Odliczanie kosztów kwalifikowanych ponoszonych na badania i rozwój – zmiany od 1 stycznia 2017 r.
REKLAMA
REKLAMA
Obecnie obowiązująca ulga podatkowa dotycząca działalności B+R została wprowadzona do ustawy o PIT i ustawy o CIT z dniem 1 stycznia 2016 r. Rozwiązanie to pozwala na odliczanie przez podatników od podstawy opodatkowania wydatków poniesionych na badania i rozwój, zwanych kosztami kwalifikowanymi.
REKLAMA
Wysokość odliczenia kosztów kwalifikowanych jest ograniczona kwotowo. Obecnie możliwe jest odliczenie 30% należności z tytułu wynagrodzeń oraz składek na ubezpieczenia społeczne odprowadzanych za pracowników zatrudnionych w celu realizacji działalności badawczo-rozwojowej.
Ulga podatkowa na działalność badawczo-rozwojową (B+R)
Poza kosztami wynagrodzeń odliczeniu od dochodu podlegają również:
- nabycie materiałów i surowców bezpośrednio związanych z prowadzoną działalnością badawczo-rozwojową;
- koszty ekspertyz, opinii, usług doradczych i usług równorzędnych;
- nabycie wyników badań naukowych świadczonych lub wykonywanych na podstawie umowy przez jednostkę naukową;
- odpłatne korzystanie z aparatury naukowo-badawczej wykorzystywanej wyłącznie w prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej, jeżeli to korzystanie nie wynika z umowy zawartej z podmiotem powiązanym;
- zaliczane do kosztów uzyskania przychodów odpisy amortyzacyjne od środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych wykorzystywanych w działalności B+R.
Wysokość w jakiej możliwe jest odliczenie powyższych wydatków jest uwarunkowana wielkością przedsiębiorstwa i wynosi 20% dla mikroprzedsiębiorców, małych lub średnich przedsiębiorców oraz 10% w przypadku pozostałych podatników.
Zgodnie z planowanymi zmianami obecny kształt ulgi podatkowej związanej z działalnością B+R zostanie uatrakcyjniony dla podatników.
Polecamy: Jak wygrać przetarg - poradnik dla małych i średnich firm (książka)
Najważniejszymi korzyściami jakie przewiduje nowelizacja jest rozszerzenie katalogu wydatków jakie mogą zostać zaliczone do kosztów kwalifikowanych przez mikro, małych i średnich przedsiębiorców o koszty uzyskania patentu na wynalazek, prawa ochronnego na wzór użytkowy, prawa z rejestracji wzoru przemysłowego obejmujące m.in.
- przygotowanie dokumentacji zgłoszeniowej;
- prowadzenie postępowania o udzielenie patentu przez Urząd Patentowy;
- wnoszenie opłat okresowych oraz opłat za odnowienie patentu.
Inną ważną zmianą jest wprowadzenie do ustawy o PIT i ustawy o CIT podwyższonych kwot odliczania wydatków kwalifikowanych. Dla małych i średnich przedsiębiorców prowadzących działalność B+R wyniesie on 50% kwoty kosztów kwalifikowanych. Z kolei dla dużych firm będzie to 50% kosztów pracowniczych i 30% kwot związanych z pozostałymi wydatkami.
Projekty badawczo-rozwojowe i wdrażanie innowacji w przedsiębiorstwach
Nowelizacja niesie za sobą również inne ważne zmiany takie jak wydłużenie terminu na dokonanie odliczenia kosztów kwalifikowanych z 3 do 6 lat oraz dodatkowe preferencje dla podatników rozpoczynających działalność.
Autor: Tomasz Koterbski, Konsultant, Dział Doradztwa Podatkowego Accreo Sp. z o.o.
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat