| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > CIT > CIT > Podatnicy i zakres opodatkowania > Warunki zastosowania 15 proc. stawki CIT od 2017 r.

Warunki zastosowania 15 proc. stawki CIT od 2017 r.

Od 1 stycznia 2017 r., zgodnie nowelizacją ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, część przedsiębiorców będzie mogła skorzystać z obniżonej 15% stawki podatku CIT. Możliwość taka została jednak ograniczona do niewielkiej grupy podmiotów, które spełniają dwa podstawowe warunki.

Po pierwsze, są podatnikami podatku dochodowego od osób prawnych, czyli zmiana nie obejmie np. osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą. Po drugie, podmioty chcące skorzystać z niższej stawki muszą osiągać przychody nie większe niż 1,2 mln euro, co w przeliczeniu daje ok. 5 mln złotych rocznie.

Warta wskazania jest duża dysproporcja pomiędzy liczbą podmiotów mogących skorzystać z obniżenia podatku, których jest ok. 400 tyś. i firm które nie kwalifikują się do opodatkowania niższą stawką, ponieważ nie spełniają powyższych warunków, głównie z uwagi na fakt, że prowadzą działalność opodatkowaną podatkiem dochodowym od osób fizycznych (np. jednoosobowe działalności gospodarcze i spółki osobowe), których jest ok. 2 milionów.

Tak duża dysproporcja sprawia, że należy zastanowić się, czy w najbliższych miesiącach czeka nas fala zmian formy prowadzenia działalności przez polskich przedsiębiorców, co ma stanowić sposób na dostosowanie się do nowego prawa i uzyskanie możliwości skorzystania z 15% stawki CIT. Warto na marginesie wskazać, że wielu przedsiębiorców zapowiedziało już podjęcie czynności restrukturyzacyjnych w związku z uchwaleniem innej ustawy zmieniającej prawo regulujące daniny jakimi obciążana jest część firm, czyli podatek handlowy, który może doprowadzić do podziału największych sieci handlowych na mniejsze spółki obejmujące poszczególne sklepy co ma spowodować, że cała sieć będzie zwolniona z nowego podatku. Rozważmy więc, czy w tym przypadku restrukturyzacja może okazać się równie opłacalna.

Po pierwsze prowadzenie spółki kapitałowej (sp. z o.o. lub spółka akcyjna) oznacza prowadzenie pełnej księgowości, co podwyższa koszty działalności. Należy również zgromadzić kapitał zakładowy w kwocie co najmniej 5 tyś złotych. Są to jednak niewielkie kwoty, które trzeba porównać z ewentualnymi zyskami z zaoszczędzonego podatku oraz możliwościami zmniejszenia np. składek na ZUS.

Polecamy: Klauzula przeciw unikaniu opodatkowania – praktyczny poradnik

Po drugie, prowadzenie biznesu w formie spółki kapitałowej wiąże się z konkretnymi korzyściami pozafinansowymi. Na przykład w sp. z o.o. co do zasady wspólnik nie odpowiada za zobowiązania spółki, co znacznie zmniejsza ryzyko w porównaniu do jednoosobowej działalności gospodarczej lub spółki osobowej. Z drugiej jednak strony ograniczenie odpowiedzialności można również uzyskać poprzez rejestrację spółki komandytowej, gdzie komplementariuszem jest spółka z o.o.

15 proc. CIT narusza zasadę równości

Czytaj także

Data publikacji:

Ekspert:

Russell Bedford Poland Sp. z o.o.

Grupa doradcza Russell Bedford jest członkiem międzynarodowej sieci niezależnych firm doradczych Russell Bedford International, zrzeszających prawników, audytorów, doradców podatkowych, księgowych, finansistów oraz doradców biznesowych. Russell Bedford doradza klientom w ponad 90 krajach na całym świecie. Grupa posiada ponad 290 biur i zatrudnia ok. 7.000 profesjonalnych doradców.

Zdjęcia

Warunki zastosowania 15 proc. stawki CIT od 2017 r. /Fot. Fotolia
Warunki zastosowania 15 proc. stawki CIT od 2017 r. /Fot. Fotolia

PIT 2020. Komentarz199.00 zł

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Prawna Konieczny Grzybowski Polak sp. k.

Kancelaria

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »