klienta. Doradca podatkowy jest zobowiązany również postępować zgodnie z zasadami etyki zawodowej. Zasady podstawowe stanowią m.in., że doradca podatkowy ma wykonywać czynności zawodowe według najlepszej woli i wiedzy, uczciwie i rzetelnie z zachowaniem należytej staranności, mając na uwadze przepisy prawa oraz dobro klienta.

Reasumując, doradca podatkowy doskonale łączy wiedzę teoretyczną z rzeczywistością gospodarczą w myśl słów J.W. Goethego: „Sama wiedza nie wystarczy, trzeba umieć ją stosować”.

Przed nami V Krajowy Zjazd Doradców Podatkowych, który wybierze władze samorządu na kolejną czteroletnią  kadencję. Ich zadaniem będzie m.in. dalsze stanie na straży rozwoju, prestiżu i rangi zawodu doradcy podatkowego, który bez wątpienia jest i będzie zawodem przyszłości.

Autor: Dr Jacek A. Zieliński, wiceprzewodniczący Krajowej Rady Doradców Podatkowych

Polecamy: Pakiet żółtych książek - Podatki 2018

Księgowość
Zapomniałeś o złożeniu deklaracji PIT lub zapłaceniu podatku w terminie? Ratunkiem będzie czynny żal
02 maja 2024

Zapomniałeś o złożeniu deklaracji podatkowej PIT lub zapłaceniu podatku w terminie? Złóż czynny żal, dzięki temu możesz uniknąć kary. Aby czynny żal był skuteczny, musisz wypełnić obowiązki wobec naczelnika urzędu skarbowego lub urzędu celno-skarbowego, w szczególności złożyć zaległe deklaracje podatkowe lub zapłacić w całości należności publicznoprawne, wraz z odsetkami.

Sprzedałeś towar i organizujesz dostawę? Ale czy wiesz, jak wystawić fakturę i jaką stawkę VAT zastosować? Uważaj na pułapki w VAT.
02 maja 2024

Sprzedałeś towar i organizujesz dostawę? Ale czy wiesz, jak wystawić fakturę i jaką stawkę VAT zastosować? Gdy koszt transportu obciąża kupującego, po stronie sprzedawcy powstaje obowiązek udokumentowania transakcji i to jego obciążą konsekwencje błędu.

Posiadacze aut spalinowych mogą odetchnąć z ulgą. Podatku nie będzie, pojawią się dopłaty do elektryków
02 maja 2024

Nie będzie podatku od aut spalinowych, będzie za to system dopłat do zakupu elektryków. Takie rozwiązanie zostało zawarte w przyjętej przez rząd rewizji Krajowego Planu Odbudowy.

Od kiedy obowiązkowy KSeF? Projekt ustawy przyjęty przez rząd
30 kwi 2024

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy, który ma na celu przesunięcie obligatoryjnego KSeF na 1 lutego 2026 r. Jak informuje Ministerstwo Finansów, dalsze uproszczenia KSeF, w tym zapowiadane przez resort finansów etapowe wejście w życie KSeF będzie przedmiotem odrębnych prac legislacyjnych.

Dostałeś rabat i wystawiłeś fakturę korygującą? To błąd. I może mieć poważne konsekwencje na gruncie VAT
30 kwi 2024

Dostałeś rabat i wystawiłeś fakturę korygującą? To błąd. W przypadku rabatu pośredniego kluczowe znaczenie ma okoliczność, że między podatnikiem przekazującym środki pieniężne a podmiotem będącym beneficjentem rabatu pośredniego nie miała miejsca żadna transakcja, którą można byłoby skorygować.

Automatyczna akceptacja PIT. Wgląd w deklaracje i korekta nie będą możliwe przez kilka dni
30 kwi 2024

Automatyczna akceptacja zeznań podatkowych PIT w usłudze Twój e-PIT nastąpi po 30 kwietnia i potrwa przez pierwsze dni maja. Podczas trwania tego procesu usługa nie będzie dostępna, a więc przez kilka dni nie będzie można sprawdzić złożonej już deklaracji PIT, ani złożyć korekty zeznania rocznego. Na czym dokładnie polega ten proces?

Windykacja na własną rękę – jakie są plusy i minusy po stronie przedsiębiorcy?
30 kwi 2024

Proces windykacji można przeprowadzić na kilka sposobów. Czy jednak warto prowadzić windykację w przedsiębiorstwie na własną rękę? Jakie są plusy i minusy takiego działania?

Odroczenie KSeF. Decyzja słuszna, choć budzi wątpliwości w kontekście interesu przedsiębiorców
30 kwi 2024

Decyzja o przesunięciu KSeF jest słuszna, natomiast tak długie odroczenie może budzić wątpliwości w kontekście interesu przedsiębiorców - zauważa ekspert podatkowy Adam Mariański. Zdaniem prawnika wielu przedsiębiorców jest już gotowych do wprowadzenia Krajowego Systemu e-Faktur.

To już ostatni dzwonek. Dzisiaj upływa termin na rozliczenie PIT
30 kwi 2024

We wtorek, 30 kwietnia, mija termin na rozliczenie PIT za rok 2023. Możliwe jest złożenie zeznania drogą elektroniczną lub papierową, które można dostarczyć do Urzędu Skarbowego lub wysłać pocztą.

Zarobki kierowców zawodowych w Polsce. Najczęściej przynajmniej 8 tys. zł brutto. Ale nie wszyscy tyle dostają. Od czego zależy pensja kierowcy?
29 kwi 2024

Ile zarabiają zawodowi kierowcy w Polsce? W 2023 roku w branży TSL nastąpiły istotne zmiany w ustalaniu wynagrodzeń dla kierowców. Wzrost płacy wraz z nowymi przepisami dotyczącymi delegowania pracowników, wpłynęły na rozliczanie płac, szczególnie kierowców działających za granicą. Te zmiany bezpośrednio wpłynęły na budżety firm transportowych, zmuszając je do uwzględnienia większych kosztów wynagrodzeń kierowców. Jednocześnie stanowią korzystną zmianę dla kierowców, poprawiając ich elastyczność finansową i warunki pracy.

pokaż więcej
Proszę czekać...