REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Dokumentację cen transferowych trzeba przygotować rzetelnie

Dokumentację cen transferowych trzeba przygotować rzetelnie
Dokumentację cen transferowych trzeba przygotować rzetelnie
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Dokumentacja podatkowa cen transferowych powinna zostać sporządzona rzetelnie i zawierać wszystkie elementy, które zostały enumeratywnie wymienione w ustawach o podatkach dochodowych. Dokumentacja taka powinna być również przygotowywana przez podatników na bieżąco, a nie jedynie na potrzeby przedłożenia organowi podatkowemu w trakcie postępowania.

REKLAMA

Autopromocja

Dokumentacja cen transferowych przygotowana w sposób nierzetelny nie stanowi dokumentacji podatkowej, o której mowa w art. 9a ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Powyższą tezę potwierdził w wyroku z dnia 13 października 2016 r. (sygn. akt II FSK 2288/14) Naczelny Sąd Administracyjny stwierdzając, że tylko rzetelna i sporządzona „na bieżąco” dokumentacja dla transakcji między podmiotami powiązanymi może stworzyć podatnikowi możliwość przedstawienia wszelkich okoliczności, które dają wystarczającą podstawę do uwzględnienia rynkowego charakteru takich transakcji.

Wskazane orzeczenie NSA potwierdza wnioski płynące z wyroku WSA w Gorzowie Wielkopolskim (sygn. akt I SA/Go 86/14), którego treść wzbudziła swego czasu liczne kontrowersje.

Stan faktyczny

Przedmiotowe orzeczenie dotyczyło spółki, wobec której przeprowadzono postępowanie kontrolne. W rezultacie przeprowadzonych czynności dowodowych wykazano zawyżenie kosztów uzyskania przychodów oraz zaniżenie przychodów. W ocenie organu kontrolnego miało to związek z transakcjami z podmiotem powiązanym, w wyniku których spółce narzucono warunki odmienne od warunków, jakie ustaliłyby między sobą niezależne podmioty.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Organ uznał dokumentację cen transferowych przedłożoną przez spółkę za nierzetelną z uwagi na fakt, iż została ona przygotowana w trakcie i jedynie na potrzeby prowadzonego postępowania kontrolnego. Ponadto – jak wskazał organ – podpisy na dokumentacji zostały złożone przez osoby, które w badanym przez organ roku podatkowym nie pełniły jakichkolwiek funkcji w spółce.

W konsekwencji organ kontrolny dokonał oszacowania dochodów spółki w trybie art. 11 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (dalej: ustawa o CIT) – z zastosowaniem metody marży transakcyjnej netto w obliczu braku możliwości zastosowania innych metod wskazanych w art. 11 ust. 2 ustawy o CIT.

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gorzowie Wielkopolskim w wyroku z dnia 3 kwietnia 2014 r. (sygn. akt I SA/Go 86/14) uznał, że skarga spółki na decyzję organu nie zasługuje na uwzględnienie. WSA uznał za chybione stanowisko spółki, zdaniem której nie miała ona obowiązku sporządzenia dokumentacji na bieżąco, a jedynie przedłożenia jej na żądanie organu podatkowego. Sąd podkreślił również, iż spółka – pomimo wezwań – nie przedstawiła żadnych kalkulacji cen ani dokumentów i danych, które umożliwiłyby przygotowanie takiej kalkulacji, co mogłoby mieć korzystny dla spółki wpływ na przeprowadzone przez organ szacowanie jej dochodów za badany rok podatkowy.

Stanowisko NSA

REKLAMA

Naczelny Sąd Administracyjny przychylił się do stanowiska organów kontrolnych oraz Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gorzowie Wielkopolskim i tym samym uznał, iż skarga kasacyjna na wskazany powyżej wyrok WSA nie ma uzasadnionych podstaw, w związku z czym podlega oddaleniu.

Poza odniesieniem się do zarzutów dotyczących naruszenia przez WSA przepisów prawa procesowego, Naczelny Sąd Administracyjny zwrócił również uwagę na kilka kwestii merytorycznych. Przede wszystkim Sąd podkreślił, iż poza sporem pozostaje brak prawidłowej dokumentacji podatkowej, o której mowa w art. 9a ustawy o CIT, zwracając przy tym uwagę na fakt, że została ona przygotowana w trakcie i na potrzeby prowadzonego postępowania kontrolnego.

Polecamy: Podatki 2017 - PIT, CIT, ryczałt 2017 (książka)

NSA wskazał, jakie elementy powinna zawierać rzetelnie sporządzona dokumentacja cen transferowych i podkreślił, że taka dokumentacja może stworzyć podatnikowi możliwość przedstawienia wszelkich okoliczności, które dają wystarczającą podstawę do uwzględnienia rynkowego charakteru transakcji opisanych w dokumentacji. Dlatego też pełni ona – w pewnym sensie – funkcję gwarancyjną dla podatnika i to w interesie podatnika leży przedstawienie organom podatkowym takiej dokumentacji, która świadczyłaby o wycenie przedmiotu transakcji pomiędzy podmiotami powiązanymi na poziomie cen rynkowych.


Ponadto Naczelny Sąd Administracyjny przytoczył – za WSA – treść wyroku NSA z dnia 8 lutego 2000 r. (sygn. akt I SA/Wr 1121/91) i zaznaczył, że „to strona postępowania, chcąc wywodzić pozytywne dla siebie skutki prawne odnośnie okoliczności, które powinny wynikać z prawidłowo prowadzonej przez nią dokumentacji podatkowej, a z uwagi na występujące w niej uchybienia, nie będące udowodnionymi, chcąc ich dowieść w trakcie postępowania podatkowego, powinna sama przedstawić organowi podatkowemu korzystne dla twierdzeń środki dowodowe (…)”.

Na koniec NSA potwierdził, iż wbrew twierdzeniom spółki przedłożona przez nią dokumentacja cen transferowych nie stanowi dokumentacji podatkowej, o której mowa w art. 9a ustawy o CIT.

Podsumowanie

Zaprezentowany powyżej wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego jednoznacznie potwierdza, iż dokumentacja podatkowa dla transakcji pomiędzy podmiotami powiązanymi powinna zostać sporządzona rzetelnie i zawierać wszystkie elementy, które zostały enumeratywnie wymienione w art. 9a ustawy o CIT (oraz art. 25a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych). Co więcej, dokumentacja taka powinna być przygotowywana przez podatników na bieżąco, a nie jedynie na potrzeby przedłożenia organowi podatkowemu w trakcie postępowania.

Należy jednocześnie zgodzić się z NSA, iż jedynie prawidłowo przygotowana dokumentacja cen transferowych może stanowić silne narzędzie w rękach podatnika w przypadku ewentualnej kontroli transakcji realizowanych z podmiotami powiązanymi.

Autor: Adrian Kardaś, Konsultant w Zespole Cen Transferowych Accreo Sp. z o.o.

Autopromocja
Accreo
Accreo to firma doradcza, oferująca usługi dedykowane przedsiębiorstwom i klientom indywidualnym w zakresie doradztwa podatkowego i prawnego, business restructuringu oraz doradztwa europejskiego przede wszystkim w obszarze pozyskiwania dotacji i funduszy unijnych.

REKLAMA

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dokument urzędowy dla podatnika może potwierdzać wyprowadzenie towaru z UE w świetle wydanej interpretacji podatkowej

Należy zwrócić szczególną uwagę  na propozycję firm kurierskich co do wywozu towaru poza UE po wejściu w życie przepisów likwidujących procedurę uproszczoną w wywozie. Procedura uproszczona w wywozie działa tylko do końca października 2024. Jest to niewątpliwie wezwanie dla wszystkich obsługujących łańcuch dostaw. Beż wątpienia spowoduje to trudności w procedowaniu zgłoszeń celnych na oddziałach celnych z powodu obsługi ich przez funkcjonariuszy celno – skarbowych. Dlatego też część firm kurierskich próbowało wyjść naprzeciw i proponowała tzw. odprawy kurierskie dla przesyłek do 1000 EUR i tu zaczyna się problem.

Niewykorzystany urlop wypoczynkowy - kary, przedawnienie. Co, gdy pracownik nie chce wykorzystać zaległego urlopu?

Urlop wypoczynkowy jest jednym z fundamentalnych praw pracowniczych, które ma na celu zapewnienie pracownikom odpowiedniego odpoczynku oraz regeneracji sił. W Polsce prawo do urlopu jest uregulowane w Kodeksie pracy, a pracodawca jest zobowiązany do udzielenia pracownikowi przysługującego mu urlopu w ustalonym terminie. W praktyce jednak, nie zawsze udaje się wykorzystać wszystkie dni urlopowe w danym roku kalendarzowym. Z tego powodu warto zwrócić uwagę na przepisy dotyczące terminu wykorzystania zaległych dni urlopowych, a także na konsekwencje niewykorzystania urlopu.

Nowy podatek! Lewica ma plan na pustostany, który ma być remedium na 2 mln niewykorzystywanych nieruchomości

Pojawi się projekt ustawy dotyczący wykorzystania 2 mln pustostanów - zapowiedział lider Lewicy Włodzimierz Czarzasty. Lewica chce rozpoczęcia dyskusji z samorządami na temat wprowadzenia podatku od pustostanów. Podatek taki samorządy mogłyby wprowadzać na obszarach, gdzie występują największe trudności na rynku mieszkaniowym.

Przedłużenie orzeczenia o niepełnosprawności 2024: 3 kluczowe przepisy [komunikat PFRON]. Co z dofinansowaniem do wynagrodzeń lub refundacją składek ZUS i KRUS?

W komunikacie z 5 września 2024 r. Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych wyjaśnił, jak stosować w praktyce przepisy dot. przedłużania orzeczeń o stopniu niepełnosprawności - w kontekście dofinansowania do wynagrodzeń lub refundacji składek ZUS lub KRUS.

REKLAMA

Interpretacje dotyczące podatku o nieruchomości nie są publikowane przez Dyrektora KIS. Dlaczego?

Podatnicy potrzebują dostępu do interpretacji indywidualnych dotyczących podatku od nieruchomości. Niestety dziś nie ma jednolitej bazy interpretacji w tym zakresie. Można by wprowadzić te rozwiązanie przy okazji prac nad procedowanymi obecnie zmianami do ustawy o podatkach i opłatach lokalnych. 

Urzędy skarbowe zaglądają na rachunki bankowe obywateli i firm. Nadmiernie. UODO do MF: przepisy niezgodne z Konstytucją i prawem unijnym

Obowiązujące obecnie przepisy dają organom podatkowym niemal nieograniczony dostęp do rachunków bankowych oraz informacji kredytowych podatników. Otrzymaliśmy już kilka sygnałów od naszych Klientów, którzy zostali zapytani przez organy skarbowe o operacje na ich kontach bankowych, głównie dotyczące dużych przelewów, takich jak darowizny między ojcem a synem.

Podatek od nieruchomości zmieni się od 2025 r. Fotowoltaika, budowle, obiekty małej architektury, urządzenia budowlane. Ministerstwo Finansów zmienia projekt

W dniu 3 września 2024 r. wieczorem Ministerstwo Finansów opublikowało na stronach Rządowego Centrum Legislacji nową wersję projektu przewidującego dużą nowelizację przepisów w zakresie podatku od nieruchomości. 

Wakacje składkowe od 1 listopada 2024 r. Kto skorzysta?

Od 1 listopada 2024 r. będzie można skorzystać z wakacji składkowych. Zgodnie z nowymi przepisami przedsiębiorcy mogą raz w roku wybrać miesiąc, za który nie płacą za siebie składek na ubezpieczenia społeczne.

REKLAMA

Reorganizacja służby celno skarbowej w trakcie sezonu urlopowego. Nowe zarządzenie MF

Zmiany zachodzące w służbie celno – skarbowej, wprowadzone w sezonie urlopowym, mają poprawić skuteczność i wydajność pracy w walce z przestępczością celną i podatkową. Odejście od delegatur na rzecz nowo utworzonych pionów bez wątpienia ograniczy ilość zastępców naczelników urzędów celno skarbowych  oraz pozwoli na skuteczniejsze działanie podwładnych funkcjonariuszy.

Podatek od nieruchomości nie będzie hamulcowym dla OZE. Zmiany w projekcie ustawy o podatkach lokalnych

Jest już nowa wersja projektu ustawy o podatkach lokalnych. Na zmianach najbardziej zyskuje branża OZE, której udało się wpisać do przepisów opodatkowanie elektrowni fotowoltaicznych i magazynów energii tylko od części budowlanych. Wraca więc powiązanie przepisów podatkowych z prawem budowlanym.

REKLAMA