Będą zmiany stawek VAT dla niektórych towarów

Będą zmiany stawek VAT dla niektórych towarów
Nie ma koncepcji ograniczenia stosowania obniżonych stawek VAT, resort finansów analizuje zmniejszenie liczby pozycji w załącznikach VAT wraz ze zwiększeniem liczby towarów opodatkowanych niższymi stawkami - poinformował PAP wiceminister finansów Paweł Gruza. Ponadto zdaniem ministra Gruzy ustawę o CIT trzeba napisać od nowa.

Wiceminister finansów w poniedziałek 16 kwietnia 2018 r. wziął udział w otwarciu II Kongresu Rady Podatkowej Konfederacji Lewiatan.

Autopromocja

NOWOŚĆ na Infor.pl: Prenumerata elektroniczna Dziennika Gazety Prawnej KUP TERAZ!

Zmiany w VAT

W swoim wystąpieniu podkreślał, że ma świadomość, iż ostatnio mieliśmy do czynienia z "falą" zmian w systemie podatkowym. Jak jednak wyjaśniał, wynikało to z tego, że według obecnego kierownictwa resortu finansów "przez poprzednie dwie kadencje doszło do rozszczelnienia systemu podatkowego", więc "trzeba było dokonać zmian w tym obszarze".

To wszystko, jak dodał, "odbyło się bez szkody dla wzrostu gospodarczego".

Mówiąc o podatku VAT, zaznaczył, że celem zmian było uszczelnienie systemu, co "raczej się udało". Teraz mają być przeprowadzane w systemie VAT "zmiany punktowe", a także upraszczające, likwidujące "biurokratyczny narzut".

Mówił też o planowanych zmianach w VAT. "Jest zidentyfikowanych 240 kategorii, które mają przywilej stawki obniżonej i chcemy zredukować to czterokrotnie, do mniej więcej 60" - informował Gruza. Stawka podstawowa VAT wynosi obecnie 23 proc., a obniżona 8 proc.

W wyjaśnieniach udzielonych PAP Gruza zapewnił, że nie ma koncepcji ograniczenia stosowania obniżonych stawek VAT.

„Nie ma koncepcji ograniczenia stosowania obniżonych stawek VAT, intencją prowadzonych prac jest natomiast uproszczenie matrycy i eliminacja odziedziczonych po poprzednikach absurdów matrycy stawek VAT. Analizowane jest zmniejszenie liczby pozycji w załącznikach VAT (co wynika ze zmiany metody klasyfikacji z PKWiU na CN), wraz ze zwiększeniem ilości towarów opodatkowanych niższymi stawkami. Nie oczekujemy dodatkowych wpływów budżetowych z tytułu tych zmian” - poinformował wiceminister.

Zmiany w CIT

Część swojego wystąpienia na Kongresie poświęcił podatkom dochodowym, zwłaszcza CIT.

"Podatek ten, zwłaszcza od korporacji międzynarodowych, ma bardzo wiele elementów ocennych, wiele subtelności transgranicznych. To wszystko powoduje istotny ciężar położony na warstwę ludzką po stronie administracji. Z kolei państwo sobie zdajecie sprawę, że wynagrodzenia w administracji często nie odpowiadają kwalifikacjom, które są konieczne, by o tych sprawach, jak równy z równym, urzędnik rozmawiał z korporacją. To powoduje, że niestety jest dosyć duża łatwość w przesuwaniu ciężaru rozpoznawania dochodów z takich jurysdykcji jak Polska, do jurysdykcji o atrakcyjnych systemach podatkowych" - powiedział Gruza.

Dodał, że próbuje z tym walczyć kompleksowa zmiana w systemie podatków dochodowych, która weszła w życie 1 stycznia 2018 r.

Gruza zaznaczył też, że już w tej chwili nie ma możliwości dalszego poprawiania ustawy o CIT, tylko trzeba ją napisać od nowa.

Zdaniem Gruzy również podatek od nieruchomości jest "antyinwestycyjny i nielogiczny w wielu sprawach", więc resort finansów zastanawia się nad zmianami w tym podatku.

Wiceszef MF mówił też o pracach nad nową Ordynacją podatkową, które prowadzi powołana do tego celu komisja kodyfikacyjna. Po uwzględnieniu uwag resortu prace te, zapowiedział, skończą się być może do jesieni.

Gruza zwracał też uwagę na instytucję Rzecznika Praw Podatnika, której powołanie, jego zdaniem, jest potrzebne, wobec licznych zmian w systemie podatkowym.

Rzecznik, jak dodał, ma reprezentować interesy podatników w relacji z organami skarbowymi, wyłapywać sygnały o złych decyzjach podatkowych i wyjaśniać, dlaczego do nich doszło. To z kolei ma posłużyć MF do ewentualnych zmian w systemie. "Myślę, że to dosyć nowatorskie rozwiązanie" - mówił Gruza. Powołanie Rzecznika Praw Podatnika zapowiadała minister finansów Teresa Czerwińska. (PAP)

autor: Piotr Śmiłowicz, Marcin Musiał

pś/ mmu/ son/

Księgowość
Zapomniałeś o złożeniu deklaracji PIT lub zapłaceniu podatku w terminie? Ratunkiem będzie czynny żal
02 maja 2024

Zapomniałeś o złożeniu deklaracji podatkowej PIT lub zapłaceniu podatku w terminie? Złóż czynny żal, dzięki temu możesz uniknąć kary. Aby czynny żal był skuteczny, musisz wypełnić obowiązki wobec naczelnika urzędu skarbowego lub urzędu celno-skarbowego, w szczególności złożyć zaległe deklaracje podatkowe lub zapłacić w całości należności publicznoprawne, wraz z odsetkami.

Sprzedałeś towar i organizujesz dostawę? Ale czy wiesz, jak wystawić fakturę i jaką stawkę VAT zastosować? Uważaj na pułapki w VAT.
02 maja 2024

Sprzedałeś towar i organizujesz dostawę? Ale czy wiesz, jak wystawić fakturę i jaką stawkę VAT zastosować? Gdy koszt transportu obciąża kupującego, po stronie sprzedawcy powstaje obowiązek udokumentowania transakcji i to jego obciążą konsekwencje błędu.

Posiadacze aut spalinowych mogą odetchnąć z ulgą. Podatku nie będzie, pojawią się dopłaty do elektryków
02 maja 2024

Nie będzie podatku od aut spalinowych, będzie za to system dopłat do zakupu elektryków. Takie rozwiązanie zostało zawarte w przyjętej przez rząd rewizji Krajowego Planu Odbudowy.

Od kiedy obowiązkowy KSeF? Projekt ustawy przyjęty przez rząd
30 kwi 2024

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy, który ma na celu przesunięcie obligatoryjnego KSeF na 1 lutego 2026 r. Jak informuje Ministerstwo Finansów, dalsze uproszczenia KSeF, w tym zapowiadane przez resort finansów etapowe wejście w życie KSeF będzie przedmiotem odrębnych prac legislacyjnych.

Dostałeś rabat i wystawiłeś fakturę korygującą? To błąd. I może mieć poważne konsekwencje na gruncie VAT
30 kwi 2024

Dostałeś rabat i wystawiłeś fakturę korygującą? To błąd. W przypadku rabatu pośredniego kluczowe znaczenie ma okoliczność, że między podatnikiem przekazującym środki pieniężne a podmiotem będącym beneficjentem rabatu pośredniego nie miała miejsca żadna transakcja, którą można byłoby skorygować.

Automatyczna akceptacja PIT. Wgląd w deklaracje i korekta nie będą możliwe przez kilka dni
30 kwi 2024

Automatyczna akceptacja zeznań podatkowych PIT w usłudze Twój e-PIT nastąpi po 30 kwietnia i potrwa przez pierwsze dni maja. Podczas trwania tego procesu usługa nie będzie dostępna, a więc przez kilka dni nie będzie można sprawdzić złożonej już deklaracji PIT, ani złożyć korekty zeznania rocznego. Na czym dokładnie polega ten proces?

Windykacja na własną rękę – jakie są plusy i minusy po stronie przedsiębiorcy?
30 kwi 2024

Proces windykacji można przeprowadzić na kilka sposobów. Czy jednak warto prowadzić windykację w przedsiębiorstwie na własną rękę? Jakie są plusy i minusy takiego działania?

Odroczenie KSeF. Decyzja słuszna, choć budzi wątpliwości w kontekście interesu przedsiębiorców
30 kwi 2024

Decyzja o przesunięciu KSeF jest słuszna, natomiast tak długie odroczenie może budzić wątpliwości w kontekście interesu przedsiębiorców - zauważa ekspert podatkowy Adam Mariański. Zdaniem prawnika wielu przedsiębiorców jest już gotowych do wprowadzenia Krajowego Systemu e-Faktur.

To już ostatni dzwonek. Dzisiaj upływa termin na rozliczenie PIT
30 kwi 2024

We wtorek, 30 kwietnia, mija termin na rozliczenie PIT za rok 2023. Możliwe jest złożenie zeznania drogą elektroniczną lub papierową, które można dostarczyć do Urzędu Skarbowego lub wysłać pocztą.

Zarobki kierowców zawodowych w Polsce. Najczęściej przynajmniej 8 tys. zł brutto. Ale nie wszyscy tyle dostają. Od czego zależy pensja kierowcy?
29 kwi 2024

Ile zarabiają zawodowi kierowcy w Polsce? W 2023 roku w branży TSL nastąpiły istotne zmiany w ustalaniu wynagrodzeń dla kierowców. Wzrost płacy wraz z nowymi przepisami dotyczącymi delegowania pracowników, wpłynęły na rozliczanie płac, szczególnie kierowców działających za granicą. Te zmiany bezpośrednio wpłynęły na budżety firm transportowych, zmuszając je do uwzględnienia większych kosztów wynagrodzeń kierowców. Jednocześnie stanowią korzystną zmianę dla kierowców, poprawiając ich elastyczność finansową i warunki pracy.

pokaż więcej
Proszę czekać...