reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > CIT > CIT > Ceny transferowe > Dokumentacja cen transferowych przy podwyższeniu kapitału zakładowego

Dokumentacja cen transferowych przy podwyższeniu kapitału zakładowego

W przypadku objęcia udziałów lub akcji w podwyższonym kapitale zakładowym podmiotu powiązanego w zamian za wkład pieniężny lub niepieniężny, występuje konieczność sporządzenie dokumentacji cen transferowych. Obowiązek dokumentacji występuje również wtedy, gdy objęcie udziałów lub akcji następuje w formie potrącenia wzajemnych wierzytelności, czy też za wkład niepieniężny (aport).

Tak wynika z interpretacji Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia 17 sierpnia 2017 r. sygn. 0114-KDIP2-2.4010.103.2017.1.SO

Interpretacja dotyczy spółki z o.o. (wnioskodawcy) planującej objęcie udziałów w spółce zależnej w zamian za wkład pieniężny. Cała operacja jest związana z podwyższeniem kapitału zakładowego spółki zależnej.

Wnioskodawca, opisując stanowisko własne, uznał, że zdarzenie nie spowoduje obowiązku sporządzania dokumentacji cen transferowych, gdyż opisana czynność nie może zostać uznana za transakcję w rozumieniu prawa podatkowego, co w konsekwencji oznacza brak obowiązku dokumentacyjnego.

Pojęcie „transakcja” nie posiada definicji legalnej w prawie podatkowym (nie jest zdefiniowane w żadnej ustawie podatkowej). Wnioskodawca uznał, że stosując wykładnie tego pojęcia dla celów podatkowych należy wziąć pod uwagę czy zdarzenie miało handlowy charakter. Tylko czynność „handlowa” może być według wnioskodawcy uznana za transakcję.

Podniesiono także, że podobne operacje nie występują pomiędzy podmiotami niepowiązanymi, co sprawia, że nie można ocenić jaka cena powinna zostać uznana za rynkową. 

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej ocenił jednak stanowisko własne wnioskodawcy jako nieprawidłowe. Uznał, że pojęcie „transakcja” powinno być rozumiane jak najszerzej i oznaczać zdarzenie powodujące „przekazanie jakiegoś dobra lub usługi na rzecz drugiej strony za wynagrodzeniem”.

Odnosząc tą zasadę do przedmiotowego stanu faktycznego organ ocenił, że wnioskodawca powinien sporządzić dokumentację podatkową:

"(...) objęcie udziałów/akcji w podwyższonym kapitale podmiotu powiązanego w rozumieniu art. 11 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych za środki pieniężne, w tym także w formie potrącenia wzajemnych wierzytelności, czy też za wkład niepieniężny (aport) podlega obowiązkowi sporządzania dokumentacji podatkowej zgodnie z treścią art. 9a w przypadku przekroczenia progu, o którym mowa w art. 9a ust. 1d tej ustawy. Wniesienie wkładu przez Wnioskodawcę – jako jednego ze wspólników – w zamian za udziały w spółce powiązanej, skutkuje zatem obowiązkiem sporządzenia dokumentacji cen transferowych. ”

Polecamy: INFORLEX Księgowość i Kadry

Należy ocenić, że interpretacja wpisuje się w tendencję szerokiego rozumienia pojęcia transakcji w prawie podatkowym, co znajduje odzwierciedlenie w zmianach legislacyjnych.

Autor: Paweł Kula, doradca podatkowy, Russell Bedford Poland

Artykuł pochodzi z RB Magazine wydawanego przez Russell Bedford

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Data publikacji:

Ekspert:

Russell Bedford Poland Sp. z o.o.

Grupa doradcza Russell Bedford jest członkiem międzynarodowej sieci niezależnych firm doradczych Russell Bedford International, zrzeszających prawników, audytorów, doradców podatkowych, księgowych, finansistów oraz doradców biznesowych. Russell Bedford doradza klientom w ponad 90 krajach na całym świecie. Grupa posiada ponad 290 biur i zatrudnia ok. 7.000 profesjonalnych doradców.

Zdjęcia

Dokumentacja cen transferowych przy podwyższeniu kapitału zakładowego /shutterstock.com
Dokumentacja cen transferowych przy podwyższeniu kapitału zakładowego /shutterstock.com

Pakiet Kadrowy: Wynagrodzenia 2020 + Czas pracy 2020 + Zatrudnianie i zwalnianie pracowników + Uprawnienia rodziców w pracy177.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Nowy JPK_VAT

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Moduł partnerski

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Onwelo

Onwelo to nowoczesna polska spółka technologiczna, która specjalizuje się w budowaniu innowacyjnych rozwiązań IT dla firm z branży finansowej, ubezpieczeniowej, telekomunikacyjnej, farmaceutycznej oraz FMCG.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama