REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Ceny transferowe - formalizm organów podatkowych podczas kontroli

Grupa ECDP
Jedna z wiodących grup konsultingowych w Polsce
ceny transferowe
ceny transferowe
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Przygotowując się do ewentualnej kontroli cen transferowych stosowanych przez przedsiębiorstwo, w szczególności zaś opracowując dokumentację podatkową, o której mowa w art. 9a ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (dalej jako: ustawa o PDOP), należy zadbać, aby spełniała ona wymogi formalne, jakie wynikają z tego przepisu.

Okazuje się bowiem, iż brak urzędowego wzoru takiej dokumentacji, nie może stanowić podstawy do przedkładania kontrolującym w tym zakresie jakichkolwiek dokumentów i informacji mających związek z weryfikowaną transakcją.

Autopromocja

Na przedmiotową kwestię zwrócił uwagę Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku w wyroku z dnia 09.03.2010 r. (sygn. I SA/Gd47/10), podkreślając w uzasadnieniu, że przedstawienie na żądanie organu umowy określającej warunki transakcji kontrolowanej oraz analizy jej opłacalności, nie spełnia wymogów wynikających z art. 9a ustawy o PDOP.

Dokumenty te niekoniecznie dają bowiem odpowiedź na pytanie, jakie funkcje spełniać będą podmioty powiązane uczestniczące w transakcjach, nie informują o wszystkich przewidywanych kosztach związanych z transakcjami, formie i terminie zapłaty czy też nie określają strategii gospodarczej oraz innych działań w jej ramach (w przypadku, gdy okoliczności te miały wpływ na poziom ustalonej ceny transferowej).

Ceny transferowe - kto powinien obawiać się kontroli?

W ocenie WSA w Gdańsku, zamieszczone w art. 19 ust. 4 ustawy o PDOP, stwierdzenie „podatnik nie przedstawi tym organom wymaganej przez te przepisy dokumentacji podatkowej” należy interpretować w ten sposób, iż chodzi o dokumentację spełniającą warunki określone w art. 9a ust. 1 ustawy o PDOP, a nie o jakąkolwiek dokumentację o dowolnej treści.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Ceny transferowe - jak określać limity transakcji między podmiotami powiązanymi

Formalny obowiązek przygotowania dokumentacji cen transferowych i oczekiwanie jego spełnienia przez administrację podatkową widoczne są również  w przypadku transakcji, których zawarcie niekoniecznie w danym roku podatkowym musi rzutować na deklarowany przez przedsiębiorstwo wynik do opodatkowania.

Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy  w interpretacji indywidualnej z dnia 22.01.2009 r. (sygn. ITPB3/423-615/08/MK) wskazuje bowiem, iż rok podpisania umowy pożyczki będzie decydujący dla obowiązku opracowania dokumentacji podatkowej do takiej transakcji i dokonania odpowiedniej adnotacji w deklaracji CIT-8, niezależnie od tego, że - z uwagi na fakt, iż jej faktyczne rozliczenie nastąpi w kolejnych latach podatkowych  - wpływ na wysokość dochodu do opodatkowania transakcja taka będzie mieć dopiero w przyszłości.

Do podobnych wniosków tj. że obowiązek dokumentacyjny ma charakter stricte formalny i niekoniecznie musi się wiązać z ryzykiem zakwestionowania transakcji w trybie art. 11 ustawy o PDOP, można także dojść analizując wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego z 17 maja 2010 r. (sygn. III SA/Wa 2132/09). Z jego uzasadnienia wynika, że nawet w sytuacji, w której zasadniczo nie występuje niebezpieczeństwo zastosowania cen nierynkowych - cena ustalona pomiędzy podmiotami powiązanymi jest prostym powtórzeniem i przełożeniem ceny ustalonej wcześniej pomiędzy podmiotami niepowiązanymi (refakturowanie), koniecznym jest wypełnienie obowiązku wynikającego z art. 9a ustawy o PDOP.

Mając na uwadze wagę, jaką organy podatkowe i sądy administracyjne przywiązują do kwestii natury formalnej, monitorując zagadnienie cen transferowych w firmach realizujących transakcje z podmiotami powiązanymi, należy szczególnie pieczołowicie zadbać o właściwe określenie zakresu obowiązku dokumentacyjnego oraz zawartość dokumentacji podatkowej.

Paweł Babicz, Zastępca Dyrektora Departamentu Cen Transferowych ECDDP

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Podatek PIT - część 2
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
  30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
  2 maja 2023 r. (wtorek)
  4 maja 2023 r. (czwartek)
  29 kwietnia 2023 r. (sobota)
  Następne
  Księgowość
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Od 20 maja 2024 r. katalog wyrobów tytoniowych objętych systemem Track&Trace zostanie rozszerzony m.in. o tytoń do żucia, tytoń do nosa

  Od 20 maja 2024 r. katalog wyrobów tytoniowych objętych systemem Track&Trace zostanie rozszerzony m.in. o pozostałe wyroby tytoniowe niebędące wyrobami akcyzowymi np. tytoń do żucia, tytoń do nosa.

  Dotacje na cyfryzację firm 2024. Innowacje cyfrowe w MŚP na Śląsku oraz Dig.IT Transformacja Cyfrowa Polskich MŚP

  Jakie dofinansowanie można obecnie uzyskać na cyfryzację firmy będąc małym lub średnim przedsiębiorcą?

  Ceny transferowe 2024 - kontrole. Wezwanie do przedłożenia dokumentacji lokalnej, a zwolnienie dla podmiotów krajowych

  W związku z rosnącym zainteresowaniem organów podatkowych cenami transferowymi można zaobserwować zwiększoną liczbę kontroli w tym zakresie. Choć prowadzenie kontroli na podstawie i w granicach przepisów prawa stanowi obowiązek organów podatkowych, kontrolującym zdarzają się w tym zakresie nadużycia.

  Fundusze z FENG zasilą polski rynek venture capital. Przygotowanie pod inwestycje zwiększy szansę na uzyskanie finansowania

  Z końcem lutego 2024 r. zakończony został pierwszy nabór do pięciu programów PFR Ventures, w ramach których do polskich funduszy venture capital ma popłynąć 2 mld zł z Funduszy Europejskich dla Nowoczesnej Gospodarki (FENG). W kwietniu br startuje drugi nabór, a do końca 2024 roku PFR Ventures planuje przeprowadzić łącznie pięć rund selekcyjnych. W wyniku realizacji programów PFR Ventures przez polski rynek VC ma przepłynąć w ciągu kilku najbliższych lat ok. 3,1 mld złotych.

  Jeśli nie WIRON to jaki wskaźnik zastąpi WIBOR i od kiedy? Niepewność na rynku bankowym. Gubią się też klienci banków. Czy kredyty o stałym oprocentowaniu będą bardziej powszechne?

  Od kilku miesięcy temat wskaźników referencyjnych stał się bardzo gorący. Banki wydają się być już zniesmaczone całą tą reformą wskaźnikową, której końca nie widać. Także konsumenci już się w tym gubią, bo nie wiedzą, czy wskaźnik, który mają wpisany do umowy, od którego zależy ich oprocentowanie, będzie istniał, a jeśli nie, to na jaki inny się zmieni.

  Minister finansów ma nadzieję, że handlowe niedziele zostaną uregulowane w tym roku. Będą wyższe wpływy z VAT

  Trwa dyskusja nad przywróceniem handlu w niedziele. W Sejmie znajduje się projekt ustawy, który przewiduje wprowadzenie dwóch handlowych niedziel w miesiącu. Jakie byłyby skutki wprowadzenia dwóch handlowych niedziel w miesiącu w zakresie podatku VAT?

  Zmiany w handlu internetowym 2024. Minister Finansów: urzędy skarbowe dowiedzą się gdy zrobisz 30 (i więcej) transakcji w roku

  Minister finansów, Andrzej Domański zapewnił 12 kwietnia 2024 r., że nowe przepisy nie sprawią, że urzędy skarbowe będą inwigilować osoby sprzedające w internecie. Wyjaśnił, że monitorowanie transakcji będzie się zaczynać od 30 transakcji w ciągu roku i wtedy zostaną one zaraportowane.

  Obowiązek informowania ZUS o umowie o dzieło. Więcej formularzy RUD, ale mniej zawieranych umów. Dlaczego?

  ZUS informuje, że w 2023 r. złożono do ZUS-u więcej formularzy RUD niż rok wcześniej, ale odnotowano nieznaczny spadek zawieranych umów o dzieło zarówno w stosunku do 2022 r. jak i 2021 r.

  Domański: chcemy podnieść limit przychodów zwalniających z VAT do 240 tys. zł od stycznia 2025 r.

  Szykuje się podwyższenie limitu przychodów uprawniających do zwolnienia z rozliczania VAT do 240 tys. zł z obecnych 200 tys. zł. Zmiana miałaby wejść w życie od 1 stycznia 2025 r.

  Domański: przywrócenie stawki VAT do poziomu 5 proc. miało niewielki wpływ na inflację; inflacja na koniec tego roku wyniesie 4-5 proc.

  Śledzimy co dzieje się na rynku handlu żywnością. Widzimy, że to przywrócenie stawki VAT do poziomu 5 proc. miało niewielki wpływ na inflację - powiedział minister finansów Andrzej Domański. Według niego inflacja na koniec 2024 roku wyniesie 4-5 proc.

  REKLAMA