REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zakup środków leczniczych sfinansowanych z funduszu prewencyjnego – rozliczenie CIT

Grupa ECDP
Jedna z wiodących grup konsultingowych w Polsce
Zakup środków leczniczych sfinansowanych z funduszu prewencyjnego – rozliczenie CIT
Zakup środków leczniczych sfinansowanych z funduszu prewencyjnego – rozliczenie CIT

REKLAMA

REKLAMA

Zakłady ubezpieczeń oraz zakłady reasekuracyjne w ramach prowadzonej działalności ubezpieczeniowej podejmują czynności, które mają na celu zmniejszanie ryzyka powstania szkód. Jednym z narzędzi wspomagających działalność prewencyjną ubezpieczycieli jest fundusz prewencyjny, tworzony na zasadach określonych w art. 278 ustawy o działalności ubezpieczeniowej i reasekuracyjnej. Środki zgromadzone na wspomnianym funduszu mogą zostać rozdysponowane na rzecz innych podmiotów w ramach umów prewencyjnych. Na podstawie wspomnianych umów, ubezpieczyciele wypłacają przedsiębiorcom środki finansowe przeznaczone na wdrożenie rozwiązań, które zmniejszają ryzyko powstania szkody. Jakie skutki podatkowe wywołuje zatem otrzymane dofinansowanie?

Spółka dnia 20.12.2017 r. zawarła umowę prewencyjną z zakładem ubezpieczeniowym, zgodnie z którą zakład ubezpieczeniowy zobowiązał się przekazać 5 000 zł na rzecz Spółki w celu wyeliminowania istotnych zagrożeń związanych z chorobami pracowników powstającymi w związku wykonywaniem pracy w niekorzystnych warunkach atmosferycznych. Wypłata z funduszu prewencyjnego nastąpiła 10.01.2018 r. Zgodnie z postanowieniami umownymi, Spółka została zobowiązana do nabycia medykamentów minimalizujących ryzyko wystąpienia chorób, w tym między innymi szczepień ochronnych. Spółka dokonała zakupów 12.01.2018 r.

Autopromocja

Przychód

Zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 1 ustawy o PDOP, przychodem podatnika są w szczególności otrzymane pieniądze. Definicja przychodu podatkowego obejmuje swym zakresem wszystkie przysporzenia majątkowe, otrzymane przez podatnika w roku podatkowym, o ile przysporzenie takie powiększa majątek podatnika w sposób trwały i definitywny (nie ma charakteru zwrotnego). Zatem w myśl przywołanego przepisu, pieniądze otrzymane od ubezpieczyciela, które zostały wypłacone podatnikowi stanowią jego przychód podatkowy, rozpoznany w momencie otrzymania ww. środków (art. 12 ust. 3e ustawy o PDOP).

W odniesieniu do przedstawionego powyżej przykładu Spółka powinna rozpoznać przychód podatkowy w wysokości 5 000 zł w momencie wpływu środków pochodzących z funduszu prewencyjnego tj. 10.01.2018 r.

Koszty uzyskania przychodów

W myśl art. 15 ust. 1 ustawy o PDOP, kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów ze źródła przychodów lub w celu zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1. Przywołany przepis uzależnia zaliczenie do kategorii kosztów podatkowych wydatków od ich celowości, tj. od tego czy poniesienie ich zmierza do uzyskania przychodów albo zabezpieczenia lub zachowania źródła przychodów.

Należy przy tym zauważyć, iż zakup środków leczniczych, może wpłynąć pozytywnie na stan zdrowia pracowników, a co za tym idzie mieć przełożenie na wydajność pracy (bowiem będzie zapobiegał przestojom pracy na skutek chorób załogi). W efekcie, takie działanie pracodawcy może wpływać na wyniki finansowe przedsiębiorstwa. Można więc przyjąć, że zapewnienie pracownikom ochrony zdrowia, jako wyraz dbałości o stan zdrowia pracowników wpływający na jakość i efektywność świadczonej przez nich pracy ma również wpływ na możliwość uzyskania przychodów przez pracodawcę. Zatem z punktu widzenia art. 15 ust. 1 ustawy o PDOP, wydatek taki jest celowy i może zostać zaliczony do kosztów uzyskania przychodów.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Polecamy: CIT 2018. Komentarz

Jednocześnie w art. 16 ustawy o PDOP nie zawarto postanowienia nakazującego wyłączenie z kosztów uzyskania przychodów wydatków sfinansowanych dofinansowaniem, które jednocześnie podlega opodatkowaniu.

W przedstawionym przykładzie Spółka powinna zatem rozpoznać koszt podatkowy związany z zakupem medykamentów w wysokości poniesionych na ten cel wydatków. Zważywszy iż koszt ten związany jest ogólnie z zapewnieniem prawidłowych warunków pracy, należy rozliczyć go w momencie poniesienia, jako tzw. koszt pośredni.

Anna Kiersnowska-Drzewiecka, doradca podatkowy w ECDDP sp. z o. o.

Kamil Stefaniak, Młodszy konsultant podatkowy w ECDDP sp. z o. o.

Autopromocja

REKLAMA

Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Podatek PIT - część 2
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
  30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
  2 maja 2023 r. (wtorek)
  4 maja 2023 r. (czwartek)
  29 kwietnia 2023 r. (sobota)
  Następne
  Księgowość
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Twój e-PIT wspólnie z małżonkiem

  Usługa Twój e-PIT umożliwia złożenie rocznego PIT wspólnie z małżonkiem. Kiedy jest to możliwe? Jakie działania należny wykonać?

  PGNiG obniża ceny gazu dla gospodarstw domowych. Ale nadal ponad 90 zł/MWh drożej od ceny zamrożonej do połowy 2024 roku

  W czwartek 29 lutego 2024 r. Prezes Urzędu Regulacji Energetyki zatwierdził obniżenie o 8,3 proc. (do 290,97 zł/MWh) zatwierdzonej w grudniu 2023 r. i obowiązującej w 2024 r. taryfy na sprzedaż gazu dla gospodarstw domowych i innych tzw. odbiorców uprawnionych przez spółkę PGNiG Obrót Detaliczny. Ale do 30 czerwca 2024 r. cena netto gazu dla odbiorców uprawnionych (w tym odbiorców w gospodarstwach domowych) została zamrożona na poziomie 200,17 zł/MWh.

  Ujednolicenie sprawozdań finansowych komitetów wyborczych. Jest projekt rozporządzenia w tej sprawie

  Ustawodawca przygotował projekt rozporządzenia w sprawie łącznego sprawozdania finansowego komitetu wyborczego, który zarejestrował kandydata na wójta, burmistrza, prezydenta miasta oraz listę kandydatów na radnych. Jakie rozwiązania znalazły się w projekcie?

  Tabela kursów średnich NBP z 29 lutego 2024 roku [nr 043/A/NBP/2024]

  Tabela kursów średnich waluty krajowej w stosunku do walut obcych ogłoszona przez NBP 29 lutego 2024 roku - nr 043/A/NBP/2024. Jaki dziś kurs euro? Jakie zmiany w kursach walut?

  Czy w ramach ulgi rehabilitacyjnej można odliczyć remont łazienki?

  Ulga rehabilitacyjna a remont łazienki. Czy możliwe jest odliczenie w ramach ulgi rehabilitacyjnej kosztów remontu, adaptacji  i wyposażenia łazienki dla osoby z orzeczeniem o niepełnosprawności?

  Księgowy na urlopie. Jak utrzymać płynność obsługi księgowej w firmie?

  Gdy księgowy udaje się na urlop, firma stoi przed wyzwaniem związanym nie tylko ze zorganizowaniem zastępstwa, ale również z utrzymaniem płynności obsługi księgowej. Podpowiadamy, jak przygotować firmę na taką sytuację.

  Od marca 2024 r. posiadacze obligacji zaczną tracić pieniądze. Opłaca się zamienić obligacje starych emisji na nowe

  Mocne hamowanie inflacji w Polsce jakie obserwujemy w ostatnich miesiącach powoduje nawet kilkukrotny spadek oprocentowania obligacji skarbowych indeksowanych inflacją. Na razie dotyczy to obligacji cztero- i dziesięcioletnich o łącznej wartości około 4,5 miliardów złotych, ale w najbliższych miesiącach kwota ta może szybko rosnąć. Rozwiązaniem jest zamiana posiadanych papierów na nowe. Dzięki temu Polacy (w sumie) mogą zarobić  nawet około o 65 milionów złotych więcej.

  Projekt nowelizacji ustawy o rachunkowości przyjęty przez rząd

  Projektowane przepisy nakładają na firmy z siedzibą w Polsce obowiązek publikacji danych o podatkach zapłaconych w krajach Europejskiego Obszaru Gospodarczego.

  Rząd przyjął dzisiaj projekt nowelizacji ustawy o rachunkowości

  Na dzisiejszym posiedzeniu Rada Ministrów przyjęła projekt nowelizacji ustawy o rachunkowości oraz o biegłych rewidentach, firmach audytorskich i nadzorze publicznym. Przyjęty również został projekt ustawy zobowiązujący firmy do stosowania unijnych zasad dostępności w niektórych produktach i usługach.

  Właściwa weryfikacja kontrahentów to klucz do ograniczenia ryzyka sankcji gospodarczych

  Właściwa weryfikacja kontrahentów jest niezbędna w celu ograniczenia ryzyka sankcji gospodarczych. Weryfikacja powinna obejmować ustalenie struktury właścicielskiej i rzeczywistych beneficjentów kontrahentów.

  REKLAMA