REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Korekta dochodów a polityka cen transferowych

Korekta dochodów a polityka cen transferowych /Fot. Fotolia
Korekta dochodów a polityka cen transferowych /Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Jak organy podatkowe interpretują korektę dochodów podmiotów powiązanych w ramach realizowanego modelu biznesowego oraz polityki cen transferowych? Co w przypadku międzynarodowych grup kapitałowych jest coraz częstszą praktyką, również w stosunku do podmiotów działających w Polsce.

Przedmiotowa kwestia została w ostatnim czasie poruszona w dwóch interpretacjach wydanych w dniu 5 września 2016 r. (sygn. akt. IBPB-1-2/4510-542/16-2/KP oraz IBPB-1-2/4510-543/16-2/KP) i dotyczących tego samego stanu faktycznego.

Autopromocja

Spółka, z siedzibą w Polsce, działa w ramach międzynarodowej grupy zajmującej się produkcją stali nierdzewnej i stopów. W grupie wdrożono politykę cen transferowych, która określa m. in. rolę spółki, jako dystrybutora produktów grupy na rynku Europy Środkowo-Wschodniej. Spółka nabywa produkty w większości od innych podmiotów powiązanych i dystrybuuje na wskazanych rynkach, osiągając w ten sposób zyski opodatkowane w Polsce. W ramach polityki cen transferowych funkcjonującej w Grupie ustalono, iż rynkowa zyskowność spółki (biorąc pod uwagę jej profil funkcjonalny) powinna być stała i wynosić na poziomie EBIT 1,75%.

W sytuacji, gdy faktyczna zyskowność spółki odbiegałaby od ustalonej wartości rynkowej, podmiot powiązany pełniący rolę koordynatora rozliczeń przekazuje spółce dokumenty księgowe, określające wartość korekty „in plus” lub „in minus” tak, aby faktyczna zyskowność spółki odpowiadała wartości rynkowej. Korekta byłaby dokonywana bezpośrednio w oparciu o przedstawione dokumenty, nie zaś w ramach korekt dotychczasowych rozliczeń np. cen produktów.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

W ramach zapytania, spółka chciała potwierdzić sposób oraz moment ujęcia takiej korekty w księgach rachunkowych.

Stanowisko organu

Organ odpowiadając na pytanie spółki wskazał, że korekta dochodów spółki „in plus” powinna być uznana jako przychód zgodnie z art. 12 ust. 3e ustawy o CIT w dniu otrzymania środków pieniężnych. Natomiast w przypadku korekty „in minus” według organu nie można mówić o koszcie podatkowym. Przesądza o tym brak powiązania pomiędzy korektą, a transakcjami handlowymi z podmiotem powiązanym. Zdaniem organu „wyrównanie określonego poziomu narzutu zysku ma na celu utrzymanie określonego poziomu dochodowości spółki, natomiast nie wykazano, aby ten wydatek w jakikolwiek sposób wpływał na przychody spółki.” Tym samym organ podkreślił brak związku pomiędzy poniesionym kosztem a osiąganymi przez spółkę przychodami.

Zmiany w cenach transferowych w 2017 r. - zasady ustalania przychodów i kosztów

Podsumowanie

Przedstawiony powyżej stan faktyczny, jak również stanowisko organu, po raz kolejny wskazują na istotność sposobu ustalania cen w transakcjach z podmiotem powiązanym i metodologii ich modyfikacji. Prosta korekta dochodu oparta o dokument księgowy (co jest częstym zjawiskiem wśród podmiotów działających w Polsce i będących częścią grup międzynarodowych) może nie wystarczyć do obrony powiązania poniesionego kosztu z chęcią uzyskania lub zabezpieczenia przychodu. Wyraz temu daje w jednej z przytoczonych interpretacji sam organ wskazując, iż „odpowiednie kształtowanie polityki cen transakcyjnych pomiędzy spółkami grupy kapitałowej nie powodowałoby konieczności dokonywania przedstawionych we wniosku rozliczeń i miałoby bezpośrednie przełożenie na uzyskiwane przychody w związku z działalnością gospodarczą spółki, a tym samym wywoływało inne skutki podatkowe”. Tak więc sama chęć osiągnięcia rynkowego poziomu dochodowości nie jest błędem – kluczowy jest natomiast wybór odpowiedniej metodologii i instrumentów do jego realizacji.

Autor: Krzysztof Liszka, Manager w Zespole Cen Transferowych Accreo Sp. z o.o.

Autopromocja
Accreo
Accreo to firma doradcza, oferująca usługi dedykowane przedsiębiorstwom i klientom indywidualnym w zakresie doradztwa podatkowego i prawnego, business restructuringu oraz doradztwa europejskiego przede wszystkim w obszarze pozyskiwania dotacji i funduszy unijnych.

REKLAMA

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Podatek PIT - część 2
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
  30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
  2 maja 2023 r. (wtorek)
  4 maja 2023 r. (czwartek)
  29 kwietnia 2023 r. (sobota)
  Następne
  Księgowość
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Od 20 maja 2024 r. katalog wyrobów tytoniowych objętych systemem Track&Trace zostanie rozszerzony m.in. o tytoń do żucia, tytoń do nosa

  Od 20 maja 2024 r. katalog wyrobów tytoniowych objętych systemem Track&Trace zostanie rozszerzony m.in. o pozostałe wyroby tytoniowe niebędące wyrobami akcyzowymi np. tytoń do żucia, tytoń do nosa.

  Dotacje na cyfryzację firm 2024. Innowacje cyfrowe w MŚP na Śląsku oraz Dig.IT Transformacja Cyfrowa Polskich MŚP

  Jakie dofinansowanie można obecnie uzyskać na cyfryzację firmy będąc małym lub średnim przedsiębiorcą?

  Ceny transferowe 2024 - kontrole. Wezwanie do przedłożenia dokumentacji lokalnej, a zwolnienie dla podmiotów krajowych

  W związku z rosnącym zainteresowaniem organów podatkowych cenami transferowymi można zaobserwować zwiększoną liczbę kontroli w tym zakresie. Choć prowadzenie kontroli na podstawie i w granicach przepisów prawa stanowi obowiązek organów podatkowych, kontrolującym zdarzają się w tym zakresie nadużycia.

  Fundusze z FENG zasilą polski rynek venture capital. Przygotowanie pod inwestycje zwiększy szansę na uzyskanie finansowania

  Z końcem lutego 2024 r. zakończony został pierwszy nabór do pięciu programów PFR Ventures, w ramach których do polskich funduszy venture capital ma popłynąć 2 mld zł z Funduszy Europejskich dla Nowoczesnej Gospodarki (FENG). W kwietniu br startuje drugi nabór, a do końca 2024 roku PFR Ventures planuje przeprowadzić łącznie pięć rund selekcyjnych. W wyniku realizacji programów PFR Ventures przez polski rynek VC ma przepłynąć w ciągu kilku najbliższych lat ok. 3,1 mld złotych.

  Jeśli nie WIRON to jaki wskaźnik zastąpi WIBOR i od kiedy? Niepewność na rynku bankowym. Gubią się też klienci banków. Czy kredyty o stałym oprocentowaniu będą bardziej powszechne?

  Od kilku miesięcy temat wskaźników referencyjnych stał się bardzo gorący. Banki wydają się być już zniesmaczone całą tą reformą wskaźnikową, której końca nie widać. Także konsumenci już się w tym gubią, bo nie wiedzą, czy wskaźnik, który mają wpisany do umowy, od którego zależy ich oprocentowanie, będzie istniał, a jeśli nie, to na jaki inny się zmieni.

  Minister finansów ma nadzieję, że handlowe niedziele zostaną uregulowane w tym roku. Będą wyższe wpływy z VAT

  Trwa dyskusja nad przywróceniem handlu w niedziele. W Sejmie znajduje się projekt ustawy, który przewiduje wprowadzenie dwóch handlowych niedziel w miesiącu. Jakie byłyby skutki wprowadzenia dwóch handlowych niedziel w miesiącu w zakresie podatku VAT?

  Zmiany w handlu internetowym 2024. Minister Finansów: urzędy skarbowe dowiedzą się gdy zrobisz 30 (i więcej) transakcji w roku

  Minister finansów, Andrzej Domański zapewnił 12 kwietnia 2024 r., że nowe przepisy nie sprawią, że urzędy skarbowe będą inwigilować osoby sprzedające w internecie. Wyjaśnił, że monitorowanie transakcji będzie się zaczynać od 30 transakcji w ciągu roku i wtedy zostaną one zaraportowane.

  Obowiązek informowania ZUS o umowie o dzieło. Więcej formularzy RUD, ale mniej zawieranych umów. Dlaczego?

  ZUS informuje, że w 2023 r. złożono do ZUS-u więcej formularzy RUD niż rok wcześniej, ale odnotowano nieznaczny spadek zawieranych umów o dzieło zarówno w stosunku do 2022 r. jak i 2021 r.

  Domański: chcemy podnieść limit przychodów zwalniających z VAT do 240 tys. zł od stycznia 2025 r.

  Szykuje się podwyższenie limitu przychodów uprawniających do zwolnienia z rozliczania VAT do 240 tys. zł z obecnych 200 tys. zł. Zmiana miałaby wejść w życie od 1 stycznia 2025 r.

  Domański: przywrócenie stawki VAT do poziomu 5 proc. miało niewielki wpływ na inflację; inflacja na koniec tego roku wyniesie 4-5 proc.

  Śledzimy co dzieje się na rynku handlu żywnością. Widzimy, że to przywrócenie stawki VAT do poziomu 5 proc. miało niewielki wpływ na inflację - powiedział minister finansów Andrzej Domański. Według niego inflacja na koniec 2024 roku wyniesie 4-5 proc.

  REKLAMA