REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Ceny transferowe - formalizm organów podatkowych podczas kontroli

Grupa ECDP
Jedna z wiodących grup konsultingowych w Polsce
ceny transferowe
ceny transferowe
Fotolia

REKLAMA

Przygotowując się do ewentualnej kontroli cen transferowych stosowanych przez przedsiębiorstwo, w szczególności zaś opracowując dokumentację podatkową, o której mowa w art. 9a ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (dalej jako: ustawa o PDOP), należy zadbać, aby spełniała ona wymogi formalne, jakie wynikają z tego przepisu.

Okazuje się bowiem, iż brak urzędowego wzoru takiej dokumentacji, nie może stanowić podstawy do przedkładania kontrolującym w tym zakresie jakichkolwiek dokumentów i informacji mających związek z weryfikowaną transakcją.

Na przedmiotową kwestię zwrócił uwagę Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku w wyroku z dnia 09.03.2010 r. (sygn. I SA/Gd47/10), podkreślając w uzasadnieniu, że przedstawienie na żądanie organu umowy określającej warunki transakcji kontrolowanej oraz analizy jej opłacalności, nie spełnia wymogów wynikających z art. 9a ustawy o PDOP.

Dokumenty te niekoniecznie dają bowiem odpowiedź na pytanie, jakie funkcje spełniać będą podmioty powiązane uczestniczące w transakcjach, nie informują o wszystkich przewidywanych kosztach związanych z transakcjami, formie i terminie zapłaty czy też nie określają strategii gospodarczej oraz innych działań w jej ramach (w przypadku, gdy okoliczności te miały wpływ na poziom ustalonej ceny transferowej).

Ceny transferowe - kto powinien obawiać się kontroli?

Autopromocja

KSeF. Jak przygotować się do wystawiania e-faktur

Kup książkę:

KSeF. Jak przygotować się do wystawiania e-faktur + plakat KSeF. Krok po kroku

W ocenie WSA w Gdańsku, zamieszczone w art. 19 ust. 4 ustawy o PDOP, stwierdzenie „podatnik nie przedstawi tym organom wymaganej przez te przepisy dokumentacji podatkowej” należy interpretować w ten sposób, iż chodzi o dokumentację spełniającą warunki określone w art. 9a ust. 1 ustawy o PDOP, a nie o jakąkolwiek dokumentację o dowolnej treści.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Ceny transferowe - jak określać limity transakcji między podmiotami powiązanymi

Formalny obowiązek przygotowania dokumentacji cen transferowych i oczekiwanie jego spełnienia przez administrację podatkową widoczne są również  w przypadku transakcji, których zawarcie niekoniecznie w danym roku podatkowym musi rzutować na deklarowany przez przedsiębiorstwo wynik do opodatkowania.

Autopromocja

Gorące tematy dla biur rachunkowych. SLIM VAT 3, KSeF, praca zdalna

Kup książkę:

Gorące tematy dla biur rachunkowych. SLIM VAT 3, KSeF, praca zdalna - Poradnik Gazety Prawnej

Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy  w interpretacji indywidualnej z dnia 22.01.2009 r. (sygn. ITPB3/423-615/08/MK) wskazuje bowiem, iż rok podpisania umowy pożyczki będzie decydujący dla obowiązku opracowania dokumentacji podatkowej do takiej transakcji i dokonania odpowiedniej adnotacji w deklaracji CIT-8, niezależnie od tego, że - z uwagi na fakt, iż jej faktyczne rozliczenie nastąpi w kolejnych latach podatkowych  - wpływ na wysokość dochodu do opodatkowania transakcja taka będzie mieć dopiero w przyszłości.

Do podobnych wniosków tj. że obowiązek dokumentacyjny ma charakter stricte formalny i niekoniecznie musi się wiązać z ryzykiem zakwestionowania transakcji w trybie art. 11 ustawy o PDOP, można także dojść analizując wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego z 17 maja 2010 r. (sygn. III SA/Wa 2132/09). Z jego uzasadnienia wynika, że nawet w sytuacji, w której zasadniczo nie występuje niebezpieczeństwo zastosowania cen nierynkowych - cena ustalona pomiędzy podmiotami powiązanymi jest prostym powtórzeniem i przełożeniem ceny ustalonej wcześniej pomiędzy podmiotami niepowiązanymi (refakturowanie), koniecznym jest wypełnienie obowiązku wynikającego z art. 9a ustawy o PDOP.

Autopromocja

Bieżące aktualności o zmianach przepisów

Czy biuro rachunkowe ma nowe obowiązki w związku z wprowadzeniem KSeF? Zmiany w podatkach dochodowych na 2024 r. i innych zmianach w VAT 2024 oraz prawie pracy i ubezpieczeń społecznych. I wiele innych bieżących tematów ...

IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

Mając na uwadze wagę, jaką organy podatkowe i sądy administracyjne przywiązują do kwestii natury formalnej, monitorując zagadnienie cen transferowych w firmach realizujących transakcje z podmiotami powiązanymi, należy szczególnie pieczołowicie zadbać o właściwe określenie zakresu obowiązku dokumentacyjnego oraz zawartość dokumentacji podatkowej.

Paweł Babicz, Zastępca Dyrektora Departamentu Cen Transferowych ECDDP

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Podatek PIT - część 2
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
  30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
  2 maja 2023 r. (wtorek)
  4 maja 2023 r. (czwartek)
  29 kwietnia 2023 r. (sobota)
  Następne
  Księgowość
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Szef KAS zmienia interpretację! VAT zapłacony przy aporcie nie jest przychodem podatkowym

  Szef KAS z urzędu zmienił nieprawidłową interpretację. Wnoszący aport nie zapłaci podatku dochodowego od kwoty  podatku VAT zapłaconego przez spółkę, do której wniesiono aport.

  Tabela kursów średnich NBP nr 189/A/NBP/2023 - z 29 września 2023

  Tabela kursów średnich waluty krajowej w stosunku do walut obcych ogłoszona 29 września 2023 roku. NBP nr 189/A/NBP/2023. Średni kurs euro w tym dniu to 4,6356 zł.

  MF: w e-US można złożyć wniosek o zwrot kosztów zakupu kasy fiskalnej

  W e-Urzędzie Skarbowym można już złożyć wniosek o zwrot kosztów za zakup kasy fiskalnej – podało MF w komunikacie.

  Umorzenie zaległości podatkowej. Co warto wiedzieć?

  Zaległości podatkowe to problem, z którym boryka się wielu podatników. Czasami z powodu nieprzewidzianych okoliczności nie jesteśmy w stanie uregulować zobowiązań w terminie. Dla takich sytuacji istnieje procedura umorzenia zaległości podatkowych. W tym artykule przyjrzymy się dokładnie, jak działa ten proces, kto może z niego skorzystać i jakie kroki należy podjąć.

  KAS: międzynarodowa spółka zaniżyła podatek na ponad 1,2 mln zł

  Kontrola przeprowadzona w międzynarodowej spółce przez pracowników dolnośląskiej Krajowej Administracji Skarbowej (KAS) wykazała zaniżenie podatku na ponad 1,2 mln zł – podała w piątek KAS.

  Projekt ustawy budżetowej na 2024 rok. Kluczowe wskaźniki i strategia zarządzania długiem

  Rząd przedstawił projekt ustawy budżetowej na 2024 rok, który ma na celu zapewnienie stabilności finansowej kraju. Głównymi filarami tego projektu są bezpieczeństwo, wsparcie programów społecznych, ochrona zdrowia oraz strategie minimalizujące koszty obsługi długu Skarbu Państwa. W kontekście globalnych wyzwań, takich jak konflikt na Ukrainie, jakie kluczowe wskaźniki gospodarcze i założenia zostały uwzględnione w tym projekcie? Oto przegląd najważniejszych informacji.

  KSeF jest już w innych krajach. I to nie tylko Europy. Jak e-faktury działają na całym świecie?

  E-faktury okazały się skutecznym narzędziem również w takich krajach jak np. Australia, Chiny, Hongkong, Tajwan, Japonia, Korea Południowa, Indie, Brazylia, Chile i Meksyk.

  Prawo do błędu. Kiedy przedsiębiorca uniknie kary za naruszenie przepisów?

  Każdy nowy przedsiębiorca stawia czoła wyzwaniom związanym z prowadzeniem działalności gospodarczej. Jednym z największych obaw jest nieświadome naruszenie przepisów i związane z tym konsekwencje. Na szczęście, polski system prawny wprowadził "prawo do błędu", które chroni nowych przedsiębiorców przed karami za pewne nieumyślne naruszenia. Ale jakie są zasady tego prawa i kto może z niego skorzystać?

  Podatkowe pomysły wyborcze. Co ciekawego proponują partie?

  W nadchodzących wyborach podatkowe obietnice stają się kluczowym elementem programów wyborczych największych partii w Polsce. Czy obietnice te są realne? Czy mogą przynieść korzyści dla polskich przedsiębiorców i obywateli? W poniższym artykule przyjrzymy się propozycjom podatkowym trzech komitetów wyborczych: Konfederacji, Polski 2050 oraz Prawa i Sprawiedliwości. Eksperci dokładnie przeanalizowali te propozycje, aby dać czytelnikom klarowny obraz tego, co mogą oczekiwać po ewentualnym wyborze każdej z tych partii. Zapraszamy do lektury!

  Co czeka polską gospodarkę? Znamy już odczyt ważnego wskaźnika

  Wskaźnik Wyprzedzający Koniunktury we wrześniu br. nie zmienił się istotnie - poinformowało Biuro Inwestycji i Cykli Ekonomicznych. W ocenie ekspertów konsumpcja jest słabym motorem wzrostu, a ciągłe jej stymulowanie oddala perspektywę ożywienia po stronie inwestycji.

  REKLAMA