REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Warunki zastosowania 15 proc. stawki CIT od 2017 r.

Russell Bedford Poland Sp. z o.o.
Grupa doradcza Russell Bedford jest członkiem międzynarodowej sieci niezależnych firm doradczych Russell Bedford International, zrzeszających prawników, audytorów, doradców podatkowych, księgowych, finansistów oraz doradców biznesowych. Russell Bedford doradza klientom w ponad 90 krajach na całym świecie. Grupa posiada ponad 290 biur i zatrudnia ok. 7.000 profesjonalnych doradców.
Warunki zastosowania 15 proc. stawki CIT od 2017 r. /Fot. Fotolia
Warunki zastosowania 15 proc. stawki CIT od 2017 r. /Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Od 1 stycznia 2017 r., zgodnie nowelizacją ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, część przedsiębiorców będzie mogła skorzystać z obniżonej 15% stawki podatku CIT. Możliwość taka została jednak ograniczona do niewielkiej grupy podmiotów, które spełniają dwa podstawowe warunki.

Po pierwsze, są podatnikami podatku dochodowego od osób prawnych, czyli zmiana nie obejmie np. osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą. Po drugie, podmioty chcące skorzystać z niższej stawki muszą osiągać przychody nie większe niż 1,2 mln euro, co w przeliczeniu daje ok. 5 mln złotych rocznie.

REKLAMA

Autopromocja

Warta wskazania jest duża dysproporcja pomiędzy liczbą podmiotów mogących skorzystać z obniżenia podatku, których jest ok. 400 tyś. i firm które nie kwalifikują się do opodatkowania niższą stawką, ponieważ nie spełniają powyższych warunków, głównie z uwagi na fakt, że prowadzą działalność opodatkowaną podatkiem dochodowym od osób fizycznych (np. jednoosobowe działalności gospodarcze i spółki osobowe), których jest ok. 2 milionów.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Tak duża dysproporcja sprawia, że należy zastanowić się, czy w najbliższych miesiącach czeka nas fala zmian formy prowadzenia działalności przez polskich przedsiębiorców, co ma stanowić sposób na dostosowanie się do nowego prawa i uzyskanie możliwości skorzystania z 15% stawki CIT. Warto na marginesie wskazać, że wielu przedsiębiorców zapowiedziało już podjęcie czynności restrukturyzacyjnych w związku z uchwaleniem innej ustawy zmieniającej prawo regulujące daniny jakimi obciążana jest część firm, czyli podatek handlowy, który może doprowadzić do podziału największych sieci handlowych na mniejsze spółki obejmujące poszczególne sklepy co ma spowodować, że cała sieć będzie zwolniona z nowego podatku. Rozważmy więc, czy w tym przypadku restrukturyzacja może okazać się równie opłacalna.

Po pierwsze prowadzenie spółki kapitałowej (sp. z o.o. lub spółka akcyjna) oznacza prowadzenie pełnej księgowości, co podwyższa koszty działalności. Należy również zgromadzić kapitał zakładowy w kwocie co najmniej 5 tyś złotych. Są to jednak niewielkie kwoty, które trzeba porównać z ewentualnymi zyskami z zaoszczędzonego podatku oraz możliwościami zmniejszenia np. składek na ZUS.

Polecamy: Klauzula przeciw unikaniu opodatkowania – praktyczny poradnik

Po drugie, prowadzenie biznesu w formie spółki kapitałowej wiąże się z konkretnymi korzyściami pozafinansowymi. Na przykład w sp. z o.o. co do zasady wspólnik nie odpowiada za zobowiązania spółki, co znacznie zmniejsza ryzyko w porównaniu do jednoosobowej działalności gospodarczej lub spółki osobowej. Z drugiej jednak strony ograniczenie odpowiedzialności można również uzyskać poprzez rejestrację spółki komandytowej, gdzie komplementariuszem jest spółka z o.o.

15 proc. CIT narusza zasadę równości


REKLAMA

Po trzecie i najważniejsze należy dokładnie ocenić ewentualne korzyści finansowe możliwe do osiągnięcia z uwagi na zmianę formy opodatkowania. Z jednej strony obniżenie stawki podatku z 19 do 15% może obudzić zainteresowanie czynnościami restrukturyzacyjnymi, ale warto pamiętać, że w spółkach kapitałowych, najpierw dochodzi do opodatkowania zysku spółki, a następnie w momencie wypłaty dywidendy, udziałowcy znowu płacą 19% podatek PIT. Choć istnieją sposoby na ominięcie przepisów podatkowych dotyczących opodatkowania dywidendy to są one kwestionowane przez organy skarbowe i tym samym zamiast skorzystać z mniejszej stawki możemy narazić się na długoletni spór z fiskusem.

Podsumowując należy wskazać, że z uwagi na rachunek zysków i strat dla przedsiębiorstwa związanego z ewentualną zmianą formy prowadzenia działalności w celu spełnienia wymogów przewidzianych przez nowelizację ustawy o CIT, nie przewidujemy znacznego wzrostu działań restrukturyzacyjnych w postaci przekształcenia jednoosobowych działalności gospodarczych i spółek osobowych w spółki kapitałowe. Bardziej prawdopodobny jest podział większych podmiotów opodatkowanych CIT-em wzorem planowanych działań związanych z wprowadzeniem podatku handlowego, tylko, że w tym przypadku podatnicy będą chcieli skorzystać z wprowadzonych zmian a nie starali się ich uniknąć.

15% CIT od 2017 roku - ile małych firm skorzysta z tej stawki?

Należy jednak nadmienić, że Rząd stworzył narzędzie służące ograniczeniu możliwości obejścia przepisów ustawy o CIT i tym samym skorzystania z obniżonej stawki podatku. Nowelizacja zawiera przepisy, które ograniczają skorzystanie z 15% stawki CIT przedsiębiorcom, którzy np. podzielą swój biznes tylko po to aby spełnić kryterium 1,2 mln euro przychodu.

Autor: Piotr Popiel, młodszy Konsultant Podatkowy w Russell Bedford Poland

Autopromocja

REKLAMA

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Nowości w KSeF: faktury papierowe czasowo poza KSeF, faktury konsumenckie, złożone załączniki. Konsultacje Ministerstwa Finansów

W dniu 18 lipca 2024 r. w Ministerstwie Finansów przy ul. Świętokrzyskiej 12 odbyło się kolejne spotkanie konsultacyjne dotyczące Krajowego Systemu e-Faktur zorganizowane przez Ministerstwo Finansów i Krajową Administrację Skarbową. Przedstawiciele MF podsumowali dotychczasowe prekonsultacje zmian w zakresie obowiązkowego KSeF. Eksperci Ministerstwa Finansów zaprezentowali też propozycje rozwiązań biznesowych tj. wymianę środowiska KSeF na docelowe, wdrożenie załączników i aktualizację struktury e-faktury,  a także planowane rozwiązania i nowe funkcjonalności KSeF.

Nowe dane o wynagrodzeniach Polaków. GUS odsłania karty

GUS opublikował dane dotyczące przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czerwcu 2024 r. Przeciętna płaca wyniosła 8144,83 zł. Wzrost okazał się niższy od prognozowanego przez ekspertów. Mamy też nowe statystyki dotyczące zatrudnienia.

Podatek od nieruchomości od obiektów sportowych. Będą zmiany od 2025 roku. Czy podatek obejmie place zabaw?

W ramach analiz opublikowanego projektu zmian w podatku od nieruchomości, chwilę uwagi należy poświęcić obiektom sportowym. Jako że standardowo ich wartość nie należy do niskich, ewentualne ruchy w tym zakresie, mogą generować istotne skutki podatkowe. Aczkolwiek, akurat w tym obszarze, MF zaproponował też trochę korzyści. Niekorzyści też.

