reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > CIT > CIT > Dokumentacja i rozliczanie > Spółka działająca w specjalnej strefie ekonomicznej może być członkiem podatkowej grupy kapitałowej

Spółka działająca w specjalnej strefie ekonomicznej może być członkiem podatkowej grupy kapitałowej

Naczelny Sąd Administracyjny wydał orzeczenie, w którym uznał, że spółka prowadząca działalność na terenie specjalnej strefy ekonomicznej, może być członkiem podatkowej grupy kapitałowej (PGK). Jest to precedensowy i niezwykle korzystny dla podatników wyrok.

Skoro podstawą zwolnienia dochodu osiąganego w specjalnych strefach ekonomicznych jest art. 17 ust. 1 pkt 34 ustawy z o CIT, to korzystanie z tego zwolnienia przez jedną ze spółek tworzących podatkową grupę kapitałową, która uzyskała zezwolenie na działanie w strefie po 1 stycznia 2001 r., nie powoduje naruszenia warunku, o którym mowa w art. 1a ust. 2 pkt 3 lit. A ustawy i utraty statusu grupy jako podatnika podatku dochodowego od osób prawnych na podstawie art. 1a ust. 10 ustawy o CIT.

Tak orzekł Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z 2 sierpnia 2012 r. (sygn. II FSK 1614/11).

Czy podatkowa grupa kapitałowa musi składać sprawozdanie finansowe

Grupa kapitałowa w SSE

Sprawa dotyczyła spółki, która planowała utworzenie wraz z inną spółką podatkowej grupy kapitałowej, o której mowa w art. 1 a ust. 1 ustawy o CIT.

Spółka wskazała, że jako jedyny członek przyszłej grupy prowadzi działalność gospodarczą na terenie Specjalnej Strefy Ekonomicznej. Z tego tytułu korzysta ze zwolnienia w CIT, o którym mowa w art. 17 ust. 1 pkt 34.

Spółki przewidują, że będą spełniać warunki niezbędne do utworzenia podatkowej grupy kapitałowej, oraz funkcjonowania jako grupa, o których mowa w art. 1 a ust. 2 (por. wybór przepisów poniżej). Zdaniem spółki, podatkowa grupa kapitałowa, której będzie członkiem, będzie podatnikiem, o którym mowa w art. 1 a ust. 1 ustawy, a fakt korzystania przez niego ze zwolnienia od podatku dochodowego na podstawę art. 17 ust. 1 pkt 34, nie narusza art. 1 a ust. 2 pkt 3. Zgodnie z tym przepisem, nie może być podatnikiem grupa kapitałowa, której członkowie korzystają ze zwolnienia z CIT na podstawie odrębnych ustaw.

W opinii spółki, zwolnienie przysługujące jej z tytułu działalności strefowej, ma swoje źródło w samej ustawie o CIT, nie zaś w regulującej tę działalność ustawie o specjalnych strefach ekonomicznych.

W związku z powyższym, spółka zwróciła się do organu podatkowego  z wnioskiem o wydanie interpretacji indywidualnej, w którym zapytała, czy w związku z prowadzeniem przez nią działalności gospodarczej na terenie SSE i korzystania ze zwolnienia w CIT, o którym mowa w art. 17 ust 1 pkt 34 ustawy, podatkowa grupa kapitałowa w skład której będzie wchodzić spółka, będzie podatnikiem o którym mowa w art. 1 a ust. 1 ustawy?

W wydanej interpretacji indywidualnej organ podatkowy stwierdził, że podmioty działające w SSE korzystają ze zwolnienia z opodatkowania dochodów na podstawie ustawy innej niż ustawa o CIT, bowiem podstawy tego zwolnienia są uregulowane w art. 12. ustawy o specjalnych strefach ekonomicznych. Tym samym organ uznał, że skorzystanie przez spółkę z omawianego zwolnienia spowoduje utratę statusu podatkowego przez grupę kapitałową.

reklama

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Maciej Godyń

Radca prawny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama