REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Obowiązki w zakresie dokumentacji grupowej cen transferowych - rozporządzenie MF

Obowiązki w zakresie dokumentacji cen transferowych - nowe rozporządzenie MF /Fot. Fotolia
Obowiązki w zakresie dokumentacji cen transferowych - nowe rozporządzenie MF /Fot. Fotolia
Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

W dniu 3 października br. weszło w życie rozporządzenie Ministra Rozwoju i Finansów w sprawie informacji zawartych w dokumentacji podatkowej w zakresie podatku dochodowego od osób prawnych. Doprecyzowuje ono nowe obowiązki w zakresie dokumentacji cen transferowych, w tym również dokumentacji grupowej.

REKLAMA

Autopromocja

Przypominamy, że zgodnie z przepisami obowiązującymi od 1 stycznia br., dokumentacja powinna zostać sporządzona najpóźniej do dnia upływu terminu określonego dla złożenia rocznego zeznania podatkowego. Oznacza to, że podatnicy, u których rok podatkowy pokrywa się z rokiem kalendarzowym, muszą wywiązać się z tego obowiązku do 31 marca 2018 roku.

W niniejszym artykule zostaną poruszone kluczowe zagadnienia dotyczące dokumentacji grupowej, (tzw. Master file) w zakresie najważniejszych zmian i sposobu opisu poszczególnych elementów dokumentacji.

MASTER FILE

Rozporządzenie Ministra Rozwoju i Finansów z dnia 12 września 2017 r. w sprawie informacji zawartych w dokumentacji podatkowej w zakresie podatku dochodowego od osób prawnych (Dz.U. poz. 1753) doprecyzowuje informacje, które powinny znaleźć się w dokumentacji grupowej. Koncepcja Master file zakłada przedstawienie szczegółowych informacji o działalności całej grupy podmiotów powiązanych [dalej: Grupa], dlatego też zaleca się, aby informacje w niej zawarte były uwzględniane przez wszystkie podmioty z Grupy. Grupa powinna w praktyce posługiwać się jednolitym dokumentem Master file.

A. Struktura organizacyjna Grupy

W zakresie struktury organizacyjnej Grupy powinny znaleźć się informacje dotyczące formy prawnej oraz miejsca siedziby podmiotów powiązanych wraz z informacją dotyczącą podmiotów powiązanych posiadających udział w kapitale tych podmiotów. Dane te należy przedstawić dodatkowo w formie schematu.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

B. Polityka cen transakcyjnych

Opis polityki cen transferowych powinien zawierać informacje odnoszące się do zasad wyznaczania cen transakcyjnych stosowanych przez Grupę. Opis należy w szczególności odnieść do następujących transakcji i aktywów:

  • świadczenie usług, włączając w to sposób przypisania kosztów tych usług i wyznaczania wynagrodzenia za te usługi;
  • wartości niematerialne, w tym także efekty prac badawczo-rozwojowych [dalej: B+R];
  • finansowanie działalności gospodarczej, niezależnie od formy tego finansowania;
  • inne obszary działalności Grupy, w stosunku do których zdaniem podatnika powinny zostać zastosowane zasady wyznaczania cen.

C. Opis przedmiotu i działalność Grupy

W odniesieniu do opisu przedmiotu oraz zakresu działalności prowadzonej przez Grupę należy zawrzeć informacje odnoszące się do czynników biznesowych, które wpływają na zyski w największym stopniu.

Ponadto powinny również zostać przedstawione istotne łańcuchy wartości dodanej, także w formie diagramu, wraz z opisem profili funkcjonalnych poszczególnych podmiotów w Grupie. Kolejnymi elementami, które powinny zostać uwzględnione są usługi świadczone przez podmioty powiązane w ramach istotnego łańcucha wartości dodanej oraz rynki geograficzne, na których osiągane jest co najmniej 10% zysków w ramach poszczególnych istotnych łańcuchów wartości dodanej.

Polecamy: INFORLEX Księgowość i Kadry

Dodatkowym obowiązkiem jest także przedstawienie zachodzących w danym roku przeniesień funkcji, aktywów lub ryzyk (w tym przede wszystkim o charakterze restrukturyzacyjnym) między podmiotami powiązanymi, które mają wpływ na dochód (stratę) tych podmiotów, zakres oferowanych przez Grupę produktów/usług oraz liczbę rynków, na których są oferowane produkty/usługi Grupy.

D. Istotne wartości niematerialne

W opisie istotnych wartości niematerialnych należy odnieść się do informacji dotyczących strategii Grupy w zakresie ich posiadania (w tym także ochrony i utrzymania), tworzenia (w tym opracowywania), rozwijania (w tym ulepszania) oraz wykorzystywania.

Co więcej, należy w tym zakresie także wskazać największe, pod względem liczby zatrudnionych pracowników, ośrodki prowadzące prace B+R w ramach Grupy oraz nazwę podmiotów zarządzających pracami B+R w ramach Grupy.


Ponadto konieczne będzie uwzględnienie wartości niematerialnych należących do podmiotów w Grupie, które mają wpływ na wycenę cen transferowych wraz ze wskazaniem podmiotu posiadającego tytuł prawny do tych wartości. Kolejną istotną kwestią będzie również uwzględnienie porozumień lub umów między podmiotami powiązanymi, które dotyczą wartości niematerialnych wykorzystywanych w Grupie (globalnie lub na danym rynku geograficznym).

Ostatni z wymienianych obowiązków będzie dotyczyć przedstawienia informacji dotyczących zmian podmiotu:

  • posiadającego tytuł prawny do wartości niematerialnych,
  • zarządzającego wartościami niematerialnymi lub kontrolującego te wartości, oraz
  • korzystającego z tych wartości.

Konieczne będzie także wskazanie kraju siedziby tych podmiotów oraz wypłaconego z tego tytułu wynagrodzenia lub kompensaty.

E. Sposób finansowania Grupy

W zakresie opisu sytuacji finansowej podmiotów z Grupy wprowadzony został obowiązek opisu sposobu finansowania Grupy przez podmioty niezależne, zawierający listę otrzymanych od podmiotów niezależnych kredytów oraz pożyczek, które stanowią ponad 5% sumy finansowania zewnętrznego Grupy.

PODSUMOWANIE

Analizowane rozporządzenie doprecyzowuje obowiązki podatników w zakresie przygotowania dokumentacji lokalnych, benchmarków oraz Master file. Wymagania ustawodawcy (w szczególności w zakresie Master file) są dość szczegółowe i kładą nacisk na kwestie łańcucha wartości oraz wartości niematerialnych. Niemniej nie rozwiązuje wielu kwestii wzbudzających wątpliwości – w tym szczególności w zakresie grupowania transakcji. Rozstrzygnięcia w tym zakresie przyniesie zapewne dopiero praktyka stosowania nowych przepisów i orzecznictwo sądów administracyjnych, na które trzeba będzie cierpliwie poczekać.

Autor: Adrian Kardaś, Konsultant w Zespole Cen Transferowych Accreo Sp. z o.o.

Autopromocja
Accreo
Accreo to firma doradcza, oferująca usługi dedykowane przedsiębiorstwom i klientom indywidualnym w zakresie doradztwa podatkowego i prawnego, business restructuringu oraz doradztwa europejskiego przede wszystkim w obszarze pozyskiwania dotacji i funduszy unijnych.

REKLAMA

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/9
Są kosztem uzyskania przychodu:
koszty reprezentacji, w szczególności poniesione na usługi gastronomiczne, zakup żywności oraz napojów, w tym alkoholowych
udzielone pożyczki, w tym stracone pożyczki
wydatki na wystrój wnętrza biurowego nie będące wydatkami reprezentacyjnymi
wpłaty dokonywane do pracowniczych planów kapitałowych, o których mowa w ustawie o pracowniczych planach kapitałowych – od nagród i premii wypłaconych z dochodu po opodatkowaniu podatkiem dochodowym
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Fiskus: Prowadzisz firmę w domu, to nie odliczysz pełnego VAT-u od wydatków na samochód. Sądy orzekają inaczej

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, odpowiadając na pytanie podatnika, który prowadził działalność w domu i zakupił samochód w celu wynajmu go na różne okazje, uznał, że nie przysługuje mu prawo do pełnego odliczenia VAT od wydatków związanych z tym samochodem. Powodem takiej oceny było parkowanie samochodu w miejscu zamieszkania podatnika, gdyż zdaniem organu będzie ono stwarzało możliwości użycia pojazdu do celów prywatnych przez niego lub członków jego rodziny. Dla organu nie miało znaczenia, że podatnik posiadał prywatny samochód.

Remont a ulepszenie środka trwałego: różnice i rozliczenie podatkowe. Kiedy w kosztach?

Środek trwały w firmie można poddać remontowi ale można go też ulepszyć. Czym różni się remont od ulepszenia i jak rozliczać podatkowo te działania? 

Fiskus przesłuchuje, kreuje dowody, pisze protokół … co się może zdarzyć? Oto dlaczego warto mieć przy sobie doradcę podatkowego w czasie kontroli podatkowej, celno-skarbowej, czy postępowania podatkowego

Niedawno w prasie i mediach społecznościowych rozgorzała dyskusja odnośnie skutków niezapewnienia obecności obrońcy przy różnego rodzaju czynności z udziałem podejrzanego w postępowaniu karnym. Waga udziału obrońcy dla zapewnienia praw osoby tylko podejrzanej, a tym bardziej już oskarżonej jest oczywistej nawet dla laików. To z czego jednak wiele osób nie zdaje sobie sprawy, to fakt, że obecność zawodowego pełnomocnika może mieć kluczowe znaczenie dla rozstrzygnięcia sprawy.

Jaka stawka VAT przy sprzedaży dzieł sztuki, jeśli przy imporcie naliczono stawkę 8 proc.? Wyjaśnienia MF w związku ze zmianami od 1 stycznia 2025 r.

Stawka VAT od dzieł sztuki. Ministerstwo Finansów poinformowało, że z uwagi na to, że w Polsce i import dzieł sztuki, przedmiotów kolekcjonerskich i antyków podlega opodatkowaniu obniżoną stawką VAT w wysokości 8 proc., to sprzedaż tych towarów powinna być objęta podstawową stawką podatku.

REKLAMA

Deregulacja w Polsce: spowolnienie i nadzieje na zmiany. Podsumowanie 2024 r.

Deregulacja w Polsce: spowolnienie i nadzieje na zmiany. Podsumowanie 2024 r. Rząd zapowiadał intensywne działania w tym obszarze, ale ich realizacja napotkała liczne trudności, co spowolniło proces legislacyjny. Deregulacja pozostaje jednym z najważniejszych wyzwań dla polskiej gospodarki.

Jeden miesiąc bez składek ZUS. Nie dostałeś na grudzień - możesz mieć ulgę w styczniu 2025 r.

Jak informuje Wojciech Dąbrówka, rzecznik prasowy ZUS, w listopadzie 2024 r. przedsiębiorcy złożyli ponad 1,3 mln wniosków o wakacje składkowe. Każdy uprawniony przedsiębiorca, który chciał skorzystać z tej formy wsparcia w grudniu tego roku, miał czas na złożenie wniosku do końca listopada. Przedsiębiorcy, którzy otrzymają ulgę, jeszcze w grudniu zostaną o tym poinformowani na profilu płatnika w PUE ZUS (eZUS). W razie odmowy otrzymają tam decyzję administracyjną. Ale nawet w przypadku odmowy tej ulgi w grudniu, mogą starać się o tzw. wakacje składkowe już na styczeń 2025 r.

Jakie zmiany w podatkach VAT i CIT czekają nas w 2025 r.?

W 2025 roku wejdą w życie ważne reformy, które mogą wiązać się z koniecznością wprowadzenia istotnych zmian organizacyjnych, zebrania dodatkowych danych oraz dostosowania systemów finansowo-księgowych. Na co muszą przygotować się przedsiębiorcy? Wyjaśnia Marzena Janta-Lipińska, ekspertka ds. podatków, specjalizująca się w księgowości zewnętrznej i doradztwie w zakresie zgodności podatkowej w środowisku międzynarodowym.

VAT 2025: Nowe zasady rozliczania będą dotyczyły opakowań na napoje niezwrócone w ramach systemu kaucyjnego

System kaucyjny na opakowania na napoje zacznie działać 1 października 2025 r. Na jakich zasadach będzie rozliczany VAT od kaucji? Kiedy podatek VAT będzie wpłacany do urzędu skarbowego?

REKLAMA

5 sposobów na rozwiązanie umowy o pracę. Prawa pracownika i obowiązki pracodawcy
Świąteczne prezenty dla pracowników – rozliczenie podatkowe. Koszty, VAT, PIT

Okres poprzedzający Święta Bożego Narodzenia i Nowy Rok to czas, w którym wiele firm obdarowuje swoich pracowników prezentami. Oprócz budowania pozytywnego wizerunku firmy takie gesty wzmacniają relacje i motywują pracowników. Jednak nawet drobne upominki mogą wywoływać konsekwencje podatkowe zarówno dla przedsiębiorcy, jak i dla obdarowanych. Jak zatem rozliczyć prezenty dla pracowników na święta, by uniknąć niepotrzebnych komplikacji?

REKLAMA