REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Rozliczenie VAT w brytyjskiej spółce limited

Firma w Anglii Limited
Kancelaria księgowa
Rozliczenie VAT w brytyjskiej spółce limited /Fot. Fotolia
Rozliczenie VAT w brytyjskiej spółce limited /Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Coraz więcej polskich firm przenosi się do Wielkiej Brytanii. W związku z tym, często zobowiązane są do rozliczenia podatku VAT właśnie tam. Brytyjski system podatkowy różni się od polskiego, dlatego ważne jest aby zdać sobie sprawę z tych różnic i uniknąć kosztownych nieprzyjemności. W tym artykule przedstawimy informacje dotyczące poprawnego rozliczenia podatku VAT w brytyjskiej spółce limited.

Stawki VAT w Wielkiej Brytanii

  • 20% - wyjściowa, stawka podatku VAT nałożona na większość towarów i usług.
  • 5% - stawka podatku VAT, która obejmuje wybrane segmenty działalności. Najczęściej są to tak zwane usługi dobra publicznego, jak zielona energia.
  • 0% - produkty medyczne i dla dzieci objęte są najniższą, bo zerową stawką VAT.

Chcę zostać płatnikiem VAT

Aby zostać płatnikiem VAT w UK, firma musi osiągnąć minimalny obrót w wysokości 85 000 funtów w skali roku podatkowego (rok podatkowy liczy się jako 12 miesięcy do daty założenia firmy). Spółka może zostać zgłoszona dobrowolnie jak płatnik VAT wcześnie, jednak może wymagać to odpowiedniego uzasadnienia.

Autopromocja

Polecamy: Instrukcje VAT

Metody rozliczenia VAT

  • VAT Standard Accounting Scheme

Najbardziej popularna metoda rozliczenia VAT. Podatek rozliczane jest kwartalnie na podstawie bilansu, wynikającego z faktur vatowskich.

  • VAT Cash Accounting Scheme

Ciekawa forma rozliczenia podatku VAT na podstawie gotówki, która trafiła do firmy, a nie dokumentów księgowych.

Dalszy ciąg materiału pod wideo
  • VAT Flat Rate Scheme

Ryczałtowa forma rozliczenia VAT. Stawka wynosi między 4-16,5%, a firma nie może przekroczyć 150 000 funtów rocznie obrotu. Później zmuszona jest rozliczać się na ogólnych zasadach.

  • VAT Annual Accounting Scheme

Firma płaci podatek VAT w skali roku, na podstawie prognoz wynikających z poprzedniego roku rozliczeniowego.

Rejestracja firmy jako płatnika VAT-GB

Zgłoszenie do VAT odbywa się elektronicznie na stronie brytyjskiego urzędu skarbowego. Można również wysłać dokumenty pocztą jednak cały proces trwa wtedy dłużej. Na decyzję urzędu czeka się około miesiąca. Próba rejestracji do VAT firmy, która nie przekroczyła wymaganego obrotu może zakończyć się odesłaniem formularza z prośbą o dodatkowe uzasadnienie oraz przedstawienie przedmiotu działalności.

Rozliczenie VAT w Wielkiej Brytanii

VAT rozlicza się w UK w skali kwartalnej, a na jego zapłatę firma posiada jeden miesiąc i siedem dni. Kara za spóźnienie może sięgnąć nawet 15% wartości podatku należnego do zapłaty.

VAT w UK

Prowadząc firmę w Anglii, warto poznać podstawowe pojęcia i mechanizmy rządzące tym rynkiem. Przepisy w Wielkiej Brytanii zdecydowanie łatwiej zrozumieć od tych obowiązujących w Polsce, a ich konstrukcja jest zdecydowanie bardziej przyjazna niż na rynku polskim.

Marcin Gawlik
CEO and Founder Firma w Anglii Ltd.

Autopromocja

REKLAMA

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Opóźnienia w zapłacie w podatku dochodowym - skutki

Przedsiębiorcy mają wynikający z przepisów podatkowych obowiązek płacenia różnych podatków. W tym także podatków dochodowych: PIT – podatek dochodowy od osób fizycznych i CIT – podatek dochodowy od osób prawnych (w przypadku np. spółek z o.o. czy akcyjnych). Każde opóźnienie w zapłacie podatku – także podatku dochodowego grozi nie tylko obowiązkiem obliczenia od zaległości podatkowych odsetek ale także odpowiedzialnością karną skarbową. Zaległość podatkowa, to także może być problem pracowników, którzy nie zapłacili podatku dochodowego PIT wynikającego z rocznego zeznania podatkowego.

Wysokość kosztów pracowniczych u seniorów w 2024 r.

Zasady rozliczania pracowniczych kosztów uzyskania przychodów w podatku dochodowym od osób fizycznych dotyczą wszystkich pracowników bez względu na ich wiek. Dlatego również pracujący seniorzy, którzy już osiągnęli wiek emerytalny – mimo zwolnienia podatkowego – mają takie same koszty jak inni pracownicy.

Przelewy w Boże Ciało. Jak pracują banki? Kiedy dojdzie przelew?

30 maja, czwartek jest dniem ustawowo wolnym od pracy. Czy system rozliczeniowy Elixir będzie wówczas dostępny? Kiedy najlepiej wysałć przelew, aby doszedł na czas? 

PIT 2024. Koszty uzyskania przychodów (pracownicze), zwykłe, podwyższone, autorskie - kwoty, limity, oświadczenia, praca zdalna

Jakie koszty mogą odliczać pracownicy w 2024 roku? Jakie są koszty zwykłe, a jakie podwyższone? Ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych (ustawa o PIT) nie daje prawa (co do zasady) pracownikom odliczać od przychodów uzyskanych z tytułu umowy o pracę faktycznie poniesionych kosztów. Pracownicy mają jedynie koszty zryczałtowane w zależności od liczby zawartych umów o pracę i tego, czy pracownik mieszka w miejscowości, której znajduje się zakład pracy, czy w innej miejscowości. Jednak w rozliczeniu rocznym pracownicy mogą uwzględnić faktyczne wydatki na dojazdy do pracy udokumentowane wyłącznie imiennymi biletami okresowymi.

Czy Polska powinna przyjąć euro? Znamienny sondaż. Stanowcze słowa ministra finansów

W opinii 49 proc. badanych Polska w ogóle nie powinna przyjmować euro. Tak wynika z sondażu CBOS dla Polskiej Agencji Prasowej przeprowadzonego w dniach 20 do 23 maja 2024 roku. Według 13 proc. ankietowanych Polska powinna przyjąć euro w ciągu kolejnych 3 lat, w ocenie 22 proc. - w ciągu kolejnych 10 lat, a według 10 proc. - jeszcze później.

Zwrot nadpłaty składki zdrowotnej w 2024 roku. Do kiedy wniosek? Niedopłata już z odsetkami

ZUS informuje, że 3 czerwca 2024 r. upływa termin, w którym można złożyć wniosek o zwrot nadpłaty składki zdrowotnej za 2023 r. Jeśli przedsiębiorca nie złoży wniosku w określonym  czasie, ZUS rozliczy nadpłatę na koncie płatnika do końca tego roku.

Podatek u źródła (WHT) w świetle nowych technologii

Podatek u źródła (WHT) może stanowić wyzwanie dla branży informatycznej, w kontekście stale rozwijającej się technologii. Z chęci świadczenia kompleksowych usług, przedsiębiorstwa nabywają różnego rodzaju oprogramowania, dostępy do platform, usługi w chmurze, serwery, urządzenia przemysłowe czy usługi niematerialne. Wykorzystanie najnowszej technologii jest niezbędne, aby oferowane usługi pozostały konkurencyjne na rynku. Często dostawcami takich produktów są zagraniczne spółki, co rodzi wątpliwości – czy nabycie tego rodzaju usług wiąże się z ryzykiem w podatku u źródła?

Obligacje skarbowe - czerwiec 2024 r. Zmiana oprocentowania obligacji oszczędnościowych (detalicznych)

Ministerstwo Finansów w komunikacie z 24 kwietnia 2024 r. poinformowało o oprocentowaniu i ofercie obligacji oszczędnościowych Skarbu Państwa nowych emisji, które będą sprzedawane w czerwcu 2024 roku. Oprocentowanie i marże tych obligacji uległy zmianie w porównaniu do oferowanych w maju br. Od 27 maja można nabywać nową emisję obligacji skarbowych w drodze zamiany.

Zwrot podatku z Austrii – ile, dla kogo, jak uzyskać (formalności)

Austria to zyskujący na popularności kierunek emigracji zarobkowej wśród Polaków. Jeśli podejmowane zatrudnienie jest legalne, z łatwością można ubiegać się o zwrot podatku z tego kraju. Wysokość zwrotu może być naprawdę spora, przy małym nakładzie wysiłku ze strony podatnika. 

Dłuższy okres ważności znaków akcyzy do końca 2024 r.

Aktualnie znajdują się w legalnej sprzedaży wyroby winiarskie oznaczone znakami akcyzy, których ważność została przedłużona do 31 grudnia 2024 r.

REKLAMA