REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Ceny transferowe – metoda kalkulacji ceny „koszt plus”

Izabela Żurkowska-Mróz
Doradca podatkowy
Ceny transferowe – metoda kalkulacji ceny „koszt plus” /shutterstock.com
Ceny transferowe – metoda kalkulacji ceny „koszt plus” /shutterstock.com
www.shutterstock.com

REKLAMA

REKLAMA

Przepisy o cenach transferowych zakładają, że koniecznym elementem dokumentacji transakcji pomiędzy podmiotami powiązanymi jest określenie metody kalkulacji ceny, wskazują też na kilka metod, jedną z nich jest metoda kalkulacji ceny „koszt plus”. Na czym polega ta metoda i kiedy można ją zastosować?

Nie istnieje jedna, uniwersalna metoda kalkulacji ceny, która mogłaby być stosowana dla wszystkich transakcji pomiędzy podmiotami powiązanymi. Nie istnieje też żaden przepis, który narzucałby stronom transakcji, jaką metodę kalkulacji ceny powinien zastosować. Jeżeli jednak organ podatkowy uzna, że w wyniku istnienia powiązań zostały ustalone lub narzucone warunki różniące się od warunków, które ustaliłyby między sobą niezależne podmioty, w procesie ustalania wartości rynkowej transakcji zobligowany jest zastosować jedną z trzech dopuszczalnych metod transakcyjnych, a w przypadku braku możliwości ich zastosowania, jedną z metod zysku transakcyjnego.

Autopromocja

Metoda transakcyjna, rozsądnej marży „koszt plus”, stosowana jest często przez producentów kontraktowych, przetwórców, przy sprzedaży półproduktów, transakcjach zaopatrzenia i dostaw, wspólnego eksploatowania środków trwałych i w transakcjach długoterminowych. Metoda znajduje zastosowanie tam, gdzie działalność ma charakter wystandaryzowany (rutynowy), a transakcje charakteryzują się brakiem znaczącego ryzyka, zaangażowania istotnych aktywów w postaci know-how, znaków produkcyjnych czy też technologii produkcji.

Metoda rozsądnej marży różni się od najpopularniejszej metody, porównywalnej ceny niekontrolowanej, przede wszystkim tym, że dokonujemy porównania sumy bazy kosztowej i narzutu zysku, porównywalnych do bazy kosztowej i narzutu zysku ustalanych pomiędzy podmiotami niezależnymi, które uwzględniają porównywalne funkcje, ponoszone ryzyka oraz angażowane aktywa, a nie bezpośrednio ceny w transakcjach.

Ustalenie, czy transakcja jest realizowana na zasadach rynkowych może się odbywać przez porównanie narzutu stosowanego w transakcji z podmiotem powiązanym do narzutu, który ten sam podmiot stosuje w porównywalnych transakcjach z kontrahentami niepowiązanymi, lub przez odniesienie do narzutu stosowanego przez inne przedsiębiorstwo w transakcjach na wolnym rynku. Transakcję można uznać za porównywalną, jeżeli żadna z ewentualnych różnic pomiędzy porównywanymi umowami lub stronami umów nie wpływa istotnie na narzut "koszt plus" albo możliwe jest dokonanie korekt w celu wyeliminowania istotnych skutków takich różnic.

Omawiana metoda opiera się na marżach obliczonych po uwzględnieniu bezpośrednich i pośrednich kosztów produkcji. Narzut „koszt plus” obliczamy w następujący sposób:

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Narzut (%) = [(cena sprzedaży – baza kosztowa)/baza kosztowa] *100%

Analiza danych porównawczych powinna dotyczyć wartości procentowych. W przedstawionym wzorze posłużono się określeniem „baza kosztowa”, chodzi tu oczywiście o cenę zakupu lub  koszty wytworzenia bezpośrednio związane z produkcją lub nabyciem towaru bądź świadczeniem usługi oraz uzasadnionej części kosztów pośrednich. W bazie kosztowej nie uwzględnia się kosztów ogólnego zarządu, czyli kosztów działania jednostki jako przedsiębiorstwa.

Aby zastosować metodę, należy:

1) wyznaczyć bazę kosztową związaną z wytworzeniem lub nabyciem;

2) zidentyfikować transakcje porównywalne, tzn. zawierane pomiędzy podmiotami niepowiązanymi;

3) dokonać porównania marży osiąganej w transakcji z podmiotem powiązanym do marż osiąganych w transakcjach porównywalnych. z podmiotem niepowiązanym lub marż osiąganych przez podmioty niepowiązane w transakcjach zidentyfikowanych jako porównywalne.

Polecamy: CIT 2018. Komentarz

O ile w metodzie porównywalnej ceny niekontrolowanej najistotniejsza jest porównywalność produktów lub usług, analiza porównywalności w metodzie rozsądnej marży skupia się przede wszystkim na pełnionych funkcjach, ryzyku, kosztach i angażowanych aktywach. Mniejsze znaczenie dla prawidłowego zastosowania metody ma porównywalność samych produktów. Nie oznacza to oczywiście, że porównanie możliwe jest w zakresie jakichkolwiek produktów i usług. Porównanie powinno uwzględniać cechy użytkowe i funkcjonalne produktów.

Autor: Izabela Żurkowska-Mróz, doradca podatkowy

Autopromocja

REKLAMA

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
PFRON 2024. Zasady obliczania wpłat

Regulacje dotyczące dokonywania wpłat na PFRON zawarte są w ustawie z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Warto też pamiętać, że ustawa ta była wielokrotnie nowelizowana, z dwoma poważnymi zmianami z 2016 i 2018 roku. Jakie zasady obliczania wpłat na Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych obowiązują aktualnie w kwietniu 2024 roku?

Praca w Wielkiej Brytanii – czy i kiedy trzeba rozliczyć podatek w Polsce? Jak rozliczyć się z brytyjskim urzędem?

Mimo wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej nasi rodacy dalej wybierają ten kraj jako miejsce pracy. Destynacja ta jest wygodna pod wieloma względami. Jednym z nich jest łatwość dotarcia poprzez liczne połączenia samolotowe, dostępne prawie z każdego portu lotniczego w Polsce. Zebraliśmy garść informacji o rozliczeniu podatkowym w tym kraju. Warto je poznać zanim podejmiesz tam pracę.

Zmiany w e-Urzędzie Skarbowym 2024. Nie trzeba już upoważniać pełnomocników do składania deklaracji podatkowych

Ministerstwo Finansów poinformowało 17 kwietnia 2024 r., że Krajowa Administracja Skarbowa wprowadziła nowe funkcjonalności konta organizacji w e-Urzędzie Skarbowym (e-US). Organizacje (np. spółki, fundacje, stowarzyszenia) nie muszą już upoważniać pełnomocników do składania deklaracji drogą elektroniczną (UPL-1), by rozliczać się elektronicznie. Serwis e-Urząd Skarbowy pozwala teraz organizacji na składanie deklaracji podatkowych online bez podpisu kwalifikowanego i bez dodatkowego umocowania dla pełnomocnika.

Rozliczenie PIT emeryta lub rencisty w 2024 roku. Kiedy nie trzeba składać PIT-a? Kiedy można się rozliczyć wspólnie z małżonkiem (także zmarłym) i dlaczego jest to korzystne?

Zbliża się powoli koniec kwietnia a więc kończy się czas na rozliczenie z fiskusem (złożenie PIT-a za 2024 rok). Ministerstwo Finansów wyjaśnia co musi zrobić emeryt albo rencista, który otrzymał z ZUSu lub organu rentowego PIT-40A lub PIT-11A. Kiedy trzeba złożyć PIT-a a kiedy nie jest to konieczne? Kiedy emeryt nie musi zapłacić podatku wynikającego z zeznania podatkowego? Kiedy można się rozliczyć wspólnie ze zmarłym małżonkiem i dlaczego jest to korzystne?

MKiŚ: z tytułu plastic tax trzeba będzie zapłacić nawet 2,3 mld zł

Plastic tax. W 2024 roku Polska zapłaci 2,3 mld zł tzw. podatku od plastiku - wynika z szacunków resortu klimatu i środowiska, o których poinformowała w środę wiceminister Anita Sowińska. Dodała, że z tego tytułu za ub.r. zapłacono 2 mld zł.

Zwrot podatku PIT (nadpłaty) w 2024 roku. Kiedy (terminy)? Jak (zasady)? Dla kogo? PIT-37, PIT-36, PIT-28 i inne

Kiedy i jak urząd skarbowy zwróci nadpłatę podatku PIT z rocznego zeznania podatkowego? Informacja na ten temat ciekawi zwłaszcza tych podatników, którzy korzystają z ulg i odliczeń. Czym jest nadpłata podatku? Kiedy powstaje nadpłata? W jakiej formie jest zwracana? Kiedy urząd skarbowy powinien zwrócić nadpłatę PIT? Jak wskazać i jak zaktualizować rachunek do zwrotu PIT? Jak uzyskać informację o stanie zwrotu nadpłaty podatku?

Dopłata do PIT-a w 2024 roku. Kogo to dotyczy? Jak sobie poradzić z wysoką dopłatą podatku?

W 2023 roku podatnicy musieli dopłacić 11,2 mld zł zaległości podatkowych za 2022 rok. W 2022 roku (w rozliczeniu za 2021 r.) ta smutna konieczność dotyczyła aż 4,9 mln podatników, a kwota dopłat wyniosła 14,9 mld. zł. W 2024 roku skala dopłat będzie mniejsza, ale dla wielu osób znalezienie kilku lub kilkunastu tysięcy złotych na rozliczenie się ze skarbówką to spory kłopot. Możliwe jest jednak wnioskowanie do Urzędu Skarbowego o rozłożenie dopłaty na raty, skorzystanie z kredytu lub (w przypadku firm) sfinansowanie zaległości przez przyspieszenie przelewów od kontrahentów.  W rozliczeniu za 2022 rok podatnicy przesłali za pomocą Twój e-PIT prawie 12 mln deklaracji, a kolejne 8 mln przez e-Deklaracje. Tylko 1,3 mln – czyli około 6% złożyli w wersji papierowej.

Ulga na ESG (ulga na zrównoważony rozwój firm) - rekomendacja Konfederacji Lewiatan i Ayming Polska dla rządu

W reakcji na nowe obowiązki firm dotyczące raportowania niefinansowego ESG, które weszły w życie na początku 2024 roku, Konfederacja Lewiatan oraz Ayming Polska zwróciły się do nowego rządu z rekomendacją wprowadzenia tzw. “Ulgi na zrównoważony rozwój”. Nowy instrument podatkowy ma na celu wsparcie firm w realizacji wytycznych Komisji Europejskiej dotyczących zrównoważonego rozwoju. Proponowane rozwiązanie miałoby pomóc przedsiębiorstwom w efektywnym dostosowaniu się do nowych standardów, jednocześnie promując ekologiczne i społecznie odpowiedzialne praktyki biznesowe.

Obniżenie z 8 proc. do 0 proc. stawki VAT dla określonych kategorii usług transportu pasażerskiego - MF analizuje potencjalne skutki zmian

Ministerstwo Finansów analizuje skutki potencjalnego obniżenia z 8 proc. do 0 proc. stawki VAT na niektóre kategorie usług transportu pasażerskiego - poinformował wiceminister finansów Jarosław Neneman.

"DGP": Zwiększa się liczba firm planujących redukcję zatrudnienia; firmy zwalniają nie tylko grupowo

Firmy zwalniają. Jakie są powody redukcji zatrudnienia? "Wzrost kosztów, spadek zamówień oraz cyfryzacja i nowe technologie to główne powody planowanych redukcji zatrudnienia" – donosi dzisiaj "Dziennik Gazeta Prawna".

REKLAMA