REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Obowiązek sporządzenia dokumentacji podatkowej cen transferowych

Obowiązek sporządzenia dokumentacji podatkowej cen transferowych /shutterstock.com
Obowiązek sporządzenia dokumentacji podatkowej cen transferowych /shutterstock.com
www.shutterstock.com

REKLAMA

REKLAMA

Na początku 2017 roku zmianie uległy zasady dotyczące obowiązku sporządzania dokumentacji podatkowej cen transferowych. Jakie są obecne progi wyznaczające zakres obowiązku dokumentacyjnego i na co należy zwrócić uwagę przygotowując przedsiębiorstwo do nowych wymogów?

REKLAMA

Autopromocja

Nowe regulacje stały się faktem

Nowe regulacje inspirowane są pracami prowadzonymi przez kraje OECD w ramach projektu BEPS (Base Erosion and Profit Shifting Project). Głównym celem nowego prawodawstwa jest chęć skuteczniejszego przeciwdziałania sztucznemu rozdzieleniu dochodu do opodatkowania od działalności kreującej wartość dodaną.

Przedmiotowe przepisy już od początku stycznia są wiążące dla wszystkich podmiotów spełniających kryteria zawarte w ustawie. W związku z tym, im wcześniej przedsiębiorcy rozpoczną przygotowania, tym łatwiej i sprawniej będzie można ograniczyć potencjalne ryzyka podatkowe w obszarze cen transferowych.

Metodologia kalkulacji wysokości progów

W celu stwierdzenia powstania obowiązku dokumentacyjnego dla 2017 roku należy określić wysokość przychodów oraz kosztów księgowych w poprzednim roku podatkowym. Poniżej została zamieszczona tabela przedstawiająca wszystkie konieczne do uwzględnienia pozycje w rachunku zysków i strat.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

W zależności od tego, która z tych wartości będzie większa – suma przychodów albo suma kosztów – to ona będzie określać powstanie obowiązku dokumentacyjnego oraz jego ewentualny zakres.

Wskazane w ustawie wartości progów dokumentacyjnych podane są w walucie EUR. Zatem wartość przychodów/kosztów należy przeliczyć wg średniego kursu podanego przez NBP na ostatni dzień roboczy danego roku kalendarzowego – dla 2016 roku jest to w przybliżeniu 4,42 PLN/EUR.

Obowiązek sporządzenia dokumentacji podatkowej powstaje w przypadku przekroczenia progu 2 mln EUR przez przychody/koszty księgowe.

W oparciu o powyższy algorytm kalkulacji progów na podstawie przychodów/kosztów księgowych, należy następnie wyznaczyć zakres obowiązku dokumentacyjnego na 2017 rok. Liczba dokumentów koniecznych do przygotowania rośnie wraz z przekroczeniem kolejnych progów:

- 2 mln EUR – dokumentacja lokalna (ang. Local file), czyli podstawowa dokumentacja cen transferowych (rozszerzona w porównaniu do zakresu dokumentacji z lat ubiegłych);

- 10 mln EUR – rozszerzenie dokumentacji lokalnej o analizy porównawcze dla istotnych transakcji z podmiotami powiązanymi;

- 20 mln EUR – dokumentacja grupowa (ang. Master file), czyli dokumentacja cen transferowych wraz z opisem grupy;

- 750 mln EUR – raport według krajów (ang. Country-by-Country).

Polecamy: Komplet żółtych książek – Podatki 2017

Wzrost poziomu przychodów/kosztów księgowych ma również wpływ na wartość transakcji dla której należy sporządzać dokumentacje cen transferowych. W przedziale:

- 2 mln EUR do 20 mln EUR – przedmiotowa wartość progu rośnie od kwoty 50 tys. EUR o 5 tys. EUR za każdy 1 mln EUR przychodów/kosztów księgowych;

- 20 mln EUR do 100 mln EUR – przedmiotowa wartość progu rośnie od kwoty 140 tys. EUR o 45 tys. EUR za każde 10 mln EUR przychodów/kosztów księgowych;

- powyżej 100 mln EUR – przedmiotowa wartość progu wynosi 500 tys. EUR.

Podsumowanie

Przedstawiona powyżej metodologia wyznaczania zakresu obowiązku dokumentowania transakcji z podmiotami powiązanymi jest tylko jedną z wielu zmian w nowym prawodawstwie. Dokładne określenie powstałego obowiązku dokumentacyjnego jest tym ważniejsze, iż ustalona wartość posłuży do określenia skali działań w zakresie nowej dokumentacji cen transferowych.

Autor: Zespół Cen Transferowych Accreo

Autopromocja
Accreo
Accreo to firma doradcza, oferująca usługi dedykowane przedsiębiorstwom i klientom indywidualnym w zakresie doradztwa podatkowego i prawnego, business restructuringu oraz doradztwa europejskiego przede wszystkim w obszarze pozyskiwania dotacji i funduszy unijnych.

REKLAMA

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Błędna stawka VAT na paragonie z NIP nabywcy. Jak dokonać korekty i ująć w ewidencji i JPK V7M?

W praktyce zdarza się nie tak rzadko, że wystawiony paragon z NIP nabywcy zawiera błędną stawkę VAT. Czy i jak można skorygować taki paragon z błędną stawką VAT?

Fiskus dowie się, że prowadzisz działalność gospodarczą bez rejestracji. Zmiany od 1 lipca 2024 r. Co wynika z nowych przepisów?

W dniu 5 czerwca 2024 r. Senat przyjął bez poprawek rządowy projekt ustawy o zmianie ustawy o wymianie informacji podatkowych z innymi państwami oraz niektórych innych ustaw, który implikuje unijną dyrektywę DAC7 uszczelniającą system podatkowy we wszystkich krajach UE. Jeśli Prezydent podpisze ustawę, zacznie ona obowiązywać już od 1 lipca br. Nowe przepisy związane są z wprowadzeniem obowiązku raportowania danych przez platformy sprzedażowe tj. Allegro, OLX czy Booking dotyczących ilości oraz wartości transakcji dokonywanych przez ich użytkowników

Kiedy i w jakich okolicznościach pracodawca ma obowiązek zwiększyć wymiar urlopu wypoczynkowego? Czy każdy pracownik może na to liczyć?

W jakich sytuacjach i terminach pracownik nabywa prawo do zwiększonego wymiaru urlopu wypoczynkowego? Kiedy pracodawca ma obowiązek udzielić dodatkowych dni urlopu? Co wynika z przepisów?

Zwolnienie z VAT dla małych firm. Minister Finansów szykuje istotne zmiany w ustawie o VAT

Nowelizacja ustawy o VAT ma pozwolić na korzystanie ze zwolnienia podmiotowego w VAT w Polsce przez małe firmy (do 200 tys. zł rocznej wartości sprzedaży) mające siedzibę w innym państwie członkowskim UE. A polskie małe firmy będą mogły również korzystać ze zwolnienia z VAT w innych państwach członkowskich UE. Tak wynika z założeń projektu ustawy o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw, które zostały opublikowane 12 czerwca 2024 r. w Wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów.

REKLAMA

Nowa składka zdrowotna komplikuje system. Przedsiębiorcy chcą inaczej

Składak zdrowotna ma być rozliczana inaczej już od początku 2025 roku. Niestety, z pozytywnym odbiorem przedsiębiorców nie spotkały się rządowe zapowiedzi dotyczące osób prowadzących działalność gospodarczą opodatkowaną stawką liniową i ryczałtem. W obu tych przypadkach planowane rozwiązania podnoszą wysokość składki zdrowotnej i komplikują system.

Zmiany w podatku od nieruchomości od 2025 roku. Definicje budynku i budowli, ujednolicenie opodatkowania garaży wielostanowiskowych w budynkach mieszkalnych

W Wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów opublikowano 11 czerwca 2024 r. założenia projektu ustawy o zmianie ustawy o podatku rolnym, ustawy o podatkach i opłatach lokalnych, ustawy o podatku leśnym oraz ustawy o opłacie skarbowej. W zakresie podatku od nieruchomości ten projekt zakłada wprowadzenie definicji budynku i budowli a także ujednolicenie zasad opodatkowania garaży wielostanowiskowych w budynkach mieszkalnych.

Dotacje dla biznesu 2024. Ścieżka SMART: kolejne rundy naborów wniosków dla MŚP oraz dużych przedsiębiorstw

Ścieżka SMART jest jednym z czterech priorytetów w ramach Programu FENG na lata 2021-2027. Wydaje się ona być jedną z najpopularniejszych dotacji oferowanych przez Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki dla MŚP oraz dużych przedsiębiorstw chcących zwiększyć swoją zdolność badawczą oraz innowacyjność. Trzecia runda konkursu zgodnie z aktualnym harmonogramem naborów FENG rozpocznie się 27 czerwca i potrwa do 24 października. 

Podatek od psa i kota w Polsce – kto musi płacić, a kto jest zwolniony?

W Polsce właściciele psów mogą być zobowiązani do opłacenia podatku od posiadania zwierząt, co jest regulowane przepisami lokalnymi gmin. Opłata ta wynika z ustawy o podatkach i opłatach lokalnych i jest stosowana w celu pokrycia kosztów związanych z utrzymaniem czystości i porządku w miejscach publicznych oraz finansowaniem opieki nad bezdomnymi zwierzętami. Inaczej jest w przypadku kotów.

REKLAMA

MF: dwa etapy wdrożenia obowiązkowego KSeF. Będzie kolejna zmiana ustawy o VAT

W dniu 5 czerwca 2024 r. Prezydent RP Andrzej Duda podpisał ustawę przesuwającą termin wdrożenia obowiązkowego KSeF na dzień 1 lutego 2026 r. Ustawa została opublikowana w Dzienniku Ustaw 10 czerwca br. i wejdzie w życie 1 lipca br. W drugim etapie procesu legislacyjnego Ministerstwo Finansów zaproponuje rozwiązania w zakresie uproszczenia stosowania obligatoryjnego KSeF i etapowego wdrażania tego systemu. Ministerstwo Finansów udostępniło wersję produkcyjną Aplikacji Mobilnej KSeF.

Zajęcie komornicze wynagrodzenia a świadczenie z ZFŚS

Zdarza się, że wynagrodzenie pracownika jest obejmowane zajęciem komorniczym. Co w sytuacji, gdy takiemu pracownikowi należy się świadczenie z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych (np. dofinansowanie urlopu. Czy ze świadczenia z zfśs pracodawca może dokonać potrącenia? Okazuje się, że to bardzo kontrowersyjny problem.

REKLAMA