Większe sumy gwarancyjne w OC posiadaczy pojazdów i rolników. Jednolity formularz zaświadczeń o przebiegu ubezpieczenia. Rząd przyjął projekt nowelizacji

W dniu 16 lipca 2024 r. Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy, która ma dostosować polskie prawo do unijnych przepisów dotyczących ubezpieczenia OC za szkody, które powstały w związku z ruchem pojazdów mechanicznych. Projekt ten przewiduje m.in. zwiększenie minimalnych sum gwarancyjnych w ubezpieczeniu OC posiadaczy pojazdów mechanicznych a także rolników. Czy w związku z tymi zmianami wzrosną ceny polis OC?

REKLAMA

Drastyczne podwyżki akcyzy na wyroby tytoniowe. Najwięcej na płyn do e-papierosów, aż o 75 proc.

Rząd chce wprowadzić drastyczne podwyżki akcyzy na wyroby tytoniowe. Ich skala ma być kilkukrotnie większa, niż zakładała mapa akcyzowa. Już w 20225 r. akcyza na wyroby tytoniowe ma wzrosnąć: o 25 proc. na papierosy, o 38 proc. na tytoń do palenia oraz o 50 proc. na wkłady do podgrzewaczy tytoniu. Będzie podwyżka również płynów do e-papierosów, na które w 2025 r. akcyza wzrośnie aż o 75 proc.

Zakup sprzętu IT? Czasem lepiej wynająć. Na czym polega DaaS?

Na czym polega model biznesowy Device as a Service (DaaS)? Komu i kiedy się opłaca? Co sprawia, że jest to rosnący trend nie tylko w polskich firmach?

Twój biznes działa dobrze ale pieniądze gdzieś wyciekają. Ekspert podpowiada gdzie szukać przyczyn i źródeł wycieków

Takie pytanie często zadają sobie przedsiębiorcy, którzy osiągając spore przychody, realizując duże i zyskowne projekty nagle stwierdzają brak gotówki na koncie. Dlaczego tak się dzieje? Gdzie są pieniądze? Na te i inne pytania odpowiada dr nauk ekonomicznych Elżbieta Sobów – specjalistka ds. finansów z kilkudziesięcioletnim doświadczeniem.

Korekta podatku naliczonego: kiedy trzeba rozliczyć fakturę korygującą

Jak należy rozliczyć faktury korygujące? Podatnik będący nabywcą zgłosił reklamację oraz otrzymał mailową odpowiedź, w której sprzedawca uznał reklamację i wskazał kwotę korekty. Wiadomości mailowe są z marca 2024 r., a korekta wpłynęła w kwietniu 2024 r. Podatnik odliczył VAT naliczony z faktury pierwotnej w marcu 2024 r. Czy korektę należy rozliczyć w marcu 2024? 

REKLAMA

Prezesa skazano za zaległości podatkowe spółki. Ale to sąd popełnił błąd

Samo tylko objęcie funkcji prezesa zarządu spółki nie może powodować automatycznego przyjęcia na siebie odpowiedzialności karnej za cudze działania. Tak uznał Rzecznik Praw Obywatelskich, informując o wniesieniu skargi kasacyjnej na korzyść prezesa spółki, którego sąd skazał za nieodprowadzenie zaliczek na podatek dochodowy, powstałych w okresie gdy nie objął jeszcze funkcji.

Podatek od nieruchomości obejmie nawet panele fotowoltaiczne. Takie zmiany już od 2025 roku

Zmiany w podatku od nieruchomości zmierzają do opodatkowania urządzeń energetycznych, np. paneli fotowoltaicznych. Budowle mają być opodatkowane jako całość techniczno-użytkowa. Podatkiem od nieruchomości (inaczej niż obecnie) już od 2025 roku objęte zostaną więc wszystkie elementów farmy fotowoltaicznej (w tym panele).

REKLAMA