REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Umowa UE-GB – nie będzie tak kolorowo. Cła będą, dokumenty będą i granice celne też będą!

Izabella Tymińska
Zajmuje się doradztwem z zakresu przepisów prawa celnego, importem i eksportem towarów i usług, analizą finansowo-ekonomiczną kontraktów międzynarodowych.
Umowa UE-GB – nie będzie tak kolorowo. Cła będą, dokumenty będą i granice celne też będą!
Umowa UE-GB – nie będzie tak kolorowo. Cła będą, dokumenty będą i granice celne też będą!

REKLAMA

Po wynegocjowaniu w Wigilię umowy pomiędzy UE a Wielką Brytanią premier Boris Johnson stwierdził: –„Od 1 stycznia nie będzie palisady taryf celnych ani barier taryfowych w handlu” a w ślad za tą wypowiedzią podaje się, że zdążono z prezentem dla przedsiębiorców działających na rynkach EU-UK. Otóż to nie takie proste i nie będzie tak kolorowo! Cła będą, dokumenty będą i granice celne też będą!

Umowa pomiędzy UE a Wielką Brytanią

1 lutego 2020 roku Wielka Brytania, Walia, Szkocja i Irlandia Północna (Zjednoczone Królestwo) opuściły UE. W związku z zakończeniem okresu przejściowego od 1 stycznia 2021 r. w życie wchodzą istotne zmiany, w tym m.in. w obrocie towarowym pomiędzy tymi terytoriami. UK staje się dla UE krajem trzecim, a to oznacza procedury i formalności na granicy celnej pomiędzy terytoriami. Towary podlegać będą zgłoszeniom celnym w procedurach celnych zgodnie z tym jak będą przekraczać granice.

Ratyfikowana dziś 30. grudnia 2020 roku umowa (UMOWA O HANDLU I WSPÓŁPRACY MIĘDZY UNIĄ EUROPEJSKĄ A EUROPEJSKĄ WSPÓLNOTĄ ENERGII ATOMOWEJ Z JEDNEJ STRONY I ZJEDNOCZONYM KRÓLESTWEM WIELKIEJ BRYTANII I IRLANDII PÓŁNOCNEJ, Z DRUGIEJ STRONY) pomiędzy GB i UE daje prawa do traktowania towarów na podstawie reguł preferencyjnych dla towarów pochodzących z tych terytoriów. Towary pochodzące oznaczają - o ile nie przewidziano inaczej - towary kwalifikujące się zgodnie z przepisami pochodzenia określonymi w tej umowie.

Reguły pochodzenia towarów - co to dokładnie oznacza?

Każdy z rynków jest w dostępności jakiegoś zakresu towarów całkowicie uzyskanych oraz przetworzonych na tych terytoriach. Wzajemna (bilateralna) umowa pozwala po ustaleniu „reguł pochodzenia” przemieszczać towary na wartości cła „0%” pod warunkiem wypełnienia reguł pochodzenia. Główne czynniki jakie będą brane pod uwagę to zmiana klasyfikacji taryfowej (HS), proces produkcyjny, maksymalna wartość lub waga materiałów niepochodzących lub specyficzne wymogi określone w załączniku omawiającym reguły preferencyjnego pochodzenia. Należy podkreślić, że ta umowa daje względy towarom pochodzącym, czyli wspiera rodzime (UE i UK) produkcje w rozumieniu reguł pochodzenia. Na potrzeby umowy zdefiniowano takie pojęcia jak: wartość celna, cena EXW, produkcja standardowych materiałów, przetwarzanie biotechnologiczne, reakcja chemiczna, destylacja, oczyszczanie i definicje dotyczące sekcji XI (tkanin i dzianin).  Natomiast maksymalną wartość towarów ustala się według określonej zasady i opublikowanego wzoru.

Reguły preferencyjnego pochodzenia na towarach pochodzących oznaczają („MaxNOM”) maksymalną wartość materiałów niepochodzących wyrażoną w procentach i obliczaną według następującego wzoru:

Autopromocja

Kodeks spółek handlowych z komentarzem do zmian

Kup książkę:

Kodeks spółek handlowych z komentarzem do zmian

MaxNOM (%) = (VNM / EXW) × 100, gdzie „VNM” oznacza wartość materiałów niepochodzących użytych do wytworzenia produktu czyli jaka jest jego wartość celna w momencie importu, w tym fracht, ubezpieczenie, jeśli były wymagane, opakowanie i wszystkie inne koszty poniesione w transporcie materiałów do portu importu dla Strony umowy (pośrednika, podwykonawcy, dostawcy), w której znajduje się producent produktu. Kiedy wartość niepochodzącego materiały nie jest znana i nie można jej ustalić, stosuje się pierwszą możliwą do ustalenia cenę zapłaconą za materiały niepochodzące w Unii lub w Zjednoczonym Królestwie. Przy obliczaniu wartości towaru preferencyjnie pochodzącego nie bierze się pod uwagę wartości opakowań produktów.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Wartość materiałów niepochodzących użytych do wytworzenia produktu można obliczyć na podstawie formuły średniej ważonej wartości lub innej metoda wyceny zapasów w ramach zasad rachunkowości, które są ogólnie przyjęte przez Stronę umowy. Umowa również określa i definiuje kontyngenty taryfowe (zasada kto pierwszy ten lepszy) na określoną ilość produktów pochodzących (tj. tuńczyk, aluminium).

Dokumentowanie pochodzenia

Deklaracja dostawcy dla towarów objętych tą umową przede wszystkim szczegółowo określa użyte materiały niepochodzące do wytworzenia sprzedawanego/dostarczanego produktu. Deklaracja oczywiście archiwizowana musi być podpisana i w oryginale. Zgodnie z umową również stosować będziemy „oświadczenie eksportera” czyli tzw. deklarację na fakturze. Deklarację tę stosować można zgodnie z przepisami UE i UK i zgodną z językiem kraju wywozu. Dla naszych eksporterów oznacza to ubieganie się o „pozwolenie na stosowanie uproszczonego deklarowania pochodzenia towarów”. Deklaracja ta jest w naszym prawodawstwie opublikowana w załączniku 22-13 rozporządzenia Komisji UE 2015/2447 . Należy również pamiętać, że umowa obliguje obie Strony do współpracy i wykrywania nadużyć  i  przestępstw celnych. W umowie znajdujemy również zapisy, iż na mocy porozumienia reguły preferencyjnego pochodzenia towarów mogą zostać zawieszone lub cofnięte kiedy to będzie niezbędne w celu ochrony interesów finansowych zainteresowanej Strony.

Autopromocja

PIT, CIT, Ryczałt 2023

Kup książkę:

PIT, CIT, Ryczałt 2023

Tylko Irlandia Północna zachowuje wyjątek dotyczący przepływu towaru

W tym miejscu należy również zaznaczyć, iż tylko i wyłącznie obrót towarowy z Irlandią Północną odbywać się będzie na zasadach obrotu towarami jak w UE. Od 2021 r. dla celów transakcji towarowych Irlandia Północna będzie traktowana jako terytorium Unii Europejskiej, a podatnicy dokonujący WDT lub WNT towarów na terytorium Irlandii Północnej będą traktowani na te potrzeby jako podatnicy UE.

Podsumowując: UMOWA O HANDLU I WSPÓŁPRACY MIĘDZY UNIĄ EUROPEJSKĄ A EUROPEJSKĄ WSPÓLNOTĄ ENERGII ATOMOWEJ Z JEDNEJ STRONY I ZJEDNOCZONYM KRÓLESTWEM WIELKIEJ BRYTANII I IRLANDII PÓŁNOCNEJ, Z DRUGIEJ STRONY jest  49 umową jaką podpisała UE z krajami na świecie. Umowy mają wspierać i promować rodzimy rynek w celu zwiększenia m.in. eksportu towaru na preferencyjnych warunkach. Reguły pochodzenia preferencyjnego towaru są przejrzyste i nieskomplikowane, więc przy zaangażowaniu Strony umowy, będą (należy tak założyć) możliwe do spełnienia. Istotą takich umów jest idea, aby móc sprostać wymogom spełnienia warunków i formalności przywozu na dany rynek po cenie pomniejszonej o należne cło z kraju trzeciego.

Autopromocja

Akademia podatków 2023/2024

Uczestnicy szkolenia przypomną podstawowe zagadnienia dotyczące opodatkowania, które często uchodzą uwadze, a mają kluczowe znaczenie. Prowadzący wskaże jak rozliczać VAT i o czym pamiętać, gdy przedsiębiorca prowadzi działalność w zakresie najmu prywatnego.

Szkolenie: VAT w transakcjach krajowych 2023

Autor: dr Izabella Tymińska, ekspert celny

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code

    © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

    Podatek PIT - część 2
    certificate
    Jak zdobyć Certyfikat:
    • Czytaj artykuły
    • Rozwiązuj testy
    • Zdobądź certyfikat
    1/10
    Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
    30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
    2 maja 2023 r. (wtorek)
    4 maja 2023 r. (czwartek)
    29 kwietnia 2023 r. (sobota)
    Następne
    Księgowość
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Fundacja rodzinna jako family office

    Od połowy maja 2023 r. przedsiębiorcy mogą korzystać z rozwiązania, na które środowisko czekało ponad trzy dekady, czyli z fundacji rodzinnej na prawie polskim. Większość komentarzy dotyczy fundacji rodzinnej jako wehikułu sukcesyjnego. Jest to rzeczywiście najczęstszy powód, dla którego fundacje są powoływane, czyli budowanie biznesu na pokolenia. Tymczasem można spojrzeć na fundację w szerszej perspektywie. Jedną z nich jest wykorzystanie fundacji jako rozwiązania o charakterze family office.

    Faktura ustrukturyzowana nie jest dokumentem handlowym

    Faktura ustrukturyzowana nie nadaje się do roli dokumentu handlowego ze wszystkich możliwych powodów. Można usiłować nadać tej fakturze charakter dokumentu handlowego, ale wymaga to wielu dodatkowych działań prawnych – pisze profesor Witold Modzelewski.

    Kary za przestępstwa gospodarcze od 1 października. Nawet 25 lat za łapownictwo

    Kary za przestępstwa gospodarcze managerów w firmach, znane jako przestępstwa białych kołnierzyków (z ang. white collar crimes), od 1 października 2023 r. ulegną zaostrzeniu. Za przyjęcie korzyści majątkowej lub osobistej w związku z piastowaniem kierowniczego stanowiska grozić będzie nawet do 25 lat pozbawienia wolności. Dotychczas za taki czyn można było trafić do więzienia na 8 lat.

    Ulga mieszkaniowa w PIT 2023 – pieniądze ze sprzedaży mieszkania można wydać na spłatę udziału byłego małżonka w nieruchomości przyznanej w wyniku rozwodu

    18 września 2023 r. Szef KAS zmienił interpretację indywidualną wydaną we wrześniu 2022 r. przez Dyrektora KIS i uznał, że podatniczka,  która przeznaczyła środki uzyskane ze sprzedaży mieszkania należącego do jej majątku odrębnego na spłatę udziału byłego męża w nieruchomości przyznanej jej na podstawie ugody sądowej zawartej po rozwodzie ma prawo do skorzystania z ulgi mieszkaniowej, o której mowa w art. 21 ust.1 pkt 131 ustawy o PIT. Zmiana stanowiska oznacza, że podatnicy którzy znajdą się w analogicznej sytuacji nie powinni płacić PIT z tytułu dokonanej sprzedaży nieruchomości. 

    Jednolita rejestracja VAT w ramach pakietu ViDA. Przedsiębiorcy popierają to rozwiązanie

    Na ten rok zapowiadane jest uchwalenie ostatecznego kształtu pakietu VAT w epoce cyfrowej (VAT in Digital Age – ViDA), który zakłada dalsze usprawnienie unijnego systemu podatku od wartości dodanej (VAT). Przyjęcie pakietu wiąże się ze znaczącymi zmianami w systemie rozliczenia VAT na terenie UE dla przedsiębiorców prowadzących sprzedaż wewnątrzwspólnotową. Krajowa Izba Gospodarcza dostrzega potrzebę poprawy otoczenia prawnego na poziomie unijnym, popierając projekt rozwiązań modernizujących system VAT oraz promujących gospodarkę cyfrową, zaproponowanych w ramach pakietu ViDA.

    Mikrorachunek podatkowy. Co musisz wiedzieć jako podatnik?

    W świecie podatków i opłat, mikrorachunek podatkowy stał się ważnym narzędziem dla podatników w Polsce. Ale co to dokładnie jest i jak działa? Oto, co musisz wiedzieć o mikrorachunku podatkowym.

    "Nie płacę, bo nie pracuję, bo inflacja, bo mam za daleko do banku…" Jak tłumaczymy niepłacenie długów?

    „Nie płacę, bo mam za daleko do banku, a boję się wchodzić na konto przez Internet”, „Nie płacę, bo nie pracuję”, „Nie płacę, bo inflacja…” – to tylko część z obszernego repertuaru wymówek dłużników, z którymi każdego dnia mierzą się negocjatorzy firmy windykacyjnej Kaczmarski Inkasso. Działają na zlecenie wierzycieli – banków, firm pożyczkowych, operatorów telekomunikacyjnych, dostawców prądu, gazu i telewizji. Według danych Krajowego Rejestru Długów zaległości finansowe konsumentów wynoszą obecnie 45 mld zł.

    Soboń: Deklaracje podatkowe przedsiębiorców (PIT, VAT, akcyzowa) będą wypełniane przed skarbówkę

    Deklaracje podatkowe przedsiębiorców (PIT i VAT, a potem deklaracja akcyzowa) będą wypełniana przez administrację skarbową - zapowiedział w środę 20 września 2023 r. wiceminister finansów Artur Soboń. 

    Usługi świadczone przez Scrum Mastera. Jaką stawkę ryczałtu zastosować?

    W świecie IT pojęcie Scrum Mastera stało się niezwykle popularne. Jest to osoba odpowiedzialna za zapewnienie, że zespół projektowy stosuje się do założeń metodyki Scrum, która jest jednym z podejść do zarządzania projektami. Jednak oprócz aspektów technicznych i organizacyjnych, Scrum Master musi również zmierzyć się z kwestiami związanymi z opodatkowaniem swoich usług. W tym artykule przyjrzymy się, jak w świetle polskiego prawa podatkowego są traktowane usługi świadczone przez Scrum Mastera.

    Darowizna udziałów w spółce z o.o. Jak to zrobić zgodnie z prawem? Czy trzeba iść do notariusza?

    Chciałbyś nieodpłatnie przekazać udziały w polskiej spółce z ograniczoną odpowiedzialnością, zastanawiasz się w jakiej formie tego dokonać? Darowizna jest jednym ze sposobów rozporządzenia udziałami, a jej dokonanie wiąże się z pewnymi wymogami. Poniżej pokrótce zostały omówione najważniejsze aspekty prawne tej darowizny, które należy wziąć pod uwagę.

    REKLAMA