Niższe opłaty giełdowe w 2021 roku - wnioski do 20 stycznia

Niższe opłaty giełdowe w 2021 roku - wnioski do 20 stycznia
Do 20 stycznia spółki notowane na głównym parkiecie GPW i rynku NewConnect mogą składać wnioski o obniżenie opłat rocznych za notowanie akcji w 2021 roku. W przypadku utraty przychodów powyżej 50 proc. należność ta może zostać obniżona nawet o 90 proc. To kolejny, w ramach programu „Warto być spółką giełdową”, sposób na wsparcie w czasie pandemii firm pozyskujących kapitał drogą emisji akcji.

Wnioski o obniżenie opłat rocznych za notowanie akcji w 2021 roku

Zarząd Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie zachęca do złożenia wniosku o obniżenie opłat te firmy, które w ciągu trzech pierwszych kwartałów ubiegłego roku odnotowały w porównaniu z analogicznym okresem roku poprzedniego spadek przychodów o więcej niż 20 proc.

Autopromocja

„Pandemia koronawirusa w różnoraki sposób wpłynęła na sytuację finansową spółek. Dla jednych był to bardzo ciężki okres, kiedy przychody znacznie spadły i biznes się skurczył, a dla innych był to czas rozwoju. Chodzi tu np. o spółki z sektora produkcji gier, e-commerce czy szeroko rozumianej branży medycznej” – mówi Izabela Olszewska, członek zarządu Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie.

Jeżeli spółka znalazła się w tej pierwszej grupie i wykaże spadek przychodów większy niż 20 proc., ale mniejszy lub równy 50 proc., może się ubiegać o 50 proc. obniżenie opłat giełdowych w tym roku. Jeśli spadek przychodów rok do roku był powyżej 50 proc., wtedy ta zniżka sięga 90 proc.

Dodatkowe warunki stanowią: kapitalizacja spółki poniżej miliarda złotych i złożony w terminie raport finansowy za III kwartał 2020 roku.

„Ten krok to wyraz naszej solidarności ze spółkami, odpowiedzialności giełdy za swoich partnerów biznesowych, klientów” – dodaje Izabela Olszewska.

Wcześniej, w połowie 2020 roku GPW uruchomiła program „Warto być spółką giełdową”, który będzie realizowany także i w tym roku. Celem projektu jest wsparcie firm, także w dobie pandemii, oraz promowanie pozyskiwania kapitału poprzez rynki GPW.

Program „Warto być spółką giełdową” kierowany jest do emitentów i spółek już notowanych na rynkach giełdowych, jak również przedsiębiorstw, które dopiero rozważają debiut na parkiecie. Oferuje kilka pakietów wsparcia w zakresie: relacji inwestorskich, regulacji, marketingu oraz kwestii biznesowych.

„Chcemy pokazać spółkom, w jaki sposób mogą wykorzystać naszą giełdę i rynek kapitałowy do realizacji swoich strategii post koronawirusowych” – mówi Izabela Olszewska.

W ramach jednego z pakietów wsparcia, w obszarze wspierania relacji inwestorskich, GPW zorganizowała audyt stron internetowych dużej grupy spółek giełdowych. Celem tego działania było sprawdzenie, czy spełniają one wymagania inwestorów instytucjonalnych, w tym zagranicznych. „Wyniki wysłaliśmy do spółek, więc mogły uzupełnić strony o brakujące informacje. Zorganizowaliśmy również szereg webinarów, jeden z nich był poświęcony zagadnieniu komunikacji z inwestorami, sposobowi prezentowania spółki” – mówi Izabela Olszewska.

Nawiązując do aktualnej sytuacji na giełdzie Olszewska nadmieniła, że w drugiej połowie 2020 roku, na parkiecie pojawiły się nowe, ciekawe spółki. „Gwiazdą debiutów w zeszłym roku było Allegro. Był to największy debiut w historii GPW, jak i jeden z największych debiutów w Europie w 2020 roku – mówi Izabela Olszewska. Spółka pozyskała prawie 11 miliardów złotych. - Mieliśmy też wiele innych debiutów, które wskazuję jako >>covid-winners<<, czyli >>zwycięzców biznesowych czasu pandemii koronawirusowej<<. Na przykład na rynku NewConnect pojawiło się wiele firm z sektora gier. Jesteśmy w tej chwili światowym centrum pod względem liczby notowanych producentów gier, prześcignęliśmy już rynki azjatyckie” – dodaje.

Źródło informacji: PAP MediaRoom

Polecamy: Prenumerata elektroniczna Dziennika Gazety Prawnej KUP TERAZ!

Polecamy: INFORLEX Biznes

Księgowość
Od kiedy obowiązkowy KSeF? Projekt ustawy przyjęty przez rząd
30 kwi 2024

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy, który ma na celu przesunięcie obligatoryjnego KSeF na 1 lutego 2026 r. Jak informuje Ministerstwo Finansów, dalsze uproszczenia KSeF, w tym zapowiadane przez resort finansów etapowe wejście w życie KSeF będzie przedmiotem odrębnych prac legislacyjnych.

Dostałeś rabat i wystawiłeś fakturę korygującą? To błąd. I może mieć poważne konsekwencje na gruncie VAT
30 kwi 2024

Dostałeś rabat i wystawiłeś fakturę korygującą? To błąd. W przypadku rabatu pośredniego kluczowe znaczenie ma okoliczność, że między podatnikiem przekazującym środki pieniężne a podmiotem będącym beneficjentem rabatu pośredniego nie miała miejsca żadna transakcja, którą można byłoby skorygować.

Automatyczna akceptacja PIT. Wgląd w deklaracje i korekta nie będą możliwe przez kilka dni
30 kwi 2024

Automatyczna akceptacja zeznań podatkowych PIT w usłudze Twój e-PIT nastąpi po 30 kwietnia i potrwa przez pierwsze dni maja. Podczas trwania tego procesu usługa nie będzie dostępna, a więc przez kilka dni nie będzie można sprawdzić złożonej już deklaracji PIT, ani złożyć korekty zeznania rocznego. Na czym dokładnie polega ten proces?

Windykacja na własną rękę – jakie są plusy i minusy po stronie przedsiębiorcy?
30 kwi 2024

Proces windykacji można przeprowadzić na kilka sposobów. Czy jednak warto prowadzić windykację w przedsiębiorstwie na własną rękę? Jakie są plusy i minusy takiego działania?

Odroczenie KSeF. Decyzja słuszna, choć budzi wątpliwości w kontekście interesu przedsiębiorców
30 kwi 2024

Decyzja o przesunięciu KSeF jest słuszna, natomiast tak długie odroczenie może budzić wątpliwości w kontekście interesu przedsiębiorców - zauważa ekspert podatkowy Adam Mariański. Zdaniem prawnika wielu przedsiębiorców jest już gotowych do wprowadzenia Krajowego Systemu e-Faktur.

To już ostatni dzwonek. Dzisiaj upływa termin na rozliczenie PIT
30 kwi 2024

We wtorek, 30 kwietnia, mija termin na rozliczenie PIT za rok 2023. Możliwe jest złożenie zeznania drogą elektroniczną lub papierową, które można dostarczyć do Urzędu Skarbowego lub wysłać pocztą.

Zarobki kierowców zawodowych w Polsce. Najczęściej przynajmniej 8 tys. zł brutto. Ale nie wszyscy tyle dostają. Od czego zależy pensja kierowcy?
29 kwi 2024

Ile zarabiają zawodowi kierowcy w Polsce? W 2023 roku w branży TSL nastąpiły istotne zmiany w ustalaniu wynagrodzeń dla kierowców. Wzrost płacy wraz z nowymi przepisami dotyczącymi delegowania pracowników, wpłynęły na rozliczanie płac, szczególnie kierowców działających za granicą. Te zmiany bezpośrednio wpłynęły na budżety firm transportowych, zmuszając je do uwzględnienia większych kosztów wynagrodzeń kierowców. Jednocześnie stanowią korzystną zmianę dla kierowców, poprawiając ich elastyczność finansową i warunki pracy.

BPO: kto i jak może skorzystać na outsourcingu procesów biznesowych. Co najmniej 20% oszczędności dla większych firm
29 kwi 2024

Usługi centrów BPO (Business Process Outsourcing) są efektywnym narzędziem dla firm. Umożliwiają redukcję kosztów i szybszy rozwój. Dlatego są popularne wśród międzynarodowych firm. Ich skala była jednak za duża dla polskich średnich i dużych firm – od niedawna powstają jednak rozwiązania dopasowane do ich potrzeb.

Obowiązkowy KSeF od lutego 2026 r. Co będzie zawierała ustawa zmieniająca?
29 kwi 2024

Obowiązkowy KSeF dla firm wejdzie w życie od 2026 roku. Ukazał się projekt ustawy zmieniającej ustawę o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw, który przewiduje zmiany w Krajowym Systemie e-Faktur. Nową datę wejścia w życie obligatoryjnego KSeF określa się na dzień 1 lutego 2026 r.

ZUS: Niepełnosprawni przedsiębiorcy mogą w 2024 r. obniżyć roczną składkę zdrowotną. Jak to zrobić? Jakie warunki?
29 kwi 2024

ZUS informuje, że od rozliczenia rocznego za rok 2023, osoby z umiarkowanym lub znacznym stopniem niepełnosprawności mogą korzystać z ulgi i obniżyć roczną składkę na ubezpieczenie zdrowotne na poniższych zasadach.

pokaż więcej
Proszę czekać...