| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > CIT > CIT > Ceny transferowe > Jak ustalić progi sporządzenia dokumentacji podatkowej w podatkowej grupie kapitałowej

Jak ustalić progi sporządzenia dokumentacji podatkowej w podatkowej grupie kapitałowej

Zdaniem Ministra Finansów w przypadku podatkowej grupy kapitałowej (PGK), przy określaniu progów (limity przychodów lub kosztów) sporządzenia dokumentacji podatkowej cen transferowych, punktem odniesienia powinna być PGK jako podatnik, a nie poszczególne spółki należące do PGK.

Taka interpretacja została zaprezentowana w odpowiedzi z 7 lutego 2018 r. (DCT.054.1.2018) na interpelację poselską.

Zgodnie z art. art. 9a ust. 1 ustawy dochodowym od osób prawnych (ustawa o CIT) obowiązani do sporządzenia dokumentacji podatkowej cen transferowych po przekroczeniu progów określonych m.in. w tym przepisie są „podatnicy”.

Minister Finansów przypomniał, że zgodnie z utrwaloną linią orzeczniczą spółki wchodzące w skład PGK przestają być odrębnymi podatnikami podatku dochodowego od osób prawnych z momentem utworzenia PGK (zob. wyrok NSA z 30.09.2015, sygn. akt II FSK 1979/13, wyrok NSA z 04.09.2014, sygn. akt I FSK 1351/13, wyrok NSA z 08.03.2013, sygn. akt I FSK 689/12, wyrok NSA z 08.03.2013, sygn. akt I FSK 688/12).

Na podstawie obowiązującego od 1 stycznia 2018 r. art. 9a ust. 3e ustawy o CIT „przepis ust. 1 stosuje się odpowiednio do transakcji lub innych zdarzeń dokonanych między spółkami tworzącymi podatkową grupę kapitałową a niewchodzącymi w skład tej grupy podmiotami powiązanymi w rozumieniu art. 11”.

Polecamy: CIT 2018. Komentarz

Jak wynika z uzasadnienia do ustawy wprowadzającej ww. przepis (ustawa o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne - Dz. U. z 2017 r. poz. 2175) „zmiana polegająca na dodaniu ust. 3e ma na celu wyłączenie obowiązku sporządzania dokumentacji cen transferowych pomiędzy spółkami wchodzącymi w skład PGK.

Zgodnie z treścią przepisu, wynikający z ust. 1 art. 9a ustawy o CIT obowiązek sporządzania dokumentacji cen transferowych stosować się będzie wyłącznie do transakcji lub innych zdarzeń dokonanych między spółkami tworzącymi podatkową grupę kapitałową podmiotami powiązanymi z tymi spółkami niewchodzącymi w skład takiej grupy”. Tym samym (zdaniem MF) celem wprowadzenia ww. przepisu nie była zmiana zasad określania progów dokumentacyjnych dla PGK, tylko wskazanie zakresu transakcji lub innych zdarzeń podlegających obowiązkowi dokumentacyjnemu w przypadku PGK.

Dlatego też, biorąc pod uwagę zarówno brzmienie art. 9a ust. 1 i ust. 3e ustawy o CIT jak i prawno-podatkowy charakter konstrukcji PGK, Minister Finansów stoi na stanowisku, że określając progi dotyczące sporządzenia dokumentacji podatkowej cen transferowych w analizowanym przypadku, punktem odniesienia powinien być PGK jako podatnik, a nie poszczególne spółki należące do PGK.

Źródło: Sejm

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Grzegorz Miłkowski

Specjalista w zakresie public relations

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »