REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Minister finansów o stawkach VAT w UE

Minister finansów o stawkach VAT w UE
Minister finansów o stawkach VAT w UE

REKLAMA

REKLAMA

21 stycznia 2020 r. podczas posiedzenia Rady ECOFIN w Brukseli, minister finansów Tadeusz Kościński poparł priorytety przedstawione przez chorwacką prezydencję, zwłaszcza te dotyczące podatków. Minister podkreślił jednak, że konieczne jest przyspieszenie prac dot. projektów legislacyjnych w obszarze VAT, szczególnie w zakresie stawek tego podatku. Jednym z ważniejszych tematów rozmów ministrów finansów państw UE było opodatkowanie działalności cyfrowej.

Na spotkaniu ECOFIN – pierwszym od objęcia przez Chorwację przewodnictwa w Radzie – ministrowie finansów zapoznali się z programem prac nowej prezydencji w sprawach gospodarczych i finansowych.

REKLAMA

Autopromocja

„Popieram cele prezydencji chorwackiej w zakresie kontynuowania działań w dziedzinie podatków bezpośrednich i pośrednich: zapewnienia sprawiedliwego opodatkowania i zapobiegania oszustwom podatkowym. Oczekuję jednak przyspieszenia prac nad propozycjami w zakresie VAT, w szczególności równych możliwości stosowania przez kraje zredukowanych stawek” – powiedział minister Kościński i przypomniał, że to kwestia bardzo ważna dla Polski.

Nasz kraj od lat postuluje zapewnienie wszystkim państwom członkowskim możliwości stosowania stawek obniżonych, co umożliwiłoby wsparcie polityki prorodzinnej, traktowanej priorytetowo przez polski rząd. Chodzi szczególnie o obniżenie stawek VAT na towary dla dzieci, zwłaszcza ubrania i buty dziecięce.

Polecamy: INFORLEX Biuro Rachunkowe - Wszystko o zmianach w prawie i podatkach. Teraz 14 dni ZA DARMO!

ECOFIN o Zielonym Ładzie

Rada zapoznała się z prezentacją Komisji Europejskiej (KE) nt. tzw. Zielonego Ładu. To nowy program, który ma uczynić Unię Europejską neutralną klimatycznie do 2050 r., a jednocześnie ma sprzyjać wzrostowi gospodarczemu i poprawie jakości życia mieszkańców UE. Polska popiera cele przedstawione przez KE, ale podkreśla konieczność uwzględnienia uwarunkowań społeczno-gospodarczych poszczególnych państw, związanych z taką transformacją. Przejście do gospodarki neutralnej klimatycznie musi być sprawiedliwe, sprzyjać włączeniu społecznemu i nie może prowadzić do nadmiernego obciążenia państw mniej zamożnych.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zarządzanie gospodarcze w UE

REKLAMA

Ministrowie rozmawiali również o przedstawionym przez KE w grudniu 2019 r. pakiecie dokumentów dotyczących zarządzania gospodarczego w UE na 2020 r. To rozpoczęcie kolejnego cyklu Semestru Europejskiego, czyli procesu koordynacji polityki gospodarczej i budżetowej w UE.

Polska poparła nowe podejście do priorytetów gospodarczych i społecznych przedstawionych przez KE, w tym uznanie przez KE kompleksowego podejścia do kwestii środowiskowych i sprawiedliwego rozwiązania dla państw, których najbardziej dotyczy transformacja energetyczna. Konkluzje Rady dotyczące Rocznej Strategii Zrównoważonego Wzrostu (Annual Sustainable Growth Strategy, ASGS), Sprawozdania ostrzegawczego na temat nierównowag makroekonomicznych (Alert Mechanism Report, AMR) oraz zalecenie Rady w sprawie polityki gospodarczej strefy euro zostaną przyjęte przez Radę ECOFIN w lutym 2020 r.

Pozostałe ustalenia

Podczas spotkania ECOFIN dyskutowano także o wyzwaniach dla polityk podatkowych związanych z cyfryzacją. Ministrowie odnotowali prace prowadzone na forum OECD, dotyczące opodatkowania gospodarki cyfrowej. Minister Kościński poinformował, że Polska popiera te prace i inicjatywy, które umożliwiają UE i państwom członkowskim koordynację podejścia do propozycji przedstawionych na forum międzynarodowym. Zwrócił uwagę, że mimo znacznego postępu nadal wiele kwestii wymaga przeanalizowania, także pod kątem zgodności rozwiązań proponowanych w ramach OECD z prawem UE.

