Uproszczone sprawozdanie CIT-TP od 1 stycznia 2017 r.
REKLAMA
REKLAMA
Uproszczone sprawozdanie CIT-TP
REKLAMA
Formularz uproszczonego sprawozdania CIT-TP ma zostać wprowadzony od 1 stycznia 2017 r. Tak wynika z projektu rozporządzeni Ministra Finansów z dnia 16 listopada 2016 r. w sprawie określenia wzoru uproszczonego sprawozdania w sprawie analizy ryzyka w zakresie podatku dochodowego od osób prawnych.
Zgodnie z treścią art. 10 ustawy z dnia 9 października 2015 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. 2015 poz. 1932) obowiązek składania CIT-TP po raz pierwszy dotyczy roku podatkowego zaczynającego się po 31 grudnia 2016 r.
Podmiotami zobowiązanymi do składania formularza CIT-TP są podatnicy, którzy są zobligowani do sporządzania dokumentacji podatkowej pomiędzy podmiotami powiązanym, jak i w przypadku dokonywania płatności należności bezpośrednio lub pośrednio na rzecz podmiotu z tzw. raju podatkowego. Dodatkowym warunkiem jest przekroczenie w danym roku podatkowym przychodów lub kosztów w rozumieniu ustawy o rachunkowości o wartości 10 mln euro.
Natomiast w przypadku Podatkowych Grup Kapitałowych (PGK) podatnikiem jest PGK. Wypełniając formularz CIT TP, PGK nie wykazuje transakcji/zdarzeń zawieranych między podmiotami wchodzącymi w jej skład. Podatkowa Grupa Kapitałowa wypełnia formularz w odniesieniu do transakcji/zdarzeń dokonywanych pomiędzy PGK a podmiotami powiązanymi nie wchodzącymi w skład PGK.
Zobacz: Wzór formularza CIT-TP
Celem wprowadzenia formularza, jak czytamy w uzasadnieniu do projektu rozporządzenia, jest umożliwienie organom skarbowym pozyskania informacji w celu efektywnej identyfikacji i oceny ryzyka zaniżenia dochodów w transakcjach lub zdarzeniach pomiędzy podmiotami powiązanymi. Jednym z narzędzi do tego służących, obok danych ze sprawozdań finansowych, deklaracji i zeznań podatkowych oraz innych źródeł będących w dyspozycji organów skarbowych, będzie właśnie formularz CIT-TP.
Jak wskazuje resort rozwoju i finansów, kwestia oceny ryzyka w zakresie cen transferowych jest również przedmiotem zainteresowania Organizacji ds. Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD). W listopadzie 2011 roku, Komitet Sterujący Światowego Forum OECD w sprawie cen transferowych (Steering Committee of the OECD Global Forum on Transfer Pricing) podjął prace nad projektem dotyczącym oceny ryzyka zaniżenia dochodów w transakcjach lub zdarzeniach pomiędzy podmiotami powiązanymi. Celem tego projektu było stworzenie praktycznego podręcznika, który określa wyraźne i szczegółowe kroki jakie państwa mogą podjąć w celu oceny ryzyka cen transferowych w odniesieniu do działań indywidualnego podatnika. W efekcie wspomnianych prac w kwietniu 2013 r. został opublikowany podręcznik „Draft handbook on transfer pricing risk assessment”. W podręczniku zostały między innymi określone obszary ryzyka w zakresie warunków ustalanych pomiędzy podmiotami powiązanymi oraz wskazano narzędzia jakie mogą być wykorzystane do oceny i zarządzania ryzykiem. Jednym z narzędzi jest formularz składany przez podatnika, w którym zawarte są m.in. informacje na temat powiązań oraz transakcji dokonywanych z podmiotami powiązanymi.
Formularz CIT-TP w swojej zasadniczej części (poza danymi identyfikacyjnymi) przyjmuje formę zamkniętą, tj. podatnik obowiązany jest jedynie do zaznaczenia odpowiedniej pozycji. Nie jest wymagane przedstawianie szczegółowych informacji na temat poszczególnych transakcji. Formularz ten będzie stanowił załącznik do rocznej deklaracji dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych (CIT-8).
Sposób wypełnienia CIT-TP
Podatnik zaznacza wyłącznie pozycje, które odnoszą się do jego sytuacji. Pozycje od 1 do 14 (z wyłączeniem pozycji 2 i 3) powinny być zawsze wypełnione.
Pozycje 1-7
Należy wpisać dane podatnika w tym identyfikator podatkowy NIP, pełną nazwę i REGON oraz wskazać okres, którego dotyczy sprawozdanie.
Pozycje 8-12
Należy zaznaczyć odpowiednią pozycję dotyczącą posiadanych bezpośrednio lub pośrednio udziałów w kapitale innego podmiotu, posiadania bezpośredniego lub pośredniego udziałowca, udziału w kontroli podmiotów krajowych lub zagranicznych.
Pozycje 13-14
Należy zaznaczyć właściwą pozycję aby wskazać czy podatnik posiada zagraniczny zakład albo czy sam jest zakładem podmiotu posiadającego siedzibę lub zarząd poza terytorium RP.
Pozycje 15-16
Należy wskazać liczbę podmiotów powiązanych (w rozumieniu przepisów prawa podatkowego) odpowiednio z siedzibą w Polsce i poza nią, z którymi podatnik dokonywał transakcji/zdarzeń w roku podatkowym, którego dotyczy sprawozdanie.
Pozycje 17-18
W pozycjach tych należy wskazać kod działalności wg najbardziej aktualnej klasyfikacji PKD, który odnosi się do głównego przedmiotu działalności podatnika w największym stopniu. W przypadku prowadzenia działalności w obszarach opisanych więcej niż jednym kodem należy wskazać dwa najważniejsze (tj. te które opisują działalność generującą największe przychody lub koszty u podatnika).
Polecamy: Klauzula przeciw unikaniu opodatkowania – praktyczny poradnik
Pozycje 19-32
Należy zaznaczyć odpowiednią pozycję wskazując główny obszar działalności podatnika. Jeśli podatnik nie prowadzi jednorodnej działalności należy zaznaczyć więcej niż jedną pozycję. W każdym z głównych obszarów (producent, dystrybutor, badania i rozwój, finanse i usługi) działalność została podzielona w oparciu o ilość funkcji i ryzyk ponoszonych przez podatnika w ramach prowadzonej działalności.
Np. podmiot pełniący wyłącznie rutynowe funkcje produkcyjne i ponoszący ograniczone ryzyka związane z tą działalnością, nie posiadający tytułu prawnego do surowców oraz towarów i produkujący na zlecenie będzie klasyfikowany jako prosty producent. Natomiast podmiot działający na własny rachunek, pełniący istotne funkcje i ponoszący istotne ryzyka związane z prowadzoną działalnością będzie klasyfikowany jako podmiot o rozbudowanych funkcjach i ryzykach.
Pozycja 34
Podatnik powinien wskazać czy zmienił strukturę bądź formę prawną, w szczególności dokonując połączenia z innymi podmiotem, podziału czy przejęcia innego podmiotu lub będąc przedmiotem przejęcia. Dotyczy to również sytuacji przejęcia bądź zbycia częściowego (np. w formie zorganizowanej części przedsiębiorstwa).
Pozycja 35
Należy wskazać czy zaszły istotne zmiany w pełnionych przez podatnika funkcjach, ponoszonych ryzykach oraz posiadanych aktywach. W szczególności czy nastąpiło ich przeniesienie do podmiotów powiązanych lub otrzymanie od takich podmiotów. Przykładem może być podmiot pierwotnie będący producentem działającym na własny rachunek i na własne ryzyko, który następnie staje się podmiotem produkującym na zlecenie. Inny przykład to dystrybutor działający na własny rachunek i ryzyko, który zostaje przekształcony w komisanta sprzedającego towar we własnym imieniu, ale na rachunek i ryzyko kontrahenta. Dotyczy to również odwrotnych sytuacji kiedy podmiot o prostym profilu funkcjonalnym działający na zlecenie, zostaje przekształcony w podmiot działający we własnym imieniu i na własne ryzyko.
