reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > CIT > CIT > Ceny transferowe > Dokumentacja podatkowa cen transferowych - nowe rozporządzenie

Dokumentacja podatkowa cen transferowych - nowe rozporządzenie

Resort finansów przedstawił ostateczną wersję projektu rozporządzenia w sprawie informacji zawartych w dokumentacji podatkowej w zakresie podatku CIT. Nowe regulacje mają na celu wyjaśnienie wątpliwości dotyczących wymaganego zakresu informacji zawartych w dokumentacji podatkowej cen transferowych.

Dnia 7 września 2017 r. na stronie Rządowego Centrum Legislacji pojawiła się finalna wersja rozporządzenia w sprawie informacji zawartych w dokumentacji podatkowej w zakresie podatku dochodowego od osób prawnych („Rozporządzenie”). W przeciwieństwie do wstępnego projektu Rozporządzenia z czerwca br., jego finalna wersja zawiera wiele pozytywnych zmian w stosunku do ostatniego projektu rozporządzenia.

Celem Rozporządzenia jest wyjaśnienie wątpliwości dotyczących wymaganego zakresu informacji zawartych w dokumentacji podatkowej. Przedmiotowe rozporządzenie jest aktem wykonawczym do ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych („Ustawa o CIT”) w zakresie:

  • art. 9a ust. 2b pkt 1 lit. b-d czyli tzw. dokumentacji lokalnej („Local file”),
  • art. 9a ust. 2b pkt. 2 tj. analiz porównawczych („benchmarków”), a także
  • art. 9a. ust. 2d pkt. 2-6 czyli dokumentacji grupowej („Master file”).

W niniejszym artykule zostaną poruszone kluczowe zagadnienia dotyczące dokumentacji lokalnej oraz analiz porównawczych.

Dokumentacja lokalna

Pierwszym z opisywanych w Rozporządzeniu elementów dokumentacji podatkowej cen transferowych jest Local file. Istotnym zagadnieniem, które zostało doprecyzowane, jest wartość transakcji w kontekście danych finansowych. Wytyczne Ministerstwa Finansów określają, iż wartość transakcji powinna wynikać z wystawionych lub otrzymanych faktur. W sytuacji gdy takich dokumentów brak, należy odwołać się do wartości występujących w umowach lub innych istotnych dokumentach. W ramach informacji dotyczących danych finansowych należy również wyszczególnić otrzymane lub przekazane płatności związane z dokumentowanymi transakcjami.

Kolejnym elementem dokumentacji lokalnej, który został sprecyzowany, są wymagane informacje dotyczące identyfikacji podmiotów powiązanych. O ile zakres informacji – nazwa podmiotów powiązanych, dane adresowe czy numer identyfikacji podatkowej – nie jest znaczący, o tyle należy zwrócić uwagę na termin z jakim przedmiotowe dane powinny być zgodne – dzień rozpoczęcia roku podatkowego. W przypadku podmiotów sporządzających dokumentację po jego zakończeniu, dane powinny być zgodne ze stanem obowiązującym ostatniego dnia zakończenia roku podatkowego.

Ostatnim doprecyzowanym elementem dokumentacji lokalnej jest opis przebiegu transakcji, który powinien nie tylko obejmować analizę funkcjonalną – jak dotychczas – ale także profil funkcjonalny, który powinien stanowić zwięzły opis realizowanych transakcji w ramach łańcucha wartości dodanej. W tym miejscu należy zaznaczyć, iż w zakresie analizy funkcjonalnej Ministerstwo Finansów podkreśliło rolę wartości niematerialnych i prawnych oraz kapitału ludzkiego w kontekście angażowanych aktywów. W przypadku gdy więcej niż jeden podmiot pełni funkcje związane z wartościami niematerialnymi, to zgodnie z Rozporządzeniem pożądaną praktyką będzie wskazanie podmiotów posiadających tytuł prawny do tych wartości wraz z określeniem rodzaju tego tytułu, a także podmiotów angażujących kapitał ludzki w zarządzanie lub kontrolę nad wartościami niematerialnymi i prawnymi, jak również finansujących opracowanie lub ulepszanie tych aktywów.

Analiza porównawcza

Drugim istotnym elementem dokumentacji podatkowej poruszanym w Rozporządzeniu są analizy porównawcze, które od 1 stycznia 2017 r. są obowiązkowe dla podmiotów, których przychody lub koszty księgowe przekraczają próg 10 mln EUR. W zakresie informacji, jakie należy zawrzeć w opisie benchmarku, wartym uwagi elementem jest wyszczególnienie założeń stanowiących podstawę analizy danych porównawczych oraz uzasadnienie powodów uznania, iż dokonany wybór danych pozwala na uzyskanie największej porównywalności. W tym celu należy opisać cechy charakterystyczne dóbr, usług bądź innych świadczeń będących przedmiotem transakcji, przedstawić analizę funkcjonalną, opisać strategię gospodarczą, określić warunki transakcji, a także uzasadnić, iż warunki rynkowe pozwalają uznać dany obszar geograficzny za porównywalny.

Sprawdź: INFORLEX SUPERPREMIUM

W ramach przedmiotowych wytycznych należy również zwrócić uwagę na fakt, iż zgodnie z poprzednią wersją projektu Rozporządzenia, pozostał zapis o możliwości pominięcia niektórych elementów opisu w sytuacji gdy wykonywana analiza porównawcza ich nie wymaga.

Podsumowanie

Biorąc pod uwagę powyższe, należy pozytywnie ocenić finalną wersję projektu Rozporządzenia z uwagi na szeroki zakres doprecyzowanych informacji. Niemniej warto zauważyć, iż wciąż pozostają zagadnienia – takie jak pojęcie transakcji czy sposobu grupowania transakcji jednego rodzaju, których Rozporządzenie nie precyzuje. Niezależnie od oceny, przedmiotowe rozporządzenie zostało przedłożone Ministrowi Finansów do popisania i należy uznać je za wersję ostateczną na obecnym etapie. Opis zakresu pożądanych informacji zawartych w dokumentacji grupowej będzie przedmiotem odrębnego artykułu.

Rozporządzenie wejdzie w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

Autor: Zespół Cen Transferowych Accreo Sp. z o.o.

reklama

Czytaj także

Data publikacji:

Ekspert:

Accreo

Accreo to firma doradcza, oferująca usługi dedykowane przedsiębiorstwom i klientom indywidualnym w zakresie doradztwa podatkowego i prawnego, business restructuringu oraz doradztwa europejskiego przede wszystkim w obszarze pozyskiwania dotacji i funduszy unijnych.

Zdjęcia

Dokumentacja podatkowa cen transferowych - nowe rozporządzenie /Fot. Fotolia
Dokumentacja podatkowa cen transferowych - nowe rozporządzenie /Fot. Fotolia

Pakiet Kadrowy: Wynagrodzenia 2020 + Czas pracy 2020 + Zatrudnianie i zwalnianie pracowników + Uprawnienia rodziców w pracy177.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Stowarzyszenie Konsumentów Polskich

Stowarzyszenie zajmuje się ochroną praw konsumentów.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama