REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Minister finansów o stawkach VAT w UE

Subskrybuj nas na Youtube
Minister finansów o stawkach VAT w UE
Minister finansów o stawkach VAT w UE

REKLAMA

REKLAMA

21 stycznia 2020 r. podczas posiedzenia Rady ECOFIN w Brukseli, minister finansów Tadeusz Kościński poparł priorytety przedstawione przez chorwacką prezydencję, zwłaszcza te dotyczące podatków. Minister podkreślił jednak, że konieczne jest przyspieszenie prac dot. projektów legislacyjnych w obszarze VAT, szczególnie w zakresie stawek tego podatku. Jednym z ważniejszych tematów rozmów ministrów finansów państw UE było opodatkowanie działalności cyfrowej.

Na spotkaniu ECOFIN – pierwszym od objęcia przez Chorwację przewodnictwa w Radzie – ministrowie finansów zapoznali się z programem prac nowej prezydencji w sprawach gospodarczych i finansowych.

REKLAMA

Autopromocja

REKLAMA

„Popieram cele prezydencji chorwackiej w zakresie kontynuowania działań w dziedzinie podatków bezpośrednich i pośrednich: zapewnienia sprawiedliwego opodatkowania i zapobiegania oszustwom podatkowym. Oczekuję jednak przyspieszenia prac nad propozycjami w zakresie VAT, w szczególności równych możliwości stosowania przez kraje zredukowanych stawek” – powiedział minister Kościński i przypomniał, że to kwestia bardzo ważna dla Polski.

Nasz kraj od lat postuluje zapewnienie wszystkim państwom członkowskim możliwości stosowania stawek obniżonych, co umożliwiłoby wsparcie polityki prorodzinnej, traktowanej priorytetowo przez polski rząd. Chodzi szczególnie o obniżenie stawek VAT na towary dla dzieci, zwłaszcza ubrania i buty dziecięce.

Polecamy: INFORLEX Biuro Rachunkowe - Wszystko o zmianach w prawie i podatkach. Teraz 14 dni ZA DARMO!

ECOFIN o Zielonym Ładzie

Rada zapoznała się z prezentacją Komisji Europejskiej (KE) nt. tzw. Zielonego Ładu. To nowy program, który ma uczynić Unię Europejską neutralną klimatycznie do 2050 r., a jednocześnie ma sprzyjać wzrostowi gospodarczemu i poprawie jakości życia mieszkańców UE. Polska popiera cele przedstawione przez KE, ale podkreśla konieczność uwzględnienia uwarunkowań społeczno-gospodarczych poszczególnych państw, związanych z taką transformacją. Przejście do gospodarki neutralnej klimatycznie musi być sprawiedliwe, sprzyjać włączeniu społecznemu i nie może prowadzić do nadmiernego obciążenia państw mniej zamożnych.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zarządzanie gospodarcze w UE

REKLAMA

Ministrowie rozmawiali również o przedstawionym przez KE w grudniu 2019 r. pakiecie dokumentów dotyczących zarządzania gospodarczego w UE na 2020 r. To rozpoczęcie kolejnego cyklu Semestru Europejskiego, czyli procesu koordynacji polityki gospodarczej i budżetowej w UE.

Polska poparła nowe podejście do priorytetów gospodarczych i społecznych przedstawionych przez KE, w tym uznanie przez KE kompleksowego podejścia do kwestii środowiskowych i sprawiedliwego rozwiązania dla państw, których najbardziej dotyczy transformacja energetyczna. Konkluzje Rady dotyczące Rocznej Strategii Zrównoważonego Wzrostu (Annual Sustainable Growth Strategy, ASGS), Sprawozdania ostrzegawczego na temat nierównowag makroekonomicznych (Alert Mechanism Report, AMR) oraz zalecenie Rady w sprawie polityki gospodarczej strefy euro zostaną przyjęte przez Radę ECOFIN w lutym 2020 r.

Pozostałe ustalenia

Podczas spotkania ECOFIN dyskutowano także o wyzwaniach dla polityk podatkowych związanych z cyfryzacją. Ministrowie odnotowali prace prowadzone na forum OECD, dotyczące opodatkowania gospodarki cyfrowej. Minister Kościński poinformował, że Polska popiera te prace i inicjatywy, które umożliwiają UE i państwom członkowskim koordynację podejścia do propozycji przedstawionych na forum międzynarodowym. Zwrócił uwagę, że mimo znacznego postępu nadal wiele kwestii wymaga przeanalizowania, także pod kątem zgodności rozwiązań proponowanych w ramach OECD z prawem UE.

