Ceny transferowe - dokumentacja podatkowa spółki niebędącej osobą prawną
REKLAMA
REKLAMA
Teza ta została zaprezentowana w odpowiedzi z 7 lutego 2018 r. (DCT.054.3.2018) na interpelację poselską.
Jak wiadomo zgodnie z art. art. 9a ust. 1f ustawy dochodowym od osób prawnych (ustawa o CIT) „w przypadku podatników uzyskujących przychody z udziału w spółce niebędącej osobą prawną, jeżeli spółka niebędąca osobą prawną dokonuje transakcji lub innych zdarzeń, o których mowa w ust. 1 pkt 1, spełnienie warunku prowadzenia ksiąg rachunkowych i limit przychodów lub kosztów, o których mowa w ust. 1 pkt 1, ustala się dla tej spółki”.
Spółkami niebędącymi osobą prawną są np. spółki jawne, partnerskie, komandytowe.
REKLAMA
Zdaniem Ministra Finansów z literalnego brzmienia tego przepisu wprost wynika, że limit przychodów lub kosztów spółki niebędącej osoba prawną „ustala się dla tej spółki”, a zatem nie dla podatnika uzyskujących przychody z udziału w spółce niebędącej osobą prawną.
Polecamy: CIT 2018. Komentarz
INFOR AKADEMIA: Wybrane zmiany w PIT i CIT 2018
Dlatego też konsekwentnie przepis ten odnosi się także do wymiaru czasowego ustalania przychodów lub kosztów, tj. w przypadku spółki niebędącej osoba prawną – roku obrotowego.
Ze względu na to, że spółka niebędąca osobą prawną nie ma roku podatkowego, gdyż nie jest podatnikiem, odpowiednim punktem odniesienia w tym przypadku powinien być (zdaniem Ministra Finansów) rok obrotowy w rozumieniu przepisów o rachunkowości.
Potwierdza to także wykładnia systemowa, gdyż zarówno przepisy odnoszące się do obowiązku sporządzenia analizy porównawczej (art. 9a ust. 2b pkt 2 lit. b ustawy o CIT), jak i dokumentacji grupowej (art. 9a ust. 2d ustawy o CIT), w przypadku spółek niebędących osobą prawną, odnoszą się do roku obrotowego w rozumieniu przepisów o rachunkowości.
Źródło: Sejm RP
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat