REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Ulga podatkowa na innowacje i ułatwienia w zakładaniu spółek celowych w 2016 r.

Subskrybuj nas na Youtube
Ulga podatkowa na innowacje i ułatwienia w zakładaniu spółek celowych w 2016 r.
Ulga podatkowa na innowacje i ułatwienia w zakładaniu spółek celowych w 2016 r.
/
fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Większe wsparcie dla innowacyjności poprzez zwiększenie zakresu ulg podatkowych dla innowacyjnych przedsięwzięć i ułatwienie zakładania spółek celowych dla przedsięwzięć badawczych - to rozwiązania zawarte w ustawie o wspieraniu innowacyjności. Nowe regulacje wejdą w życie w 2016 r.

REKLAMA

Autopromocja

"Ustawa o zmianie niektórych ustaw w związku ze wspieraniem innowacyjności, podpisana przez prezydenta 16 października 2015 r., wpisuje się w szeroki front zmian w polskim prawie, mających na celu zwiększenie konkurencyjności polskich podmiotów oraz wzrost innowacyjności polskiej gospodarki" - powiedział PAP mec. Piotr Zimmerman, radca prawny z Kancelarii Zimmerman i Wspólnicy, były sędzia i szef największego wydziału upadłościowego w Polsce.

Jak wskazał, z jednej strony nowe Prawo restrukturyzacyjne (wchodzi w życie od nowego roku) zwiększa szanse na restrukturyzację zadłużenia w przypadku, gdyby innowacyjne przedsięwzięcie nie powiodło się (w ten sposób więcej podmiotów będzie podejmować ryzyko innowacyjności, wiedząc, że jedno niepowodzenie nie zniszczy im kariery na zawsze).

Ustawy deregulacyjne oszczędziły firmom 8 mld rocznie

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Z drugiej zaś strony - kontynuował - ustawa o zmianie niektórych ustaw w związku ze wspieraniem innowacyjności, zapewnia większe wsparcie dla innowacyjności poprzez zwiększenie zakresu ulg podatkowych dla innowacyjnych przedsięwzięć, ułatwiając zakładanie spółek celowych dla przedsięwzięć badawczych.

Ustawa wprowadza możliwość zaliczania kosztów działalności B+R (badania i rozwój) do kosztów uzyskania przychodów w podatkach dochodowych, niezależnie od ich wyniku. Przedsiębiorcy mogliby jako koszt zaliczyć od 120 do 150 proc. faktycznie poniesionych kosztów.

Polecamy: Samochód w firmie – rok po zmianach (PDF)

Zniesione będzie opodatkowanie aportu własności intelektualnej i przemysłowej. Wprowadzone przepisy uproszczą zasady rozporządzania majątkiem przez uczelnie, instytuty badawcze i instytuty Polskiej Akademii Nauk. Jednostki nie będą musiały każdorazowo uzyskiwać zgody Ministra Skarbu Państwa na zakup, sprzedaż lub licencjonowanie elementów majątku. Dodatkowo próg reglamentujący dysponowanie mieniem zostanie podniesiony z 50 do 250 tys. euro.

"Nowe prawo dotyczy nie tylko polskich uczelni i instytucji badawczych, ale także młodych naukowców, którzy ze wsparciem inwestorów typu venture capital sami zaczynają karierę w Polsce z nowymi projektami, zamiast uciekać za granicę. Kluczową zmianą jest możliwość zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów kosztów działalności badawczo-rozwojowej nie tylko rozumianej jako koszty badań naukowych sensu stricte, ale i prac rozwojowych niezależnie od ich wyniku – a nie jak dotychczas tylko w przypadku uzyskania pozytywnych wyników badań. Tu oczywiście istnieje potencjalne pole do nadużyć, ale jest to konieczne, bowiem jedynie część badań naukowych kończy się sukcesem i bez porażek nie ma postępu, więc nie mamy wyboru" - powiedział mec. Zimmerman.

Nowa definicja niewypłacalności w Prawie upadłościowym od 2016 roku

"Prawo podatkowe powinno zatem nagradzać tych, którzy odważają się ryzykować dla innowacyjności i nie powinni dodatkowo podatkowo tracić na już straconych w wyniku nietrafionych badań środkach. Wsparciu innowacyjności ma służyć także swoista premia za innowacyjność, bowiem, pod pewnymi warunkami, koszty badań będzie można wliczyć w koszty uzyskania przychodów nie w 100, ale nawet maksymalnie w 150 proc. wydatkowanych kwot. Jest to swoista zachęta także dla finansujących takie badania – funduszy typu venture-capital, bez których wsparcia małe firmy i młodzi naukowcy nie mają szans na samodzielny start (bez pomocy wielkich koncernów). Zmienią się zasady wydatkowania funduszy przez uczelnie i instytucje badawcze – dotychczas procesy zakupowe na potrzeby prowadzonych badań były koszmarem uczelni, a formalizm i strach przed zarzuceniem niegospodarności blokował komercjalizowanie wynalazków powstających na polskich uczelniach. Ustawa ma to zmienić" - dodał prawnik.

"Ustawa o innowacyjności" była inicjatywą poprzedniego prezydenta Bronisława Komorowskiego, a została uchwalona przez Sejm 29 września.

Polecamy: Przewodnik po zmianach w ustawie o rachunkowości 2015/2016 (PDF)

"Projekt przebył dość błyskawiczną drogę legislacyjną, bo od złożenia do laski marszałkowskiej (marzec 2015 r.) do podpisu przez prezydenta (październik 2015 r.) upłynęło ledwie 7 miesięcy, zatem zawsze pojawia się pytanie o dopracowanie rozwiązań, ale cel i założenia są bardzo szczytne, zatem należy obserwować jego wpływ na gospodarkę z dużą uwagą" - zwrócił uwagę Zimmerman.

Nowela ma wejść w życie od 1 stycznia 2016 r., z wyjątkiem art. 6, który ma obowiązywać od 1 października 2016 r. (PAP)

mah/ son/

Fundusze unijne wspierające innowacje w polskich firmach - ruszyło 5 nowych konkursów

Podyskutuj o tym na naszym FORUM

Zapisz się na newsletter
Chcesz uniknąć błędów? Być na czasie z najnowszymi zmianami w podatkach? Zapisz się na nasz newsletter i otrzymuj rzetelne informacje prosto na swoją skrzynkę.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czy można sprzedać środek trwały w czasie zawieszenia działalności gospodarczej.? Jak rozliczyć podatki od tej sprzedaży?

Wielu przedsiębiorców, którzy decydują się na zawieszenie działalności gospodarczej, zastanawia się, jak prawidłowo rozliczyć sprzedaż środków trwałych. Często pojawiają się pytania, czy w trakcie zawieszenia można sprzedać firmowy majątek i czy od takiej transakcji należy odprowadzić podatek. Wbrew pozorom, sprawa nie jest skomplikowana.

CFO w firmie – dlaczego warto go docenić, zwłaszcza w sytuacji kryzysowej

O roli dyrektorów finansowych w zarządzaniu kryzysowym na przykładzie sytuacji, w jakiej znalazły się międzynarodowe organizacje pozarządowe – pisze Jarosław Czubacki, Head of Finance w Fundacji Save the Children Polska.

KSeF tuż za rogiem! Księgowi mówią jasno: za zgodność e-faktur odpowiadać będą przedsiębiorcy

KSeF już jest na horyzoncie. Przedsiębiorcy wciąż jednak zwlekają z przygotowaniami do e-faktur, licząc na pomoc księgowych z biur rachunkowych. Tymczasem to oni sami będą odpowiadać za zgodność z nowymi przepisami. Jak dobrze przygotować firmę i uniknąć kosztownych potknięć? Sprawdź, co zrobić już teraz.

Umowa o unikaniu podwójnego opodatkowania między Polską a Wielką Brytanią – kompendium wiedzy dla polskich rezydentów podatkowych

W erze globalnej mobilności zawodowej i kapitałowej coraz więcej Polaków uzyskuje dochody z zagranicy. Najczęściej chodzi o Wielką Brytanię – kraj, który od lat przyciąga naszych obywateli do pracy, prowadzenia działalności gospodarczej czy inwestowania. W takim kontekście kluczowa staje się znajomość zasad opodatkowania dochodów uzyskiwanych w UK przez osoby będące polskimi rezydentami podatkowymi.

REKLAMA

Prof. W. Modzelewski: VAT unijny to największe zagrożenie dla uczciwych podatników. Trzeba zrezygnować z pozornych działań uszczelniających i napisać od nowa ustawę o VAT

Powoli ale skutecznie przebija się do świadomości podatników diagnoza, że VAT unijny, wprowadzony w Polsce w 2004 r., był od początku nieznaną w historii pułapką zastawioną nie tylko na nasze państwo, lecz również na dziesiątki tysięcy naiwnych i uczciwych podatników, którzy mieli być (i są nadal) ofiarami tego eksperymentu – pisze prof. dr hab. Witold Modzelewski.

Ordynacja podatkowa - MF szykuje liczne zmiany od 2026 r. Przedawnienie, zapłata podatku, zwrot nadpłaty, MDR i wiele innych nowości w projekcie nowelizacji

W dniu 28 marca 2025 r. opublikowany został projekt bardzo obszernej nowelizacji Ordynacji podatkowej i kilkunastu innych ustaw. Zmiany są bardzo liczne i mają wejść w życie 1 stycznia 2026 r. Ministerstwo Finansów informuje, że celem tej nowelizacji jest poprawa relacji między podatnikami i organami podatkowymi, zwiększenie efektywności działania organów podatkowych oraz doprecyzowanie przepisów, których stosowanie budzi wątpliwości. Zobaczmy jakie zmiany czekają podatników od początku przyszłego roku.

Obowiązkowe e-Doręczenia od 1 kwietnia 2025 r. dla firm zarejestrowanych w KRS. Jak założyć skrzynkę i aktywować Adres do Doręczeń Elektronicznych (ADE)

W komunikacie z 27 marca 2025 r. Poczta Polska przypomina o nadchodzącym terminie: 1 kwietnia 2025 r., kiedy to obowiązek korzystania z systemu e-Doręczeń zostanie rozszerzony na przedsiębiorstwa zarejestrowane w Krajowym Rejestrze Sądowym przed początkiem bieżącego roku.

Ekologiczne opakowania w e-handlu - ogromne wyzwanie dla logistyki

Europejski klient e-commerce ma sprzeczne oczekiwania wobec opakowań, w których dostarczane są jego zamówienia. Domaga się ekologicznych rozwiązań, ale rzadko zrezygnuje z zakupu, jeśli nie otrzyma alternatywy zrównoważonej klimatycznie. Nie chce też płacić za spełnienie postulatów środowiskowych, a długa lista rozbieżności generuje ogromne wyzwania po stronie sprzedawców i logistyki. Ekologiczna rewolucja nie jest tania, dodatkowo nowe unijne przepisy wymuszają daleko idące zmiany w procesie realizacji zamówień.

REKLAMA

Praca w KAS - rekrutacja 2025. Gdzie szukać ogłoszeń?

Praca w KAS a rekrutacja w 2025 roku. Jakie zadania ma Krajowa Administracja Państwowa? Kto może pracować w KAS? Gdzie szukać ogłoszeń? Jakie są wymagania są w trakcie rekrutacji w 2025 roku?

Roczne zeznanie podatkowe CIT tylko do 31 marca. Jak złożyć CIT-8

Ministerstwo Finansów i Krajowa Administracja Skarbowa przypominają, że 31 marca 2025 r. upływa termin złożenia zeznania CIT-8 za 2024 rok dla tych podatników, których rok podatkowy pokrywa się z rokiem kalendarzowym. CIT-8 można złożyć także elektronicznie w serwisie e-Urząd Skarbowy bez konieczności posiadania podpisu kwalifikowanego.

REKLAMA