reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Obrót gospodarczy > Finanse i inwestycje > Dofinansowanie z programu "Inteligentny Rozwój" - nowe kryteria dla projektów

Dofinansowanie z programu "Inteligentny Rozwój" - nowe kryteria dla projektów

Kolejne kryteria wyboru projektów dotyczące m.in. badań przemysłowych, klastrów, własności przemysłowej i innowacji technologicznych, które będą mogły liczyć na wsparcie UE z programu "Inteligentny Rozwój", są już gotowe - poinformowało 8 września 2015 r. Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju.

Resort infrastruktury i rozwoju poinformował, że do tej pory ogłoszono osiem konkursów z programu "Inteligentny Rozwój", w których do wzięcia jest ponad 4,4 mld zł.

Wiceszefowa MIR Iwona Wendel zapowiadała niedawno, że na drugą i trzecią dekadę września zaplanowano ogłoszenie trzech konkursów, które ruszą w październiku. Pierwszy dotyczy wsparcia badań przemysłowych i eksperymentalnych prac rozwojowych dla dużych przedsiębiorstw. Dofinansowanie UE ma wynieść 750 mln zł. Drugi konkurs jest skierowany do mikro-, małych i średnich firm, a unijne wsparcie trafi na ochronę praw własności przemysłowej; jego budżet sięga 50 mln zł. Z kolei na konkurs dla jednostek naukowych, prowadzących badania w konsorcjach z przedsiębiorcami przewidziano 200 mln zł.

W nowej perspektywie unijnej mają być premiowane wspólne projekty biznesu i nauki. Budżet "Inteligentnego Rozwoju", następcy programu "Innowacyjna Gospodarka" na lata 2007-2013, wynosi ok. 8,6 mld euro z funduszy UE, czyli niemal 36 mld zł. Na projekty badawczo-rozwojowe, prowadzone przez przedsiębiorstwa i konsorcja naukowo-przemysłowe, ma trafić ok. 3,85 mld euro. Na przedsięwzięcia innowacyjne w firmach przeznaczono ok. 2,2 mld euro.

Blisko 1 mld euro to pieniądze m.in. na tworzenie warunków do prowadzenia przedsięwzięć badawczo-rozwojowych przez przedsiębiorstwa, a 1,22 mld euro na zwiększenie potencjału naukowo-badawczego.

Pieniądze z programu "Inteligentny Rozwój" trafią też do firm korzystających z usług instytucji otoczenia biznesu, w tym m.in. parków naukowo-technologicznych czy centrów transferu technologii, a także z usług jednostek naukowych, prowadzących prace badawczo-rozwojowe na zlecenie przedsiębiorstw.

Na wsparcie będą mogły też liczyć firmy planujące rozszerzenie swojej działalności poza granice kraju oraz współpracujące w zakresie transferu technologii, także z partnerami zagranicznymi. (PAP) dol/ mhr/

Monitor prawa pracy i ubezpieczeń

Polecamy: Kodeks pracy 2016 z komentarzem

 

Komitet Monitorujący pod przewodnictwem wiceminister infrastruktury i rozwoju Iwony Wendel podsumował dotychczasową realizację programu Inteligentny Rozwój (PO IR). Przyjął też kryteria wyboru projektów dla kolejnych poddziałań PO IR.

Członkowie Komitetu przyjęli kryteria dla pięciu działań konkursowych programu, w których nabory wniosków rozpoczną się w II połowie 2015 r.:

  • poddziałania 1.1.1 Badania przemysłowe i prace rozwojowe realizowane przez przedsiębiorstwa (tzw. Szybka ścieżka; 750 mln zł na dofinansowanie badań przemysłowych i prac rozwojowych w  konkursie dla dużych przedsiębiorstw);
  • poddziałania 2.3.3 Umiędzynarodowienie Krajowych Klastrów Kluczowych (41 mln zł na dofinansowanie projektów mających na celu wzrost innowacyjności i konkurencyjności przedsiębiorstw działających w ramach Krajowych Klastrów Kluczowych na rynkach międzynarodowych);
  • poddziałania 2.3.4 Ochrona własności przemysłowej (50 mln zł na dofinansowanie kosztów związanych z uzyskaniem i realizacją ochrony praw własności przemysłowej);
  • poddziałania 3.2.2 Kredyt na innowacje technologiczne (303 mln zł na dofinansowanie wdrażania innowacji o charakterze technologicznym);
  • poddziałania 4.1.4 Projekty aplikacyjne (200 mln zł na dofinansowanie badań przemysłowych lub eksperymentalnych prac rozwojowych realizowanych przez konsorcja).

Monitor Księgowego – prenumerata

Biuletyn VAT

IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

reklama

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS - podatki, prawo

Tarcza antykryzysowa 4.0 – przegląd najważniejszych zmian

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

reklama

Eksperci portalu infor.pl

dr Katarzyna Kalata

Doktor nauk prawnych specjalizujący się w ubezpieczeniach społecznych i prawie pracy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama