Brexit od 1 lutego - okres przejściowy do końca 2020 roku
REKLAMA
REKLAMA
Prace nad umową w Wielkiej Brytanii i UE
W brytyjskim parlamencie trwają prace nad ustawą, która wprowadza w życie Umowę o wystąpieniu Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej. Projektem ustawy, który 9 stycznia br. przyjęła Izba Gmin, zajmuje się teraz Izba Lordów. Jeśli nie zgłosi do niej poprawek, ustawa trafi ponownie do Izby Gmin. Ostatecznie projekt ustawy trafi do zatwierdzenia przez królową, co jest ostatnim etapem procesu legislacyjnego w Wielkiej Brytanii.
REKLAMA
Po stronie UE do zawarcia umowy konieczna jest zgoda Parlamentu Europejskiego (PE) i Rady UE, jednak nie przewiduje się trudności w jej uzyskaniu. Głosowanie w PE jest zaplanowane na 29 stycznia br.
Polecamy: INFORLEX Biuro Rachunkowe - Wszystko o zmianach w prawie i podatkach. Teraz 14 dni ZA DARMO!
1 lutego zacznie się okres przejściowy
Wszystko wskazuje na to, że Wielka Brytania opuści UE 1 lutego br. w sposób uporządkowany, na podstawie na umowy o wystąpieniu. Przypominamy, że rozpocznie się wtedy okres przejściowy obowiązujący do końca 2020 r. Wielka Brytania będzie w tym czasie nadal uczestniczyć we wspólnym rynku i unii celnej. Tym samym w okresie przejściowym zasady handlu, w tym regulacje celne, między Polską a Wielką Brytanią nie zmienią się.
Umowa o wystąpieniu dopuszcza także możliwość przedłużenia okresu przejściowego, co jest bardzo prawdopodobne, jeśli nie uda się wynegocjować umowy o wolnym handlu między Wielką Brytanią a UE przed końcem 2020 r.
Co po okresie przejściowym
Warunki współpracy gospodarczej, w tym regulacje celne, po zakończeniu okresu przejściowego będą zależeć od treści przyszłej umowy o wolnym handlu. Negocjacje powinny rozpocząć się w lutym br.
Gdyby nie doszło do uzgodnienia unijno-brytyjskiego porozumienia handlowego, obie strony będą prowadzić wzajemną wymianę handlową w oparciu o zasady WTO. W takim przypadku władze celne państw członkowskich UE będą stosować unijne przepisy dotyczące eksportu i importu towarów ze Zjednoczonego Królestwa zgodnie z zasadami, które dotyczą obecnie krajów trzecich, tj. niebędących członkami UE, z którymi Unia nie zawarła umów handlowych.
Niezależnie od wyników negocjacji handlowych prawdopodobnie zostaną wprowadzone kontrole na granicy między Unią Europejską a Zjednoczonym Królestwem. Przedsiębiorcy będą mieć m. in. obowiązek dopełnienia standardowych formalności celnych. Dla osób, które dotychczas tego nie robiły, oznacza to np. konieczność zarejestrowania się w usłudze Krajowej Administracji Skarbowej „e-Klient”, składania zgłoszeń i deklaracji celnych oraz regulowania należności celnych i podatkowych (VAT i akcyza).
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat