REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Powstanie Krajowej Administracji Skarbowej a ceny transferowe

Powstanie Krajowej Administracji Skarbowej a ceny transferowe /Fot. Fotolia
Powstanie Krajowej Administracji Skarbowej a ceny transferowe /Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Reforma administracji skarbowej zakładająca połączenie dotychczasowych organów skarbowych w jedną Krajową Administrację Podatkową będzie miała poważny wpływ a wiele obszarów działalności podatników i ich zobowiązania podatkowe. Czy jej powstanie będzie miało znaczenie dla kwestii rozliczeń cen transferowych?

Główne cele reformy

Głównym celem wdrożenia reformy Krajowej Administracji Skarbowej (KAS) jest konsolidacja systemu na dwóch poziomach: centralnym (tj. na poziomie Ministerstwa Finansów) oraz regionalnym (m.in. urzędy skarbowe, urzędy celne itp.)

Autopromocja

Nowa struktura administracji, wielokrotnie już szczegółowo opisywana w szeregu publikacji prasowych i internetowych, ma skuteczniej zajmować się poprawą efektywności organów skarbowych, głównie przez ograniczenie skali oszustw podatkowych w zakresie wyłudzeń VAT oraz w ramach tzw. klauzuli przeciwko unikaniu opodatkowania.

Polecamy: Klauzula przeciw unikaniu opodatkowania – praktyczny poradnik

Na czele KAS będzie stał jej Szef, który przejmie wiele dotychczasowych obowiązków Ministra Finansów.

Konsekwencje reformy dla podmiotów powiązanych

Wprowadzenie nowej struktury organów skarbowych w postaci KAS będzie miało z pewnością także wpływ na kwestię cen transferowych – zarówno w sposób bezpośredni, jak i pośredni. Bezpośrednia zmiana to przede wszystkim przejęcie przez Szefa KAS odpowiedzialności za prowadzenie procesu uzyskiwania porozumień w sprawie ustalania cen transakcyjnych (tzw. APA) od Ministra Finansów. Dotychczas ta możliwość nie była w sposób szeroki wykorzystywana przez podatników, niemniej w ramach nowych przepisów może zyskać na popularności.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Kolejne uprawnienie, które przekazane zostanie przez Ministra Finansów – tym razem Dyrektorowi Krajowej Informacji Skarbowej w ramach zreformowanej KAS, to wydawanie interpretacji indywidualnych dotyczących przepisów podatkowych, które w obszarze cen transferowych mają coraz szersze zastosowanie. W kompetencjach Ministra Finansów pozostanie natomiast wydawanie interpretacji ogólnych, zmiany oraz uchylanie interpretacji.

Nie należy także zapominać o pośrednich aspektach wprowadzenia KAS. Ustawodawca wskazuje, iż celem reformy jest m.in. zwiększenie efektywności i lepsza koordynacja kontroli skarbowych, czy też lepszy dobór i szkolenie kadr urzędniczych. W tak istotnym obszarze dla kontrolujących, jakim już od pewnego czasu są ceny transferowe, może to w długim terminie przyczynić się do zwiększenia ilości i zakresu kontroli transakcji zawieranych z podmiotami powiązanymi.

Podsumowanie

Rok 2017 przynosi w obszarze cen transferowych bardzo wiele fundamentalnych zmian, które będą odzwierciedlone m.in. w trzy-stopniowej dokumentacji, obowiązku przygotowywania analiz porównawczych dla wielu podatników, czy wypełnianiu formularza CIT-TP.

Uproszczone sprawozdanie CIT-TP od 1 stycznia 2017 r.

Reforma KAS, która wejdzie w życie z dniem 1 marca przyszłego roku, choć dotyka wielu obszarów podatkowych może także wpłynąć, zwłaszcza w perspektywie długoterminowej, na stosunek organów kontrolnych do obszaru cen transferowych. Dlatego nie do przecenienia jest odpowiednie zarządzanie tym obszarem w organizacjach w sposób długofalowy i przemyślany – tak, aby nie dać w przyszłości zreformowanym organom argumentów do wydawania niekorzystnych dla podatników decyzji.

Autor: Krzysztof Liszka, Manager w Zespole cen transferowych Accreo Sp. z o.o.

Autopromocja
Accreo
Accreo to firma doradcza, oferująca usługi dedykowane przedsiębiorstwom i klientom indywidualnym w zakresie doradztwa podatkowego i prawnego, business restructuringu oraz doradztwa europejskiego przede wszystkim w obszarze pozyskiwania dotacji i funduszy unijnych.

REKLAMA

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Kasowy PIT - projekt ustawy opublikowany

Projekt ustawy o kasowym PIT został opublikowany. Od kiedy wchodzi w życie? Dla kogo jest kasowy PIT? Co to jest i na czym polega?

Obligacje skarbowe [maj 2024 r.] - oprocentowanie i oferta obligacji oszczędnościowych (detalicznych)

Ministerstwo Finansów w komunikacie z 24 kwietnia 2024 r. poinformowało o oprocentowaniu i ofercie obligacji oszczędnościowych Skarbu Państwa nowych emisji, które będą sprzedawane w maju 2024 roku. Oprocentowanie i marże tych obligacji nie zmieniły się w porównaniu do oferowanych w kwietniu br. Od 25 kwietnia można nabywać nową emisję obligacji skarbowych w drodze zamiany.

Kasowy PIT dla przedsiębiorców z przychodami do 250 tys. euro od 2025 roku. I tylko do transakcji fakturowanych [projekt ustawy]

Ministerstwo Finansów przygotowało i opublikowało 24 kwietnia 2024 r. projekt nowelizacji ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (PIT) oraz ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne. Ta nowelizacja przewiduje wprowadzenie kasowej metody rozliczania podatku dochodowego. Z tej metody będą mogli skorzystać przedsiębiorcy, którzy rozpoczynają działalność, a także ci przedsiębiorcy, których przychody w roku poprzednim nie przekraczały 250 tys. euro.

Coraz więcej kontroli firm logistycznych. Urzędy celno-skarbowe sprawdzają pozwolenia na uproszczenia celne

Urzędy celno-skarbowe zintensyfikowały kontrole firm logistycznych. Chodzi o monitoring pozwoleń na uproszczenia celne, szczególnie tych wydanych w czasie pandemii. Jeśli organy celno-skarbowe natrafią na jakiekolwiek uchybienia, to może dojść do zawieszenia pozwolenia, a nawet jego odebrania.

Ostatnie dni na złożenia PIT-a. W pośpiechu nie daj szansy cyberoszustowi! Podstawowe zasady bezpieczeństwa

Obecnie już prawie co drugi Polak (49%) przyznaje, że otrzymuje podejrzane wiadomości drogą mailową. Tak wynika z najnowszego raportu SMSAPI „Bezpieczeństwo Cyfrowe Polaków 2024”. Ok. 20% Polaków niestety klika w linki zawarte w mailu, gdy wiadomość dotyczy ważnych spraw. Jak zauważa Leszek Tasiemski, VP w firmie WithSecure – ostatnie dni składania zeznań podatkowych to idealna okazja dla oszustów do przeprowadzenia ataków phishingowych i polowania na nieuważnych podatników.

Czy przepis podatkowy napisany w złej wierze nie rodzi normy prawnej? Dlaczego podatnicy unikają stosowania takich przepisów?

Podatnicy prowadzący działalność gospodarczą często kontestują obowiązki nakładane na podstawie przepisów podatkowych. Nigdy wcześniej nie spotkałem się z tym w takim natężeniu – może na przełomie lat osiemdziesiątych i dziewięćdziesiątych XX wieku, gdy wprowadzono drakońskie przepisy tzw. popiwku – pisze prof. Witold Modzelewski. Dlaczego tak się dzieje?

Szef KAS: Fundacje rodzinne nie są środkiem do unikania opodatkowania

Szef Krajowej Administracji skarbowej wydał opinię zabezpieczającą w której potwierdził, że utworzenie fundacji, wniesienie do niej akcji i następnie ich sprzedaż nie będzie tzw. „unikaniem opodatkowania”, mimo wysokich korzyści podatkowych. Opinię zabezpieczające wydaje się właśnie w celu rozstrzygnięcia, czy proponowana czynność tym unikaniem by była.
Przedmiotowa opinia została wydana na wniosek przedsiębiorcy, który planuje utworzenie rodzinnej platformy inwestycyjnej przy wykorzystaniu Fundacji poprzez wniesienie do niej m.in. akcji spółki. Natomiast spółka jest właścicielem spółek zależnych, które uzyskują przychody prowadząc działalność operacyjną w różnych krajach świata. 

Laptopy otrzymane przez uczniów i nauczycieli zwolnione z PIT - rozporządzenie MF

Laptopy oraz bony na laptopy, otrzymane w 2023 r. przez uczniów i nauczycieli, są zwolnione z PIT – wynika z rozporządzenia MF, które weszło w życie we wtorek 23 kwietnia 2024 r.

Kontyngent możliwym lekarstwem na cła

Każdy towar o statusie celnym nieunijnym w momencie wjazdu na terytorium UE obciążony jest długiem celnym. Dług ten wynika z unijnych przepisów prawa. Uzależniony jest od kodu taryfy celnej, wartości celnej towaru, pochodzenia oraz zastosowanej waluty dla danej transakcji. Unia Europejska stoi na straży konkurencyjności swoich rodzimych przedsiębiorstw, a to oznacza, że ma wielorakie narzędzia do swojej dyspozycji, aby zapewnić bezpieczne funkcjonowanie naszym przedsiębiorcom. Jednym z takich narzędzi jest cło ochronne (odwetowe), którego celem jest ochrona produkcji unijnej przed konkurencją z krajów trzecich. Często cło to występuje z cłem antydumpingowym, którego z kolei celem jest wyrównanie cen rynkowych towaru sprowadzanego z krajów trzecich z towarem produkowanym w UE.

Rozliczenie składki zdrowotnej za 2023 rok - termin w 2024 roku, zasady [komunikat ZUS]. Jak wypełnić i do kiedy złożyć ZUS DRA lub ZUS RCA?

Zakład Ubezpieczeń Społecznych przypomina, że część płatników składek - osób prowadzących pozarolniczą działalność - musi przekazać do ZUS roczne rozliczenie składki na ubezpieczenie zdrowotne za rok 2023. W dniu 20 maja 2024 r. mija termin na złożenie ZUS DRA lub ZUS RCA za kwiecień 2024 r., w którym uwzględnione będzie to rozliczenie.

REKLAMA