REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Dokumentacja podatkowa cen transferowych - nowe rozporządzenie

Dokumentacja podatkowa cen transferowych - nowe rozporządzenie /Fot. Fotolia
Dokumentacja podatkowa cen transferowych - nowe rozporządzenie /Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Resort finansów przedstawił ostateczną wersję projektu rozporządzenia w sprawie informacji zawartych w dokumentacji podatkowej w zakresie podatku CIT. Nowe regulacje mają na celu wyjaśnienie wątpliwości dotyczących wymaganego zakresu informacji zawartych w dokumentacji podatkowej cen transferowych.

Autopromocja

Dnia 7 września 2017 r. na stronie Rządowego Centrum Legislacji pojawiła się finalna wersja rozporządzenia w sprawie informacji zawartych w dokumentacji podatkowej w zakresie podatku dochodowego od osób prawnych („Rozporządzenie”). W przeciwieństwie do wstępnego projektu Rozporządzenia z czerwca br., jego finalna wersja zawiera wiele pozytywnych zmian w stosunku do ostatniego projektu rozporządzenia.

Celem Rozporządzenia jest wyjaśnienie wątpliwości dotyczących wymaganego zakresu informacji zawartych w dokumentacji podatkowej. Przedmiotowe rozporządzenie jest aktem wykonawczym do ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych („Ustawa o CIT”) w zakresie:

 • art. 9a ust. 2b pkt 1 lit. b-d czyli tzw. dokumentacji lokalnej („Local file”),
 • art. 9a ust. 2b pkt. 2 tj. analiz porównawczych („benchmarków”), a także
 • art. 9a. ust. 2d pkt. 2-6 czyli dokumentacji grupowej („Master file”).

W niniejszym artykule zostaną poruszone kluczowe zagadnienia dotyczące dokumentacji lokalnej oraz analiz porównawczych.

Dokumentacja lokalna

Pierwszym z opisywanych w Rozporządzeniu elementów dokumentacji podatkowej cen transferowych jest Local file. Istotnym zagadnieniem, które zostało doprecyzowane, jest wartość transakcji w kontekście danych finansowych. Wytyczne Ministerstwa Finansów określają, iż wartość transakcji powinna wynikać z wystawionych lub otrzymanych faktur. W sytuacji gdy takich dokumentów brak, należy odwołać się do wartości występujących w umowach lub innych istotnych dokumentach. W ramach informacji dotyczących danych finansowych należy również wyszczególnić otrzymane lub przekazane płatności związane z dokumentowanymi transakcjami.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Kolejnym elementem dokumentacji lokalnej, który został sprecyzowany, są wymagane informacje dotyczące identyfikacji podmiotów powiązanych. O ile zakres informacji – nazwa podmiotów powiązanych, dane adresowe czy numer identyfikacji podatkowej – nie jest znaczący, o tyle należy zwrócić uwagę na termin z jakim przedmiotowe dane powinny być zgodne – dzień rozpoczęcia roku podatkowego. W przypadku podmiotów sporządzających dokumentację po jego zakończeniu, dane powinny być zgodne ze stanem obowiązującym ostatniego dnia zakończenia roku podatkowego.

Ostatnim doprecyzowanym elementem dokumentacji lokalnej jest opis przebiegu transakcji, który powinien nie tylko obejmować analizę funkcjonalną – jak dotychczas – ale także profil funkcjonalny, który powinien stanowić zwięzły opis realizowanych transakcji w ramach łańcucha wartości dodanej. W tym miejscu należy zaznaczyć, iż w zakresie analizy funkcjonalnej Ministerstwo Finansów podkreśliło rolę wartości niematerialnych i prawnych oraz kapitału ludzkiego w kontekście angażowanych aktywów. W przypadku gdy więcej niż jeden podmiot pełni funkcje związane z wartościami niematerialnymi, to zgodnie z Rozporządzeniem pożądaną praktyką będzie wskazanie podmiotów posiadających tytuł prawny do tych wartości wraz z określeniem rodzaju tego tytułu, a także podmiotów angażujących kapitał ludzki w zarządzanie lub kontrolę nad wartościami niematerialnymi i prawnymi, jak również finansujących opracowanie lub ulepszanie tych aktywów.

Analiza porównawcza

Drugim istotnym elementem dokumentacji podatkowej poruszanym w Rozporządzeniu są analizy porównawcze, które od 1 stycznia 2017 r. są obowiązkowe dla podmiotów, których przychody lub koszty księgowe przekraczają próg 10 mln EUR. W zakresie informacji, jakie należy zawrzeć w opisie benchmarku, wartym uwagi elementem jest wyszczególnienie założeń stanowiących podstawę analizy danych porównawczych oraz uzasadnienie powodów uznania, iż dokonany wybór danych pozwala na uzyskanie największej porównywalności. W tym celu należy opisać cechy charakterystyczne dóbr, usług bądź innych świadczeń będących przedmiotem transakcji, przedstawić analizę funkcjonalną, opisać strategię gospodarczą, określić warunki transakcji, a także uzasadnić, iż warunki rynkowe pozwalają uznać dany obszar geograficzny za porównywalny.

Sprawdź: INFORLEX SUPERPREMIUM

W ramach przedmiotowych wytycznych należy również zwrócić uwagę na fakt, iż zgodnie z poprzednią wersją projektu Rozporządzenia, pozostał zapis o możliwości pominięcia niektórych elementów opisu w sytuacji gdy wykonywana analiza porównawcza ich nie wymaga.

Podsumowanie

Biorąc pod uwagę powyższe, należy pozytywnie ocenić finalną wersję projektu Rozporządzenia z uwagi na szeroki zakres doprecyzowanych informacji. Niemniej warto zauważyć, iż wciąż pozostają zagadnienia – takie jak pojęcie transakcji czy sposobu grupowania transakcji jednego rodzaju, których Rozporządzenie nie precyzuje. Niezależnie od oceny, przedmiotowe rozporządzenie zostało przedłożone Ministrowi Finansów do popisania i należy uznać je za wersję ostateczną na obecnym etapie. Opis zakresu pożądanych informacji zawartych w dokumentacji grupowej będzie przedmiotem odrębnego artykułu.

Rozporządzenie wejdzie w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

Autor: Zespół Cen Transferowych Accreo Sp. z o.o.

Autopromocja
Accreo
Accreo to firma doradcza, oferująca usługi dedykowane przedsiębiorstwom i klientom indywidualnym w zakresie doradztwa podatkowego i prawnego, business restructuringu oraz doradztwa europejskiego przede wszystkim w obszarze pozyskiwania dotacji i funduszy unijnych.

REKLAMA

Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Podatek PIT - część 2
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
  30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
  2 maja 2023 r. (wtorek)
  4 maja 2023 r. (czwartek)
  29 kwietnia 2023 r. (sobota)
  Następne
  Księgowość
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Projekt objaśnień podatku u źródła (WHT) wciąż wzbudza wątpliwości

  Obecny projekt objaśnień jest już kolejnym projektem, który ma definiować zagadnienia podatku WHT i obejmuje przepisy obowiązujące od początku 2022 r. Pierwszy projekt ujrzał światło dzienne w czerwcu 2019 r., jednak nigdy nie wszedł w życie. Nowy projekt objaśnień WHT budzi jednak nowe wątpliwości w zakresie interpretowania i stosowania przepisów w zakresie WHT, co przy jednoczesnym wzroście kontroli wśród podatników w zakresie tego podatku rodzi dodatkowe obawy. 

  Zerowy VAT na żywność w I kwartale 2024 r. Jest rozporządzenie!

  Minister Finansów podpisze rozporządzenie w sprawie 0 proc. VAT na żywność w I kwartale 2024 r. - poinformował dzisiaj premier Mateusz Morawiecki. Dodał, że odpowiedzialny rząd PiS pracuje od pierwszego do ostatniego dnia swojej misji.

  Na co płatnicy WHT muszą uważać składając oświadczenie WH-OSC? Jakie błędy są najczęściej popełniane?

  Ustawa o Polskim Ładzie 1 stycznia 2022 r.  wprowadziła mechanizm pay & refund w rozliczeniach z tytułu podatku u źródła (WHT). Mechanizmem objęte zostały należności z tytułu dywidend, odsetek i należności licencyjnych, wypłacanych na rzecz jednego podmiotu powiązanego, których łączna kwota przekracza 2 mln zł w roku podatkowym. Co istotne, w odniesieniu do nadwyżki ponad 2 mln zł nie przewidziano możliwości zastosowania zwolnienia z ustawy o CIT ani preferencji wynikających z umów o unikaniu podwójnego opodatkowania. 

  Kiedy nie trzeba zgłaszać darowizny?

  Zastanawiasz się, czy musisz składać formularz SD-Z2, aby zgłosić otrzymaną od rodziny darowiznę. Wyjaśniamy, kiedy nie trzeba tego robić. A gdy zajdzie taka konieczność, podajemy informację, jak można dokonać tego przez internet, korzystając z usług rządowych.

  Akcyjny (opcyjny) program motywacyjny ESOP - projektowanie i wdrażanie

  Co to jest akcyjny (opcyjny) program motywacyjny (menedżerski) ESOP? - idea, korzyści, koszty oraz skutki

  Ile aktualnie wynosi wartość oficjalnych aktywów rezerwowych Polski?

  Oficjalne aktywa rezerwowe Polski to 170,9 mld euro, a w przeliczeniu na dolary amerykańskie 186,7 mld - poinformował dzisiaj Narodowy Bank Polski. Są to dane na koniec listopada 2023 r.

  Taryfa celna 2024 - opublikowano Wspólną Taryfę Celną i tablice korelacyjne na przyszły rok oraz listy nowych i usuniętych kodów CN

  Departament Ceł Ministerstwa Finansów poinformował, że w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej serii L z 31 października 2023 roku zostało opublikowane rozporządzenie wykonawcze Komisji (UE) 2023/2364 z 26 września 2023 r. zmieniające załącznik I do rozporządzenia Rady (EWG) nr 2658/87 w sprawie nomenklatury taryfowej i statystycznej oraz w sprawie Wspólnej Taryfy Celnej. Rozporządzenie to stosuje się od 1 stycznia 2024 roku.

  Tabela kursów średnich NBP z 7 grudnia 2023 roku - nr 237/A/NBP/2023

  Tabela kursów średnich NBP waluty krajowej w stosunku do walut obcych ogłoszona 7 grudnia 2023 roku - nr 237/A/NBP/2023. Kurs euro w tym dniu to 4,3334 zł.

  Wnioski WIS, WIA i WIP wyłącznie elektronicznie od 1 stycznia 2024 roku

  Ministerstwo Finansów poinformowało, że od 1 stycznia 2024 r. będzie można składać elektronicznie wnioski o wydanie wiążących informacji stawkowych (WIS), wnioski o wydanie wiążących informacji akcyzowych (WIA) i wnioski o wydanie wiążących informacji o pochodzeniu (WIP). Wnioski o wydanie WIS będą składane w serwisie e-Urząd Skarbowy a wnioski o wydanie WIA i WIP na portalu PUESC.

  Księgowy w erze sztucznej inteligencji. Czy AI odbierze księgowym pracę?

  Sztuczna inteligencja budzi wiele emocji. Gorące dyskusje, także w księgowości, wywołuje zwłaszcza potencjalny wpływ AI na poziom zatrudnienia w firmach. Czy faktycznie księgowi powinni obawiać się utraty pracy z powodu postępującej automatyzacji i rosnącej roli sztucznej inteligencji?

  REKLAMA