Rozliczenie straty podatkowej w CIT – zmiany od 2021 roku

Grupa ECDP
Jedna z wiodących grup konsultingowych w Polsce
rozwiń więcej
Rozliczenie straty podatkowej w CIT – zmiany od 2021 roku
Rozliczenie straty podatkowej. Rok 2021 przyniósł zmiany w zakresie podatkowego rozliczenia starty. Z jednej strony, dzięki przepisom tarcz antykryzysowych, podatnicy mogą rozliczyć stratę za 2020 rok z dochodem osiągniętym w 2019 r. Z drugiej, nowelizacja ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych przyniosła ograniczenie w możliwości rozliczenia straty przy tzw. połączeniu odwrotnym spółek.

Ograniczenie rozliczenia straty podatkowej w CIT przy połączeniach odwrotnych

Zgodnie z nowym przepisem art. 7 ust. 3 pkt 7 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (dalej: ustawa o PDOP), przy ustalaniu dochodu stanowiącego podstawę opodatkowania nie uwzględnia się m.in. strat podatnika, jeżeli podatnik przejął inny podmiot lub nabył przedsiębiorstwo lub zorganizowaną część przedsiębiorstwa, w tym w drodze wkładu niepieniężnego, lub otrzymał wkład pieniężny, za który nabył przedsiębiorstwo lub zorganizowaną część przedsiębiorstwa, w wyniku czego:
a) przedmiot faktycznie prowadzonej przez podatnika podstawowej działalności gospodarczej po takim przejęciu lub nabyciu, w całości albo w części jest inny niż przedmiot faktycznie prowadzonej przez podatnika podstawowej działalności przed takim przejęciem lub nabyciem, lub
b) co najmniej 25% udziałów (akcji) podatnika posiada podmiot lub podmioty, które na dzień kończący rok podatkowy, w którym podatnik poniósł taką stratę, praw takich nie posiadały.

Autopromocja

Nie rozliczysz straty gdy łączysz się z podmiotem dochodowym

Powyższa regulacja rozszerza katalog ograniczeń w rozliczeniu straty podatkowej. Do tej pory niedozwolone było rozliczanie strat przedsiębiorców przekształcanych, łączonych, przejmowanych lub dzielonych - w razie przekształcenia formy prawnej, łączenia lub podziału przedsiębiorców, z wyjątkiem przekształcenia spółki w inną spółkę. Przepis miał więc zastosowanie wyłącznie do strat cudzych, a więc sytuacji gdy podmiot dochodowy nabywał lub przejmował podmiot przynoszący straty. Taka strata nie mogła obniżyć dochodu osiąganego w następnych latach podatkowych. Regulacji tej nie podlegały jednak przypadki odwrotne, gdy podmiot, który odnotował stratę nabywał inny podmiot. Wówczas strata była stratą własną i mogła obniżyć przyszły dochód, nawet jeśli dochód ten był wynikiem przejęcia nowego podmiotu. Właśnie ta druga możliwość została ograniczona nowym przepisem.

Przesłanki stosowania ograniczenia

Wskazać przy tym należy, że przepis obwarowany jest powyżej wymienionymi przesłankami dotyczącymi skutków transakcji, z tym, że wystarczy spełnienie jednego z nich, by ograniczenie znalazło zastosowanie. Warunek dotyczący zmiany struktury właścicielskiej będzie zawsze spełniony przy tzw. przejęciu odwrotnym, czyli sytuacji gdy spółka-córka przejmie spółkę-matkę. Z samej istoty połączenia odwrotnego wynika bowiem, że w miejsce głównego udziałowca spółki-córki, którym jest spółka-matka, wejdą udziałowcy spółki-matki, a więc podmioty, które wcześniej nie miały w spółce-córce bezpośrednio udziałów.

Przykład
Spółka A posiada w spółce B 100%. Udziałowcami spółki A są w 50% spółka C i spółka D. Jeżeli spółka B przejmie spółkę A, udziałowcami spółki B zostaną spółka C i spółka D, które wcześniej nie posiadały w niej udziałów. Jeżeli spółka B osiągnęła stratę, strata ta nie będzie mogła obniżyć dochodu osiągniętego przez tę spółkę w latach następnych. Nie ma przy tym znaczenia, że przedmiot działalności spółki nie uległ zmianie.

Istotne jest to, że zmiana, która została wprowadzona nowymi przepisami tak naprawdę dotyka głównie tych podatników, którzy dokonują przejęć odwrotnych z uzasadnionych przyczyn biznesowych. Jeśli bowiem celem takich działań byłoby skorzystanie z możliwości rozliczenia takich strat, to także przed rokiem 2021 podlegały one zakwestionowaniu. Wynikało to z klauzuli przeciwko unikaniu opodatkowania, zgodnie z którą czynność nie skutkuje osiągnięciem korzyści podatkowej, jeżeli osiągnięcie tej korzyści, sprzecznej w danych okolicznościach z przedmiotem lub celem ustawy podatkowej lub jej przepisu, było głównym lub jednym z głównych celów jej dokonania, a sposób działania był sztuczny. Regulacja ta ma na celu ograniczanie czynności optymalizacyjnych, które nie mają uzasadnienia biznesowego i służą tylko osiągnięciu korzyści podatkowej, którą w przypadku połączenia odwrotnego jest możliwość rozliczenia straty. Niemniej, połączenie odwrotne nie jest mechanizmem, który jest wykorzystywany tylko do osiągania korzyści podatkowej. W grupach kapitałowych często ma ono uzasadnienie ekonomiczne, którym zazwyczaj jest chęć uproszczenia struktury i zmniejszenia kosztów zarządu.

Przed 2021 rokiem tak uzasadniona biznesowo restrukturyzacja nie wiązała się z negatywnymi konsekwencjami podatkowymi. Jednocześnie, podatkowe nadużywanie połączeń odwrotnych było w świetle prawa nieskuteczne, a podmioty, które z nich korzystały w sposób sztuczny, podlegały sankcyjnym dodatkowym zobowiązaniom podatkowym. Dodatkowo, podatnicy, którzy mieli wątpliwość czy ich uzasadnienie biznesowe będzie wystarczające, mogli złożyć wniosek o opinie zabezpieczającą, w której Szef Krajowej Administracji Skarbowej oceniał transakcję w kontekście klauzuli przeciwko unikaniu opodatkowania. Od nowego roku, wszystkie przejęcia odwrotne są traktowane jednakowo i podlegają ograniczeniu bez względu na uzasadnienie biznesowe. Z punktu widzenie administracji skarbowej z pewnością upraszcza to ocenę takich restrukturyzacji. Jednak z punktu widzenia podatników powoduje, że uzasadnione połączenia odwrotne narażone są na negatywne konsekwencje podatkowe.

Radosław Urban, doradca podatkowy w ECDP Group

Księgowość
Podatek od kryptowalut 2024. Jak rozliczyć?
26 kwi 2024

Kiedy należy zapłacić podatek, a kiedy kryptowaluty pozostają neutralne podatkowo? Co podlega opodatkowaniu? Jaki PIT trzeba złożyć?

KSeF dopiero od 2026 roku. Minister Finansów podał dwie daty wdrożenia dla dwóch grup podatników
26 kwi 2024

Na konferencji prasowej w dniu 26 kwietnia 2024 r. minister finansów Andrzej Domański podał dwie daty planowanego wdrożenia obowiązkowego modelu KSeF. Od 1 lutego 2026 r. obowiązkowy KSeF mają stosować przedsiębiorcy, których wartość sprzedaży w poprzednim roku podatkowym przekroczyła 200 mln zł. Natomiast od 1 kwietnia 2026 r. obowiązkowy KSeF mają stosować pozostali podatnicy VAT.

KSeF z dużym poślizgiem. Przedsiębiorcy i cała branża księgowa to odczują. Jak?
26 kwi 2024

Decyzja ministerstwa o przesunięciu KSeF o prawie 2 lata jest niekorzystna z punktu widzenia polskich firm. Znacznie opóźni rewolucję cyfrową i wzrost konkurencyjności krajowych przedsiębiorców. Wymagać będzie także poniesienia dodatkowych kosztów przez firmy, które już zainwestowały w odpowiednie technologie i przeszkolenie personelu. Wielu dostawców oprogramowania do fakturowania i prowadzenia księgowości może zostać zmuszonych do ponownej integracji systemów. Taką opinię wyraził Rafał Strzelecki, CEO CashDirector S.A.

Kto nie poniesie kary za brak złożenia PIT-a do 30 kwietnia?
26 kwi 2024

Ministerstwo Finansów informuje, że do 30 kwietnia 2024 r. podatnicy mogą zweryfikować i zmodyfikować lub zatwierdzić swoje rozliczenia w usłudze Twój e-PIT. Jeżeli podatnik nie złoży samodzielnie zeznania PIT-37 i PIT-38 za 2023 r., to z upływem 30 kwietnia zostanie ono automatycznie zaakceptowane przez system. Dzięki temu PIT będzie złożony w terminie nawet jeżeli podatnik nie podejmie żadnych działań. Ale dotyczy to tylko tych dwóch zeznań. Pozostałe PIT-y trzeba złożyć samodzielnie najpóźniej we wtorek 30 kwietnia 2024 r. Tego dnia urzędy skarbowe będą czynne do godz. 18:00.

Ekonomiczne „odkrycia” na temat WIBOR-u [polemika]
26 kwi 2024

Z uwagą zapoznaliśmy się z artykułem Pana K. Szymańskiego „Kwestionowanie kredytów opartych o WIBOR, jakie argumenty można podnieść przed sądem?”, opublikowanym 16 kwietnia 2024 r. na portalu Infor.pl. Autor, jako analityk rynków finansowych, dokonuje przełomowego „odkrycia” – stwierdza niereprezentatywność WIBOR-u oraz jego spekulacyjny charakter. Jest to jeden z całej serii artykułów ekonomistów (zarówno K. Szymańskiego, jak i innych), którzy działając ramię w ramię z kancelariami prawnymi starają się stworzyć iluzję, że działający od 30 lat wskaźnik referencyjny nie działa prawidłowo, a jego stosowanie w umowach to efekt zmowy banków, której celem jest osiągnięcie nieuzasadnionych zysków kosztem konsumentów. Do tego spisku, jak rozumiemy, dołączyli KNF, UOKiK i sądy, które to instytucje jednoznacznie potwierdzają prawidłowość WIBOR-u.

Przedsiębiorca uiści podatek tylko gdy klient mu zapłaci. Tak będzie działał kasowy PIT. Od kiedy? Pod jakimi warunkami?
26 kwi 2024

Resort finansów przygotował właśnie projekt nowelizacji ustawy o PIT oraz ustawy o ryczałcie ewidencjonowanym. Celem tej zmiany jest wprowadzenie od 2025 roku kasowej metody rozliczania podatku dochodowego, polegającej na tym, że przychód- podatkowy będzie powstawał w dacie zapłaty za fakturę. Z metody kasowej będą mogli korzystać przedsiębiorcy, którzy rozpoczynają działalność oraz ci, których przychody z działalności gospodarczej w roku poprzednim nie przekraczały 250 tys. euro.

Minister Domański o przyszłości KSeF. Nowe daty uruchomienia zostały wyznaczone
26 kwi 2024

Minister finansów Andrzej Domański wypowiedział się dziś o audycie Krajowego Systemu e-Faktur i przyszłości KSeF. Zmiany legislacyjne w KSeF to będzie proces podzielony na dwa etapy.

Panele fotowoltaiczne - obowiązek podatkowy w akcyzie [część 2]
26 kwi 2024

W katalogu czynności podlegających opodatkowaniu akcyzą znajduje się również przypadek konsumpcji. Chodzi tutaj o zużycie energii elektrycznej przez podmiot posiadający koncesję jak i przez podmiot, który koncesji nie posiada, ale zużywa wytworzoną przez siebie energię elektryczną.

KSeF dopiero od 2026 roku. Minister Finansów podał dwie daty wdrożenia dla dwóch grup podatników
26 kwi 2024

Na konferencji prasowej w dniu 26 kwietnia 2024 r. minister finansów Andrzej Domański podał dwie daty planowanego wdrożenia obowiązkowego modelu KSeF. Od 1 lutego 2026 r. obowiązkowy KSeF mają stosować przedsiębiorcy, których wartość sprzedaży w poprzednim roku podatkowym przekroczyła 200 mln zł. Natomiast od 1 kwietnia 2026 r. obowiązkowy KSeF mają stosować pozostali podatnicy VAT.

Globalny podatek minimalny - zasady GloBE również w Polsce. Przedsiębiorstwa będą musiały dostosować swoje procedury rachunkowe i podatkowe
26 kwi 2024

System globalnego podatku minimalnego (zasad GloBE) zawita do Polski. Przedsiębiorstwa będą musiały dostosować swoje procedury wewnętrzne, w szczególności dotyczące gromadzenia informacji rachunkowych i podatkowych.

pokaż więcej
Proszę czekać...