REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Straty podatkowe – jak nie stracić możliwości ich rozliczenia

Krzysztof Wiśniewski
Krzysztof Wiśniewski
Doradca podatkowy. Menedżer w Departamencie Doradztwa Podatkowego Mariański Group Kancelaria Prawno-Podatkowa
Sposoby na rozliczenie strat podatkowych
Sposoby na rozliczenie strat podatkowych

REKLAMA

REKLAMA

Wiele spółek kapitałowych ma w swoich bilansach aktywowane straty podatkowe z lat ubiegłych. Część tych spółek z uwagi na zbyt niski dochód (lub jego brak) może nie móc efektywnie rozliczyć tych strat. Grozi więc utrata korzyści podatkowych związanych z prawem odliczenia strat od dochodu, a tym samym zmniejszenia podatku dochodowego od osób prawnych. Poniżej przedstawiam kilka scenariuszy działań, które pozwolą odliczyć straty w sposób efektywny lub co najmniej zagwarantować perspektywy ich rozliczenia.

Zmiana okresu obrachunkowego

Zgodnie z normą art. 7 ust. 1 i 2 ustawy o CIT opodatkowaniu podlega dochód, czyli nadwyżka sumy przychodów nad kosztami ich uzyskania, osiągnięta w roku podatkowym; jeżeli koszty uzyskania przychodów przekraczają sumę przychodów, różnica jest stratą.

Autopromocja

Jednocześnie dochód uzyskany w danym roku, może zostać obniżony o straty podatkowe (z pewnymi wyjątkami). 

Dla ustalenia wartości dochodu istotne zatem będą: wartość uzyskiwanych przychodów, wartość ponoszonych kosztów, wartość straty podatkowej poniesionej w latach poprzednich a także rok podatkowy.

Rokiem podatkowym jest co do zasady rok kalendarzowy, chyba że umowa spółki lub jej statut stanowią inaczej, przy czym nie może być to okres dłuższy niż 12 następujących po sobie miesięcy kalendarzowych (art. 8 ust. 1 ustawy o CIT).

Spółka będąca podatnikiem podatku dochodowego od osób prawnych może dokonać zmiany swojego roku podatkowego (art. 8 ust. 3 ustawy o CIT), poprzez zmianę w umowie spółki lub statucie roku obrotowego oraz zawiadomienie o tym właściwego dla swojej siedziby naczelnika urzędu skarbowego w ciągu 30 dni, licząc od dnia zakończenia ostatniego roku podatkowego.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz również: Rok podatkowy w CIT – jaki wybrać, jak zmienić

Czynności tej należy dokonać do końca roku podatkowego, po którym ma nastąpić zmiana, przy czym należy pamiętać, iż organy podatkowe przez dokonanie zmiany uznają zarejestrowanie jej w KRS.

Ustalenie nowego roku obrotowego nie może skrócić roku podatkowego w którym dokonywana jest zmiana. Zgodnie z art. 8 ust. 3 ustawy o CIT, za pierwszy rok podatkowy po zmianie uważa się okres od pierwszego miesiąca następującego po zakończeniu poprzedniego roku podatkowego do końca roku podatkowego nowo przyjętego. Okres ten nie może być krótszy niż dwanaście i dłuższy niż dwadzieścia trzy kolejne miesiące kalendarzowe.

Aby maksymalnie wydłużyć (do 23 miesięcy) rok podatkowy po zmianie okresu obrachunkowego, konieczne jest przyjęcie że nowy rok obrachunkowych liczony jest od 1 grudnia do 30 listopada, z zastrzeżeniem (dla celów rachunkowych i sprawozdawczych wyłącznie), że pierwszy okres obrachunkowy liczony jest od 1 stycznia do 30 listopada.

Zastrzeżenie to jest o tyle istotne, że zgodnie z art. 8 ust. 6 ustawy o CIT, jeżeli z odrębnych przepisów wynika obowiązek zamknięcia ksiąg rachunkowych (sporządzenia bilansu) przed upływem przyjętego przez podatnika roku podatkowego, za rok podatkowy uważa się okres od pierwszego dnia miesiąca następującego po zakończeniu poprzedniego roku podatkowego do dnia zamknięcia ksiąg rachunkowych.

W tym przypadku za następny rok podatkowy uważa się okres od dnia otwarcia ksiąg rachunkowych do końca przyjętego przez podatnika roku podatkowego.

Z uwagi na wyżej wskazane regulacje, w wyniku dokonanej zmiany okresu obrachunkowego, rozliczenie podatkowe zobowiązania podatkowego (deklaracja CIT-8) za pierwszy rok podatkowy po zmianie będzie dotyczyła okresu poczynając od 1 stycznia 2013 r. do 30 listopada 2014 roku i będzie składane w terminie do 28 lutego 2015.

Zakumulowane w tym okresie 23 miesięcy dochody podatkowe będą podlegały obniżeniu o straty podatkowe odnotowane w latach poprzednich i jeszcze nie rozliczone, z uwagi na niski dochód, tj. połowa sumy strat za rok 2008 i lata następne.

Rozliczenie straty podatkowej jest bowiem ograniczone czasowo. Można o nią obniżyć dochód jedynie w najbliższych kolejno po sobie następujących pięciu latach podatkowych. Przy czym wysokość odliczenia w którymkolwiek z tych lat nie może przekroczyć 50% straty (art. 7 ust. 5 ustawy o CIT).

Polecamy: Jak uratować stratę podatkową?

Tym samym, aby efektywnie odliczyć stratę podatkową odnotowaną w jednym roku podatkowym, koniecznym jest uzyskiwanie dochodu w wysokości co najmniej połowy straty w ciągu następnych dwóch lat podatkowych.

Jeżeli w danym roku dochód jest niższy niż 50% straty podatkowej w latach poprzednich, kwota nieodliczona od dochodu, może być odliczona dopiero w kolejnym roku podatkowym.

W przypadku rozważenia zmiany roku podatkowego (jego wydłużenia) chodziłoby o rozliczenie strat wykazanych za lata: 2008– 2012.

Zmiana stawek amortyzacji

Zmianę roku podatkowego można połączyć jednocześnie ze zmniejszeniem stawek podatkowej amortyzacji użytkowanych środków trwałych.

Wydłużenie okresu amortyzacji środków trwałych poprzez zmniejszenie stawek może przynieść korzyści przede wszystkim w tych spółkach, które obecnie ponoszą straty i ze względu na prowadzone inwestycje w najbliższych latach nie pojawią się u nich dochody.

Zmniejszenie stawek pozwoli na uniknięcie utraty kosztów podatkowych, które normalnie są rozliczane z przyszłymi dochodami poprzez odliczenie straty.

Generalnie działanie takie jest możliwe i prawnie dopuszczalne z początkiem każdego roku podatkowego. Zmiany stosowanych stawek amortyzacji podatkowej dokonuje się od początku nowego roku podatkowego.

Polecamy: Kiedy można zmniejszyć stawki amortyzacji?

Reklasyfikacja wydatków inwestycyjnych

Zasadnym rozwiązaniem jest również dokonanie w spółkach odnotowujących straty podatkowe, przeglądu charakteru ponoszonych wydatków inwestycyjnych, w kontekście ich podatkowej kapitalizacji w wartości początkowej amortyzowanych podatkowo środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych.

Zagadnienie to jest szczególnie wrażliwe w obszarze dokonywanych robót remontowo - budowlanych, które w dużej liczbie przypadków są ujmowane bezpośrednio w kosztach uzyskania przychodów jako remonty i naprawy, w sytuacji gdzie przepisy ustawy o CIT dopuszczałyby ujęcie ich bądź w kategorii ulepszenia środków trwałych lub też nowych inwestycji w obcych środkach trwałych.

Pamiętać należy jednakże o konieczności spełnienia w tej sytuacji przesłanek do zakwalifikowania danych prac do kategorii ulepszenia a nie remontu. Z interpretacji wydawanych przez Ministerstwo Finansów wynikają następujące definicje pojęć remontu i ulepszenia.

Remontem, czyli wydatkiem ujmowanym bezpośrednio w kosztach uzyskania przychodów w rachunku podatkowym, jest taki wydatek, którego celem jest odtworzenie i doprowadzenie do stanu pierwotnego posiadanych środków trwałych.

Z ulepszeniem zaś, mamy do czynienia tylko wówczas, gdy suma wydatków poniesionych na ulepszenie środka trwałego przekroczy 3,5 tyś. oraz dodatkowo:

a)      jest to wynikiem dokonanej przebudowy, rozbudowy, rekonstrukcji lub modernizacji,

b)     przełoży się to na zwiększenie jego wartości użytkowej mierzonej w szczególności wydłużeniem okresu użytkowania, zdolnością wytwórczą, jakością produkowanych towarów albo ograniczeniem kosztów.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Kasowy PIT - projekt ustawy opublikowany

Projekt ustawy o kasowym PIT został opublikowany. Od kiedy wchodzi w życie? Dla kogo jest kasowy PIT? Co to jest i na czym polega?

Obligacje skarbowe [maj 2024 r.] - oprocentowanie i oferta obligacji oszczędnościowych (detalicznych)

Ministerstwo Finansów w komunikacie z 24 kwietnia 2024 r. poinformowało o oprocentowaniu i ofercie obligacji oszczędnościowych Skarbu Państwa nowych emisji, które będą sprzedawane w maju 2024 roku. Oprocentowanie i marże tych obligacji nie zmieniły się w porównaniu do oferowanych w kwietniu br. Od 25 kwietnia można nabywać nową emisję obligacji skarbowych w drodze zamiany.

Kasowy PIT dla przedsiębiorców z przychodami do 250 tys. euro od 2025 roku. I tylko do transakcji fakturowanych [projekt ustawy]

Ministerstwo Finansów przygotowało i opublikowało 24 kwietnia 2024 r. projekt nowelizacji ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (PIT) oraz ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne. Ta nowelizacja przewiduje wprowadzenie kasowej metody rozliczania podatku dochodowego. Z tej metody będą mogli skorzystać przedsiębiorcy, którzy rozpoczynają działalność, a także ci przedsiębiorcy, których przychody w roku poprzednim nie przekraczały 250 tys. euro.

Coraz więcej kontroli firm logistycznych. Urzędy celno-skarbowe sprawdzają pozwolenia na uproszczenia celne

Urzędy celno-skarbowe zintensyfikowały kontrole firm logistycznych. Chodzi o monitoring pozwoleń na uproszczenia celne, szczególnie tych wydanych w czasie pandemii. Jeśli organy celno-skarbowe natrafią na jakiekolwiek uchybienia, to może dojść do zawieszenia pozwolenia, a nawet jego odebrania.

Ostatnie dni na złożenia PIT-a. W pośpiechu nie daj szansy cyberoszustowi! Podstawowe zasady bezpieczeństwa

Obecnie już prawie co drugi Polak (49%) przyznaje, że otrzymuje podejrzane wiadomości drogą mailową. Tak wynika z najnowszego raportu SMSAPI „Bezpieczeństwo Cyfrowe Polaków 2024”. Ok. 20% Polaków niestety klika w linki zawarte w mailu, gdy wiadomość dotyczy ważnych spraw. Jak zauważa Leszek Tasiemski, VP w firmie WithSecure – ostatnie dni składania zeznań podatkowych to idealna okazja dla oszustów do przeprowadzenia ataków phishingowych i polowania na nieuważnych podatników.

Czy przepis podatkowy napisany w złej wierze nie rodzi normy prawnej? Dlaczego podatnicy unikają stosowania takich przepisów?

Podatnicy prowadzący działalność gospodarczą często kontestują obowiązki nakładane na podstawie przepisów podatkowych. Nigdy wcześniej nie spotkałem się z tym w takim natężeniu – może na przełomie lat osiemdziesiątych i dziewięćdziesiątych XX wieku, gdy wprowadzono drakońskie przepisy tzw. popiwku – pisze prof. Witold Modzelewski. Dlaczego tak się dzieje?

Szef KAS: Fundacje rodzinne nie są środkiem do unikania opodatkowania

Szef Krajowej Administracji skarbowej wydał opinię zabezpieczającą w której potwierdził, że utworzenie fundacji, wniesienie do niej akcji i następnie ich sprzedaż nie będzie tzw. „unikaniem opodatkowania”, mimo wysokich korzyści podatkowych. Opinię zabezpieczające wydaje się właśnie w celu rozstrzygnięcia, czy proponowana czynność tym unikaniem by była.
Przedmiotowa opinia została wydana na wniosek przedsiębiorcy, który planuje utworzenie rodzinnej platformy inwestycyjnej przy wykorzystaniu Fundacji poprzez wniesienie do niej m.in. akcji spółki. Natomiast spółka jest właścicielem spółek zależnych, które uzyskują przychody prowadząc działalność operacyjną w różnych krajach świata. 

Laptopy otrzymane przez uczniów i nauczycieli zwolnione z PIT - rozporządzenie MF

Laptopy oraz bony na laptopy, otrzymane w 2023 r. przez uczniów i nauczycieli, są zwolnione z PIT – wynika z rozporządzenia MF, które weszło w życie we wtorek 23 kwietnia 2024 r.

Kontyngent możliwym lekarstwem na cła

Każdy towar o statusie celnym nieunijnym w momencie wjazdu na terytorium UE obciążony jest długiem celnym. Dług ten wynika z unijnych przepisów prawa. Uzależniony jest od kodu taryfy celnej, wartości celnej towaru, pochodzenia oraz zastosowanej waluty dla danej transakcji. Unia Europejska stoi na straży konkurencyjności swoich rodzimych przedsiębiorstw, a to oznacza, że ma wielorakie narzędzia do swojej dyspozycji, aby zapewnić bezpieczne funkcjonowanie naszym przedsiębiorcom. Jednym z takich narzędzi jest cło ochronne (odwetowe), którego celem jest ochrona produkcji unijnej przed konkurencją z krajów trzecich. Często cło to występuje z cłem antydumpingowym, którego z kolei celem jest wyrównanie cen rynkowych towaru sprowadzanego z krajów trzecich z towarem produkowanym w UE.

Rozliczenie składki zdrowotnej za 2023 rok - termin w 2024 roku, zasady [komunikat ZUS]. Jak wypełnić i do kiedy złożyć ZUS DRA lub ZUS RCA?

Zakład Ubezpieczeń Społecznych przypomina, że część płatników składek - osób prowadzących pozarolniczą działalność - musi przekazać do ZUS roczne rozliczenie składki na ubezpieczenie zdrowotne za rok 2023. W dniu 20 maja 2024 r. mija termin na złożenie ZUS DRA lub ZUS RCA za kwiecień 2024 r., w którym uwzględnione będzie to rozliczenie.

REKLAMA