reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Ulga podatkowa na innowacje i ułatwienia w zakładaniu spółek celowych w 2016 r.

Ulga podatkowa na innowacje i ułatwienia w zakładaniu spółek celowych w 2016 r.

Większe wsparcie dla innowacyjności poprzez zwiększenie zakresu ulg podatkowych dla innowacyjnych przedsięwzięć i ułatwienie zakładania spółek celowych dla przedsięwzięć badawczych - to rozwiązania zawarte w ustawie o wspieraniu innowacyjności. Nowe regulacje wejdą w życie w 2016 r.

"Ustawa o zmianie niektórych ustaw w związku ze wspieraniem innowacyjności, podpisana przez prezydenta 16 października 2015 r., wpisuje się w szeroki front zmian w polskim prawie, mających na celu zwiększenie konkurencyjności polskich podmiotów oraz wzrost innowacyjności polskiej gospodarki" - powiedział PAP mec. Piotr Zimmerman, radca prawny z Kancelarii Zimmerman i Wspólnicy, były sędzia i szef największego wydziału upadłościowego w Polsce.

Jak wskazał, z jednej strony nowe Prawo restrukturyzacyjne (wchodzi w życie od nowego roku) zwiększa szanse na restrukturyzację zadłużenia w przypadku, gdyby innowacyjne przedsięwzięcie nie powiodło się (w ten sposób więcej podmiotów będzie podejmować ryzyko innowacyjności, wiedząc, że jedno niepowodzenie nie zniszczy im kariery na zawsze).

Ustawy deregulacyjne oszczędziły firmom 8 mld rocznie

Z drugiej zaś strony - kontynuował - ustawa o zmianie niektórych ustaw w związku ze wspieraniem innowacyjności, zapewnia większe wsparcie dla innowacyjności poprzez zwiększenie zakresu ulg podatkowych dla innowacyjnych przedsięwzięć, ułatwiając zakładanie spółek celowych dla przedsięwzięć badawczych.

Ustawa wprowadza możliwość zaliczania kosztów działalności B+R (badania i rozwój) do kosztów uzyskania przychodów w podatkach dochodowych, niezależnie od ich wyniku. Przedsiębiorcy mogliby jako koszt zaliczyć od 120 do 150 proc. faktycznie poniesionych kosztów.

Polecamy: Samochód w firmie – rok po zmianach (PDF)

Zniesione będzie opodatkowanie aportu własności intelektualnej i przemysłowej. Wprowadzone przepisy uproszczą zasady rozporządzania majątkiem przez uczelnie, instytuty badawcze i instytuty Polskiej Akademii Nauk. Jednostki nie będą musiały każdorazowo uzyskiwać zgody Ministra Skarbu Państwa na zakup, sprzedaż lub licencjonowanie elementów majątku. Dodatkowo próg reglamentujący dysponowanie mieniem zostanie podniesiony z 50 do 250 tys. euro.

"Nowe prawo dotyczy nie tylko polskich uczelni i instytucji badawczych, ale także młodych naukowców, którzy ze wsparciem inwestorów typu venture capital sami zaczynają karierę w Polsce z nowymi projektami, zamiast uciekać za granicę. Kluczową zmianą jest możliwość zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów kosztów działalności badawczo-rozwojowej nie tylko rozumianej jako koszty badań naukowych sensu stricte, ale i prac rozwojowych niezależnie od ich wyniku – a nie jak dotychczas tylko w przypadku uzyskania pozytywnych wyników badań. Tu oczywiście istnieje potencjalne pole do nadużyć, ale jest to konieczne, bowiem jedynie część badań naukowych kończy się sukcesem i bez porażek nie ma postępu, więc nie mamy wyboru" - powiedział mec. Zimmerman.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS - podatki, prawo

Jakie zmiany w podatkach i ZUS wprowadza Tarcza antykryzysowa 4.0

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Agnieszka Zierke

Ekspert z zakresu prawa, biznesu i ekonomii

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama