Ceny transferowe - wypełnianie i składanie formularzy CBC-P i CBC-R
REKLAMA
REKLAMA
Powiadomienie CBC-P
1. Kto jest zobowiązany do złożenia powiadomienia CBC-P?
REKLAMA
Do złożenia powiadomienia CBC-P jest zobowiązana każda jednostka wchodząca w skład grupy podmiotów, w przypadku gdy jej wyniki są konsolidowane w sprawozdaniu finansowym grupy, a skonsolidowane przychody grupy przekraczają 750 mln EUR rocznie. W takiej sytuacji jednostka powiadamiania, że:
- sama jest jednostką dominującą lub jednostką wyznaczoną do przygotowania i złożenia CBC-R dla całej grupy, albo
- jest jednostką należącą do grupy zobowiązanej do składania CBC-R i jako taka w swoim powiadomieniu CBC-P wskazuje jednostkę raportującą oraz państwo lub terytorium, w którym zostanie złożony CBC-R.
2, Czy w przypadku gdy jednostka dominująca z grupy nie ma obowiązku składania CBC-R za 2016 r., podmiot krajowy jest zobowiązany do złożenia CBC-P?
W takiej sytuacji podmiot krajowy nie ma obowiązku składania CBC-P za 2016 r., natomiast ma takie prawo i może złożyć CBC-P.
3. Jaki jest termin na złożenie CBC-P?
Jeśli sprawozdawczym rokiem obrotowym jest rok kalendarzowy, to:
- CBC-P za 2016 r. należy złożyć do końca października 2017 r.,
- CBC-P za 2017 r. należy złożyć do końca grudnia 2017 r.,
- CBC-P za rok 2018 i lata następne należy złożyć go końca grudnia roku, którego powiadomienie dotyczy.
Jeśli sprawozdawczy rok obrotowy jest inny niż rok kalendarzowy, to:
- CBC-P za rok rozpoczynający się pomiędzy 1.01.2016 a 31.12.2016 należy złożyć w ciągu 10 miesięcy od zakończenia tego roku sprawozdawczego,
- W kolejnych latach – do końca danego roku sprawozdawczego.
Polecamy: Monitor Księgowego – prenumerata
4. W jakiej formie należy złożyć CBC-P (papierowej czy elektronicznej)?
CBC-P może być złożone zarówno w formie papierowej jak i w formie elektronicznej. Podatnik ma wolność wyboru formy, w której składa CBC-P, natomiast ze względu na istnienie możliwości składania drogą elektroniczną Ministerstwo Finansów zachęca do korzystania z takiej formy.
5. Czy składając CBC-P w formie papierowej należy obowiązkowo korzystać z oficjalnego formularza CBC-P?
W przypadku składania powiadomienia w formie papierowej, podatnik może albo skorzystać z formularza CBC-P albo złożyć powiadomienie na własnym wzorze pisma.
W przypadku skorzystania z drugiej opcji, należy pamiętać, że powiadomienie powinno zawierać wszystkie informacje wymagane ustawą z dnia 9 marca 2017 r. o wymianie informacji podatkowych z innymi państwami. Zatem powiadomienie powinno zawierać w szczególności:
- dane adresowe i identyfikacyjne jednostki składającej powiadomienie: nazwę, adres i NIP,
- dane adresowe i identyfikacyjne jednostki raportującej: nazwę, adres i TIN,
- wskazanie roku obrotowego, za który będzie przekazana informacja o grupie podmiotów,
- państwo lub terytorium, w którym zostanie przekazana informacja o grupie podmiotów.
Powiadomienie wysyłane w formie papierowej musi być podpisane.
6. Gdzie należy złożyć CBC-P w formie papierowej?
W przypadku gdy podatnik zdecyduje się na złożenie CBC-P w formie papierowej, powiadomienie takie należy skierować pod adres:
Ministerstwo Finansów
Departament Poboru Podatków
ul. Świętokrzyska 12
00-916 Warszawa
Powiadomienie wysyłane w formie papierowej musi być podpisane.
Polecamy: INFORLEX Księgowość i Kadry
7. W jaki sposób należy złożyć CBC-P w formie elektronicznej?
CBC-P w formie elektronicznej może być przekazane jako plik w formacie XML za pośrednictwem systemu e-Deklaracje.
Na stronie Ministerstwa Finansów znajdują się również pytania i odpowiedzi dotyczące korzystania z systemu e-Deklaracje.
8. Który podmiot należy wskazać w CBC-P za 2016 r. (składanym do końca października 2017 r.) jako jednostkę dominującą, w sytuacji gdy do sierpnia 2017 r. jednostką dominującą był podmiot X, a w wyniku przekształceń w ramach grupy od września 2017 r. jednostką dominującą stał się podmiot Y?
Jeśli przez cały 2016 r. jednostką dominującą był podmiot X (zmiana nastąpiła dopiero w 2017 r.), to podmiot X należy wskazać jako jednostkę dominującą w CBC-P za 2016 r. (składanym do końca października 2017 r.)
9. Czy CBC-P powinna złożyć jednostka wchodzące w skład grupy podmiotów objęta konsolidacją metodą praw własności? Czy analogiczny obowiązek dotyczy jednostek konsolidowanych metodą proporcjonalną?
Jednostki konsolidowane metodą praw własności nie mają obowiązku składania CBC-P. Z kolei jednostki konsolidowane metodą proporcjonalną, które są uwzględniane w raporcie CBC-R będą zobowiązane do złożenia powiadomienia CBC-P.
10. Jaką nazwę spółki należy podać w CBC-P za 2016 r. jeśli na moment złożenia CBC-P w 2017 r. nazwa ta uległa zmianie?
W CBC-P należy wskazać aktualną nazwę spółki na moment złożenia powiadomienia.
REKLAMA
11. Jak należy wypełnić CBC-P w sytuacji, gdy jednostka należy do dwóch różnych grup zagranicznych (np. każda ma po 50% udziałów/akcji), które składają sprawozdania skonsolidowane w swoich krajach (np. grupa A w państwie X, a grupa B w państwie Y) i tam też składają odrębne CBC-R za każdą z grup z osobna – który podmiot w takiej sytuacji należy wykazać jako jednostkę raportującą w CBC-P? Czy należy wskazać oba te podmioty? W jaki sposób, skoro formularz CBC-P przewiduje możliwość wpisania tylko jednego podmiotu raportującego?
W pierwszej kolejności należy się upewnić czy spółka jest konsolidowana w obu grupach (lub w jednej z nich) metodą proporcjonalną. W takiej sytuacji w powiadomieniu należy wskazać oba podmioty jako jednostki raportujące. Ze względu na to, że formularz CBC-P nie przewiduje takiej funkcjonalności możliwe są dwie opcje:
- złożenie powiadomienia w formie papierowej na własnym wzorze ze wskazaniem dwóch jednostek raportujących (najlepiej wraz z wyjaśnieniem dlaczego wskazywane są dwie jednostki raportujące) – zachęcamy do stosowania takiego rozwiązania;
- złożenie dwóch odrębnych CBC-P ze wskazaniem obu jednostek raportujących (w jednym CBC-P jednostkę raportującą z grupy A, a w drugim CBC-P jednostkę raportującą z grupy B).
Podmiot objęty konsolidacją metodą praw własności nie będzie natomiast zobowiązana do składania CBC-P w zakresie tej grupy.
12. W formularzu CBC-P polu przeznaczonym na "adres jednostki składającej powiadomienie" (A.2) nie ma możliwości wpisania innego kraju niż Polska. Jednak w przypadku jednostki będącej zakładem w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych lub ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, niemającej siedziby/adresu zamieszkania na terytorium RP, "krajem" w adresie nie będzie Polska. W jaki sposób należy zatem wypełnić tę rubrykę w formularzu CBC-P?
W przypadku opisanym poniżej, jeżeli jednostka jest zagranicznym zakładem i nie jest w stanie podać żadnego adresu na terytorium RP, wówczas jest zobowiązana do złożenia powiadomienia w formie papierowej ze wskazaniem adresu zagranicznego.
Aby umożliwić zagranicznym zakładom, nieposiadającym polskiego adresu, przekazanie powiadomienia drogą elektroniczną, planowana jest zmiana formularza, tak aby dopuszczalne było podanie adresu zarówno polskiego jak i zagranicznego.
CBC-R
Pytanie nr 13:
Czy w CBC-R należy wykazać jednostki wchodzące w skład grupy podmiotów, objęte konsolidacją metodą praw własności? Analogicznie czy należy wykazać jednostki objęte konsolidacją proporcjonalną?
W CBC-R należy wykazać jednostki objęte konsolidacją metodą pełną (ang. full consolidation) oraz jednostki objęte konsolidacją metodą proporcjonalną (ang. pro rata consolidation). W CBC-R nie wskazuje się jednostek objętych konsolidacją metodą praw własności.
14. Jakie są ogólne wytyczne dotyczące wypełniania CBC-R, które ułatwią jego składanie?
OECD opublikowało ogólne wytyczne w zakresie wypełniania CBC-R (wersja z września 2017 r.). Korzystając z ww. wytycznych należy jednak mieć na uwadze przepisy:
- ustawy z dnia 9 marca 2017 r. o wymianie informacji podatkowych z innymi państwami,
- dyrektywy Rady UE 2016/881 z dnia 25 maja 2016 r. zmieniającej dyrektywę 2011/16/UE w zakresie obowiązkowej automatycznej wymiany informacji w dziedzinie opodatkowania.
Powyższe pytania i odpowiedzi mają jedynie charakter informacyjny, a zatem nie stanowią ani interpretacji, ani ogólnych wyjaśnień przepisów prawa podatkowego (objaśnień podatkowych) w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa.
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat