PIT od rolników od 2014 roku

Paweł Huczko
rozwiń więcej
podatek dochodowy od działalności rolniczej; PIT od rolników
Taką datę wskazał 13 sierpnia 2012 r. minister rolnictwa Stanisław Kalemba w wywiadzie dla "Gazety Wyborczej". Projekt ustawy wprowadzającej podatek dochodowy dla rolników od dochodów z działalności rolniczej i jednocześnie likwidującej podatek rolny jest już podobno uzgodniony z ministrem finansów.

Zmiany te były już zapowiadane przez premiera Tuska w expose z 18 listopada 2011 r.

Autopromocja

PIT w rolnictwie ma zastąpić obecnie funkcjonujący podatek rolny. Podatek dochodowy od działalności rolniczej ma stanowić dochód gmin, jak obecnie podatek rolny. Zdaniem ministra Kalemby stawka PIT dla rolników początkowo nie powinna obciążać rolników więcej niż obecny podatek rolny.

Podatek rolny i podatek leśny 2012 - stawki

Zdaniem ekspertów Centrum im. Adama Smitha zmiany te oznaczają likwidację jednego z nielicznych rozsądnych podatków w Polsce - ryczałtowego (od hektara) rolnego podatku dochodowego, który spełnia wszystkie kryteria dobrego podatku - nie jest uciążliwy, łatwy w obliczeniu, tani w poborze po stronie podatnika i rządu i w zasadzie nie do uniknięcia. Hektara nie da się wyprowadzić do raju podatkowego. To jednak doktrynerom chyba przeszkadza.

Inni eksperci wskazują, że objęcie rolników ulgami podatkowymi w PIT i jednoczesne niskie opodatkowanie działalności rolniczej podatkiem dochodowym może być dla niektórych rolników korzystne.

Z drugiej strony jeżeli rolnicy nie będą wykazywać dochodów spotkają się z kontrolami organów podatkowych. Będzie to niebezpieczne dla samych rolników i drogie dla budżetu państwa, bo trzeba będzie zatrudnić rzeszę urzędników kontrolujących płacenie podatku dochodowego przez rolników.

Oczywiście niedogodnością dla rolników będą też formalności jakie wiążą się z ustalaniem dochodu z działalności rolniczej (ustalanie przychodów i kosztów) i jego opodatkowanie.

Kiedy rolnik płaci PIT

Czy rolnik płaci PIT od dzierżawy gospodarstwa rolnego

Działy specjalne produkcji rolnej 2012 - normy szacunkowe dochodu

Działy specjalne produkcji rolnej 2013 - normy szacunkowe dochodu

Już w styczniu 2012 roku wiceminister finansów Maciej Grabowski informował w wypowiedzi dla PAP, że Ministerstwo Finansów razem z Ministerstwem Rolnictwa pracuje nad wprowadzeniem PIT dla rolników od 2014 roku.

Zdaniem ministra Grabowskiego ogólne zasady opodatkowania PIT powinny dotyczyć największych producentów rolnych, tak samo jak dotyczą innych przedsiębiorców.

Już teraz obowiązek prowadzenia pełnej rachunkowości  dotyczy tych rolników, którzy osiągają przychody w wysokości powyżej 5 mln zł.

Czy od dochodów z działalności rolniczej płaci się podatek CIT?

Działalność rolnicza nie jest rozliczana w PIT-28

W przypadku gospodarstw rolnych o średnich dochodach (najliczniejsza) minister finansów rozważa wprowadzenie możliwości skorzystania z prostych (np. ryczałtowych) form opodatkowania na wzór tych dotyczących obecnie pozarolniczej działalności gospodarczej. Może chodzić np. o uproszczoną rachunkowość (np. księga przychodów i rozchodów) lub ryczałt.

- Dostrzegamy, że rolnictwo jest bardzo zróżnicowane; nowy podatek musi wziąć to pod uwagę. Zdajemy sobie sprawę z tego, że jedna trzecia gospodarstw rolnych produkuje praktycznie tylko na własne potrzeby; ich produkcja na rynek jest bardzo ograniczona, więc trudno tu mówić o jakiś dochodach - stwierdził wiceminister Grabowski.

Księgowość
Zapomniałeś o złożeniu deklaracji PIT lub zapłaceniu podatku w terminie? Ratunkiem będzie czynny żal
02 maja 2024

Zapomniałeś o złożeniu deklaracji podatkowej PIT lub zapłaceniu podatku w terminie? Złóż czynny żal, dzięki temu możesz uniknąć kary. Aby czynny żal był skuteczny, musisz wypełnić obowiązki wobec naczelnika urzędu skarbowego lub urzędu celno-skarbowego, w szczególności złożyć zaległe deklaracje podatkowe lub zapłacić w całości należności publicznoprawne, wraz z odsetkami.

Sprzedałeś towar i organizujesz dostawę? Ale czy wiesz, jak wystawić fakturę i jaką stawkę VAT zastosować? Uważaj na pułapki w VAT.
02 maja 2024

Sprzedałeś towar i organizujesz dostawę? Ale czy wiesz, jak wystawić fakturę i jaką stawkę VAT zastosować? Gdy koszt transportu obciąża kupującego, po stronie sprzedawcy powstaje obowiązek udokumentowania transakcji i to jego obciążą konsekwencje błędu.

Posiadacze aut spalinowych mogą odetchnąć z ulgą. Podatku nie będzie, pojawią się dopłaty do elektryków
02 maja 2024

Nie będzie podatku od aut spalinowych, będzie za to system dopłat do zakupu elektryków. Takie rozwiązanie zostało zawarte w przyjętej przez rząd rewizji Krajowego Planu Odbudowy.

Od kiedy obowiązkowy KSeF? Projekt ustawy przyjęty przez rząd
30 kwi 2024

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy, który ma na celu przesunięcie obligatoryjnego KSeF na 1 lutego 2026 r. Jak informuje Ministerstwo Finansów, dalsze uproszczenia KSeF, w tym zapowiadane przez resort finansów etapowe wejście w życie KSeF będzie przedmiotem odrębnych prac legislacyjnych.

Dostałeś rabat i wystawiłeś fakturę korygującą? To błąd. I może mieć poważne konsekwencje na gruncie VAT
30 kwi 2024

Dostałeś rabat i wystawiłeś fakturę korygującą? To błąd. W przypadku rabatu pośredniego kluczowe znaczenie ma okoliczność, że między podatnikiem przekazującym środki pieniężne a podmiotem będącym beneficjentem rabatu pośredniego nie miała miejsca żadna transakcja, którą można byłoby skorygować.

Automatyczna akceptacja PIT. Wgląd w deklaracje i korekta nie będą możliwe przez kilka dni
30 kwi 2024

Automatyczna akceptacja zeznań podatkowych PIT w usłudze Twój e-PIT nastąpi po 30 kwietnia i potrwa przez pierwsze dni maja. Podczas trwania tego procesu usługa nie będzie dostępna, a więc przez kilka dni nie będzie można sprawdzić złożonej już deklaracji PIT, ani złożyć korekty zeznania rocznego. Na czym dokładnie polega ten proces?

Windykacja na własną rękę – jakie są plusy i minusy po stronie przedsiębiorcy?
30 kwi 2024

Proces windykacji można przeprowadzić na kilka sposobów. Czy jednak warto prowadzić windykację w przedsiębiorstwie na własną rękę? Jakie są plusy i minusy takiego działania?

Odroczenie KSeF. Decyzja słuszna, choć budzi wątpliwości w kontekście interesu przedsiębiorców
30 kwi 2024

Decyzja o przesunięciu KSeF jest słuszna, natomiast tak długie odroczenie może budzić wątpliwości w kontekście interesu przedsiębiorców - zauważa ekspert podatkowy Adam Mariański. Zdaniem prawnika wielu przedsiębiorców jest już gotowych do wprowadzenia Krajowego Systemu e-Faktur.

To już ostatni dzwonek. Dzisiaj upływa termin na rozliczenie PIT
30 kwi 2024

We wtorek, 30 kwietnia, mija termin na rozliczenie PIT za rok 2023. Możliwe jest złożenie zeznania drogą elektroniczną lub papierową, które można dostarczyć do Urzędu Skarbowego lub wysłać pocztą.

Zarobki kierowców zawodowych w Polsce. Najczęściej przynajmniej 8 tys. zł brutto. Ale nie wszyscy tyle dostają. Od czego zależy pensja kierowcy?
29 kwi 2024

Ile zarabiają zawodowi kierowcy w Polsce? W 2023 roku w branży TSL nastąpiły istotne zmiany w ustalaniu wynagrodzeń dla kierowców. Wzrost płacy wraz z nowymi przepisami dotyczącymi delegowania pracowników, wpłynęły na rozliczanie płac, szczególnie kierowców działających za granicą. Te zmiany bezpośrednio wpłynęły na budżety firm transportowych, zmuszając je do uwzględnienia większych kosztów wynagrodzeń kierowców. Jednocześnie stanowią korzystną zmianę dla kierowców, poprawiając ich elastyczność finansową i warunki pracy.

pokaż więcej
Proszę czekać...