Zapłata podatku na niewłaściwy mikrorachunek a wygaśnięcie zobowiązania podatkowego

Paweł Huczko
rozwiń więcej
Zapłata podatku na niewłaściwy mikrorachunek a wygaśnięcie zobowiązania podatkowego Na jaki mikrorachunek powinni wpłacać podatek płatnicy
Podatnicy mają wątpliwości jakie skutki wywołuje wpłata podatku na niewłaściwy mikrorachunek lub na rachunek urzędu skarbowego niebędący mikrorachunkiem, gdy właściwy dla wpłaty jest mikorachunek? Czy zobowiązanie podatkowe wówczas wygasa, a podatnik musi jedynie dokonać stosownych wyjaśnień, które umożliwią przeksięgowanie wpłaty przekazanej na niewłaściwy rachunek? A może w takim przypadku zobowiązanie podatkowe nie wygasa i tym samym podatnik powinien jej dokonać zapłaty podatku ponownie na prawidłowy rachunek, występując jednocześnie o zwrot kwoty wcześniej wpłaconej?

Na te pytania zadane w interpelacji poselskiej odpowiedzi udzielił 6 lutego 2020 r. (w imieniu ministra finansów) Tomasz Słaboszowski Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Finansów.

Zdaniem resortu finansów, w sytuacji dokonania zapłaty przy użyciu niewłaściwego indywidualnego rachunku podatkowego wystarczające jest podjęcie kontaktu z urzędem skarbowym do którego adresowano płatność oraz okazanie dowodu wpłaty. W takiej sytuacji pracownicy jednostek Krajowej Administracji Skarbowej dołożą wszelkiej staranności, aby niezwłocznie zidentyfikować wpłatę i dokonać właściwych operacji w postaci niezbędnego przerachowania lub, o ile taka będzie dyspozycja wpłacającego, zrealizować zwrot środków. Odnosząc się do kwestii wygaśnięcia zobowiązania podatkowego uprzejmie wyjaśniam, że zgodnie z art. 59 §1 pkt. 1 Ordynacji podatkowej zobowiązanie podatkowe wygasa w skutek zapłaty. Powyższe pozwala mieć pewność, że wyjaśnieniu zaistniałej nieprawidłowości w urzędzie skarbowym skutkującej podjęciem właściwych operacji księgowych na podatniku nie będzie ciążył obowiązek dokonania ponownej zapłaty.

Autopromocja

Polecamy: INFORLEX Biuro Rachunkowe - Wszystko o zmianach w prawie i podatkach. Teraz 14 dni ZA DARMO!
Polecamy: PIT 2020. Komentarz

Indywidualny rachunek podatkowy (tzw. mikrorachunek)

Na podstawie obowiązującego od 1 stycznia 2020 r. art. 61b Ordynacja podatkowej wpłata podatku dochodowego od osób fizycznych, podatku dochodowego od osób prawnych, podatku od towarów i usług oraz niepodatkowych należności budżetowych powinna być dokonywana na rachunek urzędu skarbowego przy użyciu indywidualnego rachunku podatkowego (tzw. mikrorachunku) identyfikującego podatnika lub płatnika (indywidualny rachunek podatkowy).
Struktura numeru indywidualnego rachunku podatkowego jest zgodna z formatem Numeru Rachunku Bankowego i zawiera:
1) sumę kontrolną;
2) numer rozliczeniowy jednostki organizacyjnej banku;
3) identyfikator podatkowy.

Numer indywidualnego rachunku podatkowego jest udostępniany, po podaniu identyfikatora podatkowego (NIP lub PESEL), w Biuletynie Informacji Publicznej na stronie podmiotowej urzędu obsługującego ministra właściwego do spraw finansów publicznych lub w urzędzie skarbowym. Można to zrobić na stronie tzw. Generatora mikrorachunku podatkowego na portalu podatkowym.

Ministerstwo Finansów zaznacza, że mikrorachunek podatkowy służy tylko do wpłat podatku. Zwroty nadpłat i podatków będą realizowane na dotychczasowych zasadach, czyli np. na rachunek bankowy wskazany przez podatnika.

Ponadto resort finansów informuje, że numer indywidualnego rachunku podatkowego jest obowiązujący dla wpłat PIT, CIT, VAT (z wyłączeniem karty podatkowej, VAT-14, VAT w imporcie) i pozostaje niezmienny nawet po zmianie adresu zamieszkania czy siedziby działalności gospodarczej, skutkującej zmianą właściwego urzędu skarbowego.

Zapłata innych podatków

Ministerstwo Finansów informuje, że podatki inne niż PIT, CIT i VAT czyli np. akcyza, PCC, trzeba wpłacać tak jak dotychczas, czyli na rachunki podatkowe urzędów skarbowych, zgodnie z wykazem numerów rachunków bankowych urzędów skarbowych Krajowej Administracji Skarbowej (obowiązującym od 1 stycznia 2020 r.). Znajdują się tam szczegółowe objaśnienia, na który rachunek wpłacać poszczególne podatki. Na dotychczasowych zasadach wpłacają także podatek podatnicy, którzy rozliczają się na karcie podatkowej oraz VAT-14 i VAT w imporcie. Również wpłaty za mandaty karne regulować trzeba (tak jak dotąd) na rachunek wskazany na bloczku mandatowym.

Na jaki mikrorachunek powinni wpłacać podatek płatnicy

Płatnicy podatków (np. podatków dochodowych) mają też wątpliwości, czy (pełniąc rolę płatników, czyli dokonując wpłaty podatku pobranego od podatnika) powinni dokonywać wpłat na swój mikrorachunek, czy na mikrorachunek podatnika?

Minister Finansów informuje, że płatnik powinien dokonywać zapłaty przy użyciu indywidualnego rachunku podatkowego identyfikującego płatnika, czyli struktura przedmiotowego rachunku będzie oparta o numer identyfikacji podatkowej płatnika. Zdaniem Ministra nie ma zatem potrzeby pozyskiwania przez płatników indywidualnych rachunków podatkowych podatników.

Minister finansów wskazał przykład art. 26 ust. 3 ustawy o CIT, w którym wskazano na możliwość zaistnienia trzech odrębnych stanów faktycznych, przy czym ich zaistnienie nie wpływa na indywidualny rachunek podatkowy, który winien być użyty do płatności. W przepisie tym wyszczególniono sytuacje, w których płatność powinna być adresowana odpowiednio do urzędu skarbowego obsługującego płatnika, urzędu skarbowego obsługującego podatnika lub urzędu skarbowego właściwego w sprawach opodatkowania osób zagranicznych wykonuje swoje zadania. Niezależnie jednak od powyższego do każdego z tych organów podatkowych płatnik powinien płacić przy użyciu swojego mikrorachunku.

Źródło: odpowiedź Ministra Finansów na interpelację poselską nr 1603

Księgowość
Zapomniałeś o złożeniu deklaracji PIT lub zapłaceniu podatku w terminie? Ratunkiem będzie czynny żal
02 maja 2024

Zapomniałeś o złożeniu deklaracji podatkowej PIT lub zapłaceniu podatku w terminie? Złóż czynny żal, dzięki temu możesz uniknąć kary. Aby czynny żal był skuteczny, musisz wypełnić obowiązki wobec naczelnika urzędu skarbowego lub urzędu celno-skarbowego, w szczególności złożyć zaległe deklaracje podatkowe lub zapłacić w całości należności publicznoprawne, wraz z odsetkami.

Sprzedałeś towar i organizujesz dostawę? Ale czy wiesz, jak wystawić fakturę i jaką stawkę VAT zastosować? Uważaj na pułapki w VAT.
02 maja 2024

Sprzedałeś towar i organizujesz dostawę? Ale czy wiesz, jak wystawić fakturę i jaką stawkę VAT zastosować? Gdy koszt transportu obciąża kupującego, po stronie sprzedawcy powstaje obowiązek udokumentowania transakcji i to jego obciążą konsekwencje błędu.

Posiadacze aut spalinowych mogą odetchnąć z ulgą. Podatku nie będzie, pojawią się dopłaty do elektryków
02 maja 2024

Nie będzie podatku od aut spalinowych, będzie za to system dopłat do zakupu elektryków. Takie rozwiązanie zostało zawarte w przyjętej przez rząd rewizji Krajowego Planu Odbudowy.

Od kiedy obowiązkowy KSeF? Projekt ustawy przyjęty przez rząd
30 kwi 2024

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy, który ma na celu przesunięcie obligatoryjnego KSeF na 1 lutego 2026 r. Jak informuje Ministerstwo Finansów, dalsze uproszczenia KSeF, w tym zapowiadane przez resort finansów etapowe wejście w życie KSeF będzie przedmiotem odrębnych prac legislacyjnych.

Dostałeś rabat i wystawiłeś fakturę korygującą? To błąd. I może mieć poważne konsekwencje na gruncie VAT
30 kwi 2024

Dostałeś rabat i wystawiłeś fakturę korygującą? To błąd. W przypadku rabatu pośredniego kluczowe znaczenie ma okoliczność, że między podatnikiem przekazującym środki pieniężne a podmiotem będącym beneficjentem rabatu pośredniego nie miała miejsca żadna transakcja, którą można byłoby skorygować.

Automatyczna akceptacja PIT. Wgląd w deklaracje i korekta nie będą możliwe przez kilka dni
30 kwi 2024

Automatyczna akceptacja zeznań podatkowych PIT w usłudze Twój e-PIT nastąpi po 30 kwietnia i potrwa przez pierwsze dni maja. Podczas trwania tego procesu usługa nie będzie dostępna, a więc przez kilka dni nie będzie można sprawdzić złożonej już deklaracji PIT, ani złożyć korekty zeznania rocznego. Na czym dokładnie polega ten proces?

Windykacja na własną rękę – jakie są plusy i minusy po stronie przedsiębiorcy?
30 kwi 2024

Proces windykacji można przeprowadzić na kilka sposobów. Czy jednak warto prowadzić windykację w przedsiębiorstwie na własną rękę? Jakie są plusy i minusy takiego działania?

Odroczenie KSeF. Decyzja słuszna, choć budzi wątpliwości w kontekście interesu przedsiębiorców
30 kwi 2024

Decyzja o przesunięciu KSeF jest słuszna, natomiast tak długie odroczenie może budzić wątpliwości w kontekście interesu przedsiębiorców - zauważa ekspert podatkowy Adam Mariański. Zdaniem prawnika wielu przedsiębiorców jest już gotowych do wprowadzenia Krajowego Systemu e-Faktur.

To już ostatni dzwonek. Dzisiaj upływa termin na rozliczenie PIT
30 kwi 2024

We wtorek, 30 kwietnia, mija termin na rozliczenie PIT za rok 2023. Możliwe jest złożenie zeznania drogą elektroniczną lub papierową, które można dostarczyć do Urzędu Skarbowego lub wysłać pocztą.

Zarobki kierowców zawodowych w Polsce. Najczęściej przynajmniej 8 tys. zł brutto. Ale nie wszyscy tyle dostają. Od czego zależy pensja kierowcy?
29 kwi 2024

Ile zarabiają zawodowi kierowcy w Polsce? W 2023 roku w branży TSL nastąpiły istotne zmiany w ustalaniu wynagrodzeń dla kierowców. Wzrost płacy wraz z nowymi przepisami dotyczącymi delegowania pracowników, wpłynęły na rozliczanie płac, szczególnie kierowców działających za granicą. Te zmiany bezpośrednio wpłynęły na budżety firm transportowych, zmuszając je do uwzględnienia większych kosztów wynagrodzeń kierowców. Jednocześnie stanowią korzystną zmianę dla kierowców, poprawiając ich elastyczność finansową i warunki pracy.

pokaż więcej
Proszę czekać...