| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > CIT > CIT > Ceny transferowe > Ceny transferowe - dokumentacja podatkowa spółki niebędącej osobą prawną

Ceny transferowe - dokumentacja podatkowa spółki niebędącej osobą prawną

Zdaniem Ministra Finansów w przypadku spółki niebędącej osobą prawną i podatnikiem podatku dochodowego od osób prawnych - okresem, który powinien być podstawą do określenia progów w zakresie sporządzenia dokumentacji podatkowej cen transferowych jest rok obrotowy tej spółki.

Teza ta została zaprezentowana w odpowiedzi z 7 lutego 2018 r. (DCT.054.3.2018) na interpelację poselską.

Jak wiadomo zgodnie z art. art. 9a ust. 1f ustawy dochodowym od osób prawnych (ustawa o CIT) „w przypadku podatników uzyskujących przychody z udziału w spółce niebędącej osobą prawną, jeżeli spółka niebędąca osobą prawną dokonuje transakcji lub innych zdarzeń, o których mowa w ust. 1 pkt 1, spełnienie warunku prowadzenia ksiąg rachunkowych i limit przychodów lub kosztów, o których mowa w ust. 1 pkt 1, ustala się dla tej spółki”.

Spółkami niebędącymi osobą prawną są np. spółki jawne, partnerskie, komandytowe.

Zdaniem Ministra Finansów z literalnego brzmienia tego przepisu wprost wynika, że limit przychodów lub kosztów spółki niebędącej osoba prawną „ustala się dla tej spółki”, a zatem nie dla podatnika uzyskujących przychody z udziału w spółce niebędącej osobą prawną.

Polecamy: CIT 2018. Komentarz

INFOR AKADEMIA: Wybrane zmiany w PIT i CIT 2018

Dlatego też konsekwentnie przepis ten odnosi się także do wymiaru czasowego ustalania przychodów lub kosztów, tj. w przypadku spółki niebędącej osoba prawną – roku obrotowego.

Ze względu na to, że spółka niebędąca osobą prawną nie ma roku podatkowego, gdyż nie jest podatnikiem, odpowiednim punktem odniesienia w tym przypadku powinien być (zdaniem Ministra Finansów) rok obrotowy w rozumieniu przepisów o rachunkowości.

Potwierdza to także wykładnia systemowa, gdyż zarówno przepisy odnoszące się do obowiązku sporządzenia analizy porównawczej (art. 9a ust. 2b pkt 2 lit. b ustawy o CIT), jak i dokumentacji grupowej (art. 9a ust. 2d ustawy o CIT), w przypadku spółek niebędących osobą prawną, odnoszą się do roku obrotowego w rozumieniu przepisów o rachunkowości.

Źródło: Sejm RP

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

Artykuł Partnerski

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

JGBS Biernat & Partners S.K.A.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »