REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Warunki zastosowania 15 proc. stawki CIT od 2017 r.

Russell Bedford Poland Sp. z o.o.
Grupa doradcza Russell Bedford jest członkiem międzynarodowej sieci niezależnych firm doradczych Russell Bedford International, zrzeszających prawników, audytorów, doradców podatkowych, księgowych, finansistów oraz doradców biznesowych. Russell Bedford doradza klientom w ponad 90 krajach na całym świecie. Grupa posiada ponad 290 biur i zatrudnia ok. 7.000 profesjonalnych doradców.
Warunki zastosowania 15 proc. stawki CIT od 2017 r. /Fot. Fotolia
Warunki zastosowania 15 proc. stawki CIT od 2017 r. /Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Od 1 stycznia 2017 r., zgodnie nowelizacją ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, część przedsiębiorców będzie mogła skorzystać z obniżonej 15% stawki podatku CIT. Możliwość taka została jednak ograniczona do niewielkiej grupy podmiotów, które spełniają dwa podstawowe warunki.

Po pierwsze, są podatnikami podatku dochodowego od osób prawnych, czyli zmiana nie obejmie np. osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą. Po drugie, podmioty chcące skorzystać z niższej stawki muszą osiągać przychody nie większe niż 1,2 mln euro, co w przeliczeniu daje ok. 5 mln złotych rocznie.

Autopromocja

Warta wskazania jest duża dysproporcja pomiędzy liczbą podmiotów mogących skorzystać z obniżenia podatku, których jest ok. 400 tyś. i firm które nie kwalifikują się do opodatkowania niższą stawką, ponieważ nie spełniają powyższych warunków, głównie z uwagi na fakt, że prowadzą działalność opodatkowaną podatkiem dochodowym od osób fizycznych (np. jednoosobowe działalności gospodarcze i spółki osobowe), których jest ok. 2 milionów.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Tak duża dysproporcja sprawia, że należy zastanowić się, czy w najbliższych miesiącach czeka nas fala zmian formy prowadzenia działalności przez polskich przedsiębiorców, co ma stanowić sposób na dostosowanie się do nowego prawa i uzyskanie możliwości skorzystania z 15% stawki CIT. Warto na marginesie wskazać, że wielu przedsiębiorców zapowiedziało już podjęcie czynności restrukturyzacyjnych w związku z uchwaleniem innej ustawy zmieniającej prawo regulujące daniny jakimi obciążana jest część firm, czyli podatek handlowy, który może doprowadzić do podziału największych sieci handlowych na mniejsze spółki obejmujące poszczególne sklepy co ma spowodować, że cała sieć będzie zwolniona z nowego podatku. Rozważmy więc, czy w tym przypadku restrukturyzacja może okazać się równie opłacalna.

Po pierwsze prowadzenie spółki kapitałowej (sp. z o.o. lub spółka akcyjna) oznacza prowadzenie pełnej księgowości, co podwyższa koszty działalności. Należy również zgromadzić kapitał zakładowy w kwocie co najmniej 5 tyś złotych. Są to jednak niewielkie kwoty, które trzeba porównać z ewentualnymi zyskami z zaoszczędzonego podatku oraz możliwościami zmniejszenia np. składek na ZUS.

Polecamy: Klauzula przeciw unikaniu opodatkowania – praktyczny poradnik

Po drugie, prowadzenie biznesu w formie spółki kapitałowej wiąże się z konkretnymi korzyściami pozafinansowymi. Na przykład w sp. z o.o. co do zasady wspólnik nie odpowiada za zobowiązania spółki, co znacznie zmniejsza ryzyko w porównaniu do jednoosobowej działalności gospodarczej lub spółki osobowej. Z drugiej jednak strony ograniczenie odpowiedzialności można również uzyskać poprzez rejestrację spółki komandytowej, gdzie komplementariuszem jest spółka z o.o.

15 proc. CIT narusza zasadę równości


Po trzecie i najważniejsze należy dokładnie ocenić ewentualne korzyści finansowe możliwe do osiągnięcia z uwagi na zmianę formy opodatkowania. Z jednej strony obniżenie stawki podatku z 19 do 15% może obudzić zainteresowanie czynnościami restrukturyzacyjnymi, ale warto pamiętać, że w spółkach kapitałowych, najpierw dochodzi do opodatkowania zysku spółki, a następnie w momencie wypłaty dywidendy, udziałowcy znowu płacą 19% podatek PIT. Choć istnieją sposoby na ominięcie przepisów podatkowych dotyczących opodatkowania dywidendy to są one kwestionowane przez organy skarbowe i tym samym zamiast skorzystać z mniejszej stawki możemy narazić się na długoletni spór z fiskusem.

Podsumowując należy wskazać, że z uwagi na rachunek zysków i strat dla przedsiębiorstwa związanego z ewentualną zmianą formy prowadzenia działalności w celu spełnienia wymogów przewidzianych przez nowelizację ustawy o CIT, nie przewidujemy znacznego wzrostu działań restrukturyzacyjnych w postaci przekształcenia jednoosobowych działalności gospodarczych i spółek osobowych w spółki kapitałowe. Bardziej prawdopodobny jest podział większych podmiotów opodatkowanych CIT-em wzorem planowanych działań związanych z wprowadzeniem podatku handlowego, tylko, że w tym przypadku podatnicy będą chcieli skorzystać z wprowadzonych zmian a nie starali się ich uniknąć.

15% CIT od 2017 roku - ile małych firm skorzysta z tej stawki?

Należy jednak nadmienić, że Rząd stworzył narzędzie służące ograniczeniu możliwości obejścia przepisów ustawy o CIT i tym samym skorzystania z obniżonej stawki podatku. Nowelizacja zawiera przepisy, które ograniczają skorzystanie z 15% stawki CIT przedsiębiorcom, którzy np. podzielą swój biznes tylko po to aby spełnić kryterium 1,2 mln euro przychodu.

Autor: Piotr Popiel, młodszy Konsultant Podatkowy w Russell Bedford Poland

Autopromocja

REKLAMA

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code
    Podatek PIT - część 2
    certificate
    Jak zdobyć Certyfikat:
    • Czytaj artykuły
    • Rozwiązuj testy
    • Zdobądź certyfikat
    1/10
    Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
    30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
    2 maja 2023 r. (wtorek)
    4 maja 2023 r. (czwartek)
    29 kwietnia 2023 r. (sobota)
    Następne
    Księgowość
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Rozlicz się przez internet. Dzięki usłudze Twój e-PIT szybko i łatwo rozliczysz swój PIT

    Okres rozliczeń rocznych PIT trwa do końca kwietnia. Dzięki usłudze Twój e-PIT udostępnionej przez Ministerstwo Finansów w e-Urzędzie Skarbowym (e-US) możesz szybko i wygodnie rozliczyć swój PIT. Zwłaszcza jeśli masz Profil Zaufany. Jeśli nie masz – założysz go od ręki.

    PIT 2024. Czy można rozliczyć podatki bez Profilu Zaufanego?

    Sezon rozliczeń podatkowych jest w pełni. Dzięki usłudze e-PIT dostępnej na stronie Ministerstwa Finansów, możesz  szybko rozliczyć swój PIT. Resort zaleca, aby z rozliczeniem nie zwlekać.

    Co można sobie odliczyć od podatku 2024? Z jakich ulg podatkowych można skorzystać w rozliczeniu PIT?

    Co można odliczyć z podatku PIT? Z jakich ulg podatkowych można skorzystać w rozliczeniu w 2024 roku?

    Kto może wyjechać do sanatorium z ZUS-em w 2024 roku? Jak uzyskać skierowanie? Ile trzeba czekać?

    Nie tylko Narodowy Fundusz Zdrowia kieruje do miejscowości uzdrowiskowych, ale także Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Z leczenia może skorzystać każdy ubezpieczony, który jest zagrożony utratą zdolności do pracy. Warunkiem jest jednak, by rehabilitacja poprawiła rokowania stanu zdrowia i przyczyniła się do powrotu do aktywności zawodowej.

    Limit pomocy de minimis dla MŚP 2024 - podwyżka od 1 maja

    Ministerstwo Finansów przygotowało projekt rozporządzenia, na podstawie którego MŚP nadal udzielana będzie pomoc de minimis w formie gwarancji BGK spłaty kredytu lub innego zobowiązania - napisał resort w OSR do projektu. Rozporządzenie wdroży w życie unijne przepisy wprowadzające nowy wyższy limit takiej pomocy dla jednego przedsiębiorstwa w ciągu 3 lat.

    Ulga sponsoringowa a koszty uzyskania przychodów z zysków kapitałowych

    Po koniec 2023 roku Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie uznał, że podmioty osiągające przychody z zysków kapitałowych również mogą odliczać koszty wspierania sportu, edukacji i kultury, na podstawie art. 18ee, niezależnie od tego czy koszty te zostaną przyporządkowane do przychodów z zysków kapitałowych czy pozostałych przychodów.

    Rozrachunki w księgowości wsparte sztuczną inteligencją. Nadchodzi nowe

    Czy sztuczna inteligencja może wspomóc księgowym w rozrachunkach? Dzięki wykorzystaniu mechanizmów sztucznej inteligencji programy księgowe pozwalają na dużą automatyzację procesów w tym zakresie.

    Jak rozpoznać pellet dobrej jakości? Jak sprawdzić samemu?

    Jakość pelletu jest kluczowym czynnikiem decydującym o jego efektywności i bezpieczeństwie użytkowania. Niezależnie od tego, czy wykorzystujemy go do ogrzewania domu, czy jako surowiec w przemyśle, istnieją cechy, na które warto zwrócić uwagę, aby mieć pewność, że wybieramy produkt najwyższej jakości.

    Składki ZUS wspólników spółki z o.o. (jednoosobowej i wieloosobowej). Kto i kiedy nie zapłaci składek?

    Ustawa o systemie ubezpieczeń społecznych oraz ustawa o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych różnicują pozycję wspólników spółki z o.o. w zakresie podlegania ubezpieczeniom społecznym i ubezpieczeniu zdrowotnemu w zależności od tego, czy spółka jest jednoosobowa czy wieloosobowa.

    Zmienia się odpowiedzialność związana z klasyfikacją towarów. Przewoźnicy mogą zapłacić mandat karny

    Znajomość prawidłowej klasyfikacji towarów to podstawa właściwego zgłoszenia celnego w procedurach celnych wywozowych i przywozowych, a także przy określaniu stawki cła i podatku VAT w sprzedaży wewnątrz UE. Wprowadzany właśnie w życie unijny Import Control System 2 nakłada na przewoźników nowe obowiązki. – Firmy transportowe biorą pełną odpowiedzialność za towar wprowadzany na obszar Unii Europejskiej. Muszą posiadać wszystkie dane na temat stron transakcji i HS kodów towarów – wyjaśnia Joanna Porath, właścicielka agencji celnej AC Porath.

    REKLAMA