W trakcie spotkania Eurogrupy, w którym uczestniczył wiceminister finansów Piotr Nowak, ministrowie rozmawiali o wynikach grudniowego Szczytu Euro i harmonogramie prac dotyczących dalszego wzmocnienia Unii Gospodarczej i Walutowej, planowanych do przeprowadzenia w I półroczu 2020 r.

kom/ sic/ mhr/

Ministrowie finansów o podatku cyfrowym

Jednym z ważniejszych tematów rozmów ministrów finansów państw UE w dniu 21 stycznia 2020 r. na posiedzeniu Rady ECOFIN, było opodatkowanie działalności cyfrowej. Organizacja Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD) pracuje już nad przepisami podatkowymi, które miałyby obowiązywać globalnie.

To pierwsze posiedzenie unijnych ministrów finansów za prezydencji chorwackiej. Politycy przyjrzeli się postępom prac prowadzonych przez OECD, która przewodniczy negocjacjom w sprawie międzynarodowego opodatkowania działalności cyfrowej.

Rozmowy dotyczyły zarówno realokacji zysków przedsiębiorstw cyfrowych, jak i minimalnej stawki podatkowej dla przedsiębiorstw wielonarodowych. Oficjalna strategia OECD ma zostać przedstawiona już pod koniec stycznia tego roku.

Ministrowie zgodzili się, że wspólne przepisy o podatku cyfrowym będą najbardziej korzystnym rozwiązaniem, przede wszystkim dlatego, że zapobiegną fragmentaryzacji regulacji i wprowadzaniu jednostronnych rozwiązań. Ministrowie przyznali, że zdają sobie sprawę z tego, że OECD ma niewiele czasu, bo światowy kompromis w tej sprawie ma zostać osiągnięty do końca 2020 r.

Chorwacka prezydencja zapewniła, że nadal będzie uczestniczyć w międzynarodowych spotkaniach poświęconych kwestii podatku cyfrowego. Zamierza także zorganizować poświęcone tematowi spotkania techniczne w Radzie Unii Europejskiej, żeby przygotować argumenty negocjacyjne dla OECD i przedstawić ewentualne obawy i oczekiwania państw członkowskich.

"Digitalizacja przyniosła kluczowe zmiany sposobu działania firm. To wymaga zaadaptowania przepisów, zwłaszcza podatkowych, do wymogów gospodarki cyfrowej. To światowy problem, który wymaga światowego rozwiązania. Dlatego też Unia Europejska zobowiązała się do udziału w trwających negocjacjach OECD" – powiedział podczas spotkania chorwacki minister finansów Zdravko Maric.

Unia Europejska pracuje nad dostosowaniem systemów podatkowych państw członkowskich do wymogów gospodarki cyfrowej. Chodzi o to, żeby w całej UE obowiązywały jednolite przepisy w tej sprawie i żeby działające na unijnym rynku przedsiębiorstwa wywiązywały się sprawiedliwie z płatności podatkowych.

Problem w tym, że dotychczasowe przepisy podatkowe tworzono dla firm fizycznie obecnych w danym państwie. Tymczasem dzięki pojawieniu się nowych technologii i modeli biznesowych niejedna firma cyfrowa ma użytkowników i klientów w państwach, w których nie jest fizycznie obecna. Zarabia więcej na użytkownikach z zagranicy, jednak zgodnie z przepisami, płaci podatki tam, gdzie ma zarejestrowaną siedzibę - np. w państwach, takich jak Irlandia, gdzie obowiązują niskie podatki, i gdzie dzisiaj mieści się wiele firm IT, w tym np. Apple. (PAP)

jowi/ malk/

Zapisz się na newsletter
Chcesz uniknąć błędów? Być na czasie z najnowszymi zmianami w podatkach? Zapisz się na nasz newsletter i otrzymuj rzetelne informacje prosto na swoją skrzynkę.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Rekonstrukcja rządu Tuska: Na czele nowego Ministerstwa Finansów i Gospodarki stanie Andrzej Domański

Rząd Donalda Tuska przechodzi rekonstrukcję. Dziś o godz. 10 premier ogłosił nowy skład Rady Ministrów. Na czele nowego Ministerstwa Finansów i Gospodarki stanie Andrzej Domański - dotychczasowy minister finansów poinformował premier Donald Tusk.

Budujesz? Możesz zapłacić VAT później. Sprawdź, jak to zrobić zgodnie z prawem

Dzięki wyrokowi TSUE firmy budowlane mogą legalnie przesunąć termin zapłaty VAT – nawet o kilka miesięcy. Wystarczy dobrze skonstruowana umowa i protokół odbioru. To rozwiązanie, które realnie poprawia płynność finansową przedsiębiorców.

BGK chce ściśle współpracować z KAS

Bank Gospodarstwa Krajowego chce dołączyć do elitarnego grona najbardziej zaufanych podatników w Polsce. Planuje przystąpić do Programu Współdziałania z Krajową Administracją Skarbową, którego celem jest budowanie transparentnych relacji z organami podatkowymi oraz zapewnienie większej pewności i bezpieczeństwa w zakresie rozliczeń podatkowych.

Księgowość w erze automatyzacji. Eksperci spotkają się w Targach Kielce

Nowe technologie, presja legislacyjna i rosnące oczekiwania klientów nie pozostawiają złudzeń – biura rachunkowe muszą redefiniować swoje modele działania. VI Kongres Biur Rachunkowych, który odbędzie się 30 września i 1 października 2025 roku w Targach Kielce, to odpowiedź branży na dynamiczne zmiany w otoczeniu prawnym, podatkowym i organizacyjnym.

REKLAMA

Nowe zasady rozliczania VAT przy imporcie towarów w procedurze uproszczonej – projekt nowelizacji ustawy opublikowany

Zmiany w przepisach celnych Unii Europejskiej wymusiły aktualizację krajowych regulacji dotyczących VAT. W piątek 19 lipca na stronie Rządowego Centrum Legislacji opublikowano projekt nowelizacji ustawy o podatku od towarów i usług, przygotowany przez Ministerstwo Finansów. Nowelizacja ma istotne znaczenie dla przedsiębiorców korzystających z procedury uproszczonej przy imporcie towarów.

Darowizna od babci lub dziadka – kiedy bez podatku? Jest kilka warunków, które decydują o zwolnieniu

Otrzymałeś gotówkę od babci lub dziadka? Sprawdź, kiedy darowizna pieniężna nie podlega podatkowi od spadków i darowizn. Przepisy przewidują korzystne zwolnienia, ale warto znać limity kwoty wolnej i terminy zgłoszenia darowizny do urzędu skarbowego. Wyjaśniamy, co trzeba wiedzieć.

Uproszczenia w podatku od spadków i darowizn. Nowe przepisy coraz bliżej wejścia w życie

Senat przyjął nowelizację ustawy o podatku od spadków i darowizn. Nowe przepisy mają uprościć formalności przy sprzedaży majątku otrzymanego od najbliższej rodziny oraz zlikwidować comiesięczne deklaracje podatkowe przy rentach prywatnych. Ustawa wraca teraz do Sejmu.

Zaczynasz działalność gospodarczą? Tak można obniżyć składki ZUS na początku działania firmy [komunikat ZUS]

Rozpoczęcie własnej działalności gospodarczej wiąże się z kosztami, szczególnie na starcie. Dlatego początkujący przedsiębiorcy mogą skorzystać z ulg, które pozwalają płacić niższe składki na ubezpieczenia społeczne albo nie płacić ich wcale. Do najważniejszych form wsparcia należą: ulga na start, preferencyjne składki, „Mały ZUS Plus” czy wakacje składkowe.

REKLAMA

Darowizna dla córki z konta firmowego taty: Czy taki przelew korzysta ze zwolnienia podatkowego? KIS wyjaśnia

Skarbówka potwierdził, że przekazanie środków pieniężnych bezpośrednio z konta firmowego spółki, której darczyńca jest wspólnikiem, na konto obdarowanego – przy spełnieniu ustawowych formalności – może korzystać ze zwolnienia z podatku od darowizn. To jest dobra wiadomość dla podatników.

Ulga dla spadkobierców i przejrzystość dla podatników. Nowości w ustawie podatku od spadków i darowizn już wkrótce

Jest projekt nowelizacji ustawy o podatku od spadków i darowizn, który umożliwi przywrócenie terminu zgłoszenia spadku w wyjątkowych przypadkach oraz doprecyzuje moment powstania obowiązku podatkowego. Zmiany mają uprościć procedury, zwiększyć przejrzystość i wspierać sukcesję firm rodzinnych.

REKLAMA