W trakcie spotkania Eurogrupy, w którym uczestniczył wiceminister finansów Piotr Nowak, ministrowie rozmawiali o wynikach grudniowego Szczytu Euro i harmonogramie prac dotyczących dalszego wzmocnienia Unii Gospodarczej i Walutowej, planowanych do przeprowadzenia w I półroczu 2020 r.

kom/ sic/ mhr/

Ministrowie finansów o podatku cyfrowym

Jednym z ważniejszych tematów rozmów ministrów finansów państw UE w dniu 21 stycznia 2020 r. na posiedzeniu Rady ECOFIN, było opodatkowanie działalności cyfrowej. Organizacja Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD) pracuje już nad przepisami podatkowymi, które miałyby obowiązywać globalnie.

To pierwsze posiedzenie unijnych ministrów finansów za prezydencji chorwackiej. Politycy przyjrzeli się postępom prac prowadzonych przez OECD, która przewodniczy negocjacjom w sprawie międzynarodowego opodatkowania działalności cyfrowej.

Rozmowy dotyczyły zarówno realokacji zysków przedsiębiorstw cyfrowych, jak i minimalnej stawki podatkowej dla przedsiębiorstw wielonarodowych. Oficjalna strategia OECD ma zostać przedstawiona już pod koniec stycznia tego roku.

Ministrowie zgodzili się, że wspólne przepisy o podatku cyfrowym będą najbardziej korzystnym rozwiązaniem, przede wszystkim dlatego, że zapobiegną fragmentaryzacji regulacji i wprowadzaniu jednostronnych rozwiązań. Ministrowie przyznali, że zdają sobie sprawę z tego, że OECD ma niewiele czasu, bo światowy kompromis w tej sprawie ma zostać osiągnięty do końca 2020 r.

Chorwacka prezydencja zapewniła, że nadal będzie uczestniczyć w międzynarodowych spotkaniach poświęconych kwestii podatku cyfrowego. Zamierza także zorganizować poświęcone tematowi spotkania techniczne w Radzie Unii Europejskiej, żeby przygotować argumenty negocjacyjne dla OECD i przedstawić ewentualne obawy i oczekiwania państw członkowskich.

"Digitalizacja przyniosła kluczowe zmiany sposobu działania firm. To wymaga zaadaptowania przepisów, zwłaszcza podatkowych, do wymogów gospodarki cyfrowej. To światowy problem, który wymaga światowego rozwiązania. Dlatego też Unia Europejska zobowiązała się do udziału w trwających negocjacjach OECD" – powiedział podczas spotkania chorwacki minister finansów Zdravko Maric.

Unia Europejska pracuje nad dostosowaniem systemów podatkowych państw członkowskich do wymogów gospodarki cyfrowej. Chodzi o to, żeby w całej UE obowiązywały jednolite przepisy w tej sprawie i żeby działające na unijnym rynku przedsiębiorstwa wywiązywały się sprawiedliwie z płatności podatkowych.

Problem w tym, że dotychczasowe przepisy podatkowe tworzono dla firm fizycznie obecnych w danym państwie. Tymczasem dzięki pojawieniu się nowych technologii i modeli biznesowych niejedna firma cyfrowa ma użytkowników i klientów w państwach, w których nie jest fizycznie obecna. Zarabia więcej na użytkownikach z zagranicy, jednak zgodnie z przepisami, płaci podatki tam, gdzie ma zarejestrowaną siedzibę - np. w państwach, takich jak Irlandia, gdzie obowiązują niskie podatki, i gdzie dzisiaj mieści się wiele firm IT, w tym np. Apple. (PAP)

jowi/ malk/

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
MF: Przedłużenie terminów podatkowych dla poszkodowanych w wyniku powodzi z września 2024 r.

W czwartek, 19 września zostało opublikowane i zaczęło obowiązywać rozporządzenie Ministra Finansów w sprawie przedłużenia niektórych terminów przewidzianych w przepisach prawa podatkowego w związku z powodzią we wrześniu 2024 r. 

Podatnicy poszkodowani w powodzi zapłacą tegoroczne podatki w 2025 roku [projekt rozporządzenia Ministra Finansów]

W dniu 18 września 2024 r. opublikowano projekt rozporządzenia Ministra Finansów w sprawie przedłużenia niektórych terminów przewidzianych w przepisach prawa podatkowego w związku ze stanem klęski żywiołowej. Rozporządzenie to ma pomóc przedsiębiorcom poszkodowanym we wrześniu br. powodzią na obszarze części województwa dolnośląskiego, opolskiego oraz śląskiego - poprzez odroczenie terminów zapłaty podatków i zaliczek na podatki. 

Dyrektywę UE o adekwatnych wynagrodzeniach minimalnych trzeba wdrożyć w Polsce jeszcze w 2024 roku. Co się zmieni w płacy minimalnej? Od kiedy?

Do 15 listopada 2024 kraje członkowskie Unii Europejskiej zobowiązane są do implementacji do porządku krajowego, przepisów kolejnej dyrektywy. Mowa tu o dyrektywie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2022/2041 z dnia 19 października 2022 r. w sprawie adekwatnych wynagrodzeń minimalnych w Unii Europejskiej, która wprowadza szereg regulacji dotyczących sposobu i częstotliwości określania przez Rząd minimalnego wynagrodzenia za pracę.

Stawka 0% VAT do końca 2024 r. na darowizny towarów i usług dla powodzian. Konieczna pisemna umowa z OPP, JST, podmiotem leczniczym lub RARS

Minister Finansów wydał rozporządzenie, które wprowadza możliwość stosowania obniżonej do 0% stawki podatku VAT dla darowizn (przekazywanych już od 12 września 2024 r.) wszelkiego rodzaju towarów lub usług niezbędnych do wsparcia poszkodowanych w trwającej obecnie powodzi. Ale ta preferencyjna stawka VAT dotyczy wyłącznie darowizn realizowanych za pośrednictwem organizacji pożytku publicznego, jednostek samorządu terytorialnego, podmiotów leczniczych i Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych.

REKLAMA

ZUS: można zapłacić składki z 2024 r. do 15 września 2025 r. bez odsetek. Trzeba złożyć oświadczenie o poszkodowaniu w powodzi

Przedsiębiorcy poszkodowani przez powódź mogą opłacić składki za okres od 1 sierpnia do 31 grudnia br. dopiero we wrześniu 2025 r., bez naliczania odsetek za zwłokę - poinformował we wtorek PAP rzecznik prasowy Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Paweł Żebrowski.

Pies w kosztach firmy. Fiskus zmienił zdanie, bo nie znalazł związku pomiędzy wydatkami a przychodem

Fiskus zmienił zdanie w sprawie kosztów firmowych dotyczących psa. Chodziło o możliwość zaliczenia w kosztach uzyskania przychodu wydatków na zakup i utrzymanie psa, który służył jako reklama promująca ofertę spółki.

Od 300 do 1200 zł miesięcznie składki będzie musiał zapłacić przedsiębiorca? Zryczałtowana składka zdrowotna być może stanie się faktem

Od 300 do 1200 zł miesięcznie składki będzie musiał zapłacić przedsiębiorca? zryczałtowana składka zdrowotna być może stanie się faktem. Konfederacja Lewiatan postuluje za obniżeniem składki zdrowotnej dla przedsiębiorców i uproszczenie sposobu jej opłacania poprzez wprowadzenie zryczałtowanych stawek

MF: od 1 października przez infolinię KAS podatnik dostanie indywidualną informację o swoich sprawach

Ministerstwo Finansów poinformowało, że od 1 października 2024 r. pracownicy urzędów skarbowych i Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) będą udzielać odpowiedzi na pytania podatników na jednej ogólnopolskiej infolinii KAS pod numerami: (+48) 22 330 03 30 – dla połączeń z telefonów komórkowych i 801 055 055 – dla połączeń z telefonów stacjonarnych. Tak jak do te pory podatnicy uzyskają pod tymi numerami ogólną informację podatkową i celną. Istotną nowością będzie możliwość uzyskania na tej infolinii informacji dotyczących indywidualnych spraw podatnika objętych tajemnicą skarbową po potwierdzeniu tożsamości kodem telePIN.

REKLAMA

Doradca podatkowy w todze i z większymi kompetencjami. Od 2025 roku? Założenia nowelizacji

Minister Finansów chce zmienić szereg przepisów ustawy o doradztwie podatkowym. W dniu 16 września 2024 r. opublikowano założenia projektu nowelizacji, zgodnie z którymi m.in. doradcy podatkowi w sądzie mieliby nosić togi, tak jak inne zawody prawnicze (adwokaci, radcowie prawni, prokuratorzy). Rozszerzony ma zostać zakres spraw, w których doradcy podatkowi będą mogli wydawać opinie. Ponadto zmiany zajdą w zasadach egzaminu na doradcę podatkowego i w kompetencjach organów KIDP.

Grecja sięga do kieszeni turystów! 20 euro podatku zapłaci każdy pasażer wysiadający na Mykonos i Santorini

Grecja wprowadza podatek dla turystów. Każdy pasażer wycieczkowca wysiadający na greckiej wyspie Mykonos i Santorini będzie musiał zapłacić podatek w wysokości 20 euro w szczytowym sezonie turystycznym. Tak ogłosiła minister turystyki Grecji Olga Kefalogianni. W innych portach opłata wyniesie 5 euro.

REKLAMA