REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Dokumentacja podatkowa cen transferowych - nowe rozporządzenie

Dokumentacja podatkowa cen transferowych - nowe rozporządzenie /Fot. Fotolia
Dokumentacja podatkowa cen transferowych - nowe rozporządzenie /Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Resort finansów przedstawił ostateczną wersję projektu rozporządzenia w sprawie informacji zawartych w dokumentacji podatkowej w zakresie podatku CIT. Nowe regulacje mają na celu wyjaśnienie wątpliwości dotyczących wymaganego zakresu informacji zawartych w dokumentacji podatkowej cen transferowych.

REKLAMA

Autopromocja

Dnia 7 września 2017 r. na stronie Rządowego Centrum Legislacji pojawiła się finalna wersja rozporządzenia w sprawie informacji zawartych w dokumentacji podatkowej w zakresie podatku dochodowego od osób prawnych („Rozporządzenie”). W przeciwieństwie do wstępnego projektu Rozporządzenia z czerwca br., jego finalna wersja zawiera wiele pozytywnych zmian w stosunku do ostatniego projektu rozporządzenia.

Celem Rozporządzenia jest wyjaśnienie wątpliwości dotyczących wymaganego zakresu informacji zawartych w dokumentacji podatkowej. Przedmiotowe rozporządzenie jest aktem wykonawczym do ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych („Ustawa o CIT”) w zakresie:

  • art. 9a ust. 2b pkt 1 lit. b-d czyli tzw. dokumentacji lokalnej („Local file”),
  • art. 9a ust. 2b pkt. 2 tj. analiz porównawczych („benchmarków”), a także
  • art. 9a. ust. 2d pkt. 2-6 czyli dokumentacji grupowej („Master file”).

W niniejszym artykule zostaną poruszone kluczowe zagadnienia dotyczące dokumentacji lokalnej oraz analiz porównawczych.

Dokumentacja lokalna

Pierwszym z opisywanych w Rozporządzeniu elementów dokumentacji podatkowej cen transferowych jest Local file. Istotnym zagadnieniem, które zostało doprecyzowane, jest wartość transakcji w kontekście danych finansowych. Wytyczne Ministerstwa Finansów określają, iż wartość transakcji powinna wynikać z wystawionych lub otrzymanych faktur. W sytuacji gdy takich dokumentów brak, należy odwołać się do wartości występujących w umowach lub innych istotnych dokumentach. W ramach informacji dotyczących danych finansowych należy również wyszczególnić otrzymane lub przekazane płatności związane z dokumentowanymi transakcjami.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Kolejnym elementem dokumentacji lokalnej, który został sprecyzowany, są wymagane informacje dotyczące identyfikacji podmiotów powiązanych. O ile zakres informacji – nazwa podmiotów powiązanych, dane adresowe czy numer identyfikacji podatkowej – nie jest znaczący, o tyle należy zwrócić uwagę na termin z jakim przedmiotowe dane powinny być zgodne – dzień rozpoczęcia roku podatkowego. W przypadku podmiotów sporządzających dokumentację po jego zakończeniu, dane powinny być zgodne ze stanem obowiązującym ostatniego dnia zakończenia roku podatkowego.

Ostatnim doprecyzowanym elementem dokumentacji lokalnej jest opis przebiegu transakcji, który powinien nie tylko obejmować analizę funkcjonalną – jak dotychczas – ale także profil funkcjonalny, który powinien stanowić zwięzły opis realizowanych transakcji w ramach łańcucha wartości dodanej. W tym miejscu należy zaznaczyć, iż w zakresie analizy funkcjonalnej Ministerstwo Finansów podkreśliło rolę wartości niematerialnych i prawnych oraz kapitału ludzkiego w kontekście angażowanych aktywów. W przypadku gdy więcej niż jeden podmiot pełni funkcje związane z wartościami niematerialnymi, to zgodnie z Rozporządzeniem pożądaną praktyką będzie wskazanie podmiotów posiadających tytuł prawny do tych wartości wraz z określeniem rodzaju tego tytułu, a także podmiotów angażujących kapitał ludzki w zarządzanie lub kontrolę nad wartościami niematerialnymi i prawnymi, jak również finansujących opracowanie lub ulepszanie tych aktywów.

Analiza porównawcza

Drugim istotnym elementem dokumentacji podatkowej poruszanym w Rozporządzeniu są analizy porównawcze, które od 1 stycznia 2017 r. są obowiązkowe dla podmiotów, których przychody lub koszty księgowe przekraczają próg 10 mln EUR. W zakresie informacji, jakie należy zawrzeć w opisie benchmarku, wartym uwagi elementem jest wyszczególnienie założeń stanowiących podstawę analizy danych porównawczych oraz uzasadnienie powodów uznania, iż dokonany wybór danych pozwala na uzyskanie największej porównywalności. W tym celu należy opisać cechy charakterystyczne dóbr, usług bądź innych świadczeń będących przedmiotem transakcji, przedstawić analizę funkcjonalną, opisać strategię gospodarczą, określić warunki transakcji, a także uzasadnić, iż warunki rynkowe pozwalają uznać dany obszar geograficzny za porównywalny.

Sprawdź: INFORLEX SUPERPREMIUM

W ramach przedmiotowych wytycznych należy również zwrócić uwagę na fakt, iż zgodnie z poprzednią wersją projektu Rozporządzenia, pozostał zapis o możliwości pominięcia niektórych elementów opisu w sytuacji gdy wykonywana analiza porównawcza ich nie wymaga.

Podsumowanie

Biorąc pod uwagę powyższe, należy pozytywnie ocenić finalną wersję projektu Rozporządzenia z uwagi na szeroki zakres doprecyzowanych informacji. Niemniej warto zauważyć, iż wciąż pozostają zagadnienia – takie jak pojęcie transakcji czy sposobu grupowania transakcji jednego rodzaju, których Rozporządzenie nie precyzuje. Niezależnie od oceny, przedmiotowe rozporządzenie zostało przedłożone Ministrowi Finansów do popisania i należy uznać je za wersję ostateczną na obecnym etapie. Opis zakresu pożądanych informacji zawartych w dokumentacji grupowej będzie przedmiotem odrębnego artykułu.

Rozporządzenie wejdzie w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

Autor: Zespół Cen Transferowych Accreo Sp. z o.o.

Autopromocja
Accreo
Accreo to firma doradcza, oferująca usługi dedykowane przedsiębiorstwom i klientom indywidualnym w zakresie doradztwa podatkowego i prawnego, business restructuringu oraz doradztwa europejskiego przede wszystkim w obszarze pozyskiwania dotacji i funduszy unijnych.

REKLAMA

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Mały ZUS Plus przegrywa w sądzie. To jest bardzo ważny wyrok dla przedsiębiorców

Mały ZUS Plus - jak długo powinna trwać przerwa, po upływie której przedsiębiorca może ponownie skorzystać z niższych składek? Sąd Okręgowy w Gorzowie Wielkopolskim wydał pierwszy wyrok w tej sprawie, który jest korzystny dla przedsiębiorców.

Czy przygotowania do KSeF poszły na marne? Co dalej z wdrożeniami w firmach?

Firmy, które przygotowały się na pierwotny termin wejścia w życie obligatoryjnego Krajowego Systemu e-Faktur, poniosły już związane z tym koszty. Pojawiają się więc pytania, czy powinny zaplanować w budżetach nowe wydatki, aby dostosować procesy i systemy do kolejnych zmian w KSeF. Czy dotychczasowe wdrożenia poszły na marne?

Nowości w KSeF: faktury papierowe czasowo poza KSeF, faktury konsumenckie, złożone załączniki. Konsultacje Ministerstwa Finansów

W dniu 18 lipca 2024 r. w Ministerstwie Finansów przy ul. Świętokrzyskiej 12 odbyło się kolejne spotkanie konsultacyjne dotyczące Krajowego Systemu e-Faktur zorganizowane przez Ministerstwo Finansów i Krajową Administrację Skarbową. Przedstawiciele MF podsumowali dotychczasowe prekonsultacje zmian w zakresie obowiązkowego KSeF. Eksperci Ministerstwa Finansów zaprezentowali też propozycje rozwiązań biznesowych tj. wymianę środowiska KSeF na docelowe, wdrożenie załączników i aktualizację struktury e-faktury,  a także planowane rozwiązania i nowe funkcjonalności KSeF.

Nowe dane o wynagrodzeniach Polaków. GUS odsłania karty

GUS opublikował dane dotyczące przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czerwcu 2024 r. Przeciętna płaca wyniosła 8144,83 zł. Wzrost okazał się niższy od prognozowanego przez ekspertów. Mamy też nowe statystyki dotyczące zatrudnienia.

REKLAMA

Podatek od nieruchomości od obiektów sportowych. Będą zmiany od 2025 roku. Czy podatek obejmie place zabaw?

W ramach analiz opublikowanego projektu zmian w podatku od nieruchomości, chwilę uwagi należy poświęcić obiektom sportowym. Jako że standardowo ich wartość nie należy do niskich, ewentualne ruchy w tym zakresie, mogą generować istotne skutki podatkowe. Aczkolwiek, akurat w tym obszarze, MF zaproponował też trochę korzyści. Niekorzyści też.

Większe sumy gwarancyjne w OC posiadaczy pojazdów i rolników. Jednolity formularz zaświadczeń o przebiegu ubezpieczenia. Rząd przyjął projekt nowelizacji

W dniu 16 lipca 2024 r. Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy, która ma dostosować polskie prawo do unijnych przepisów dotyczących ubezpieczenia OC za szkody, które powstały w związku z ruchem pojazdów mechanicznych. Projekt ten przewiduje m.in. zwiększenie minimalnych sum gwarancyjnych w ubezpieczeniu OC posiadaczy pojazdów mechanicznych a także rolników. Czy w związku z tymi zmianami wzrosną ceny polis OC?

Drastyczne podwyżki akcyzy na wyroby tytoniowe. Najwięcej na płyn do e-papierosów, aż o 75 proc.

Rząd chce wprowadzić drastyczne podwyżki akcyzy na wyroby tytoniowe. Ich skala ma być kilkukrotnie większa, niż zakładała mapa akcyzowa. Już w 20225 r. akcyza na wyroby tytoniowe ma wzrosnąć: o 25 proc. na papierosy, o 38 proc. na tytoń do palenia oraz o 50 proc. na wkłady do podgrzewaczy tytoniu. Będzie podwyżka również płynów do e-papierosów, na które w 2025 r. akcyza wzrośnie aż o 75 proc.

Zakup sprzętu IT? Czasem lepiej wynająć. Na czym polega DaaS?

Na czym polega model biznesowy Device as a Service (DaaS)? Komu i kiedy się opłaca? Co sprawia, że jest to rosnący trend nie tylko w polskich firmach?

REKLAMA

Twój biznes działa dobrze ale pieniądze gdzieś wyciekają. Ekspert podpowiada gdzie szukać przyczyn i źródeł wycieków

Takie pytanie często zadają sobie przedsiębiorcy, którzy osiągając spore przychody, realizując duże i zyskowne projekty nagle stwierdzają brak gotówki na koncie. Dlaczego tak się dzieje? Gdzie są pieniądze? Na te i inne pytania odpowiada dr nauk ekonomicznych Elżbieta Sobów – specjalistka ds. finansów z kilkudziesięcioletnim doświadczeniem.

Korekta podatku naliczonego: kiedy trzeba rozliczyć fakturę korygującą

Jak należy rozliczyć faktury korygujące? Podatnik będący nabywcą zgłosił reklamację oraz otrzymał mailową odpowiedź, w której sprzedawca uznał reklamację i wskazał kwotę korekty. Wiadomości mailowe są z marca 2024 r., a korekta wpłynęła w kwietniu 2024 r. Podatnik odliczył VAT naliczony z faktury pierwotnej w marcu 2024 r. Czy korektę należy rozliczyć w marcu 2024? 

REKLAMA