reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > CIT > CIT > Ceny transferowe > Platforma internetowa MF poświęcona cenom transferowych

Platforma internetowa MF poświęcona cenom transferowych

Ministerstwo Finansów rozpoczęło tworzenie portalu internetowego, który będzie łączył w sobie funkcje bazy wiedzy oraz platformy, za pomocą której resort będzie komunikował się z podatnikami w zakresie cen transferowych oraz interpretacji obowiązujących lub przyszłych przepisów.

Podatkowe trendy

W ciągu ostatnich kilku lat coraz częściej mówi się o problematyce cen transferowych. Od 1 stycznia 2017 r. obowiązują w Polsce nowe przepisy prawne regulujące problematykę transakcji pomiędzy podmiotami powiązanymi – w szczególności w zakresie obowiązków dokumentacyjnych podatników. Jednocześnie administracja podatkowa wykazuje coraz większą aktywność w tym obszarze, a liczba prowadzonych kontroli dotyczących cen transakcyjnych nieustannie rośnie.

W związku z powyższym, resort finansów wyszedł naprzeciw zainteresowaniu opinii publicznej i pod koniec stycznia uruchomił platformę internetową poświęconą zagadnieniu cen transferowych.

Zawartość platformy

Struktura strony wskazuje, iż Ministerstwo Finansów planuje stworzenie portalu, który będzie łączył w sobie funkcje bazy wiedzy oraz platformy, za pomocą której resort będzie komunikował się z podatnikami w zakresie aktualności ze świata cen transferowych oraz interpretacji obowiązujących lub przyszłych przepisów.

W pierwszej kolejności na stronie znajdziemy komunikaty Ministerstwa Finansów oraz informacje dotyczące zagadnień teoretycznych i praktycznych, jak również wyjaśnienia w zakresie obowiązujących regulacji, także w kontekście Wytycznych OECD dotyczących transakcji pomiędzy podmiotami powiązanymi.

Portal zawiera również omówienie dokumentacji cen transferowych – zarówno tej obowiązującej dla transakcji zrealizowanych w 2016 r. lub wcześniej, jak i nowej – opartej o przepisy obowiązujące od dnia 1 stycznia 2017 r. Na stronie Ministerstwa znajdziemy szczegółowe informacje dotyczące zakresu obowiązków dokumentacyjnych oraz wymaganych dokumentów, struktury dokumentacji oraz treści jej poszczególnych części.

Co ważne, Ministerstwo Finansów postanowiło również uporządkować i zgromadzić w jednym miejscu wykaz wszystkich aktów prawnych, w tym poszczególnych przepisów regulujących obszar cen transferowych. Na stronie resortu można zapoznać się również z materiałami dotyczącymi nie tylko krajowych regulacji, ale również z publikacjami OECD oraz Unii Europejskiej w tym zakresie.

Ponadto na portalu Ministerstwa znajdziemy informacje i materiały dotyczące postępowań administracyjnych związanych z cenami transferowymi, tj. procedury uzyskania uprzedniego porozumienia cenowego (APA) oraz procedury wzajemnego porozumiewania się (MAP).

Polecamy: Podatki 2017 - PIT, CIT, ryczałt 2017 (książka)

Przyszłość portalu

Można jednoznacznie stwierdzić, iż wszystkich zainteresowanych cieszy inicjatywa Ministerstwa Finansów w zakresie stworzenia centrum informacyjnego dla problematyki cen transferowych. Portal ten z całą pewnością próbuje wyjść naprzeciw oczekiwaniom oraz zainteresowaniu opinii publicznej. Dlatego tym ważniejsze jest, aby był stale rozwijany jako platforma komunikacji Ministerstwa z podatnikami, w szczególności w zakresie prezentacji aktualności, komunikatów oraz wyjaśnień dotyczących obowiązujących regulacji i zagadnień wzbudzających szczególne wątpliwości.

Autor: Adrian Kardaś, Konsultant w Zespole Cen Transferowych Accreo Sp. z o.o.

reklama

Czytaj także

Data publikacji:

Ekspert:

Accreo

Accreo to firma doradcza, oferująca usługi dedykowane przedsiębiorstwom i klientom indywidualnym w zakresie doradztwa podatkowego i prawnego, business restructuringu oraz doradztwa europejskiego przede wszystkim w obszarze pozyskiwania dotacji i funduszy unijnych.

Zdjęcia

Platforma internetowa MF poświęcona cenom transferowych /shutterstock.com
Platforma internetowa MF poświęcona cenom transferowych /shutterstock.com

ZFŚS 2020. Komentarz55.20 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Biuro rachunkowe ERGOTAX

Księgowi & doradcy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama