Problematyczne sprawozdania CIT-TP i PIT/TP

Paweł Huczko
rozwiń więcej
Problematyczne sprawozdania CIT-TP i PIT/TP
Minister Finansów dostrzega wątpliwości i problemy techniczne podatników związane ze sposobem wypełniania i składania uproszczonych sprawozdań PIT/TP i CIT/TP. Wzory tych sprawozdań mają być zmienione a w najbliższym czasie Ministerstwo wyda poradnik, w którym zostaną zgromadzone najczęściej pojawiające się pytania podatników w zakresie wypełniania tych sprawozdań wraz z odpowiedziami. Ponadto w odpowiedzi na interpelację poselską Minister Finansów odpowiedział 23 kwietnia 2018 r. na 3 konkretne pytania podatników dot. wypełniania tych sprawozdań.

Sprawozdania uproszczone PIT/TP i CIT/TP

Autopromocja

Liczne i istotne zmiany dotyczące obowiązków dokumentacyjnych nałożonych na podatników w zakresie cen transferowych zostały wprowadzone od 1 stycznia 2017 roku na podstawie ustawy z dnia 9 października 2015 roku o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. poz. 1932, ze zm.).

Jedną z tych nowości było wprowadzenie obowiązku dołączenia do zeznania podatkowego za rok podatkowy uproszczonego sprawozdania (PIT/TP i CIT/TP), o którym mowa w art. 45 ust. 9 ustawy o PIT oraz art. 27 ust. 5 ustawy o CIT.

Te uproszczone sprawozdania dotyczą transakcji z podmiotami powiązanymi lub innych zdarzeń zachodzących pomiędzy podmiotami powiązanymi, lub w związku z którymi zapłata należności dokonywana jest bezpośrednio lub pośrednio na rzecz podmiotu mającego miejsce zamieszkania, siedzibę lub zarząd na terytorium lub w kraju stosującym szkodliwą konkurencję podatkową.

Sprawozdanie takie mają obowiązek złożyć (razem z rocznym zeznaniem podatkowym) podatnicy (CIT i PIT) obowiązani do sporządzania dokumentacji podatkowej w zakresie cen transferowych a także Podatkowe Grupy Kapitałowe, jeżeli ich przychody lub koszty, w rozumieniu przepisów o rachunkowości, przekroczyły w roku podatkowym równowartość 10 000 000 euro (przeliczone na walutę polską po średnim kursie ogłaszanym przez Narodowy Bank Polski, obowiązującym w ostatnim dniu roboczym roku podatkowego poprzedzającego rok podatkowy, za który jest składane sprawozdanie).

Warto przypomnieć, że do sporządzania szczególnej dokumentacji podatkowej w zakresie stosowania cen transferowych są zobowiązani podatnicy przeprowadzający transakcje z podmiotem powiązanym, oraz podatnicy dokonujący transakcji w wyniku których zapłata przekazywana jest do terytorium lub kraju stosującego szkodliwą konkurencję podatkową (art. 9a ustawy o CIT oraz art. 25a ustawy o PIT).

Do Ministerstwa Finansów wpływają informacje od podatników (także np. w formie interpelacji poselskich) o wątpliwościach i problemach technicznych związanych ze sposobem wypełniania i składania uproszczonego sprawozdania. Ministerstwo Finansów na bieżąco udziela w tym zakresie wyjaśnień i odpowiedzi. Co więcej MF informuje, że na ukończeniu są prace nad wydaniem praktycznego poradnika, w którym zostaną zgromadzone najczęściej pojawiające się pytania podatników w zakresie wypełniania PIT/TP i CIT/TP wraz z odpowiedziami.

Ponadto Minister Finansów deklaruje, że w dalszej perspektywie planowana jest zmiana wzoru formularzy, by jego wypełnienie było mniejszym obciążeniem dla podatników.

Dodatkowo w celu uproszczenia systemu podatkowego oraz mając na względzie ważny interes podatników, Minister Finansów wydał rozporządzenie (rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 15 marca 2018 r. w sprawie przedłużenia terminów wykonania niektórych obowiązków z zakresu dokumentacji podatkowej Dz. U. 2018 poz. 555) na mocy, którego przedłużono do końca dziewiątego miesiąca po zakończeniu roku podatkowego termin złożenia uproszczonego sprawozdania (PIT/TP CIT/TP).

PIT/TP i CIT/TP – pytania i odpowiedzi

Pytanie: W części F sprawozdania pojawia się pojęcie „procentowego udziału w przychodach”. Jak należy rozumieć przytoczone powyżej sformułowanie „procentowy udział w przychodach”. Czy są to przychody podatkowe czy też w znaczeniu ustawy o rachunkowości. Czy są przychody ogółem czy też może omawiane pojęcie należy odnosić wyłącznie do transakcji objętych obowiązkiem sporządzania dokumentacji z art. 9a ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (tak sugerowałyby wyjaśnienia do projektu formularza CIT/TP w historycznej wersji)?

Odpowiedź Ministra Finansów: Pod pojęciem przychody w sformułowaniu "procentowy udział w przychodach" należy przyjąć sumę wszystkich pozycji przychodowych z rachunku zysków i strat.

Pytanie: Czy stan posiadania udziału w kapitale zakładowym, o którym mowa w polach 8-11 formularza należy odnosić do ostatniego dnia roku podatkowego podatnika, czy też jakiegokolwiek dnia w roku podatkowym? Jak ma się zachować podatnik, kiedy wspomniany poziom udziału w kapitale zakładowym ulegał zmianie w trakcie roku podatkowego?

Odpowiedź Ministra Finansów: Stan posiadania udziału w kapitale zakładowym, o którym mowa w polach 8-11 formularza, należy odnosić do każdego dnia roku podatkowego. Jeśli w którymkolwiek dniu roku podatkowego ten warunek został spełniony, pole powinno być wypełnione.

Pytanie: Jak ma postąpić podatnik, którego transakcje dotyczą podmiotów z różnych krajów (pytanie dotyczy części F3 oraz F4)? Czy w tym przypadku należy złożyć większą liczbę załączników CIT-TP (osobny załącznik dla transakcji z każdym krajem)?

Odpowiedź Ministra Finansów: Jeżeli podmiot dokonywał transakcji danego typu z kontrahentami z różnych krajów, powinien je zsumować i wykazać w jednym sprawozdaniu. W sekcji F w kolumnie Kody państw siedziby strony transakcji nie ma limitu ilości kodów krajów, jakie można podać.

Źródło: odpowiedź Ministra Finansów z 23 kwietnia 2018 r. na interpelację poselską nr 21099 do ministra finansów (sejm.gov.pl). Z upoważnienia Ministra Finansów odpowiedzi udzielił Paweł Gruza, Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Finansów.

Księgowość
Od kiedy obowiązkowy KSeF? Projekt ustawy przyjęty przez rząd
30 kwi 2024

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy, który ma na celu przesunięcie obligatoryjnego KSeF na 1 lutego 2026 r. Jak informuje Ministerstwo Finansów, dalsze uproszczenia KSeF, w tym zapowiadane przez resort finansów etapowe wejście w życie KSeF będzie przedmiotem odrębnych prac legislacyjnych.

Dostałeś rabat i wystawiłeś fakturę korygującą? To błąd. I może mieć poważne konsekwencje na gruncie VAT
30 kwi 2024

Dostałeś rabat i wystawiłeś fakturę korygującą? To błąd. W przypadku rabatu pośredniego kluczowe znaczenie ma okoliczność, że między podatnikiem przekazującym środki pieniężne a podmiotem będącym beneficjentem rabatu pośredniego nie miała miejsca żadna transakcja, którą można byłoby skorygować.

Automatyczna akceptacja PIT. Wgląd w deklaracje i korekta nie będą możliwe przez kilka dni
30 kwi 2024

Automatyczna akceptacja zeznań podatkowych PIT w usłudze Twój e-PIT nastąpi po 30 kwietnia i potrwa przez pierwsze dni maja. Podczas trwania tego procesu usługa nie będzie dostępna, a więc przez kilka dni nie będzie można sprawdzić złożonej już deklaracji PIT, ani złożyć korekty zeznania rocznego. Na czym dokładnie polega ten proces?

Windykacja na własną rękę – jakie są plusy i minusy po stronie przedsiębiorcy?
30 kwi 2024

Proces windykacji można przeprowadzić na kilka sposobów. Czy jednak warto prowadzić windykację w przedsiębiorstwie na własną rękę? Jakie są plusy i minusy takiego działania?

Odroczenie KSeF. Decyzja słuszna, choć budzi wątpliwości w kontekście interesu przedsiębiorców
30 kwi 2024

Decyzja o przesunięciu KSeF jest słuszna, natomiast tak długie odroczenie może budzić wątpliwości w kontekście interesu przedsiębiorców - zauważa ekspert podatkowy Adam Mariański. Zdaniem prawnika wielu przedsiębiorców jest już gotowych do wprowadzenia Krajowego Systemu e-Faktur.

To już ostatni dzwonek. Dzisiaj upływa termin na rozliczenie PIT
30 kwi 2024

We wtorek, 30 kwietnia, mija termin na rozliczenie PIT za rok 2023. Możliwe jest złożenie zeznania drogą elektroniczną lub papierową, które można dostarczyć do Urzędu Skarbowego lub wysłać pocztą.

Zarobki kierowców zawodowych w Polsce. Najczęściej przynajmniej 8 tys. zł brutto. Ale nie wszyscy tyle dostają. Od czego zależy pensja kierowcy?
29 kwi 2024

Ile zarabiają zawodowi kierowcy w Polsce? W 2023 roku w branży TSL nastąpiły istotne zmiany w ustalaniu wynagrodzeń dla kierowców. Wzrost płacy wraz z nowymi przepisami dotyczącymi delegowania pracowników, wpłynęły na rozliczanie płac, szczególnie kierowców działających za granicą. Te zmiany bezpośrednio wpłynęły na budżety firm transportowych, zmuszając je do uwzględnienia większych kosztów wynagrodzeń kierowców. Jednocześnie stanowią korzystną zmianę dla kierowców, poprawiając ich elastyczność finansową i warunki pracy.

BPO: kto i jak może skorzystać na outsourcingu procesów biznesowych. Co najmniej 20% oszczędności dla większych firm
29 kwi 2024

Usługi centrów BPO (Business Process Outsourcing) są efektywnym narzędziem dla firm. Umożliwiają redukcję kosztów i szybszy rozwój. Dlatego są popularne wśród międzynarodowych firm. Ich skala była jednak za duża dla polskich średnich i dużych firm – od niedawna powstają jednak rozwiązania dopasowane do ich potrzeb.

Obowiązkowy KSeF od lutego 2026 r. Co będzie zawierała ustawa zmieniająca?
29 kwi 2024

Obowiązkowy KSeF dla firm wejdzie w życie od 2026 roku. Ukazał się projekt ustawy zmieniającej ustawę o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw, który przewiduje zmiany w Krajowym Systemie e-Faktur. Nową datę wejścia w życie obligatoryjnego KSeF określa się na dzień 1 lutego 2026 r.

ZUS: Niepełnosprawni przedsiębiorcy mogą w 2024 r. obniżyć roczną składkę zdrowotną. Jak to zrobić? Jakie warunki?
29 kwi 2024

ZUS informuje, że od rozliczenia rocznego za rok 2023, osoby z umiarkowanym lub znacznym stopniem niepełnosprawności mogą korzystać z ulgi i obniżyć roczną składkę na ubezpieczenie zdrowotne na poniższych zasadach.

pokaż więcej
Proszę czekać...