Pozycje 36-39
Należy wskazać czy podatnik wypłacił lub otrzymał rekompensatę z tytułu zmian w pełnionych funkcjach, ponoszonych ryzykach czy posiadanych aktywach, o których mowa w pozycji 35. Dotyczy to rekompensaty w jakiejkolwiek formie (pieniężnej, niepieniężnej, etc.).
Informacje na temat transakcji i innych zdarzeń (Część F.1 – F.5)
W tej części formularza podatnik umieszcza informacje na temat dokonywanych transakcji lub innych zdarzeń z podmiotami powiązanymi lub z podmiotami mającymi siedzibę w tzw. rajach podatkowych. Lista terytoriów stosujących szkodliwa konkurencję podatkową znajduje się w aktualnie obowiązującym rozporządzeniu Ministra Finansów w sprawie określenia krajów i terytoriów stosujących szkodliwą konkurencję podatkową w zakresie podatku dochodowego.
Należy zaznaczać tylko te pozycje, które dotyczą podatnika. W części tej należy również wskazać wartość transakcji w polskich złotych wybierając jeden z przedziałów: od pół miliona do 10 milionów złotych, powyżej 10 do 50 milionów złotych oraz powyżej 50 milionów złotych.
Wpisując informacje na temat poszczególnych transakcji/zdarzeń w sekcjach F. 1, F. 2 i F. 5 podatnik określa proporcję w jakiej dana transakcja/zdarzenie z podmiotem powiązanym pozostaje w stosunku do wszystkich transakcji w danej kategorii. Przykład: jeśli wszystkie transakcje podatnika dot. sprzedaży towarów mają łączną wartość 100 mln zł, a wartość transakcji dot. sprzedaży towarów do podmiotów powiązanych wynosi 62 mln zł, należy zaznaczyć pozycję „>50%”.
Pozycję tą należy wypełnić w przypadku transakcji/zdarzeń mających miejsce z podmiotami z tzw. rajów podatkowych, również w przypadku kiedy nie są to podmioty powiązane.
W sekcji tej podatnik udziela też informacji na temat państw, w których mają siedzibę strony transakcji/zdarzeń wpisując odpowiedni kod wg klasyfikacji ISO 3166 alpha 2 Country Code. Jeżeli dana pozycja dotyczy więcej niż jednego kontrahenta należy podać kody państw siedziby tych kontrahentów.
Część F. 1 Transakcje lub inne zdarzenia
W tej części poprzez zaznaczenie odpowiedniej pozycji podatnik wskazuje transakcje dotyczące towarów i usług w szczególności usługi produkcyjne, dystrybucyjne, badawczo-rozwojowe, najmu i leasingu oraz usługi wewnątrzgrupowe (w tym: opłaty za zarządzanie, usługi tzw. centrów wspólnych - księgowe, prawne, IT, HR).
Część F.2 Transakcje finansowe
W tej części podatnik wskazuje w szczególności wypłacane/otrzymywane odsetki, włącznie z odsetkami z tytułu umów typu cashpool, przychody/koszty z tytułu gwarancji, poręczeń, ubezpieczeń.
Dokumentacja cen transferowych przez podmioty publiczne
Część F. 3 Transakcje dotyczące aktywów
W tej części należy wskazać wszelkie transakcje/zdarzenia dotyczące przenoszenia aktywów, w szczególności aktywów trwałych, aktywów niematerialnych, finansowych aktywów trwałych oraz wszelkich udziałów/akcji, w tym nie stanowiących finansowych aktywów trwałych.
Część F. 4 Umowy o podziale kosztów (CCA)
W tej części podatnik wskazuje informacje na temat udziału w umowach o podziale kosztów (cost contribution arrangements), w szczególności wartość takiej umowy, wysokość wkładu podatnika, przychody z tytułu uczestnictwa w CCA.
Część F. 5 Inne
W tej części należy wskazać otrzymane/wypłacone wynagrodzenie z tytułów innych niż wskazane w poprzednich częściach oraz informację na temat usług i towarów otrzymywanych/przekazywanych bez wynagrodzenia.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat