reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Doprecyzowanie przepisów dotyczących mikrorachunków podatkowych

Doprecyzowanie przepisów dotyczących mikrorachunków podatkowych

Ustawodawca doprecyzowuje przepisy dotyczące indywidualnych rachunków podatkowych. Za pomocą mikrorachunku podatkowego możliwe będzie m.in. opłacanie innych podatków, w tym podatku akcyzowego oraz podatku od kopalin. Natomiast jeżeli wpłata zostanie dokonana na niewłaściwy rachunek urząd skarbowy odpowiednio przeksięguje daną wpłatę.

Zmiany przewiduje projekt ustawy o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o  podatku dochodowym od osób prawnych, ustawy  o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne oraz niektórych innych ustaw, którego pierwsze czytanie odbyło się na posiedzeniu Sejmu w dniu 12 lutego br.

Ten obszerny projekt zawiera szereg zmian w kilku ustawach podatkowych. Część z nich dotyczy przepisów o indywidualnych rachunkach podatkowych.

Kolejne podatki na mikrorachunek podatkowy

Zgodnie z obowiązującymi przepisami (art. 61b § 1 Ordynacji podatkowej) wpłaty podatków, opłat i niepodatkowych należności budżetowych dokonywanych na rachunek urzędu skarbowego są realizowane przy użyciu rachunku bankowego urzędu skarbowego albo indywidualnego rachunku podatkowego (mikrorachunku podatkowego). Przepis wskazuje, że na ww. rodzaje rachunków są dokonywane wpłaty tylko określonych rodzajów należności (tzn. podatków, opłat oraz niepodatkowych należności budżetowych) i tylko takich, których wpłaty w świetle obowiązujących przepisów są realizowane na rachunek urzędu skarbowego (co oznacza, że nie dotyczy to np. podatku od nieruchomości czy też opłat lokalnych).

A zatem na mikrorachunek podatkowy dokonywane są wpłaty z tytułu podatku dochodowego od osób fizycznych, podatku dochodowego od osób prawnych, podatku od towarów i usług oraz niepodatkowych należności budżetowych.

Ustawodawca planuje poszerzyć ten katalog wpłat o inne podatki, tj. rozszerzyć stosowanie mikrorachunków podatkowych na podatek akcyzowy oraz podatek od kopalin.

Zatem projektowany przepis art. 61b § 1 Ordynacji podatkowej przesądza, że wszystkie wpłaty dotyczące podatków, opłat i niepodatkowych należności budżetowych mogą być dokonywane na mikrorachunek podatkowy. Jednak to uwarunkowania techniczno-organizacyjne ostatecznie mają wpływ na katalog należności objętych mikrorachunkiem podatkowym.

Wobec czego, jak czytamy w uzasadnieniu do projektu, dla zapewnienia sprawnego funkcjonowania obsługi rachunków indywidualnych rachunków podatkowych niezbędne jest wprowadzenie mechanizmu umożliwiającego określenie tych należności w rozporządzeniu wykonawczym. O umieszczeniu podatku, opłaty lub niepodatkowej należności podatkowej w rozporządzeniu będą decydowały uwarunkowania techniczne i organizacyjne umożliwiające przekazywanie należności przy użyciu tego mikrorachunku. Biorąc pod uwagę te uwarunkowania, minister będzie obowiązany określić, a następnie aktualizować listę podatków, opłat i niepodatkowych należności podatkowych wpłacanych za pośrednictwem mikrorachunku.

Wpłata na niewłaściwy rachunek

Poza tym, w przypadku wpłaty należności na niewłaściwy rachunek urząd skarbowy przeksięguje tę wpłatę na właściwy rachunek.

Warto dodać, że od 1 stycznia 2020 r. na mikrorachunki podatkowe były dokonywane wpłaty w zakresie PIT, CIT i VAT. W przypadku gdy na mikrorachunek podatkowy została dokonana wpłata należności, która nie mogła być obsłużona przez mikrorachunek podatkowy z powodów technicznych, urząd skarbowy dokonał jej właściwego przeksięgowania. W związku z powyższym, jak uznał ustawodawca, wprowadzanie przepisu przejściowego w przedmiotowym zakresie nie jest konieczne.

Udostępnianie numeru mikrorachunku

W art. 61b § 2 Ordynacji podatkowej doprecyzowano elementy struktury indywidualnego rachunku podatkowego, a w § 3 precyzyjnie wskazano, gdzie będzie udostępniany numer mikrorachunku podatkowego. Przedmiotowa modyfikacja została dokonana z uwagi na konieczność zapewnienia szybkiego i bezpośredniego dostępu do informacji o numerze indywidualnego rachunku podatkowego bezpośrednio z portalu podatkowego.

Polecamy: Przewodnik po zmianach przepisów 2019/2020

Indywidualny rachunek podatkowy

Przypomnijmy, że indywidualne rachunki podatkowe funkcjonują od 1 stycznia 2020 r. Numer swojego mikrorachunku podatkowego podatnik może sprawdzić w dowolnym momencie w ciągu roku, korzystając ze strony podatki.gov.pl - po przyciśnięciu pola "generuj" wpisać swój NIP lub PESEL (gdy nie prowadzi się działalności gospodarczej i nie jest się podatnikiem VAT). Numer swojego mikrorachunku można także otrzymać w dowolnym urzędzie skarbowym.

Indywidualny rachunek służy obecnie do wpłat podatków: dochodowego od osób fizycznych (PIT), dochodowego od osób prawnych (CIT) oraz od towarów i usług (VAT). Na mikrorachunek podatkowy należy wpłacać także odsetki za zwłokę powstałe od zaległości podatkowych z tytułu PIT, CIT i VAT oraz koszty upomnienia.

Pozostałe podatki, czyli m.in. podatek akcyzowy, podatek od czynności cywilnoprawnych (PCC) należy uiszczać tak jak dotychczas, czyli na rachunki podatkowe urzędów skarbowych. Na dotychczasowych zasadach podatnik wpłaca także podatek VAT w imporcie, VAT-14 (tj. VAT od wewnątrzwspólnotowego nabycia paliw silnikowych) oraz z tytułu kary podatkowej. Wpłat za mandaty karne również należy dokonywać tak jak dotychczas, tj. na rachunek wskazany na bloczku mandatowym.

Zobacz: Wykaz numerów rachunków bankowych urzędów skarbowych KAS. Rachunki obowiązujące od 1 stycznia 2020 r.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Rafał Styczyński

Doradca podatkowy, prawnik, ekspert w dziedzinie podatków.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama