Jak wybrać księgowość dla spółki limited

Firma w Anglii Limited
Kancelaria księgowa
rozwiń więcej
Księgowość dla spółki limited /Fot. Fotolia / Fotolia
Usługi księgowe, to nie tylko wprowadzenie kilku danych finansowych spółki i kliknięcie przycisku “wyślij”. Na księgowych spoczywa odpowiedzialność za bezpieczeństwo spółki. Nie warto zatem decydować się na pierwszą lepszą firmę, którą znajdziesz w internecie. Jeśli zastanawiasz się nad przeniesieniem firmy do Anglii lub już posiadasz spółkę, z tego artykułu dowiesz się na co zwrócić uwagę przy wyborze księgowego w UK.

Spółka limited

Spółka limited to spółka kapitałowa posiadająca własną osobowość prawną. W skrócie można uznać ją za odpowiednik polskiej spółki z ograniczona odpowiedzialnością, zatem wymagane jest prowadzenie pełnej księgowości. Jednak bez obaw, nie jest to tak skomplikowane jak w przypadku polskiej firmy, jednak warto zwrócić uwagę na kilka ważnych faktów.

Autopromocja

Wykształcenie księgowych

Aby sprawy księgowe firmy spoczęły w odpowiednich rękach, trzeba zatroszczyć się o to czy osoby odpowiedzialne za jej rozliczenie zdobyły wykształcenie w kraju, w którym założona jest firma. W przeciwieństwie do takich zawodów jak informatyk, czy lekarz księgowy nie może pracować w innym kraju niż ten, którego dyplomem może się pochwalić. Wynika to z prostego faktu: przepisy prawne różnią się w każdym kraju na świecie.

Porada numer 1: Księgowy rozliczający Twoją firmę powinien legitymować się wykształceniem zdobytym w Wielkiej Brytanii.

Siedziba firmy

Siedziba kancelarii księgowej powinna znajdować się w Wielkiej Brytanii. I nie chodzi tylko o adres rejestracyjny, ale miejsce w którym przebywają pracownicy rozliczający firmy. Trudno wyobrazić sobie sytuację, kiedy księgowi nie mogą na bieżąco reagować na finansowe sprawy spółki, jak np. Spotkania z urzędnikami czy uzupełnienie dokumentacji, nie mówiąc o bardziej ekstremalnych sprawach jak ewentualne kontrole. Aby nie narażać klientów na nieprzyjemności i kary, księgowy muszą przebywać w kraju gdzie firma jest rozliczana. W tym wypadku w Wielkiej Brytanii.

Porada numer 2: Księgowi muszą przebywać w Wielkiej Brytanii. Sytuacja, w której nie mogą szybko kontaktować się z urzędem, może być dla firmy niebezpieczna.

Doświadczenia

Nie oszukujmy się, doświadczenie pracowników firmy jest czymś absolutnie koniecznym. Pozwoli, to uniknąć wielu nieprzyjemności w trakcie prowadzenia działalności oraz zaoszczędzić sporo czasu. Każdy przedsiębiorca powinien skupić się na rozwijaniu biznesu bez obaw czy za kilka lat urząd nie dopatrzy się błędów w rozliczeniu firmy narażając ją na straty.

Porada numer 3: Korzystaj z usług firm legitymujących się wieloletnim doświadczeniem na rynku brytyjskim.

Opinie

Niezadowolony klient zostawi swoją opinię aż dziesięć razy częściej niż zadowolony. Nie oznacza, to jednak, że powinieneś odpuścić badanie opinii o firmie, z którą rozmawiasz. Warto zapoznać się z tym co mówią klienci, aby w przyszłości uniknąć niepotrzebnych nieprzyjemności.

Porada numer 4: Zapoznaj się z opiniami o firmie, której chcesz powierzyć księgowość.

Troska o bezpieczeństwo klient

Marzysz o płaceniu niższych podatków czy ZUS? Zatem nic dziwnego, że chcesz przenieść firmę do Anglii. Jednak czy faktycznie możesz przenieść działalność za granicę i legalnie rozliczać podatki poza Polską? Czasem po prostu nie da się tego zrobić, o czym powinieneś zostać poinformowany zanim zdecydujesz się zapłacić za spółkę limited.

Porada numer 5: Poproś o ofertę kilku księgowych, gdyż może okazać się, że Twoja firma nie może zostać bezpiecznie przeniesiona do UK.

Marcin Gawlik
CEO and Founder - Firma w Anglii ltd.

Polecamy: Przewodnik po zmianach przepisów 2019/2020

Księgowość
Dostałeś rabat i wystawiłeś fakturę korygującą? To błąd. I może mieć poważne konsekwencje na gruncie VAT
30 kwi 2024

Dostałeś rabat i wystawiłeś fakturę korygującą? To błąd. W przypadku rabatu pośredniego kluczowe znaczenie ma okoliczność, że między podatnikiem przekazującym środki pieniężne a podmiotem będącym beneficjentem rabatu pośredniego nie miała miejsca żadna transakcja, którą można byłoby skorygować.

Automatyczna akceptacja PIT. Wgląd w deklaracje i korekta nie będą możliwe przez kilka dni
30 kwi 2024

Automatyczna akceptacja zeznań podatkowych PIT w usłudze Twój e-PIT nastąpi po 30 kwietnia i potrwa przez pierwsze dni maja. Podczas trwania tego procesu usługa nie będzie dostępna, a więc przez kilka dni nie będzie można sprawdzić złożonej już deklaracji PIT, ani złożyć korekty zeznania rocznego. Na czym dokładnie polega ten proces?

Windykacja na własną rękę – jakie są plusy i minusy po stronie przedsiębiorcy?
30 kwi 2024

Proces windykacji można przeprowadzić na kilka sposobów. Czy jednak warto prowadzić windykację w przedsiębiorstwie na własną rękę? Jakie są plusy i minusy takiego działania?

Odroczenie KSeF. Decyzja słuszna, choć budzi wątpliwości w kontekście interesu przedsiębiorców
30 kwi 2024

Decyzja o przesunięciu KSeF jest słuszna, natomiast tak długie odroczenie może budzić wątpliwości w kontekście interesu przedsiębiorców - zauważa ekspert podatkowy Adam Mariański. Zdaniem prawnika wielu przedsiębiorców jest już gotowych do wprowadzenia Krajowego Systemu e-Faktur.

To już ostatni dzwonek. Dzisiaj upływa termin na rozliczenie PIT
30 kwi 2024

We wtorek, 30 kwietnia, mija termin na rozliczenie PIT za rok 2023. Możliwe jest złożenie zeznania drogą elektroniczną lub papierową, które można dostarczyć do Urzędu Skarbowego lub wysłać pocztą.

Zarobki kierowców zawodowych w Polsce. Najczęściej przynajmniej 8 tys. zł brutto. Ale nie wszyscy tyle dostają. Od czego zależy pensja kierowcy?
29 kwi 2024

Ile zarabiają zawodowi kierowcy w Polsce? W 2023 roku w branży TSL nastąpiły istotne zmiany w ustalaniu wynagrodzeń dla kierowców. Wzrost płacy wraz z nowymi przepisami dotyczącymi delegowania pracowników, wpłynęły na rozliczanie płac, szczególnie kierowców działających za granicą. Te zmiany bezpośrednio wpłynęły na budżety firm transportowych, zmuszając je do uwzględnienia większych kosztów wynagrodzeń kierowców. Jednocześnie stanowią korzystną zmianę dla kierowców, poprawiając ich elastyczność finansową i warunki pracy.

BPO: kto i jak może skorzystać na outsourcingu procesów biznesowych. Co najmniej 20% oszczędności dla większych firm
29 kwi 2024

Usługi centrów BPO (Business Process Outsourcing) są efektywnym narzędziem dla firm. Umożliwiają redukcję kosztów i szybszy rozwój. Dlatego są popularne wśród międzynarodowych firm. Ich skala była jednak za duża dla polskich średnich i dużych firm – od niedawna powstają jednak rozwiązania dopasowane do ich potrzeb.

Obowiązkowy KSeF od lutego 2026 r. Co będzie zawierała ustawa zmieniająca?
29 kwi 2024

Obowiązkowy KSeF dla firm wejdzie w życie od 2026 roku. Ukazał się projekt ustawy zmieniającej ustawę o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw, który przewiduje zmiany w Krajowym Systemie e-Faktur. Nową datę wejścia w życie obligatoryjnego KSeF określa się na dzień 1 lutego 2026 r.

ZUS: Niepełnosprawni przedsiębiorcy mogą w 2024 r. obniżyć roczną składkę zdrowotną. Jak to zrobić? Jakie warunki?
29 kwi 2024

ZUS informuje, że od rozliczenia rocznego za rok 2023, osoby z umiarkowanym lub znacznym stopniem niepełnosprawności mogą korzystać z ulgi i obniżyć roczną składkę na ubezpieczenie zdrowotne na poniższych zasadach.

Remont domu jednorodzinnego, w którym jest prowadzona działalność gospodarcza. Jaka stawka VAT - 8%, czy 23%?
29 kwi 2024

Przedsiębiorca prowadzący jednoosobową działalność gospodarczą będzie wykorzystywał część domu, w którym mieszka, do prowadzenia biura. W całym domu o powierzchni 140 m2 jest wymieniana podłoga. Usługodawca chce wystawić fakturę z 8% VAT na osobę fizyczną. Natomiast podatnik, wykorzystujący część domu do prowadzenia działalności, chciałby rozliczyć koszty montażu oraz zakupu tej podłogi w kosztach firmy. Czy w związku z tym usługodawca może wystawić fakturę na podatnika VAT według stawki VAT 8%? Czy też ma obowiązek zastosować podstawową stawkę VAT 23%?

pokaż więcej
Proszę czekać...