| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > CIT > CIT > Podatnicy i zakres opodatkowania > Opodatkowanie aportów 2017 - zmiany w PIT i CIT

Opodatkowanie aportów 2017 - zmiany w PIT i CIT

Od 1 stycznia 2017 roku wchodzi w życie nowelizacja ustawy o PIT i ustawy o CIT, która wprowadza istotne zmiany w zakresie opodatkowania aportów do spółek kapitałowych. Nowością jest też klauzula obejścia prawa podatkowego odnośnie tzw. wymiany udziałów.

Nowelizacja ustaw o podatkach dochodowych przynosi zmiany w opodatkowaniu wkładów niepieniężnych do spółek kapitałowych oraz wprowadza klauzulę obejścia prawa podatkowego w zakresie tzw. wymiany udziałów.

Obecnie obowiązujące regulacje, zarówno w ustawie o PIT, jak i ustawie o CIT, przewidują, że przychodem wspólnika wnoszącego wkład niepieniężny (w innej postaci niż przedsiębiorstwo lub jego zorganizowana część) do spółki kapitałowej jest wartość nominalna udziałów objętych w zamian za ten wkład. Tym samym, jeśli wspólnik zdecydował się przenieść część wkładu niepieniężnego na kapitał zapasowy spółki (agio), to w tej części przychód w podatku PIT/CIT dla niego, co do zasady, nie powstawał.

Jednakże, od przyszłego roku przychodem wspólnika będzie wartość wkładu określona w statucie lub umowie spółki, a w razie ich braku wartość wkładu określona w innym dokumencie o podobnym charakterze. Jeżeli jednak wartość ta będzie niższa od wartości rynkowej tego wkładu albo wartość wkładu nie będzie określona w statucie, umowie albo innym dokumencie o podobnym charakterze, za przychód uważać się będzie wartość rynkową takiego wkładu określoną na dzień przeniesienia własności przedmiotu wkładu niepieniężnego. Oznacza to, że podwyższenie kapitału z zastosowaniem agio nie będzie miało wpływu na wysokość przychodu wspólnika wnoszącego aport.

Polecamy: Klauzula przeciw unikaniu opodatkowania – praktyczny poradnik

Ponadto, ustawodawca zdecydował się na wprowadzenie klauzuli obejścia prawa podatkowego w zakresie wymiany udziałów. Mianowicie, przy spełnieniu określonych warunków operacja polegająca na wniesieniu udziałów jednej spółki, w zamian za udziały innej spółki nie wywoływała konsekwencji podatkowych dla wspólników wnoszących udziały oraz spółki nabywającej udziały. Nowelizacja w tym zakresie przewiduje dodatkowe przesłanki do skorzystania z tej preferencji podatkowej. Po pierwsze, brak opodatkowania nie wystąpi, jeżeli głównym lub jednym z głównych celów wymiany udziałów będzie uniknięcie lub uchylenie się od opodatkowania. Po drugie, przyjęto założenie, że jeżeli wymiana udziałów nie została przeprowadzona z uzasadnionych przyczyn ekonomicznych, to domniemywa się, że głównym lub jednym z głównych celów tej czynności jest uniknięcie lub uchylenie się od opodatkowania.

Wskazane wyżej zmiany mają wejść w życie od dnia 1 stycznia 2017 r. z zastrzeżeniem, że jeżeli przeniesienie na spółkę własności przedmiotu wkładu niepieniężnego nastąpiło w roku podatkowym rozpoczętym przed dniem 1 stycznia 2017 r., a przychód z tego tytułu powstał w roku podatkowym rozpoczętym po dniu 31 grudnia 2016 r., przychód z tego tytułu określa się na podstawie przepisów dotychczas obowiązujących. Dodatkowo, podatnicy CIT, których rok podatkowy jest inny niż kalendarzowy i rozpoczął się przed dniem 1 stycznia 2017 r. a zakończy się po dniu 31 grudnia 2016 r., stosują do końca przyjętego przez siebie roku podatkowego przepisy ustawy o CIT w dotychczasowym brzmieniu.

Jarosław Ziółkowski, doradca podatkowy, starszy prawnik

Maksym Jabłkiewicz, prawnik

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Integra Consulting Poland

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »