Jakie sankcje grożą za brak dokumentacji cen transferowych
REKLAMA
REKLAMA
Przede wszystkim, w przypadku nieprzedłożenia organom podatkowym lub organom kontroli skarbowej dokumentacji podatkowej cen transferowych, może zostać doszacowany dochód podatnika. Wiąże się to również z drugą konsekwencją, tj. stawką sankcyjną podatku wynoszącą 50%.
REKLAMA
Z art. 19 ust. 4 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t.j. Dz. U. z 2014 r., poz. 851, ze zm., dalej zwana: updop) wynika, że jeżeli organy podatkowe lub organy kontroli skarbowej określą, na podstawie art. 11 updop, dochód podatnika w wysokości wyższej / stratę w wysokości niższej, niż zadeklarowana przez podatnika w związku z dokonaniem transakcji z podmiotem powiązanym, a podatnik nie przedstawi tym organom wymaganej przepisami prawa dokumentacji podatkowej, w takim wypadku różnica między dochodem zadeklarowanym przez podatnika a określonym przez te organy będzie opodatkowana stawką 50%. Analogiczny przepis znajduje się w ustawie z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz. U. z 2012 r., poz. 361 ze zm., dalej zwana: updof), tzn. art. 30d ust. 1.
Jednakże doszacowanie może wystąpić również na podstawie ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (t.j. Dz. U. z 2011 r., nr 177, poz. 1054 ze zm., dalej zwana: ustawą o VAT). Zgodnie z art. 32 ust. 1 ustawy o VAT jeżeli między nabywcą a dokonującym dostawy towarów lub usługodawcą istnieje związek, o którym mowa w art. 32 ust. 2 ustawy o VAT, oraz w przypadku gdy wynagrodzenie jest:
- niższe od wartości rynkowej, a nabywca towarów lub usług nie ma pełnego prawa do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego,
- niższe od wartości rynkowej, a dokonujący dostawy towarów lub usługodawca nie ma pełnego prawa do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego,
- a dostawa towarów lub świadczenie usług są zwolnione od podatku,
- wyższe od wartości rynkowej, a dokonujący dostawy towarów lub usługodawca nie ma pełnego prawa do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego
- organ podatkowy określa podstawę opodatkowania zgodnie z wartością rynkową, jeżeli okaże się, że związek ten miał wpływ na ustalenie wynagrodzenia z tytułu dostawy towarów lub świadczenia usług.
REKLAMA
Warto również dodać, iż zgodnie z art. 32 ust. 2 ustawy o VAT, wyżej wymieniony związek pomiędzy nabywcą a dokonującym dostawy towarów istnieje „gdy między kontrahentami lub osobami pełniącymi u kontrahentów funkcje zarządzające, nadzorcze lub kontrolne zachodzą powiązania o charakterze rodzinnym lub z tytułu przysposobienia, kapitałowym, majątkowym lub wynikające ze stosunku pracy. Związek ten istnieje także, gdy którakolwiek z wymienionych osób łączy funkcje zarządzające, nadzorcze lub kontrolne u kontrahentów”.
Jak już wspomniałem wyżej, za nieprzedłożenie dokumentacji podatkowej cen transferowych mogą grozić również sankcje karno-skarbowe. Zgodnie z art. 80 § 1 ustawy z dnia 10 września 1999 r. kodeks karny skarbowy (Dz. U. z 2013 r., poz. 186 ze zm., dalej zwany: kks) „Kto wbrew obowiązkowi nie składa w terminie właściwemu organowi wymaganej informacji podatkowej, podlega karze grzywny do 120 stawek dziennych”.
Polecamy: Podatki 2017 - PIT, CIT, ryczałt 2017 (książka)
Wszystkie powyższe sankcje mogą skutkować negatywnymi konsekwencjami dla podatników, zwłaszcza finansowymi. Dlatego też niezwykle ważnym jest, aby przedsiębiorcy odpowiednio przygotowali się do ewentualnej kontroli organów podatkowych. Rozwiązań jest kilka. Przedsiębiorca może samemu sporządzić dokumentację podatkową cen transferowych, najlepiej jeśli zatrudnia osoby specjalizujące się w tej tematyce. Może także zlecić sporządzenie takowej dokumentacji kancelarii prawnej, lub kancelarii doradztwa podatkowego.
Autor: Andrzej Dmowski, Partner Zarządzający Russell Bedford, Doktor Nauk Prawnych, Adwokat, Doradca Podatkowy
Artykuł pochodzi z RB Magazine wydawanego przez Russell Bedford
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat