reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > CIT > CIT > Podatnicy i zakres opodatkowania > Opodatkowanie aportów 2017 - zmiany w PIT i CIT

Opodatkowanie aportów 2017 - zmiany w PIT i CIT

Od 1 stycznia 2017 roku wchodzi w życie nowelizacja ustawy o PIT i ustawy o CIT, która wprowadza istotne zmiany w zakresie opodatkowania aportów do spółek kapitałowych. Nowością jest też klauzula obejścia prawa podatkowego odnośnie tzw. wymiany udziałów.

Nowelizacja ustaw o podatkach dochodowych przynosi zmiany w opodatkowaniu wkładów niepieniężnych do spółek kapitałowych oraz wprowadza klauzulę obejścia prawa podatkowego w zakresie tzw. wymiany udziałów.

Obecnie obowiązujące regulacje, zarówno w ustawie o PIT, jak i ustawie o CIT, przewidują, że przychodem wspólnika wnoszącego wkład niepieniężny (w innej postaci niż przedsiębiorstwo lub jego zorganizowana część) do spółki kapitałowej jest wartość nominalna udziałów objętych w zamian za ten wkład. Tym samym, jeśli wspólnik zdecydował się przenieść część wkładu niepieniężnego na kapitał zapasowy spółki (agio), to w tej części przychód w podatku PIT/CIT dla niego, co do zasady, nie powstawał.

Jednakże, od przyszłego roku przychodem wspólnika będzie wartość wkładu określona w statucie lub umowie spółki, a w razie ich braku wartość wkładu określona w innym dokumencie o podobnym charakterze. Jeżeli jednak wartość ta będzie niższa od wartości rynkowej tego wkładu albo wartość wkładu nie będzie określona w statucie, umowie albo innym dokumencie o podobnym charakterze, za przychód uważać się będzie wartość rynkową takiego wkładu określoną na dzień przeniesienia własności przedmiotu wkładu niepieniężnego. Oznacza to, że podwyższenie kapitału z zastosowaniem agio nie będzie miało wpływu na wysokość przychodu wspólnika wnoszącego aport.

Polecamy: Klauzula przeciw unikaniu opodatkowania – praktyczny poradnik

Ponadto, ustawodawca zdecydował się na wprowadzenie klauzuli obejścia prawa podatkowego w zakresie wymiany udziałów. Mianowicie, przy spełnieniu określonych warunków operacja polegająca na wniesieniu udziałów jednej spółki, w zamian za udziały innej spółki nie wywoływała konsekwencji podatkowych dla wspólników wnoszących udziały oraz spółki nabywającej udziały. Nowelizacja w tym zakresie przewiduje dodatkowe przesłanki do skorzystania z tej preferencji podatkowej. Po pierwsze, brak opodatkowania nie wystąpi, jeżeli głównym lub jednym z głównych celów wymiany udziałów będzie uniknięcie lub uchylenie się od opodatkowania. Po drugie, przyjęto założenie, że jeżeli wymiana udziałów nie została przeprowadzona z uzasadnionych przyczyn ekonomicznych, to domniemywa się, że głównym lub jednym z głównych celów tej czynności jest uniknięcie lub uchylenie się od opodatkowania.

Wskazane wyżej zmiany mają wejść w życie od dnia 1 stycznia 2017 r. z zastrzeżeniem, że jeżeli przeniesienie na spółkę własności przedmiotu wkładu niepieniężnego nastąpiło w roku podatkowym rozpoczętym przed dniem 1 stycznia 2017 r., a przychód z tego tytułu powstał w roku podatkowym rozpoczętym po dniu 31 grudnia 2016 r., przychód z tego tytułu określa się na podstawie przepisów dotychczas obowiązujących. Dodatkowo, podatnicy CIT, których rok podatkowy jest inny niż kalendarzowy i rozpoczął się przed dniem 1 stycznia 2017 r. a zakończy się po dniu 31 grudnia 2016 r., stosują do końca przyjętego przez siebie roku podatkowego przepisy ustawy o CIT w dotychczasowym brzmieniu.

Jarosław Ziółkowski, doradca podatkowy, starszy prawnik

Maksym Jabłkiewicz, prawnik

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Mariusz Grajda

Partner Zarządzający, Członek Zarządu MGW Corporate Consulting Group Sp. z o.o.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama