| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > CIT > CIT > Ceny transferowe > Platforma internetowa MF poświęcona cenom transferowych

Platforma internetowa MF poświęcona cenom transferowych

Ministerstwo Finansów rozpoczęło tworzenie portalu internetowego, który będzie łączył w sobie funkcje bazy wiedzy oraz platformy, za pomocą której resort będzie komunikował się z podatnikami w zakresie cen transferowych oraz interpretacji obowiązujących lub przyszłych przepisów.

Podatkowe trendy

W ciągu ostatnich kilku lat coraz częściej mówi się o problematyce cen transferowych. Od 1 stycznia 2017 r. obowiązują w Polsce nowe przepisy prawne regulujące problematykę transakcji pomiędzy podmiotami powiązanymi – w szczególności w zakresie obowiązków dokumentacyjnych podatników. Jednocześnie administracja podatkowa wykazuje coraz większą aktywność w tym obszarze, a liczba prowadzonych kontroli dotyczących cen transakcyjnych nieustannie rośnie.

W związku z powyższym, resort finansów wyszedł naprzeciw zainteresowaniu opinii publicznej i pod koniec stycznia uruchomił platformę internetową poświęconą zagadnieniu cen transferowych.

Zawartość platformy

Struktura strony wskazuje, iż Ministerstwo Finansów planuje stworzenie portalu, który będzie łączył w sobie funkcje bazy wiedzy oraz platformy, za pomocą której resort będzie komunikował się z podatnikami w zakresie aktualności ze świata cen transferowych oraz interpretacji obowiązujących lub przyszłych przepisów.

W pierwszej kolejności na stronie znajdziemy komunikaty Ministerstwa Finansów oraz informacje dotyczące zagadnień teoretycznych i praktycznych, jak również wyjaśnienia w zakresie obowiązujących regulacji, także w kontekście Wytycznych OECD dotyczących transakcji pomiędzy podmiotami powiązanymi.

Portal zawiera również omówienie dokumentacji cen transferowych – zarówno tej obowiązującej dla transakcji zrealizowanych w 2016 r. lub wcześniej, jak i nowej – opartej o przepisy obowiązujące od dnia 1 stycznia 2017 r. Na stronie Ministerstwa znajdziemy szczegółowe informacje dotyczące zakresu obowiązków dokumentacyjnych oraz wymaganych dokumentów, struktury dokumentacji oraz treści jej poszczególnych części.

Co ważne, Ministerstwo Finansów postanowiło również uporządkować i zgromadzić w jednym miejscu wykaz wszystkich aktów prawnych, w tym poszczególnych przepisów regulujących obszar cen transferowych. Na stronie resortu można zapoznać się również z materiałami dotyczącymi nie tylko krajowych regulacji, ale również z publikacjami OECD oraz Unii Europejskiej w tym zakresie.

Ponadto na portalu Ministerstwa znajdziemy informacje i materiały dotyczące postępowań administracyjnych związanych z cenami transferowymi, tj. procedury uzyskania uprzedniego porozumienia cenowego (APA) oraz procedury wzajemnego porozumiewania się (MAP).

Polecamy: Podatki 2017 - PIT, CIT, ryczałt 2017 (książka)

Przyszłość portalu

Można jednoznacznie stwierdzić, iż wszystkich zainteresowanych cieszy inicjatywa Ministerstwa Finansów w zakresie stworzenia centrum informacyjnego dla problematyki cen transferowych. Portal ten z całą pewnością próbuje wyjść naprzeciw oczekiwaniom oraz zainteresowaniu opinii publicznej. Dlatego tym ważniejsze jest, aby był stale rozwijany jako platforma komunikacji Ministerstwa z podatnikami, w szczególności w zakresie prezentacji aktualności, komunikatów oraz wyjaśnień dotyczących obowiązujących regulacji i zagadnień wzbudzających szczególne wątpliwości.

Autor: Adrian Kardaś, Konsultant w Zespole Cen Transferowych Accreo Sp. z o.o.

Czytaj także

Data publikacji:

Ekspert:

Accreo

Accreo to firma doradcza, oferująca usługi dedykowane przedsiębiorstwom i klientom indywidualnym w zakresie doradztwa podatkowego i prawnego, business restructuringu oraz doradztwa europejskiego przede wszystkim w obszarze pozyskiwania dotacji i funduszy unijnych.

Zdjęcia

Platforma internetowa MF poświęcona cenom transferowych /shutterstock.com
Platforma internetowa MF poświęcona cenom transferowych /shutterstock.com

Ceny transferowe. Jak przygotować firmę do kontroli podatkowej91.00 zł

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Igor Bąkowski

Radca prawny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »