REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Platforma internetowa MF poświęcona cenom transferowych

Platforma internetowa MF poświęcona cenom transferowych /shutterstock.com
Platforma internetowa MF poświęcona cenom transferowych /shutterstock.com
www.shutterstock.com

REKLAMA

REKLAMA

Ministerstwo Finansów rozpoczęło tworzenie portalu internetowego, który będzie łączył w sobie funkcje bazy wiedzy oraz platformy, za pomocą której resort będzie komunikował się z podatnikami w zakresie cen transferowych oraz interpretacji obowiązujących lub przyszłych przepisów.

Podatkowe trendy

W ciągu ostatnich kilku lat coraz częściej mówi się o problematyce cen transferowych. Od 1 stycznia 2017 r. obowiązują w Polsce nowe przepisy prawne regulujące problematykę transakcji pomiędzy podmiotami powiązanymi – w szczególności w zakresie obowiązków dokumentacyjnych podatników. Jednocześnie administracja podatkowa wykazuje coraz większą aktywność w tym obszarze, a liczba prowadzonych kontroli dotyczących cen transakcyjnych nieustannie rośnie.

Autopromocja

W związku z powyższym, resort finansów wyszedł naprzeciw zainteresowaniu opinii publicznej i pod koniec stycznia uruchomił platformę internetową poświęconą zagadnieniu cen transferowych.

Zawartość platformy

Struktura strony wskazuje, iż Ministerstwo Finansów planuje stworzenie portalu, który będzie łączył w sobie funkcje bazy wiedzy oraz platformy, za pomocą której resort będzie komunikował się z podatnikami w zakresie aktualności ze świata cen transferowych oraz interpretacji obowiązujących lub przyszłych przepisów.

W pierwszej kolejności na stronie znajdziemy komunikaty Ministerstwa Finansów oraz informacje dotyczące zagadnień teoretycznych i praktycznych, jak również wyjaśnienia w zakresie obowiązujących regulacji, także w kontekście Wytycznych OECD dotyczących transakcji pomiędzy podmiotami powiązanymi.

Portal zawiera również omówienie dokumentacji cen transferowych – zarówno tej obowiązującej dla transakcji zrealizowanych w 2016 r. lub wcześniej, jak i nowej – opartej o przepisy obowiązujące od dnia 1 stycznia 2017 r. Na stronie Ministerstwa znajdziemy szczegółowe informacje dotyczące zakresu obowiązków dokumentacyjnych oraz wymaganych dokumentów, struktury dokumentacji oraz treści jej poszczególnych części.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Co ważne, Ministerstwo Finansów postanowiło również uporządkować i zgromadzić w jednym miejscu wykaz wszystkich aktów prawnych, w tym poszczególnych przepisów regulujących obszar cen transferowych. Na stronie resortu można zapoznać się również z materiałami dotyczącymi nie tylko krajowych regulacji, ale również z publikacjami OECD oraz Unii Europejskiej w tym zakresie.

Ponadto na portalu Ministerstwa znajdziemy informacje i materiały dotyczące postępowań administracyjnych związanych z cenami transferowymi, tj. procedury uzyskania uprzedniego porozumienia cenowego (APA) oraz procedury wzajemnego porozumiewania się (MAP).

Polecamy: Podatki 2017 - PIT, CIT, ryczałt 2017 (książka)

Przyszłość portalu

Można jednoznacznie stwierdzić, iż wszystkich zainteresowanych cieszy inicjatywa Ministerstwa Finansów w zakresie stworzenia centrum informacyjnego dla problematyki cen transferowych. Portal ten z całą pewnością próbuje wyjść naprzeciw oczekiwaniom oraz zainteresowaniu opinii publicznej. Dlatego tym ważniejsze jest, aby był stale rozwijany jako platforma komunikacji Ministerstwa z podatnikami, w szczególności w zakresie prezentacji aktualności, komunikatów oraz wyjaśnień dotyczących obowiązujących regulacji i zagadnień wzbudzających szczególne wątpliwości.

Autor: Adrian Kardaś, Konsultant w Zespole Cen Transferowych Accreo Sp. z o.o.

Autopromocja
Accreo
Accreo to firma doradcza, oferująca usługi dedykowane przedsiębiorstwom i klientom indywidualnym w zakresie doradztwa podatkowego i prawnego, business restructuringu oraz doradztwa europejskiego przede wszystkim w obszarze pozyskiwania dotacji i funduszy unijnych.

REKLAMA

Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Podatek PIT - część 2
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
  30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
  2 maja 2023 r. (wtorek)
  4 maja 2023 r. (czwartek)
  29 kwietnia 2023 r. (sobota)
  Następne
  Księgowość
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Krajowy Plan Odbudowy w Polsce w 2024 roku. Wyścig z czasem po 60 miliardów euro

  Zeszłotygodniowe informacje dotyczące odblokowania funduszy europejskich są optymistyczne – kierunek działań przyjęty przez polski rząd może liczyć na przychylność UE. Pamiętajmy jednak, że deklaracje te nie oznaczają, że środki na wspieranie reform i inwestycji zostaną nam „automatycznie” udostępnione - pisze Łukasz Kościjańczuk, partner w CRIDO.

  Czy laptop i wynajęte mieszkanie pracownika zagranicznej firmy to już zakład w Polsce?

  Pracownicy wykonujący pracę poza miejscem siedziby pracodawcy (lub innym miejscem określonym w umowie o pracę) mogą generować szereg konsekwencji podatkowych, zarówno dla pracownika, jak i dla pracodawcy, szczególnie gdy w grę wchodzi praca poza Polską, lub w Polsce, ale dla pracodawcy z innego kraju - pisze Dr Adam Barcikowski – Manager w Nexia Advcero.

  Niższy VAT od 1 kwietnia 2024 r. Stawka 8% dla usług kosmetycznych, manicure i pedicure

  Ministerstwo Finansów przygotowało już projekt rozporządzenia, które obniży od 1 kwietnia 2024 r. - z 23% do 8% – stawkę VAT na określone usługi kosmetyczne.

  Czas na reformę Unijnego Kodeksu Celnego

  Reforma (projektu) nowego Unijnego Kodeksu Celnego po konsultacjach społecznych. Od 2027 roku przewidywane jest wejście w życie nowego UKC. Będą to zmiany rewolucyjne w wielu aspektach, dziś obowiązujących przepisów prawa celnego. Wiarygodni przedsiębiorcy mają mieć znaczne uproszczenia oraz mamy przejść na „inteligentne” odprawy celne ze zwiększonym monitoringiem systemów informatycznych.

  Twój e-PIT wspólnie z małżonkiem

  Usługa Twój e-PIT umożliwia złożenie rocznego PIT wspólnie z małżonkiem. Kiedy jest to możliwe? Jakie działania należny wykonać?

  PGNiG obniża ceny gazu dla gospodarstw domowych. Ale nadal ponad 90 zł/MWh drożej od ceny zamrożonej do połowy 2024 roku

  W czwartek 29 lutego 2024 r. Prezes Urzędu Regulacji Energetyki zatwierdził obniżenie o 8,3 proc. (do 290,97 zł/MWh) zatwierdzonej w grudniu 2023 r. i obowiązującej w 2024 r. taryfy na sprzedaż gazu dla gospodarstw domowych i innych tzw. odbiorców uprawnionych przez spółkę PGNiG Obrót Detaliczny. Ale do 30 czerwca 2024 r. cena netto gazu dla odbiorców uprawnionych (w tym odbiorców w gospodarstwach domowych) została zamrożona na poziomie 200,17 zł/MWh.

  Ujednolicenie sprawozdań finansowych komitetów wyborczych. Jest projekt rozporządzenia w tej sprawie

  Ustawodawca przygotował projekt rozporządzenia w sprawie łącznego sprawozdania finansowego komitetu wyborczego, który zarejestrował kandydata na wójta, burmistrza, prezydenta miasta oraz listę kandydatów na radnych. Jakie rozwiązania znalazły się w projekcie?

  Tabela kursów średnich NBP z 29 lutego 2024 roku [nr 043/A/NBP/2024]

  Tabela kursów średnich waluty krajowej w stosunku do walut obcych ogłoszona przez NBP 29 lutego 2024 roku - nr 043/A/NBP/2024. Jaki dziś kurs euro? Jakie zmiany w kursach walut?

  Czy w ramach ulgi rehabilitacyjnej można odliczyć remont łazienki?

  Ulga rehabilitacyjna a remont łazienki. Czy możliwe jest odliczenie w ramach ulgi rehabilitacyjnej kosztów remontu, adaptacji  i wyposażenia łazienki dla osoby z orzeczeniem o niepełnosprawności?

  Księgowy na urlopie. Jak utrzymać płynność obsługi księgowej w firmie?

  Gdy księgowy udaje się na urlop, firma stoi przed wyzwaniem związanym nie tylko ze zorganizowaniem zastępstwa, ale również z utrzymaniem płynności obsługi księgowej. Podpowiadamy, jak przygotować firmę na taką sytuację.

  REKLAMA