| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > CIT > CIT > Ceny transferowe > Obowiązek sporządzenia dokumentacji podatkowej cen transferowych

Obowiązek sporządzenia dokumentacji podatkowej cen transferowych

Na początku 2017 roku zmianie uległy zasady dotyczące obowiązku sporządzania dokumentacji podatkowej cen transferowych. Jakie są obecne progi wyznaczające zakres obowiązku dokumentacyjnego i na co należy zwrócić uwagę przygotowując przedsiębiorstwo do nowych wymogów?

Nowe regulacje stały się faktem

Nowe regulacje inspirowane są pracami prowadzonymi przez kraje OECD w ramach projektu BEPS (Base Erosion and Profit Shifting Project). Głównym celem nowego prawodawstwa jest chęć skuteczniejszego przeciwdziałania sztucznemu rozdzieleniu dochodu do opodatkowania od działalności kreującej wartość dodaną.

Przedmiotowe przepisy już od początku stycznia są wiążące dla wszystkich podmiotów spełniających kryteria zawarte w ustawie. W związku z tym, im wcześniej przedsiębiorcy rozpoczną przygotowania, tym łatwiej i sprawniej będzie można ograniczyć potencjalne ryzyka podatkowe w obszarze cen transferowych.

Metodologia kalkulacji wysokości progów

W celu stwierdzenia powstania obowiązku dokumentacyjnego dla 2017 roku należy określić wysokość przychodów oraz kosztów księgowych w poprzednim roku podatkowym. Poniżej została zamieszczona tabela przedstawiająca wszystkie konieczne do uwzględnienia pozycje w rachunku zysków i strat.

W zależności od tego, która z tych wartości będzie większa – suma przychodów albo suma kosztów – to ona będzie określać powstanie obowiązku dokumentacyjnego oraz jego ewentualny zakres.

Wskazane w ustawie wartości progów dokumentacyjnych podane są w walucie EUR. Zatem wartość przychodów/kosztów należy przeliczyć wg średniego kursu podanego przez NBP na ostatni dzień roboczy danego roku kalendarzowego – dla 2016 roku jest to w przybliżeniu 4,42 PLN/EUR.

Obowiązek sporządzenia dokumentacji podatkowej powstaje w przypadku przekroczenia progu 2 mln EUR przez przychody/koszty księgowe.

W oparciu o powyższy algorytm kalkulacji progów na podstawie przychodów/kosztów księgowych, należy następnie wyznaczyć zakres obowiązku dokumentacyjnego na 2017 rok. Liczba dokumentów koniecznych do przygotowania rośnie wraz z przekroczeniem kolejnych progów:

- 2 mln EUR – dokumentacja lokalna (ang. Local file), czyli podstawowa dokumentacja cen transferowych (rozszerzona w porównaniu do zakresu dokumentacji z lat ubiegłych);

- 10 mln EUR – rozszerzenie dokumentacji lokalnej o analizy porównawcze dla istotnych transakcji z podmiotami powiązanymi;

- 20 mln EUR – dokumentacja grupowa (ang. Master file), czyli dokumentacja cen transferowych wraz z opisem grupy;

- 750 mln EUR – raport według krajów (ang. Country-by-Country).

Polecamy: Komplet żółtych książek – Podatki 2017

Wzrost poziomu przychodów/kosztów księgowych ma również wpływ na wartość transakcji dla której należy sporządzać dokumentacje cen transferowych. W przedziale:

- 2 mln EUR do 20 mln EUR – przedmiotowa wartość progu rośnie od kwoty 50 tys. EUR o 5 tys. EUR za każdy 1 mln EUR przychodów/kosztów księgowych;

- 20 mln EUR do 100 mln EUR – przedmiotowa wartość progu rośnie od kwoty 140 tys. EUR o 45 tys. EUR za każde 10 mln EUR przychodów/kosztów księgowych;

- powyżej 100 mln EUR – przedmiotowa wartość progu wynosi 500 tys. EUR.

Podsumowanie

Przedstawiona powyżej metodologia wyznaczania zakresu obowiązku dokumentowania transakcji z podmiotami powiązanymi jest tylko jedną z wielu zmian w nowym prawodawstwie. Dokładne określenie powstałego obowiązku dokumentacyjnego jest tym ważniejsze, iż ustalona wartość posłuży do określenia skali działań w zakresie nowej dokumentacji cen transferowych.

Autor: Zespół Cen Transferowych Accreo

Czytaj także

Data publikacji:

Ekspert:

Accreo

Accreo to firma doradcza, oferująca usługi dedykowane przedsiębiorstwom i klientom indywidualnym w zakresie doradztwa podatkowego i prawnego, business restructuringu oraz doradztwa europejskiego przede wszystkim w obszarze pozyskiwania dotacji i funduszy unijnych.

Zdjęcia

Obowiązek sporządzenia dokumentacji podatkowej cen transferowych /shutterstock.com
Obowiązek sporządzenia dokumentacji podatkowej cen transferowych /shutterstock.com

Biała lista podatników VAT59.00 zł

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

Eksperci portalu infor.pl

Jarosław Ziobrowski

Adwokat

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »