reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Program gwarancji de minimis został przedłużony do 31 grudnia 2017 r.

Program gwarancji de minimis został przedłużony do 31 grudnia 2017 r.

Minister Finansów poinformowało o podpisaniu nowelizacji rozporządzenia w sprawie udzielania przez Bank Gospodarstwa Krajowego pomocy de minimis w formie gwarancji spłaty kredytów. W efekcie program gwarancji de minimis został przedłużony o 1 rok i wygaśnie z końcem grudnia 2017 r.

Jak wyjaśnia resort finansów, przedłużenie programu gwarancji de minimis umożliwi przeprowadzenie jego głębszej zmiany, która pozwoli na wykorzystanie w przyszłości środków unijnych przy jego realizacji. Rozporządzenie zmieniające wejdzie w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

Program gwarancji de minimis jest zgodny z celami "Planu na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju" jako narzędzie wsparcia potrzeb rozwojowych sektora małych i średnich przedsiębiorców (MŚP), mobilizujące kapitał prywatny i ułatwiające dostęp MŚP do finansowania kredytem bankowym.

Pomoc de minimis nie stanowi przychodu podlegającego opodatkowaniu

W związku z przedłużeniem obowiązywania zmienianego rozporządzenia do 31 grudnia 2017 r., planuje się udzielanie gwarancji de minimis w latach 2013-2017 na łączną kwotę ok. 40,8 mld zł.

Program gwarancji de minimis, realizowany przez BGK od marca 2013 r., odniósł duży sukces i stał się skutecznym narzędziem wspierającym rozwój sektora mikro, małych i średnich przedsiębiorstw (MŚP). Według stanu na 31 lipca 2016 r., w okresie trwania programu z gwarancji de minimis skorzystało już ok. 111,4 tys. przedsiębiorców, którym BGK udzielił blisko 31 mld zł gwarancji de minimis, co przekłada się na ok. 55 mld zł kredytów zaciągniętych przez MŚP w bankach kredytujących.

Polecamy: Sprzedaż nieruchomości firmowej - rozliczenie podatkowe i ewidencja

Pozytywne skutki udzielanych gwarancji potwierdza raport: Efekty "Programu gwarancji de minimis" realizowanego przez Bank Gospodarstwa Krajowego 2015 (opracowanie BGK).

reklama

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS - podatki, prawo

Tarcza antykryzysowa 4.0 – przegląd najważniejszych zmian

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

reklama

Eksperci portalu infor.pl

HAYS Poland

Doradztwo personalne

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama