REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Obowiązki w zakresie dokumentacji grupowej cen transferowych - rozporządzenie MF

Obowiązki w zakresie dokumentacji cen transferowych - nowe rozporządzenie MF /Fot. Fotolia
Obowiązki w zakresie dokumentacji cen transferowych - nowe rozporządzenie MF /Fot. Fotolia
Fotolia
Fotolia

REKLAMA

W dniu 3 października br. weszło w życie rozporządzenie Ministra Rozwoju i Finansów w sprawie informacji zawartych w dokumentacji podatkowej w zakresie podatku dochodowego od osób prawnych. Doprecyzowuje ono nowe obowiązki w zakresie dokumentacji cen transferowych, w tym również dokumentacji grupowej.

Przypominamy, że zgodnie z przepisami obowiązującymi od 1 stycznia br., dokumentacja powinna zostać sporządzona najpóźniej do dnia upływu terminu określonego dla złożenia rocznego zeznania podatkowego. Oznacza to, że podatnicy, u których rok podatkowy pokrywa się z rokiem kalendarzowym, muszą wywiązać się z tego obowiązku do 31 marca 2018 roku.

W niniejszym artykule zostaną poruszone kluczowe zagadnienia dotyczące dokumentacji grupowej, (tzw. Master file) w zakresie najważniejszych zmian i sposobu opisu poszczególnych elementów dokumentacji.

MASTER FILE

Rozporządzenie Ministra Rozwoju i Finansów z dnia 12 września 2017 r. w sprawie informacji zawartych w dokumentacji podatkowej w zakresie podatku dochodowego od osób prawnych (Dz.U. poz. 1753) doprecyzowuje informacje, które powinny znaleźć się w dokumentacji grupowej. Koncepcja Master file zakłada przedstawienie szczegółowych informacji o działalności całej grupy podmiotów powiązanych [dalej: Grupa], dlatego też zaleca się, aby informacje w niej zawarte były uwzględniane przez wszystkie podmioty z Grupy. Grupa powinna w praktyce posługiwać się jednolitym dokumentem Master file.

Autopromocja

KSeF. Jak przygotować się do wystawiania e-faktur

Kup książkę:

KSeF. Jak przygotować się do wystawiania e-faktur + plakat KSeF. Krok po kroku

A. Struktura organizacyjna Grupy

W zakresie struktury organizacyjnej Grupy powinny znaleźć się informacje dotyczące formy prawnej oraz miejsca siedziby podmiotów powiązanych wraz z informacją dotyczącą podmiotów powiązanych posiadających udział w kapitale tych podmiotów. Dane te należy przedstawić dodatkowo w formie schematu.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

B. Polityka cen transakcyjnych

Opis polityki cen transferowych powinien zawierać informacje odnoszące się do zasad wyznaczania cen transakcyjnych stosowanych przez Grupę. Opis należy w szczególności odnieść do następujących transakcji i aktywów:

 • świadczenie usług, włączając w to sposób przypisania kosztów tych usług i wyznaczania wynagrodzenia za te usługi;
 • wartości niematerialne, w tym także efekty prac badawczo-rozwojowych [dalej: B+R];
 • finansowanie działalności gospodarczej, niezależnie od formy tego finansowania;
 • inne obszary działalności Grupy, w stosunku do których zdaniem podatnika powinny zostać zastosowane zasady wyznaczania cen.

C. Opis przedmiotu i działalność Grupy

W odniesieniu do opisu przedmiotu oraz zakresu działalności prowadzonej przez Grupę należy zawrzeć informacje odnoszące się do czynników biznesowych, które wpływają na zyski w największym stopniu.

Autopromocja

Gorące tematy dla biur rachunkowych. SLIM VAT 3, KSeF, praca zdalna

Kup książkę:

Gorące tematy dla biur rachunkowych. SLIM VAT 3, KSeF, praca zdalna - Poradnik Gazety Prawnej

Ponadto powinny również zostać przedstawione istotne łańcuchy wartości dodanej, także w formie diagramu, wraz z opisem profili funkcjonalnych poszczególnych podmiotów w Grupie. Kolejnymi elementami, które powinny zostać uwzględnione są usługi świadczone przez podmioty powiązane w ramach istotnego łańcucha wartości dodanej oraz rynki geograficzne, na których osiągane jest co najmniej 10% zysków w ramach poszczególnych istotnych łańcuchów wartości dodanej.

Polecamy: INFORLEX Księgowość i Kadry

Autopromocja

Bieżące aktualności o zmianach przepisów

Czy biuro rachunkowe ma nowe obowiązki w związku z wprowadzeniem KSeF? Zmiany w podatkach dochodowych na 2024 r. i innych zmianach w VAT 2024 oraz prawie pracy i ubezpieczeń społecznych. I wiele innych bieżących tematów ...

IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

Dodatkowym obowiązkiem jest także przedstawienie zachodzących w danym roku przeniesień funkcji, aktywów lub ryzyk (w tym przede wszystkim o charakterze restrukturyzacyjnym) między podmiotami powiązanymi, które mają wpływ na dochód (stratę) tych podmiotów, zakres oferowanych przez Grupę produktów/usług oraz liczbę rynków, na których są oferowane produkty/usługi Grupy.

D. Istotne wartości niematerialne

W opisie istotnych wartości niematerialnych należy odnieść się do informacji dotyczących strategii Grupy w zakresie ich posiadania (w tym także ochrony i utrzymania), tworzenia (w tym opracowywania), rozwijania (w tym ulepszania) oraz wykorzystywania.

Co więcej, należy w tym zakresie także wskazać największe, pod względem liczby zatrudnionych pracowników, ośrodki prowadzące prace B+R w ramach Grupy oraz nazwę podmiotów zarządzających pracami B+R w ramach Grupy.


Ponadto konieczne będzie uwzględnienie wartości niematerialnych należących do podmiotów w Grupie, które mają wpływ na wycenę cen transferowych wraz ze wskazaniem podmiotu posiadającego tytuł prawny do tych wartości. Kolejną istotną kwestią będzie również uwzględnienie porozumień lub umów między podmiotami powiązanymi, które dotyczą wartości niematerialnych wykorzystywanych w Grupie (globalnie lub na danym rynku geograficznym).

Ostatni z wymienianych obowiązków będzie dotyczyć przedstawienia informacji dotyczących zmian podmiotu:

 • posiadającego tytuł prawny do wartości niematerialnych,
 • zarządzającego wartościami niematerialnymi lub kontrolującego te wartości, oraz
 • korzystającego z tych wartości.

Konieczne będzie także wskazanie kraju siedziby tych podmiotów oraz wypłaconego z tego tytułu wynagrodzenia lub kompensaty.

E. Sposób finansowania Grupy

W zakresie opisu sytuacji finansowej podmiotów z Grupy wprowadzony został obowiązek opisu sposobu finansowania Grupy przez podmioty niezależne, zawierający listę otrzymanych od podmiotów niezależnych kredytów oraz pożyczek, które stanowią ponad 5% sumy finansowania zewnętrznego Grupy.

PODSUMOWANIE

Analizowane rozporządzenie doprecyzowuje obowiązki podatników w zakresie przygotowania dokumentacji lokalnych, benchmarków oraz Master file. Wymagania ustawodawcy (w szczególności w zakresie Master file) są dość szczegółowe i kładą nacisk na kwestie łańcucha wartości oraz wartości niematerialnych. Niemniej nie rozwiązuje wielu kwestii wzbudzających wątpliwości – w tym szczególności w zakresie grupowania transakcji. Rozstrzygnięcia w tym zakresie przyniesie zapewne dopiero praktyka stosowania nowych przepisów i orzecznictwo sądów administracyjnych, na które trzeba będzie cierpliwie poczekać.

Autor: Adrian Kardaś, Konsultant w Zespole Cen Transferowych Accreo Sp. z o.o.

Autopromocja
Accreo
Accreo to firma doradcza, oferująca usługi dedykowane przedsiębiorstwom i klientom indywidualnym w zakresie doradztwa podatkowego i prawnego, business restructuringu oraz doradztwa europejskiego przede wszystkim w obszarze pozyskiwania dotacji i funduszy unijnych.

REKLAMA

Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Podatek PIT - część 2
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
  30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
  2 maja 2023 r. (wtorek)
  4 maja 2023 r. (czwartek)
  29 kwietnia 2023 r. (sobota)
  Następne
  Księgowość
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Szef KAS zmienia interpretację! VAT zapłacony przy aporcie nie jest przychodem podatkowym

  Szef KAS z urzędu zmienił nieprawidłową interpretację. Wnoszący aport nie zapłaci podatku dochodowego od kwoty  podatku VAT zapłaconego przez spółkę, do której wniesiono aport.

  Tabela kursów średnich NBP nr 189/A/NBP/2023 - z 29 września 2023

  Tabela kursów średnich waluty krajowej w stosunku do walut obcych ogłoszona 29 września 2023 roku. NBP nr 189/A/NBP/2023. Średni kurs euro w tym dniu to 4,6356 zł.

  MF: w e-US można złożyć wniosek o zwrot kosztów zakupu kasy fiskalnej

  W e-Urzędzie Skarbowym można już złożyć wniosek o zwrot kosztów za zakup kasy fiskalnej – podało MF w komunikacie.

  Umorzenie zaległości podatkowej. Co warto wiedzieć?

  Zaległości podatkowe to problem, z którym boryka się wielu podatników. Czasami z powodu nieprzewidzianych okoliczności nie jesteśmy w stanie uregulować zobowiązań w terminie. Dla takich sytuacji istnieje procedura umorzenia zaległości podatkowych. W tym artykule przyjrzymy się dokładnie, jak działa ten proces, kto może z niego skorzystać i jakie kroki należy podjąć.

  KAS: międzynarodowa spółka zaniżyła podatek na ponad 1,2 mln zł

  Kontrola przeprowadzona w międzynarodowej spółce przez pracowników dolnośląskiej Krajowej Administracji Skarbowej (KAS) wykazała zaniżenie podatku na ponad 1,2 mln zł – podała w piątek KAS.

  Projekt ustawy budżetowej na 2024 rok. Kluczowe wskaźniki i strategia zarządzania długiem

  Rząd przedstawił projekt ustawy budżetowej na 2024 rok, który ma na celu zapewnienie stabilności finansowej kraju. Głównymi filarami tego projektu są bezpieczeństwo, wsparcie programów społecznych, ochrona zdrowia oraz strategie minimalizujące koszty obsługi długu Skarbu Państwa. W kontekście globalnych wyzwań, takich jak konflikt na Ukrainie, jakie kluczowe wskaźniki gospodarcze i założenia zostały uwzględnione w tym projekcie? Oto przegląd najważniejszych informacji.

  KSeF jest już w innych krajach. I to nie tylko Europy. Jak e-faktury działają na całym świecie?

  E-faktury okazały się skutecznym narzędziem również w takich krajach jak np. Australia, Chiny, Hongkong, Tajwan, Japonia, Korea Południowa, Indie, Brazylia, Chile i Meksyk.

  Prawo do błędu. Kiedy przedsiębiorca uniknie kary za naruszenie przepisów?

  Każdy nowy przedsiębiorca stawia czoła wyzwaniom związanym z prowadzeniem działalności gospodarczej. Jednym z największych obaw jest nieświadome naruszenie przepisów i związane z tym konsekwencje. Na szczęście, polski system prawny wprowadził "prawo do błędu", które chroni nowych przedsiębiorców przed karami za pewne nieumyślne naruszenia. Ale jakie są zasady tego prawa i kto może z niego skorzystać?

  Podatkowe pomysły wyborcze. Co ciekawego proponują partie?

  W nadchodzących wyborach podatkowe obietnice stają się kluczowym elementem programów wyborczych największych partii w Polsce. Czy obietnice te są realne? Czy mogą przynieść korzyści dla polskich przedsiębiorców i obywateli? W poniższym artykule przyjrzymy się propozycjom podatkowym trzech komitetów wyborczych: Konfederacji, Polski 2050 oraz Prawa i Sprawiedliwości. Eksperci dokładnie przeanalizowali te propozycje, aby dać czytelnikom klarowny obraz tego, co mogą oczekiwać po ewentualnym wyborze każdej z tych partii. Zapraszamy do lektury!

  Co czeka polską gospodarkę? Znamy już odczyt ważnego wskaźnika

  Wskaźnik Wyprzedzający Koniunktury we wrześniu br. nie zmienił się istotnie - poinformowało Biuro Inwestycji i Cykli Ekonomicznych. W ocenie ekspertów konsumpcja jest słabym motorem wzrostu, a ciągłe jej stymulowanie oddala perspektywę ożywienia po stronie inwestycji.

  REKLAMA