reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT > Rozliczenia VAT > Składanie deklaracji VAT w okresie zawieszenia działalności gospodarczej

Składanie deklaracji VAT w okresie zawieszenia działalności gospodarczej

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej potwierdził, że podatnik ma prawo składać deklaracje VAT w przypadku, gdy otrzymywane przez niego faktury w okresie zawieszenia działalności gospodarczej wiążą się tylko i wyłącznie z utrzymywaniem źródła przychodu.

Zgłoszenie zawieszenia działalności gospodarczej nie oznacza ustania bytu przedsiębiorcy, a jedynie przerwę w wykonywaniu działalności gospodarczej. Zatem, przedsiębiorca w okresie zawieszenia działalności gospodarczej ma m.in. prawo wykonywać wszelkie czynności niezbędne do zachowania lub zabezpieczenia źródła przychodów.

Tak wynika z interpretacji indywidualnej Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia 23 sierpnia 2019 r., 0111-KDIB3-1.4012.392.2018.2.WN.

Sprawa dotyczyła podatnika, który zawiesił działalność gospodarczą. Mimo tego, nadal otrzymywał on faktury za wynajem lokalu oraz podtrzymywanie łącza energii elektrycznej. Podatnik otrzymał także jednorazowo roczną fakturę za opłatę programu komputerowego do wysyłania deklaracji VAT-7 i plików JPK.

Na tym tle podatnik zwrócił się z wnioskiem o wydanie interpretacji indywidualnej, w którym zapytał, czy przysługuje mu prawo do złożenia deklaracji VAT w przypadku, gdy otrzymywane faktury wiążą się tylko i wyłącznie z utrzymywaniem źródła przychodu.

Prezentując własne stanowisko, podatnik wskazał, że zawieszenie działalności gospodarczej nie wpływa na możliwość składania deklaracji VAT-7.  Na potwierdzenie prezentowanego stanowiska podatnik przytoczył treść art. 99 ust. 7a ustawy o VAT, zgodnie z którym w przypadku zawieszenia wykonywania działalności gospodarczej na podstawie przepisów dotyczących zawieszenia wykonywania działalności gospodarczej podatnicy nie mają obowiązku składania deklaracji za okresy rozliczeniowe, których to zawieszenie dotyczy.

Organ uznał stanowisko spółki za prawidłowe. Wskazał, że zawieszenie działalności gospodarczej nie stanowi samo w sobie zaprzeczenia wykonywania działalności gospodarczej przez podatnika. Choć w okresie zawieszenia działalności gospodarczej podatnik nie prowadzi aktywnej działalności, to jednak w dalszym ciągu ma status podatnika i może podejmować wszelkie czynności, które są niezbędne do zachowania lub zabezpieczenia źródła przychodów. A skoro tak, to w okresie zawieszenia działalności gospodarczej przysługuje mu prawo do złożenia deklaracji VAT za okresy rozliczeniowe, których zawieszenie dotyczy, gdy poniósł wydatki, które stanowią czynności niezbędne do utrzymania źródła przychodów.

Katarzyna Narejko

Źródło: Taxonline.pl

Polecamy: Instrukcje VAT

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Estarta Solutions

ekspert w zakresie oursourcingu IT oraz współpracy B2B – Europa i Bliski Wschód

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama