REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Projekty badawczo-rozwojowe i wdrażanie innowacji w przedsiębiorstwach

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Projekty badawczo-rozwojowe i wdrażanie innowacji w przedsiębiorstwach
Projekty badawczo-rozwojowe i wdrażanie innowacji w przedsiębiorstwach
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

W obecnej perspektywie finansowej znacząca część środków przeznaczona jest na realizację projektów badawczo-rozwojowych (B+R), tworzenie i rozbudowę infrastruktury B+R, a także wdrażanie innowacji do przedsiębiorstw z sektora MŚP. Opracowanie przybliża specyfikę projektów B+R oraz wyjaśnia ważne, a pisane nierzadko specjalistycznym językiem, pojęcia dotyczące tychże projektów.

Co stanowi innowację w projekcie?

Według Podręcznika OECD Oslo Manual innowacja jest to wdrożenie:

REKLAMA

  • nowego lub istotnie ulepszonego produktu (wyrobu lub usługi),
  • nowego lub istotnie ulepszonego procesu,
  • nowej metody marketingu,
  • nowej metody organizacji w zakresie praktyk biznesowych, organizacji miejsca pracy bądź relacji ze środowiskiem zewnętrznym.

REKLAMA

Produkty (wyroby i usługi), procesy i metody (techniczne, organizacyjne i marketingowe) są innowacjami, jeśli są nowe lub istotnie ulepszone przynajmniej z punktu widzenia wdrażającego je przedsiębiorstwa. Oznacza to, że definicja innowacji według Podręcznika Oslo obejmuje pełne spektrum nowości – od nowości na skalę światową, poprzez nowości w skali rynku, na którym działa przedsiębiorstwo, po nowości tylko z punktu widzenia danego przedsiębiorstwa.

Innowacja nie musi być opracowana samodzielnie przez wdrażające ją przedsiębiorstwo. Przedsiębiorstwa mogą również wdrażać innowacje opracowane we współpracy z innymi przedsiębiorstwami lub instytucjami, a także innowacje, których autorami są inne przedsiębiorstwa lub instytucje.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Jaki wpływ mają regionalne inteligentne specjalizacje na uzyskanie dofinansowania projektów

W dotacjach na projekty badawczo-rozwojowe punktowane są innowacje technologiczne - produktowe lub procesowe, które przyczyniają się do rozwoju produktów i usług. Bazują one na wynikach prac naukowych i działalności badawczej.

Skąd się biorą innowacje?

W zdecydowanej większości, innowacje są wynikiem prac nad ulepszaniem danego produktu lub technologii w przedsiębiorstwie w ramach tzw. projektów R&D.

Co zatem kryje się pod pojęciem projekty R&D? Są to projekty na które składają się dwa rodzaje prac: badania przemysłowe oraz prace rozwojowe.

Często zdarza się, że Spółka rozwijając swoją ofertę nie zdaje sobie sprawy, iż prowadzi działalność badawczo-rozwojową. Aby uzmysłowić sobie jak przebiega proces badawczy od samego początku, począwszy od badań podstawowych, poprzez prace koncepcyjne, laboratoryjne, prototypy, aż do produktu gotowego, należy zapoznać się z ogólnie przyjętą 9-cio stopniową skalą służącą do oznaczania etapu rozwoju różnych technologii tzw. TRL (ang. TRL - Technology Readiness Levels).

Zryczałtowana stawka dochodów dla projektów z sektora B+R

Zanim jednak przejdziemy do charakterystyki każdego z poziomów, ważne jest by poznać różnice pomiędzy Badaniami Przemysłowymi a Pracami Rozwojowymi.

Łatwą do dostrzeżenia na pierwszy rzut oka różnicą jest to, że na etapie badań przemysłowych zdobywamy nową wiedzę, budujemy koncepcję i stawiamy hipotezy, natomiast na etapie prac rozwojowych tworzymy nowe lub ulepszone produkty wykorzystując wiedzę zdobytą na etapie badań przemysłowych.

TRL - POZIOM GOTOWOŚCI TECHNOLOGICZNEJ
          (ang. Technology Readiness Levels)

BADANIA PODSTAWOWE TRL 1 BASIC PRINCIPLES OBSERVED
Zaobserwowano podstawowe uwarunkowania danego zjawiska.

PROJEKTY B+R

BADANIA PRZEMYSŁOWE

TRL 2 TECHNOLOGY CONCEPT FORMULATED
Określono koncepcję technologii.

TRL 3 EXPERIMENTAL PROOF OF CONCEPT
Potwierdzono analitycznie i eksperymentalnie.

TRL 4 TECHNOLOGY VALIDATED IN LAB
Zweryfikowano w warunkach laboratoryjnych.

TRL 5 TECHNOLOGY VALIDATED IN RELEVANT ENVIRONMENT
Zweryfikowano w środowisku zbliżonym do rzeczywistego.

TRL 6 TECHNOL OGY DEMONSTRATED IN RELEVANT ENVIRONMENT
Dokonano demonstracji w warunkach zbliżonych do rzeczywistych.

Polecamy: Jak wygrać przetarg - poradnik dla małych i średnich firm (książka)


PRACE ROZWOJOWE

TRL 7 SYSTEM PROTOTYPE DEMONSTRATION IN OPERATIONAL ENVIRONMENT
Dokonano demonstracji prototypu w warunkach operacyjnych.

TRL 8 SYSTEM COMPLETE AND QUALIFIED
Zakończono badania I demonstracje ostatecznej formy technologii.

TRL 9 ACTUAL SYSTEM PROVEN IN OPERATIONAL ENVIRONMENT
Sprawdzono technologię w warunkach rzeczywistych z sukcesem.

REKLAMA

Wszystkie wyżej opisane prace poza badaniami podstawowymi można sfinansować ze środków unii europejskiej. W zależności od rodzaju badań i wielkości przedsiębiorstwa realizującego projekt R&D, można się ubiegać o dofinansowanie kosztów realizacji takiego projektu.

BADANIA PRZEMYSŁOWE:
Mikro i małe przedsiębiorstwo – 70 % kosztów kwalifikowalnych.
Średnie przedsiębiorstwo – 60% kosztów kwalifikowalnych.
Duże przedsiębiorstwo – 50% kosztów kwalifikowalnych.

PRACE ROZWOJOWE:
Mikro i małe przedsiębiorstwo – 45 % kosztów kwalifikowalnych.
Średnie przedsiębiorstwo – 35 % kosztów kwalifikowalnych.
Duże przedsiębiorstwo – 25 % kosztów kwalifikowalnych.

W zależności od konkursu w ramach, którego wspierane są projekty B+R możliwe jest zwiększenie poziomu dofinansowania. Możliwe jest to, gdy Wnioskodawca, czyli firma wnioskująca o przyznanie pomocy, zadeklaruje szerokie rozpowszechnianie wyników projektu B+R lub wykaże skuteczną współpracę z jednostką naukową lub nawiąże współprace z co najmniej dwoma firmami nie powiązanymi.

Ulga podatkowa na innowacje i ułatwienia w zakładaniu spółek celowych w 2016 r.

Aktualne konkursy w ramach, których można się ubiegać o wsparcie prac B+R:

  • „Szybka ścieżka” – poddziałanie 1.1.1 Badania przemysłowe i prace rozwojowe realizowane przez przedsiębiorstwa, Program Operacyjny Inteligentny Rozwój.
  • „Demonstrator” – poddziałanie 1.1.2 Prace B+R związane z wytworzeniem instalacji pilotażowej/demonstracyjnej.

O wsparcie prac B+R można się ubiegać również w ramach Regionalnych Programów Operacyjnych. Wśród aktualnie ogłoszonych konkursów są:

  • w województwie śląskim: 1.2 Badania, rozwój i innowacje w przedsiębiorstwach, RPO Śląskiego,
  • w województwie małopolskim: 1.2 Badania i innowacje w przedsiębiorstwach / 1.2.1 Projekty badawczo-rozwojowe przedsiębiorstw, RPO Małopolskiego.

Zachęcamy Państwa do skorzystania z możliwości ubiegania się o wsparcie działalności B+R.

Autor: Karolina Superson, Starszy Konsultant w Dziale Doradztwa Europejskiego Accreo Sp. z o.o.

Accreo
Accreo to firma doradcza, oferująca usługi dedykowane przedsiębiorstwom i klientom indywidualnym w zakresie doradztwa podatkowego i prawnego, business restructuringu oraz doradztwa europejskiego przede wszystkim w obszarze pozyskiwania dotacji i funduszy unijnych.
Zapisz się na newsletter
Chcesz uniknąć błędów? Być na czasie z najnowszymi zmianami w podatkach? Zapisz się na nasz newsletter i otrzymuj rzetelne informacje prosto na swoją skrzynkę.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Obowiązkowy KSeF 2026: Prof. W. Modzelewski: Dlaczego trzeba wywrócić do góry nogami obecny system fakturowania? Sprzeczności w kolejnej wersji nowelizacji ustawy o VAT

Obecny system fakturowania w bólach rodził się przed trzydziestu laty – dlaczego teraz trzeba go wywrócić do góry nogami, wprowadzając obowiązkowy model KSeF? Pyta prof. dr hab. Witold Modzelewski. I jednocześnie zauważa, że po uważnej lekturze kolejnej wersji przepisów dot. obowiązkowego KSeF, można dojść do wniosku, że oczywiste sprzeczności w nich zawarte uniemożliwiają ich legalne zastosowanie.

Obowiązki podatkowe pracowników transgranicznych - zasady, terminy, reguła 183 dni, rezydencja podatkowa

W dobie rosnącej mobilności zawodowej coraz więcej osób podejmuje zatrudnienie poza granicami swojego kraju. W niniejszym artykule omawiamy kluczowe zagadnienia dotyczące obowiązków podatkowych pracowników transgranicznych, którzy zdecydowali się podjąć zatrudnienie w Polsce.

Jaka inflacja w Polsce w 2025, 2026 i 2027 roku - prognozy NBP

Inflacja CPI w Polsce z 50-proc. prawdopodobieństwem ukształtuje się w 2025 r. w przedziale 3,5-4,4 proc., w 2026 r. w przedziale 1,7-4,5 proc., a w 2027 r. w przedziale 0,9-3,8 proc. - tak wynika z najnowszej projekcji Departamentu Analiz Ekonomicznych NBP z lipca 2025 r. Projekcja ta uwzględnia dane dostępne do 9 czerwca br.

Podatek od prezentu ślubnego - kiedy trzeba zapłacić. Prawo rozróżnia 3 kategorie darczyńców i 3 limity wartości darowizn

Dla nowożeńców – prezent, dla Urzędu Skarbowego – podstawa opodatkowania. Fiskus przewidział dla darowizn konkretne przepisy prawa podatkowego i lepiej je znać, zanim wpędzimy się w kłopoty, zostawiając grube rysy na pięknych ślubnych wspomnieniach. Szczególnie kłopotliwa może być gotówka. Monika Piątkowska, doradca podatkowy w e-pity.pl i fillup.pl tłumaczy, co zrobić z weselnymi kopertami i kosztownymi podarunkami.

REKLAMA

Stopy procentowe NBP 2025: w lipcu obniżka o 0,25 pkt proc.

Rada Polityki Pieniężnej na posiedzeniu w dniach 1-2 lipca 2025 r. postanowiła obniżyć wszystkie stopy procentowe NBP o 0,25 punktu procentowego. Stopa referencyjna wynosić będzie od 3 lipca 2025 r. 5,00 proc. - poinformował w komunikacie Narodowy Bank Polski. Decyzja RPP była zaskoczeniem dla większości analityków finansowych i ekonomistów, którzy oczekiwali braku zmian w lipcu.

Jak legalnie wypłacić pieniądze ze spółki z o.o. Zasady i skutki podatkowe. Adwokat wyjaśnia wszystkie najważniejsze sposoby

Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością to popularna forma prowadzenia biznesu w Polsce, ceniona za ograniczenie ryzyka osobistego wspólników. Niesie ona jednak ze sobą szczególną cechę – tzw. podwójne opodatkowanie zysków. Oznacza to, że najpierw sama spółka płaci podatek CIT od swojego dochodu (9% lub 19%), a następnie, gdy zysk jest wypłacany wspólnikom, wspólnik musi zapłacić podatek dochodowy PIT od otrzymanych środków. Dla wielu początkujących przedsiębiorców jest to duże zaskoczenie, ponieważ w jednoosobowej działalności gospodarczej można swobodnie dysponować zyskiem i płaci się podatek tylko raz. W spółce z o.o. majątek spółki jest odrębny od majątku prywatnego właścicieli, więc każda wypłata pieniędzy ze spółki na rzecz wspólnika lub członka zarządu musi mieć podstawę prawną. Poniżej przedstawiamy wszystkie legalne metody „wyjęcia” środków ze spółki z o.o., wraz z krótkim omówieniem zasad ich stosowania oraz konsekwencji podatkowych i ewentualnych ryzyk.

Odpowiedzialność członków zarządu za długi i niezapłacone podatki spółki z o.o. Kiedy powstaje i jakie są sankcje? Jak ograniczyć ryzyko?

W świadomości wielu przedsiębiorców panuje przekonanie, że założenie spółki z o.o. jest swoistym „bezpiecznikiem” – że prowadząc działalność w tej formie, nie odpowiadają oni osobiście za zobowiązania. I rzeczywiście – to spółka, jako osoba prawna, ponosi odpowiedzialność za swoje długi. Jednak ta zasada ma wyjątki. Najważniejszym z nich jest art. 299 Kodeksu spółek handlowych (k.s.h.), który otwiera drogę do pociągnięcia członków zarządu do odpowiedzialności osobistej za zobowiązania spółki.

Zakładanie spółki z o.o. w 2025 roku. Adwokat radzi jak to zrobić krok po kroku i bez błędów

Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością pozostaje jednym z najczęściej wybieranych modeli prowadzenia działalności gospodarczej w Polsce. W 2025 roku proces rejestracji jest w pełni cyfrowy, a pozorne uproszczenie procedury sprawia, że wielu przedsiębiorców zakłada spółki „od ręki”, nie przewidując potencjalnych konsekwencji. Niestety, błędy popełnione na starcie mogą skutkować realnymi problemami organizacyjnymi, podatkowymi i prawnymi, które ujawniają się dopiero po miesiącach – lub latach.

REKLAMA

Faktury ustrukturyzowanej nie da się obiektywnie (w sensie prawnym) użyć ani udostępnić poza KSeF. Co zatem będzie przedmiotem opisu i dekretacji jako dowód księgowy?

Nie da się w sensie prawnym „użyć faktury ustrukturyzowanej poza KSeF” oraz jej „udostępnić” w innej formie niż poprzez bezpośredni dostęp do KSeF – pisze prof. dr hab. Witold Modzelewski.

Obowiązkowy KSeF 2026: Ministerstwo Finansów publikuje harmonogram, dokumentację API KSeF 2.0 oraz strukturę logiczną FA(3)

W dniu 30 czerwca 2025 r. Ministerstwo Finansów opublikowało szczegółową dokumentację techniczną w zakresie implementacji Krajowego Systemu e-Faktur z narzędziami wspierającymi integrację. Od dziś firmy oraz dostawcy oprogramowania do wystawiania faktur mogą rozpocząć przygotowania do wdrożenia systemu w środowisku testowym. Materiały są dostępne pod adresem: ksef.podatki.gov.pl/ksef-na-okres-obligatoryjny/wsparcie-dla-integratorow. W przypadku pytań w zakresie udostępnionej dokumentacji API KSeF 2.0 Ministerstwo Finansów prosi o kontakt za pośrednictwem formularza zgłoszeniowego: ksef.podatki.gov.pl/formularz.

REKLAMA