REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Ceny transferowe - wypełnianie i składanie formularzy CBC-P i CBC-R

Ceny transferowe - wypełnianie i składanie formularzy CBC-P i CBC-R
Ceny transferowe - wypełnianie i składanie formularzy CBC-P i CBC-R

REKLAMA

Ministerstwo Finansów 27 października 2017 r. opublikowało 14 odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania dotyczące wypełniania i składania formularzy CBC-P oraz CBC-R.

Powiadomienie CBC-P

1.  Kto jest zobowiązany do złożenia powiadomienia CBC-P?

Autopromocja

Do złożenia powiadomienia CBC-P jest zobowiązana każda jednostka wchodząca w skład grupy podmiotów, w przypadku gdy jej wyniki są konsolidowane w sprawozdaniu finansowym grupy, a skonsolidowane przychody grupy przekraczają 750 mln EUR rocznie. W takiej sytuacji jednostka powiadamiania, że: 

  • sama jest jednostką dominującą lub jednostką wyznaczoną do przygotowania i złożenia CBC-R dla całej grupy, albo 
  • jest jednostką należącą do grupy zobowiązanej do składania CBC-R i jako taka w swoim powiadomieniu CBC-P wskazuje jednostkę raportującą oraz państwo lub terytorium, w którym zostanie złożony CBC-R.

2, Czy w przypadku gdy jednostka dominująca z grupy nie ma obowiązku składania CBC-R za 2016 r., podmiot krajowy jest zobowiązany do złożenia CBC-P?

W takiej sytuacji podmiot krajowy nie ma obowiązku składania CBC-P za 2016 r., natomiast ma takie prawo i może złożyć CBC-P.

3. Jaki jest termin na złożenie CBC-P?

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Jeśli sprawozdawczym rokiem obrotowym jest rok kalendarzowy, to:

  • CBC-P za 2016 r. należy złożyć do końca października 2017 r.,
  • CBC-P za 2017 r. należy złożyć do końca grudnia 2017 r.,
  • CBC-P za rok 2018 i lata następne należy złożyć go końca grudnia roku, którego powiadomienie dotyczy.

Jeśli sprawozdawczy rok obrotowy jest inny niż rok kalendarzowy, to:

  • CBC-P za rok rozpoczynający się pomiędzy 1.01.2016 a 31.12.2016 należy złożyć w ciągu 10 miesięcy od zakończenia tego roku sprawozdawczego,
  • W kolejnych latach – do końca danego roku sprawozdawczego.

Polecamy: Monitor Księgowego – prenumerata

4. W jakiej formie należy złożyć CBC-P (papierowej czy elektronicznej)?

Autopromocja

Instrukcje VAT. 15 praktycznych procedur dla podatników

Publikacja przedstawia wytyczne dotyczące rozliczania VAT i akcyzy od sprowadzanych samochodów. Omawia także kwestie związane z płatnościami faktur na rachunek bankowy, stosowaniem split payment oraz wyborem kwartalnego rozliczenia na rok 2024.
Sprawdź

CBC-P może być złożone zarówno w formie papierowej jak i w formie elektronicznej. Podatnik ma wolność wyboru formy, w której składa CBC-P, natomiast ze względu na istnienie możliwości składania drogą elektroniczną Ministerstwo Finansów zachęca do korzystania z takiej formy.

5. Czy składając CBC-P w formie papierowej należy obowiązkowo korzystać z oficjalnego formularza CBC-P?

W przypadku składania powiadomienia w formie papierowej, podatnik może albo skorzystać z formularza CBC-P albo złożyć powiadomienie na własnym wzorze pisma. 

W przypadku skorzystania z drugiej opcji, należy pamiętać, że powiadomienie powinno zawierać wszystkie informacje wymagane ustawą z dnia 9 marca 2017 r. o wymianie informacji podatkowych z innymi państwami. Zatem powiadomienie powinno zawierać w szczególności: 

  • dane adresowe i identyfikacyjne jednostki składającej powiadomienie: nazwę, adres i NIP, 
  • dane adresowe i identyfikacyjne jednostki raportującej: nazwę, adres i TIN, 
  • wskazanie roku obrotowego, za który będzie przekazana informacja o grupie podmiotów, 
  • państwo lub terytorium, w którym zostanie przekazana informacja o grupie podmiotów.

Powiadomienie wysyłane w formie papierowej musi być podpisane.

Autopromocja

6. Gdzie należy złożyć CBC-P w formie papierowej?

W przypadku gdy podatnik zdecyduje się na złożenie CBC-P w formie papierowej, powiadomienie takie należy skierować pod adres:

Ministerstwo Finansów

Autopromocja

Departament Poboru Podatków

ul. Świętokrzyska 12 

00-916 Warszawa

Powiadomienie wysyłane w formie papierowej musi być podpisane.

Polecamy: INFORLEX Księgowość i Kadry

7. W jaki sposób należy złożyć CBC-P w formie elektronicznej?

CBC-P w formie elektronicznej może być przekazane jako plik w formacie XML za pośrednictwem systemu e-Deklaracje. 

Na stronie Ministerstwa Finansów znajdują się również pytania i odpowiedzi dotyczące korzystania z systemu e-Deklaracje.

8. Który podmiot należy wskazać w CBC-P za 2016 r. (składanym do końca października 2017 r.) jako jednostkę dominującą, w sytuacji gdy do sierpnia 2017 r. jednostką dominującą był podmiot X, a w wyniku przekształceń w ramach grupy od września 2017 r. jednostką dominującą stał się podmiot Y?

Jeśli przez cały 2016 r. jednostką dominującą był podmiot X (zmiana nastąpiła dopiero w 2017 r.), to podmiot X należy wskazać jako jednostkę dominującą w CBC-P za 2016 r. (składanym do końca października 2017 r.)

9. Czy CBC-P powinna złożyć jednostka wchodzące w skład grupy podmiotów objęta konsolidacją metodą praw własności? Czy analogiczny obowiązek dotyczy jednostek konsolidowanych metodą proporcjonalną?

Jednostki konsolidowane metodą praw własności nie mają obowiązku składania CBC-P. Z kolei jednostki konsolidowane metodą proporcjonalną, które są uwzględniane w raporcie CBC-R będą zobowiązane do złożenia powiadomienia CBC-P.


10. Jaką nazwę spółki należy podać w CBC-P za 2016 r. jeśli na moment złożenia CBC-P w 2017 r. nazwa ta uległa zmianie?

W CBC-P należy wskazać aktualną nazwę spółki na moment złożenia powiadomienia.

11. Jak należy wypełnić CBC-P w sytuacji, gdy jednostka należy do dwóch różnych grup zagranicznych (np. każda ma po 50% udziałów/akcji), które składają sprawozdania skonsolidowane w swoich krajach (np. grupa A w państwie X, a grupa B w państwie Y) i tam też składają odrębne CBC-R za każdą z grup z osobna – który podmiot w takiej sytuacji należy wykazać jako jednostkę raportującą w CBC-P? Czy należy wskazać oba te podmioty? W jaki sposób, skoro formularz CBC-P przewiduje możliwość wpisania tylko jednego podmiotu raportującego?

W pierwszej kolejności należy się upewnić czy spółka jest konsolidowana w obu grupach (lub w jednej z nich) metodą proporcjonalną. W takiej sytuacji w powiadomieniu należy wskazać oba podmioty jako jednostki raportujące. Ze względu na to, że formularz CBC-P nie przewiduje takiej funkcjonalności możliwe są dwie opcje:

  • złożenie powiadomienia w formie papierowej na własnym wzorze ze wskazaniem dwóch jednostek raportujących (najlepiej wraz z wyjaśnieniem dlaczego wskazywane są dwie jednostki raportujące) – zachęcamy do stosowania takiego rozwiązania;
  • złożenie dwóch odrębnych CBC-P ze wskazaniem obu jednostek raportujących (w jednym CBC-P jednostkę raportującą z grupy A, a w drugim CBC-P jednostkę raportującą z grupy B).   

Podmiot objęty konsolidacją metodą praw własności nie będzie natomiast zobowiązana do składania CBC-P w zakresie tej grupy.

12. W formularzu CBC-P polu przeznaczonym na "adres jednostki składającej powiadomienie" (A.2) nie ma możliwości wpisania innego kraju niż Polska. Jednak w przypadku jednostki będącej zakładem w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych lub ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, niemającej siedziby/adresu zamieszkania na terytorium RP, "krajem" w adresie nie będzie Polska. W jaki sposób należy zatem wypełnić tę rubrykę w formularzu CBC-P?

W przypadku opisanym poniżej, jeżeli jednostka jest zagranicznym zakładem i nie jest w stanie podać żadnego adresu na terytorium RP, wówczas jest zobowiązana do złożenia powiadomienia w formie papierowej ze wskazaniem adresu zagranicznego.

Aby umożliwić zagranicznym zakładom, nieposiadającym polskiego adresu, przekazanie powiadomienia drogą elektroniczną, planowana jest zmiana formularza, tak aby dopuszczalne było podanie adresu zarówno polskiego jak i zagranicznego.

CBC-R

Pytanie nr 13: 

Czy w CBC-R należy wykazać jednostki wchodzące w skład grupy podmiotów, objęte konsolidacją metodą praw własności? Analogicznie czy należy wykazać jednostki objęte konsolidacją proporcjonalną?

W CBC-R należy wykazać jednostki objęte konsolidacją metodą pełną (ang. full consolidation) oraz jednostki objęte konsolidacją metodą proporcjonalną (ang. pro rata consolidation). W CBC-R nie wskazuje się jednostek objętych konsolidacją metodą praw własności.

14. Jakie są ogólne wytyczne dotyczące wypełniania CBC-R, które ułatwią jego składanie?

OECD opublikowało ogólne wytyczne w zakresie wypełniania CBC-R (wersja z września 2017 r.). Korzystając z ww. wytycznych należy jednak mieć na uwadze przepisy:

  • ustawy z dnia 9 marca 2017 r. o wymianie informacji podatkowych z innymi państwami,
  • dyrektywy Rady UE 2016/881 z dnia 25 maja 2016 r. zmieniającej dyrektywę 2011/16/UE  w zakresie obowiązkowej automatycznej wymiany informacji w dziedzinie opodatkowania.

Powyższe pytania i odpowiedzi mają jedynie charakter informacyjny, a zatem nie stanowią ani interpretacji, ani ogólnych wyjaśnień przepisów prawa podatkowego (objaśnień podatkowych) w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Ministerstwo Finansów
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code
    Podatek PIT - część 2
    certificate
    Jak zdobyć Certyfikat:
    • Czytaj artykuły
    • Rozwiązuj testy
    • Zdobądź certyfikat
    1/10
    Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
    30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
    2 maja 2023 r. (wtorek)
    4 maja 2023 r. (czwartek)
    29 kwietnia 2023 r. (sobota)
    Następne
    Księgowość
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Wyższy podatek dochodowy, by sfinansować transformację klimatyczną

    65 proc. polskich respondentów mogłoby płacić większy podatek dochodowy, by pomóc gospodarstwom domowym o niższych dochodach poradzić sobie z kosztami zielonej transformacji; 51 proc. zgodziłoby się zapłacić dodatkowe 1-2 proc. swojego dochodu - wynika z ankiety Europejskiego Banku Inwestycyjnego.

    Księgowa odchodzi a firma zostaje z problemem. Co zrobić, by zatrzymać księgową?

    Wiele firm zna tę sytuację – ważny specjalista taki jak księgowa zaczyna zdradzać oznaki zmęczenia i niezadowolenia z pracy. Brak czasu, za dużo obowiązków, nadmiar dokumentów – to prosta droga do wypalenia zawodowego i rezygnacji ze stanowiska. Jednak czy przedsiębiorcy są gotowi na konsekwencje, jakie niesie za sobą odejście tak ważnego pracownika? Co zrobić, by zatrzymać księgowego w firmie?

    Tabela kursów średnich NBP nr 230/A/NBP/2023 z 28 listopada 2023 r. Kurs euro 4,3542 zł

    Tabela kursów średnich waluty krajowej w stosunku do walut obcych ogłoszona 28 listopada 2023 r. NBP nr 230/A/NBP/2023. Średni kurs euro 4,3542 zł.

    ZUS: Brak korekty ZUS DRA, ZUS RCA, ZUS RSA do końca 2023 r. bez kar dla przedsiębiorcy

    ZUS informuje, że korekta dokumentów rozliczeniowych ZUS DRA, ZUS RCA, ZUS RSA za okres od stycznia 1999 r. do grudnia 2021 r. jest możliwa tylko do końca 2023 roku. Przy czym jeżeli ktoś nie zdąży z korektą w tym terminie, ZUS nie będzie stosował sankcji. Warto też wiedzieć, że błędy w dokumentach rozliczeniowych z ZUS za okres od stycznia 2022 r. - można korygować w ciągu kolejnych 5 lat od terminu płatności składek za dany miesiąc kalendarzowy. 

    Przedłużenie 0 proc. VAT na żywność w 2024 r. "Marszałek Hołownia nie poddaje projektu pod obrady Sejmu"

    Zamrażarka w gabinecie marszałka Sejmu jest aktywna - mówi szef klubu PiS Mariusz Błaszczak, zarzucając Szymonowi Hołowni, że nie poddaje pod obrady trzech projektów ustaw, dot. przedłużenia 0 proc. VAT na żywność, przedłużenia wakacji kredytowych i zamrożenia cen energii. Zaapelował też do Hołowni, by zachowywał więcej powagi kierując obradami Izby.

    Aktywna siła robocza w UE może zmniejszyć się o 50 mln osób w ciągu najbliższych 30 lat

    "W związku ze zmianami demograficznymi, aktywna siła robocza w UE może zmniejszyć się o 50 mln osób w ciągu najbliższych 30 lat. Pandemia covid-19 zaostrzyła niedobory umiejętności, z którymi boryka się już wiele sektorów." Jakie wyzwania czekają rynek pracy w UE? Rozmawiali o tym przedsiębiorcy podczas Europejskiego Parlamentu Przedsiębiorstw.

    PIT za 2023 rok: chcesz zapłacić niższy podatek, skorzystaj z ulg i odliczeń, jest na to jeszcze miesiąc. Ale czy potrafisz

    Znajomość prawa podatkowego nigdy nie była mocną stroną Polaków, także i dlatego, że ulg i odliczeń było dużo a same przepisy mało zrozumiałe. Dlatego składanie rocznych PIT-ów zawsze wywoływało tak wielkie poruszenie. Teraz większości Polaków spełnienie rocznego obowiązku podatkowego ułatwia sam fiskus, wypełniając PIT-y roczne i oddając je do cyfrowej akceptacji. Jednak tak przygotowane deklaracje podatkowe najczęściej nie uwzględniają wszystkich możliwych odliczeń i ulg podatkowych.

    Dostosowanie zasad wystawiania faktur uproszczonych do obowiązkowego KSEF – projekt rozporządzenia

    Ministerstwo Finansów opublikowało 27 listopada 2023 r. projekt rozporządzenia zmieniającego rozporządzenie w sprawie wystawiania faktur. Zaproponowane zmiany mają dostosować  wystawiania faktur uproszczonych do obowiązkowego KSeF. Zmiany mają wejść w życie 1 lipca 2024 r., z wyjątkiem tych dotyczących faktur dokumentujących sprzedaż zwolnioną VAT, które będą obowiązywały od 2025 r.

    Nowe zasady korzystania z KSeF od 1 lipca 2024 roku. Jest już projekt rozporządzenia. Co się zmieni?

    Ministerstwo Finansów opublikowało 27 listopada 2023 r. projekt rozporządzenia w sprawie korzystania z Krajowego Systemu e-Faktur. To nowe rozporządzenie ma od 1 lipca 2024 r. zastąpić rozporządzenie z 2021 r. o tej samej nazwie. W większości nowe rozporządzenie powieli dotychczasowe rozwiązania, ale wprowadza również nowe regulacje. ZAW-FA będzie można składać elektronicznie. Umożliwione zostanie samofakturowanie przez podmioty zagraniczne bez polskiego NIP. Wprowadzone zostanie większe zabezpieczenie dla wygenerowanych tokenów. Określono również zasady nadawania uprawnień i dostępu do faktur VAT RR przez rolników ryczałtowych oraz oznaczania faktur kodem QR.

    85,3 mld zł do budżetu państwa – rekordowe wpływy z CIT. Pięć firm wpłaca najwięcej

    W 2022 roku wpływy z CIT, czyli podatku dochodowego od osób prawnych, wyniosły 85,3 mld zł. W 2021 roku było to 66,7 mld zł, mieliśmy więc rekordowy wzrost, wynoszący 28 proc. Łączna wartość CIT-u zapłaconego przez pięciu największych płatników wyniosła 9,8 mld zł, co stanowi aż 11,5 proc. całkowitego przychodu z tego podatku.

    REKLAMA