Firma w Anglii, oddział w Polsce - co warto wiedzieć?

Firma w Anglii Limited
Kancelaria księgowa
rozwiń więcej
Firma w Anglii oddział w Polsce / Fotolia
Firma w Anglii. Ze względu na atrakcyjne dla biznesu rozwiązania prawne oraz przyjazne nastawienie urzędów względem przedsiębiorców, Wielka Brytania przyciąga pod swoje skrzydła wielu przedsiębiorców, chcących pracować w tak odpowiednich dla nich warunkach. Są wśród nich także nasi rodacy. Jednak decydując się na przeniesienie bądź zarejestrowanie firmy w UK, powinni oni pamiętać, że będąc właścicielami spółki typu Limited (odpowiednik polskiej spółki z ograniczoną odpowiedzialnością), mają oni możliwość otworzenia oddziału tejże spółki na terytorium Polski. Kiedy taki oddział powinno się otworzyć? Jak to zrobić i jakie płyną z tego korzyści?

Firma w Anglii. Dla kogo oddział w Polsce?

Polski przedsiębiorca będący właścicielem spółki Limited, powinien rozważyć utworzenie oddziału swojej firmy działającego w jego ojczyźnie, jeżeli zaistnieje co najmniej jedna z trzech sytuacji:

Autopromocja

- po pierwsze, charakter świadczonych usług wymaga fizycznej obecności w miejscu ich świadczenia; jeżeli więc ktoś zechce pod szyldem brytyjskiej spółki Ltd prowadzić w Polsce np. sklep stacjonarny, restaurację, gabinety kosmetyczne itd, będzie musiał otworzyć oddział tejże spółki;

- po drugie, jeżeli dla właściwego prowadzenia działalności, niezbędne będzie posiadanie w Polsce   magazynu/magazynów, podobnie jak w pierwszym przypadku konieczne będzie otwarcie oddziału w naszym kraju. Przykład – osoba prowadzi internetowy sklep modelarski zarejestrowany w UK, ale magazyn, z którego rozsyłane są modele znajduje się w Polsce;

- po trzecie, dla prowadzenia działalności niezbędne jest zatrudnienie pracowników w miejscu świadczenia usług (czyli w Polsce).

Jak działa oddział brytyjskiej spółki Ltd?

Zarejestrowany w Polsce oddział brytyjskiej spółki Ltd to niezależnie funkcjonująca struktura gospodarcza, przy czym nie posiada ona osobowości prawnej w Polsce. Obowiązki księgowe i rachunkowe realizowane są na terytorium Polski, tak samo jak rozliczenia podatkowe; miejscem właściwym dla ich dokonywania jest polski Urząd Skarbowy.

Rejestracja polskiego oddziału spółki Ltd

Rejestracja polskiego oddziału spółki Ltd, jest teoretycznie prosta, ponieważ wymaga tylko złożenia odpowiedniego wniosku do Krajowego Rejestru Sądowego, który wpisze następnie rzeczony oddział do rejestru przedsiębiorców. Wniosek taki musi jednak zawierać sporą ilość dikumentów, takich jak:

  • opis rodzaju działalności oddziału
  • dane osoby reprezentującej polski oddział firmy (powinna to być rezydent Polski), a także potwierdzony notarialnie wzór jej podpisu
  • uchwałę o powołaniu rzeczonego oddziału
  • odpis aktu założycielskiego, statutu, ewentualnie innej umowy opisującej podstawę działalności spółki, razem z jego tłumaczeniem wykonanym przez tłumacza przysięgłego
  • pozostałe dokumenty statutowe oraz ich tłumaczenia, wykonane przez tłumacza przysięgłego

Następnie należy poczekać, jako że czas rejestracji oddziału spółki Limited w Polsce wynosi od 30 do 60 dni.

Zalety posiadania oddziału spółki Ltd w Polsce

Duża elastyczność; oddział spółki Ltd w Polsce ma prawo do zatrudniania pracowników, uzyskiwania różnego rodzaju licencji, może być także płatnikiem VAT, a do tego korzystać z kapitału brytyjskiej firmy macierzystej.

Oszczędności – o ile założenie spółki Limited w Wielkiej Brytanii wymaga wpłaty określonego prawem kapitału założycielskiego, nie jest to konieczne w przypadku otwarcia jej oddziału w Polsce.

Prestiż. To sprawa nieco względna i niewymierna, ale istotna. Dlaczego? Ponieważ Wielka Brytania to jedna z najbardziej rozpoznawalnych, szanowanych i cenionych w świecie jurysdykcji, jeżeli chodzi o warunki dla prowadzenia działalności gospodarczej. Założone w UK spółki korzystają niejako z tego „kapitału zaufania”, dzięki czemu łatwiej im pozyskać nowych inwestorów, kontrahentów czy klientów. Dlatego też polski oddział brytyjskiej spółki Limited jest o wiele bardziej rozpoznawalną i cenioną strukturą biznesową, niż zwykła polska spółka z ograniczoną odpowiedzialnością.

Księgowość
Stawka godzinowa netto od lipca 2024 r. Czy wiemy jaka będzie w 2025 roku?
12 maja 2024

W 2024 roku minimalna stawka godzinowa  wzrasta dwukrotnie – od 1 stycznia i od 1 lipca. Ile wynosi ta stawka netto i kogo dotyczy? Czy wiemy jaka będzie w 2025 roku?

Najniższa krajowa - ile na rękę od lipca 2024?
12 maja 2024

W 2024 roku (tak samo jak w poprzednim) minimalne wynagrodzenie za pracę jest podnoszone dwa razy – od 1 stycznia i od 1 lipca. Tzw. najniższa krajowa pensja dla pracownika na pełnym etacie wynosi od 1 stycznia 4242 zł brutto (to jest ok. 3220 zł netto). Jaka będzie minimalna płaca (brutto i netto) od 1 lipca 2024 r.?

Przesunięcie wdrożenia KSeF na 1 lutego 2026 r. Ustawa uchwalona
09 maja 2024

Sejm uchwalił ustawę, która przesuwa wdrożenie Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF) na 1 lutego 2026 r. Zmiana ta ma pozwolić na lepsze przygotowanie podatników do obowiązkowego e-fakturowania.

Od kiedy KSeF?
08 maja 2024

KSeF będzie przesunięty. Od kiedy Krajowy System e-Faktur zacznie obowiązywać zgodnie z projektem ustawy?

Ryczałt za używanie prywatnego auta do celów służbowych a PIT. NSA: nie trzeba płacić podatku od zwrotu wydatków
08 maja 2024

W wyroku z 14 września 2023 r. (sygn. akt II FSK 2632/20) Naczelny Sąd Administracyjny zakwestionował stanowisko organów podatkowych i uznał, że świadczenie wypłacone pracownikowi jako zwrot wydatków – nie jest przychodem ze stosunku pracy. A zatem nie trzeba od takiego zwrotu wydatków płacić podatku dochodowego. W tym przypadku chodziło o ryczałt samochodowy za jazdy lokalne wypłacany pracownikowi z tytułu używania przez niego prywatnego samochodu do celów służbowych. Niestety NSA potrafi też wydać zupełnie inny wyrok w podobnej sprawie.

Ulga dla seniorów w 2024 roku - zasady stosowania. Limit zwolnienia, przepisy, wyjaśnienia fiskusa
08 maja 2024

Ulga dla seniorów, to tak naprawdę zwolnienie podatkowe w podatku dochodowym od osób fizycznych, dla dochodów uzyskiwanych przez seniorów, którzy pozostali na rynku pracy mimo osiągnięcia wieku emerytalnego. Jaki jest limit tego zwolnienia i jakich rodzajów dochodu dotyczy?

Odroczenie obowiązkowego KSeF. Projekt nowelizacji po pierwszym czytaniu w Sejmie - przesłany do komisji
08 maja 2024

Rządowy projekt ustawy zmieniającej ustawę o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw, przesuwającej wdrożenie obowiązkowego dla wszystkich podatników VAT Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF) na 1 lutego 2026 r., został po sejmowym pierwszym czytaniu w środę 8 maja 2024 r., przesłany do Komisji Finansów Publicznych. Obowiązujące obecnie przepisy zakładają, że KSeF ma obowiązywać od 1 lipca bieżącego roku. 

Od 1 lutego 2026 r. obligatoryjny KSeF dla podatników czynnych i zwolnionych z VAT. Znamy plany Ministerstwa Finansów
07 maja 2024

Projekt nowelizacji ustawy o VAT, który 2 maja 2024 r. wpłynął do Sejmu przewiduje tylko jedną datę wdrożenia obowiązkowego Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF) – 1 lutego 2026 r. Od tego dnia obowiązek stosowania KSeF i wystawiania za pomocą tego systemu faktur ustrukturyzowanych będą mieli wszyscy podatnicy VAT (czynni i zwolnieni). W innej nowelizacji ustawy resort finansów zamierza wprowadzić drugi termin wdrożenia obowiązkowego KSeF dla mniejszych firm (1 kwietnia 2026 r.), o czym mówił minister finansów Andrzej Domański w dniu 26 kwietnia 2024 r. na brefingu prasowym w Ministerstwie Finansów.

Zmiana danych nabywcy na fakturze. Faktura korygująca, nota korygująca, terminy, ujęcie w ewidencji i JPK VAT
08 maja 2024

Jak zgodnie z prawem dokonać zmiany danych nabywcy na fakturze? Kiedy można wystawić fakturę korygującą, a kiedy notę korygującą? Co z błędną fakturą w JPK_VAT?

Od 1 lutego 2026 r. obligatoryjny KSeF dla podatników czynnych i zwolnionych z VAT. Znamy plany Ministerstwa Finansów
07 maja 2024

Projekt nowelizacji ustawy o VAT, który 2 maja 2024 r. wpłynął do Sejmu przewiduje tylko jedną datę wdrożenia obowiązkowego Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF) – 1 lutego 2026 r. Od tego dnia obowiązek stosowania KSeF i wystawiania za pomocą tego systemu faktur ustrukturyzowanych będą mieli wszyscy podatnicy VAT (czynni i zwolnieni). W innej nowelizacji ustawy resort finansów zamierza wprowadzić drugi termin wdrożenia obowiązkowego KSeF dla mniejszych firm (1 kwietnia 2026 r.), o czym mówił minister finansów Andrzej Domański w dniu 26 kwietnia 2024 r. na brefingu prasowym w Ministerstwie Finansów.

pokaż więcej
Proszę czekać...